Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επανερχομαι στο θεμα εγκαταστασης του ηλεκτρικου με αποριες....

εβαλα το ανοδιο του μαγνησιου με επιτυχια

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1399979_100-2625.jpg

αφου βιδωσα την αντισταση και συνδεσα το ρευμα

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1399981_100-2629.jpg

τοποθετησα την βαλβιδα υπερπιεσης οπως στη φωτο στην εισοδο του κρυου με το βελακι να δειχνει κατω

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1399980_100-2634.jpg

κατοπιν εκανα ολες τις συνδεσεις-προεκτασεις γραμμης με τουμποραμα(σωληνα15mm) και ελενξα για διαρροες.

και εδω ξεκινανε οι αποριες... αναψα το ρευμα,ζεσταθηκε το νερο(το ενιωσα στη σωληνα) αλλα νερο δεν εβγαινε ζεστο απο τη βρυση!η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποια ειναι η παροχη του ζεστου και του κρυου στον τοιχο,γιατι οταν ανοιξα το νερο ετρεχαν και απο τις 2παροχες.μπορει να βοηθησει κανεις βαση της φωτο?μηπως παρελειψα κανενα βημα?

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1399982_100-2633.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, τον έχεις βάλει ανάποδα. Κοίτα λίγο πως είναι μέσα (στο περίπου γιατί το σχέδιο είναι ηλιακού). Η έξοδος του ζεστού πρέπει να είναι ψηλά, δεν είναι το ίδιο όταν τον βάλεις ανάποδα.:-)

boiler1.gif

 

Παίζει όμως να έχεις συνδέσει και τις παροχές ανάποδα. Για να μη σου βγάζουν νερό και οι δύο, βάλε τις βρύσες στο τέρμα κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και από εμένα. Διαβάζω καιρό το topic αυτό αλλά τώρα πήρα την απόφαση να σας ρωτήσω.

Έχω πάρει τιμές από τρις εταιρίες για ηλιακό τριπλής , 160 λίτρων: Ηλιοακμή Megasun (5 χρόνια εγγύηση) --> 960 ευρω , Nobel glass--> 967 ευρώ (5 χρόνια εγγύηση), Nobel inox -->1330 (5 χρόνια εγγύηση) , Μαλτέζος glass (8 χρόνια εγγύηση) -->1170 ευρώ , inox(10 χρόνια εγγύηση) -->1560 ευρώ (ξεφεύγει πολύ ο Μαλτέζος) . Σε όλα είναι extra η εγκατάσταση και οι σωλήνες. Αυτό που μου είπαν οι 2πρώτες εταιρίες είναι ότι όσες εταιρίες είναι στο σύλλογο κατασκευαστών ηλιακών δίνουν μέχρι 5 χρόνια εγγύηση.

Τέλος κάποιοι γνωστοί μου πρότειναν και έναν της Bauer (αγνώστων λοιπόν στοιχείων ) και έναν Romina ( Επίσης αγνώστων λοιπόν στοιχείων ) κάπου στα 1000 ευρώ με την τοποθέτηση και τους σωλήνες. Η τιμή τους είναι πολλή καλή όπως καταλαβαίνετε αλλά δεν τους γνωρίζω ως ηλιακούς .Όπως θα έχετε αντιληφθεί έχω μπερδευτεί αρκετά... Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Ο ηλιακός θα τοποθετηθεί σε πολυκατοικία για διαμέρισμα 6ου ορόφου (η ταράτσα είναι ακριβώς από πάνω).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Καλημέρα,

ποιός σου είπε ότι αν είναι στην ΕΒΗΕ δίνει 5 χρόνια εγγύηση? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Άλλωστε και στις εταιρίες που αναφέρεσαι η εγγύηση δεν είναι πενταετής! (και είναι στην εβηε) Όπως λέω σε όλους, ΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΑ! Απο όσους λές παραπάνω ο ποιο αξιόπιστος είναι ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ και μετά ΗΛΙΟΑΚΜΗ, αλλά θα σου πρότεινα να ψάξεις κι άλλο. (για NOBEL δεν ακούγονται τα καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε Λευτέρη. Έχεις κάτι άλλο αξιόπιστο να μου προτείνεις?

Για την εγγύηση μου είπε ο τύπος από την Ηλιοακμή.

Προσανατολίζομαι στον Μαλτέζο γιατί φαίνεται αξιόπιστη λύση. Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις οτι τον εβαλα αναποδα?οριζοντιος ειναι και τα ποδια του πατανε στο δαπεδο.

naive η φωτο του ηλιακου δειχνει τις εξοδους κατω.μπερδευτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφία που δείχνει το θερμοσίφωνα με ένα σιφόνι, πρόκειται για τη μόνιμη θέση του; Πού τον είχες πριν τοποθετημένο; Οι σωλήνες συνδέονταν από την πάνω μεριά του; Η έξοδος του ζεστού εσωτερικά έχει ένα σωλήνα που συνεχίζει ώστε να τραβάει νερό από το ψηλότερο σημείο (αφού το ζεστό νερό ανεβαίνει ψηλότερα). Γι' αυτό δε λειτουργεί σωστά αν τον βάλεις ανάποδα (δηλαδή περιστραμένο 180μοίρες γύρω από τον οριζόντιο άξονά του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για ένα θέμα με τον ηλιακό μου. Όπως είπα πηρα τον stibetherm. Όλα καλά , ζεματιστό το νερό του. Αλλά σήμερα πήγα να πάρω την απόδειξη και την εγγύηση (μου είχαν πει ότι έχει 10 ετή εγγύηση για boiler και συλλέκτη). Όταν τους ζήτησα την εγγύηση μου είπαν ότι δεν δίνει εγγύηση η εταιρεία αλλά αυτοί (δηλαδή το κατάστημα) για 10 χρόνια. Είναι ρε παιδιά δυνατόν ??? Μου είπαν επίσης ότι η εταιρεία βρισκόταν παλιά στο Κιλκίς και τώρα είναι Αθήνα. Όλα έρχονται από Γερμανία αλλά συναρμολογούνται εδώ (Αθήνα), και είναι της stibel eltron. Οπότε δεν έχω στα χέρια μου εγγύηση εταιρείας αλλά από τους ίδιους προφορική εγγύηση. Είναι δυνατόν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για ένα θέμα με τον ηλιακό μου. Όπως είπα πηρα τον stibetherm. Όλα καλά , ζεματιστό το νερό του. Αλλά σήμερα πήγα να πάρω την απόδειξη και την εγγύηση (μου είχαν πει ότι έχει 10 ετή εγγύηση για boiler και συλλέκτη). Όταν τους ζήτησα την εγγύηση μου είπαν ότι δεν δίνει εγγύηση η εταιρεία αλλά αυτοί (δηλαδή το κατάστημα) για 10 χρόνια. Είναι ρε παιδιά δυνατόν ??? Μου είπαν επίσης ότι η εταιρεία βρισκόταν παλιά στο Κιλκίς και τώρα είναι Αθήνα. Όλα έρχονται από Γερμανία αλλά συναρμολογούνται εδώ (Αθήνα), και είναι της stibel eltron. Οπότε δεν έχω στα χέρια μου εγγύηση εταιρείας αλλά από τους ίδιους προφορική εγγύηση. Είναι δυνατόν??

 

Ούτε καν γραπτή εγγύηση, έστω και από το κατάστημα; Μένει να ευχηθούμε καλή τύχη, για να μη χρειαστεί κάτι. Μπορεί να σε καλύψουν αν ου μη γέννητω χρειαστεί, αλλά με την καλή τους θέληση μόνο. Έχει γραφεί πολλές φορές εδώ ότι πριν την αγορά ζητάμε να μας δείξουν την εγγύηση και τι καλύπτει και κοιτάμε να είναι εργοστασιακή. Αυτοί είναι μια αντιπροσωπεία, που αν ζοριστούν αλλάζουν σε stiebel τάδε και άντε γεια.

 

Όμως αυτή η StiebelTherm εμφανίζεται στα μέλη της ΕΒΗΕ, όπου προϋπόθεση είναι "Nα παράγει η ίδια τα προϊόντα της σε δικό της εργοστάσιο.". Παρόλα αυτά από αυτά που σου είπαν φαίνεται καραφασόν! Αυτό είναι σκάνδαλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτογραφία που δείχνει το θερμοσίφωνα με ένα σιφόνι, πρόκειται για τη μόνιμη θέση του; Πού τον είχες πριν τοποθετημένο; Οι σωλήνες συνδέονταν από την πάνω μεριά του; Η έξοδος του ζεστού εσωτερικά έχει ένα σωλήνα που συνεχίζει ώστε να τραβάει νερό από το ψηλότερο σημείο (αφού το ζεστό νερό ανεβαίνει ψηλότερα). Γι' αυτό δε λειτουργεί σωστά αν τον βάλεις ανάποδα (δηλαδή περιστραμένο 180μοίρες γύρω από τον οριζόντιο άξονά του)

 

 

η θεση του πριν ηταν σε παταρι με ακριβως την ιδια τοποθετηση στους σωληνες.πιστευω πως ολοι οι οριζοντιοι ετσι ειναι.δεν γινεται το αναποδο μιας και τα ποδια του ειναι απο κατω και δεν ειναι ηλιακος ωστε να παρει βαση.αν τωρα οι σωληνες ηταν πλαγιοι δεν θα ηταν οριζοντιος αλλα καθετος.

προφανως το προβλημα-οπως ειπε ενας γνωστος-οτι ειναι για παταρια και οχι για δαπεδο,γιατι εχει διαφορετικη πιεση ψηλα και διαφορετικη χαμηλα.και πολυ πιθανον να φταιει και η διαδρομη που ακολουθανε οι σωληνες (απο χαμηλα ενος τοιχου πανε πανω απο το υψος της πορτας και επιστρεφουν στο μεσο ενος τοιχου..κατι σαν π),με αποτελεσμα να μην υπαρχει πιεση...???

δοκιμασα λοιπον να βγαλω την βαλβιδα υπερπιεσης και πραγματικα ειχα ζεστο νερο.το θεμα ειναι ομως τι θα συμβει τωρα που την εβγαλα?ποιος κινδυνος ελωχευει??:fear::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν γραπτή εγγύηση, έστω και από το κατάστημα; Μένει να ευχηθούμε καλή τύχη, για να μη χρειαστεί κάτι. Μπορεί να σε καλύψουν αν ου μη γέννητω χρειαστεί, αλλά με την καλή τους θέληση μόνο. Έχει γραφεί πολλές φορές εδώ ότι πριν την αγορά ζητάμε να μας δείξουν την εγγύηση και τι καλύπτει και κοιτάμε να είναι εργοστασιακή. Αυτοί είναι μια αντιπροσωπεία, που αν ζοριστούν αλλάζουν σε stiebel τάδε και άντε γεια.

 

Όμως αυτή η StiebelTherm εμφανίζεται στα μέλη της ΕΒΗΕ, όπου προϋπόθεση είναι "Nα παράγει η ίδια τα προϊόντα της σε δικό της εργοστάσιο.". Παρόλα αυτά από αυτά που σου είπαν φαίνεται καραφασόν! Αυτό είναι σκάνδαλο!

 

Ναι αυτό μου είπαν ότι για το λογότυπο stibel eltron ζητούσε η εταιρία 80 ευρώ και η εταιρεία εδώ στην Ελλάδα το είπαν stibeltherm. Τέσπα θα πάω να τους ζητήσω να μου γράψουν πίσω από την απόδειξη με σφραγίδα του καταστήματος ότι θα με καλύπτουν για 10 χρόνια συλλέκτη και boiler. Πάντως σαν εταιρεία έχει πουλήσει πάρα πολύ εδώ στις Σέρρες. Όπου και να κοιτάξεις δικούς της ηλιακούς θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα κατάστημα αγοράζει ηλιακους χονδρική μαζί λαμβάνει και τις ανάλογες εγγυήσεις οι οποίες έχουν τυπωθεί απ την κατασκευάστρια και σε κάποιο σημείο Πρέπει να μπει και η σφραγίδα & υπογραφή του σημείου πώλησης.

Να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ γραπτή εγγύηση ακόμα και αν αυτή είναι από το κατάστημα. Η προφορική εγγύηση είναι απάτη ξεκάθαρη και γι αυτό ζήτα την ακόμα και με την απειλή επιστροφής χρημάτων ή την νομική απειλή. Στην τελικη παρε τηλ το "εργοστάσιο"..και απαίτησε την!

 

Εγώ τα έλεγα σε προηγούμενες σελίδες ότι το σήμα της ΕΒΗΕ δεν εξασφαλίζει ΤΙΠΟΤΑ πλέον..εδώ και αρκετά χρόνια! Ούτε εργοστάσια , ούτε ποιότητα σώνει και καλά ...δυστυχώς! Μέσα εκεί υπάρχουν πολύ καλές εταιρίες αλλά και "ότι να ναι"...Κάποιος σε προηγούμενες σελίδες είχε αναφέρει την Stiebel therm ως εταιρία έτοιμη να πτωχεύσει..το οποίο δεν το ξέρω σίγουρα..εγώ θα σας πω το εξής..τίποτα δεν παράγει ουσιαστικά απ τον ηλιακό..και τίποτα δεν παράγεται στη Γερμανία..χαχα..και σίγουρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την ποιότητα των γερμανικών steible eltron...

 

nickxair από αυτές που αναφερεις θα διάλεγα μονο την Ηλιοακμή ή οποία είναι και η δεύτεση λύση μου επαγγελματικά εδώ και πολλά χρόνια. Βασικό εκτός από τον παράγοντα τιμή & εγγύηση είναι να επιλέξεις και τα χαρακτηριστικά που θες να έχει ο ηλιακός σου...πχ αν ο συλλέκτης θα είναι επιλεκτικος κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό μου είπαν ότι για το λογότυπο stibel eltron ζητούσε η εταιρία 80 ευρώ και η εταιρεία εδώ στην Ελλάδα το είπαν stibeltherm. Τέσπα θα πάω να τους ζητήσω να μου γράψουν πίσω από την απόδειξη με σφραγίδα του καταστήματος ότι θα με καλύπτουν για 10 χρόνια συλλέκτη και boiler. Πάντως σαν εταιρεία έχει πουλήσει πάρα πολύ εδώ στις Σέρρες. Όπου και να κοιτάξεις δικούς της ηλιακούς θα δεις.

 

πάντα σε μικρότερες πόλεις υπάρχει κάποια εταιρία (σε όλους τους τομείς) η οποία κυριαρχεί. ή γιατί έχει καλύτερο δίκτυο, ή λόγω προσωπικών σχέσεων που στη μικρότερη κοινωνία είναι πιο ανεπτυγμένες, ή γιατί έχει τζιμάνι πωλητή. όπως και να χει το ότι έχει γεμίσει την πόλη ηλιακά είναι ίσως μία ένδειξη ποιότητας αλλά σίγουρα όχι απόδειξη. μπορεί να "παίζει" κάτι από τα παραπάνω.

σε προσωπικό επίπεδο, εγώ "κουμπώνομαι" όταν μια εταιρία με γνωστό και καταξιωμένο όνομα το αλλάζει γιατί τους χρεώνουν "τέλη χρήσης" του ονόματος ή για άλλους εμπορικούς λόγους. παιδιά, δε νομίζω ότι κάποια εταιρία αφήνει έτσι έυκολα καταξιωμένο όνομα που "πουλάει μόνο του".

stiebel eltron έγινε stiebel therm

calpak BP έγινε calpak

φυρογένης έγινε φυρογένης (by thea)

σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να πω ότι κάτι συμβαίνει με τις παραπάνω εταιρίες (ή ότι έχω κάποια σχετικά στοιχεία). αλλά, κατά τη γνώμη μου, είναι άξιο τουλάχιστον προβληματισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...