Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα να διαβάζω από την πρώτη σελίδα, αλλά ομολογώ ότι κουράστηκα. Αυτό που κρατώ, είναι τα ονόματα 2 εταιρειών που φαίνεται να είναι οι πλέον αξιόπιστες. Θα ήθελα να απευθύνω ένα ερώτημα σε εσάς που είστε επαγγελματίες στο χώρο, για να μπορέσω να τακτοποίησω κάπως τα πράγματα και να ξέρω και για τι ακριβώς ψάχνω. Εξηγούμαι: Ενδιαφέρομαι να τοποθετήσω ηλιακό στο εξοχικό της οικογένειάς μου. Στο σπίτι υπάρχει λέβητας με boiler, έτσι ώστε το χειμώνα υπάρχει πάντα ζεστό νερό. Το boiler λειτουργεί και με ρεύμα, αλλά δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ (πάντα αναφερόμενος στο χειμώνα). Το καλοκαίρι οι ανάγκες για ζεστό νερό καλύπτονται και πάλι μέσω του λέβητα, ο οποίος αν λειτουργήσει για μισή περίπου ώρα, καλύπτει τις ημερήσιες ανάγκες ζεστού νερού 3 ατόμων. Θεωρώ όμως ότι η λύση του ηλιακού θερμοσίφωνα για το καλοκαίρι είναι και πιο οικονομική αλλά και σαφώς οικολογική. Στην οροφή (κεραμοσκεπή) του σπιτιού βλέπω ότι υπάρχουν αναμονές και αν θυμάμαι καλά, ο υδραυλικός είχε προνοήσει και για ηλιακό, αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι χρειάζεται να εγκαταστήσω. Ηλιακό θερμοσίφωνα (συλλέκτες + boiler) ή σκέτους συλλέκτες, οι οποίοι μπορούν να συνδεθούν με το υπάρχον boiler (που βρίσκεται στο υπόγειο); Αν βάλω πλήρες σύστημα, πώς γίνεται η συνδεσμολογία; Δηλαδή, το νερό από το boiler της οροφής πάει στο υπόγειο για να περάσει στο άλλο boiler και να ξανα-ανέβει στο σπίτι, ή έρχεται στο σπίτι μέσω ξεχωριστής σύνδεσης; Οι αναμονές αυτές δηλαδή, πού καταλήγουν; Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε κάποιες απλές πληροφορίες σχετικά με τις συνδέσεις, ώστε να καταλάβω αν χρειάζομαι πλήρες σύστημα στην οροφή, μόνο συλλέκτες ή συλλέκτες στην οροφή και καινούριο boiler στο υπόγειο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Προφανώς συλλέκτες στην ταράτσα και μπόιλερ στο λεβητοστάσιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να ξεκινήσουμε, αφού μιλάμε για κεραμοσκεπή, υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. προσανατολισμός & κλίση. μια που το ενδιαφέρον σου στρέφεται κυρίως στο καλοκαίρι το θέμα κλίση ίσως δεν είναι τόσο σημαντικό αλλά οι συλλέκτες πρέπει να "βλέπουν" νοτιά.

σύνδεση συλλεκτών με το υπάρχον μπόϊλερ μπορεί μόνο αν είναι τριπλής ενέργειας. διαφορετικά πας για ένα καινούργιο ολοκληρωμένο σύστημα ηλιακού (ακόμα και διπλής να είναι μπορείς να κάνεις χρήση πλακοειδούς εναλλάκτη αλλά φοβάμαι ότι δεν θα αξίζει τον κόπο αφού το μπόϊλερ που έχεις, κατά πάσα πιθανότητα, θα είναι σχετικά μικρό).

σε πρώτη φάση τσεκάρησε αυτά (προσανατολισμό, χωρητικότητα και είδος μπόϊλερ) και τα λέμε.

 

---------- Προσθήκη στις 12:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:15 ----------

 

ένα σημαντικό, που αρκετές φορές το παραβλέπουμε στην αρχή, θεωρώ ότι είναι και το αισθητικό σκέλος. ειδικά σε κεραμοσκεπή. ένας από τους λόγους που βάζουμε κεραμαοσκεπή (δίνοντας και αρκετά χρήματα γι αυτό) είναι προκειμένου το σπίτι να δείχνει ωραίο. γι αυτό καλό είναι να σκεφτείς από πριν (μαζί με την σύζυγο;)) πως θα δείχνει το σπίτι και μετά από την τοποθέτηση συλλεκτών ή και ολόκληρου ηλιακού. μην βάλουμε ηλιακό και έχουμε επάρκεια ζεστού νερού αλλά όχι...ύπνου (λόγω κρεβατομουρμούρας)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ..

 

Θέλω να βάλω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα σε ένα σπίτι όπου η χρήση θα είναι για 2 άτομα (λογικα 150lt ).

 

Αν και εχω διαβάσει τα πιο πολλά ποστ συνεχίζω να εχω κάποιες απορίες

 

Θέλω να βάλω ενα ηλιακό τριπλής ενέργειας .Οι αναμονές του καλοριφερ ειναι στο πατάρι του μπάνιου.Η σκεπή του σπιτιού είναι η μίση επίπεδη και η μιση κεκλιμένη . το πατάρι είναι στο πιο ψηλό σημείο της κεκλιμένης όποτε

 

α: αξίζει να μπει ξεχωριστό boiler με βεβιασμένη κυκλοφορία νερού (η απόσταση boiler με τους συλλέκτες θα είναι περίπου 5 μέτρα σε ευθεία λόγο του ότι το πατάρι είναι στην ιδία ευθεία με την επίπεδη ταράτσα) με μονό λογο να μην είναι εκτεθειμένο το boiler στο κρύο το χειμώνα.

 

β: να μπει ενας ηλιακός τριπλής ενέργειας και άπλα να βγάλω τους σωλήνες της θέρμανσης καλά μονωμένους .

 

Αν και ξέρω ότι δεν προτείνετε γενικά μάρκες εχω κοιτάξει για caplak,elco,nobel και ηλιοακμη στο internet οχι σε μαγαζι.

Να μείνω σε αυτους η να κοιτάξω και κάτι άλλο???

Ξερει καποιος περίπου ποια η διαφορά στη τιμή πχ της ηλιοακμής για τις 2 περιπτώσεις??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξεκινήσουμε, αφού μιλάμε για κεραμοσκεπή, υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. προσανατολισμός & κλίση. μια που το ενδιαφέρον σου στρέφεται κυρίως στο καλοκαίρι το θέμα κλίση ίσως δεν είναι τόσο σημαντικό αλλά οι συλλέκτες πρέπει να "βλέπουν" νοτιά.

σύνδεση συλλεκτών με το υπάρχον μπόϊλερ μπορεί μόνο αν είναι τριπλής ενέργειας. διαφορετικά πας για ένα καινούργιο ολοκληρωμένο σύστημα ηλιακού (ακόμα και διπλής να είναι μπορείς να κάνεις χρήση πλακοειδούς εναλλάκτη αλλά φοβάμαι ότι δεν θα αξίζει τον κόπο αφού το μπόϊλερ που έχεις, κατά πάσα πιθανότητα, θα είναι σχετικά μικρό).

σε πρώτη φάση τσεκάρησε αυτά (προσανατολισμό, χωρητικότητα και είδος μπόϊλερ) και τα λέμε.

 

---------- Προσθήκη στις 12:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:15 ----------

 

ένα σημαντικό, που αρκετές φορές το παραβλέπουμε στην αρχή, θεωρώ ότι είναι και το αισθητικό σκέλος. ειδικά σε κεραμοσκεπή. ένας από τους λόγους που βάζουμε κεραμαοσκεπή (δίνοντας και αρκετά χρήματα γι αυτό) είναι προκειμένου το σπίτι να δείχνει ωραίο. γι αυτό καλό είναι να σκεφτείς από πριν (μαζί με την σύζυγο;)) πως θα δείχνει το σπίτι και μετά από την τοποθέτηση συλλεκτών ή και ολόκληρου ηλιακού. μην βάλουμε ηλιακό και έχουμε επάρκεια ζεστού νερού αλλά όχι...ύπνου (λόγω κρεβατομουρμούρας)!!!

 

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τις συμβουλές! Ο προσανατολισμός είναι νότιος (εκεί υπάρχουν οι αναμονές). Πρέπει να μιλήσω με τον υδραυλικό που έκανε την εγκατάσταση και να μου πει τι γραμμές έχει τραβήξει. Επίσης, πρέπει να μάθω τι είδους boiler έχω (αν και όπως είπες είναι μάλλον μικρό). Προσανατολίζομαι σε εγκατάσταση πλήρους συστήματος, αρκεί αυτό να είναι τεχνικά εφικτό. Για το θέμα της αισθητικής, δε βαριέσαι! Σκέφτομαι σοβαρά να προχωρήσω και στην εγκατάσταση Φ/Β, εάν κι εφόσον κάτι τέτοιο είναι οικονομικά συμφέρον. Πρέπει να μετρήσω τα τετραγωνικά της σκεπής. Ευτυχώς ο προσανατολισμός είναι ΒΑ-ΝΔ.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ειμαι στο τέταρο απο πεμπτο όροφο,και υδραυλικός μου είπε να μην βάλω τριπλής ενέργειας και να βάλω θερμοσίφωνα με boiler για ζεστο νερό.Υποψιν εχω τηλεθέρμανση και όχι λέβητα.Αν έβαζα ενα ηλιακο σύστημα με χωριστο δοχείο μεσα στη σκεπή και συλλέκτη στη σκεπή πιο θα προτείνατε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα εγγραφη γιατί ενδιαφέρομαι πολύ να βάλω έναν ηλιακό

 

Γενικά είμαι άσχετος από αυτά αλλα σκοπεύω να βάλω έναν 160 λίτρα

 

Έχω ακούσει για την iliofar ότι έχει και πολύ καλές τιμές και πολύ καλή απόδοση.... από εσάς έχει κανεις iliofar? το site τους είναι iliofar.gr

 

φιλε στην περιοχη που μενω ειναι αυτη η εταιρια, στο μενιδι το 70% των ηλιακων ειναι αυτηνης της iliofar, στο παλιο μας το σπιτι ειχαμε "iliofar" και δεν ειχαμε προβληματα μονο στην αρχη οταν το βαλαμε αλλα ηρθαν τα παιδια και το φτιαξαν χωρις να παρουν λεφτα, αλλα τωρα μετακομισαμε και δεν εχουμε βαλει ακομη, αλλα μαλλον θα βαλουμε συντομα και μαλλον απο την iliofar παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..

Οποιος μπορει ας μου πει αν οι τιμες ειναι οκ η να δω και σε αλλο μαγαζι...

 

Megasun 3πλης titan

 

160 lt 920euro

120 lt 780euro

+τοποθετηση κτλ..

 

Τι είναι το titan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα έβαλα τον Nobel 160 lt με επιλεκτικούς συλλέκτες. Πολύ καλός 5 μέρες τώρα, ακόμα και με συννεφιά και έχω ζεστό νερό. 700 ευρώ έδωσα για τον ηλιακό άλλοι μου ζήταγαν 870 για τον ίδιο. και έδωσα 210 για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή + οι σωλήνες που θα χρησιμοποιήσουν. Και το συνεργείο άψογο ούτε να λερώσουν και ξέρουν πολύ καλά την δουλεία τους. Και service μου είπε κάθε 2-3 χρόνια. ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟΣ. Επειδή το έψαξα πολύ και θα έφερα και 5 συνεργεία από διαφορετικές εταιρίες τον συνιστώ ανεπιφύλακτα από θέμα απόδοσης, εταιρίας (σε 3 μέρες τον βάλανε μέσα σε 4 ώρες) και συνεργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα έβαλα τον Nobel 160 lt με επιλεκτικούς συλλέκτες. Πολύ καλός 5 μέρες τώρα, ακόμα και με συννεφιά και έχω ζεστό νερό. 700 ευρώ έδωσα για τον ηλιακό άλλοι μου ζήταγαν 870 για τον ίδιο. και έδωσα 210 για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή + οι σωλήνες που θα χρησιμοποιήσουν. Και το συνεργείο άψογο ούτε να λερώσουν και ξέρουν πολύ καλά την δουλεία τους. Και service μου είπε κάθε 2-3 χρόνια. ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟΣ. Επειδή το έψαξα πολύ και θα έφερα και 5 συνεργεία από διαφορετικές εταιρίες τον συνιστώ ανεπιφύλακτα από θέμα απόδοσης, εταιρίας (σε 3 μέρες τον βάλανε μέσα σε 4 ώρες) και συνεργείου.

 

Από που τον πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το titan?

 

 

 

5. Απορροφητής: ενιαίο φύλλο χαλκού με επιλεκτική επίστρωση τιτανίου

 

αν εχει καποιος κανενα τηλεφωνο απο μαγαζι με καλές ας μου στειλει ενα pm

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα έβαλα τον Nobel 160 lt με επιλεκτικούς συλλέκτες. Πολύ καλός 5 μέρες τώρα, ακόμα και με συννεφιά και έχω ζεστό νερό. 700 ευρώ έδωσα για τον ηλιακό άλλοι μου ζήταγαν 870 για τον ίδιο. και έδωσα 210 για τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή + οι σωλήνες που θα χρησιμοποιήσουν. Και το συνεργείο άψογο ούτε να λερώσουν και ξέρουν πολύ καλά την δουλεία τους. Και service μου είπε κάθε 2-3 χρόνια. ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟΣ. Επειδή το έψαξα πολύ και θα έφερα και 5 συνεργεία από διαφορετικές εταιρίες τον συνιστώ ανεπιφύλακτα από θέμα απόδοσης, εταιρίας (σε 3 μέρες τον βάλανε μέσα σε 4 ώρες) και συνεργείου.

 

Όντως τον πήρες σε καλή τιμή, καλορίζικος. Και η τοποθέτηση 210 είναι πολύ καλά (περιλαμβάνει τις σωλήνες- καλώδια και ΦΠΑ, έτσι; )

 

Γιατί λες επιλεκτικούς; Δύο πάνελ έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εμας μας ειχαν παρει 100 ευρω και σε κεραμοσκεπη και εμεις αλλα χωρις σωληνες, αλλα ποσο να εχουν οι σωληνες (εκτος και εαν ειναι 10 οροφο)

 

παντως η nobel οντως ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιριες στην ελλαδα αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια απο εναν γνωστο μου που ειχε nobel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εμας μας ειχαν παρει 100 ευρω και σε κεραμοσκεπη και εμεις αλλα χωρις σωληνες, αλλα ποσο να εχουν οι σωληνες (εκτος και εαν ειναι 10 οροφο)

 

παντως η nobel οντως ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιριες στην ελλαδα αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια απο εναν γνωστο μου που ειχε nobel

 

Δεν είναι και λίγο το κόστος των σωλήνων. Χρεώνουν τουλάχιστον 4€ το μέτρο. Ακόμα και 3 μέτρα από τις παροχές να μπει ο ηλιακός, με τις γωνίες που θα κάνει θα πάει 4 μέτρα, επί 4 αν συνδέσεις 3πλής. Οπότε βγαίνει 4*4*4=64. Αν βάλεις το ΦΠΑ και βάνες- εξαεριστηράκια κλπ, βγαίνουν πάνω από 100 € τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...