Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Menu --> Console Login

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου αυτή τη λειτουργία του kdm, και απ' ότι βλέπω το πρόβλημα είναι ότι, ενώ σκοτώνει τα Χ, αφήνει τον kdm να τρέχει, οπότε όταν πας να σηκώσεις νεο instance με την telinit 5, αυτό αποτυγχάνει (επειδή τρέχει ήδη ο kdm). Επειδή δε του έχεις respawn, αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια.

 

Επειδή λοιπόν αυτή η λειτουργία δε δουλεύει όπως ακριβώς περιμένεις, καλύτερα αν θες να κάνεις login σε κονσόλα να γυρνάς απευθείας σε αυτή με Alt+Ctrl+F1 - F6, και μετά ξαναγυρνάς σε X με Alt+F7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φτάει ότι ο kdm συνεχίζει να τρέχει. Διότι αν δώσω πριν την telinit 5 την εντολή /etc/rc.d/kdm stop και μετά telinit 5 όλα καλά. Τέλος πάντων υπάρχουν και τα Clr + Alt + Fx όπως είπες.

 

Επειδή δε του έχεις respawn' date=' αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια.

[/quote']

 

Respawn πως του οριζω εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respawn πως του οριζω εγω;

 

Μα, στο inittab σου:

>
x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

 

Το respawn σημαίνει ότι ο kdm ξαναξεκινάει αυτόματα σε περίπτωση που τερματιστεί. Για περισσότερες πληροφορίες `man inittab' ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί μερικά προγράμματα του repository με την εντολή pacman -sS mane ή pacman -S name δεν τα βρήσκει; Π.χ. δίνω pacman -sS cinelerra ή pacman -sS nexzui δεν επιστρέφει τίποτε. Αν πάω όμως στο directory που ειναι το αρχείο και δώσω pacman -A cinelerra... γίνετε εγκατάσταση κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει pacman -Sy. Σε άλλα προγράμματα "πιάνει" (π.χ. στο neverball που δοκίμασα) κανονικά. Τέλος πάντον, δεν με πειράζει τόσο.

 

Έχω ένα πρόβλημα με το ooodi2. Όταν το τρέχω τα κουμπιά Cancel και Ok δεν κάνουν τίποτε. Από κονσόλα μου επιστρέφει το εξής:

 

>
[root@myhost plugins]# ooodi

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_help_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_props_destroy'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_basebrowse_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_opt_ed_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_errbutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_fs_ok_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_checkavail_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_modal_done'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_repair_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_popquit_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_cancelbutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_removebutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_opt_ex_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_copy_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_fs_can_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_window1_destroy'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_about_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_installbutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_urlbutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_propOK_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_opt_fl_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_errordialog_destroy'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_properties_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_about_destroy'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_opt_dl_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_copy_old_activate'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_dlcancel_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_aboutbutton_clicked'.

(ooodi:13442): libglade-WARNING **: could not find signal handler 'on_propcancel_clicked'.

 

Δοκίμασα να περάσω το ooodi και το libglade αλλά πάλι το ίδιο. Αποτέλεσμα αυτού είναι μα μην μπορώ να περάσω τα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με την εντολή xhost +localhost δεν μου κρατά τον localhost; Αν κάνω επανεκκίνηση πρέπει να δώσω πάλι xhost +localhost. Στο man xhost αναφέρει κάτι για αρχεία /etc/X*.hosts αλλά δε μπορώ να τα βρω. Μπορώ να προσθέσω "κάτι" "κάπου" για να μην χάνεται η ρύθμιση; Σκεφτικά να γράψω την εντολή σε ένα text file να το κάνω εκτελέσιμο και να το φορτώνει ο X όταν ξεκινάει. Αλλά μάλλον θα υπάρχει ποιο "ορθόδοξος" τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το παραπάνω πρόβλημα του xhost; Δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη.

 

Επίσης έχω και το εξής πρόβλημα. Πριν από κάθε προειδοποίηση του συστήματος (μηνύματα που «πετάει» το σύστημα, π.χ. όταν πάει κάποιος να σβήσει ένα αρχείο που δεν έχει δικαίωμα ή όταν πάει να ανοίξει έναν φάκελο που δεν του ανήκει) το σύστημα «παγώνει» για τρία με τέσσερα δευτερόλεπτα (ούτε το ποντίκι δεν κουνιέται) και μετά εμφανίζεται το μήνυμα με τον χαρακτηριστικό ήχο. Νομίζω ότι μπορεί να φταίει ο Sound server. Υπάρχει περίπτωση το σύστημα μου (Pentium III @ 900 MHz και 384 Mb ram) να είναι απλά «αργό» και να μην μπορεί να αντιδράσει γρήγορα; Έχω kde 3.5.3.-1 αλλά και με ποιο παλιά έκδοση του kde το έκανε. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω προσωρινά τον Sound Server για να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πρέπει να φταίει κάτι με τον sound server. Όταν πάω στο Control Center του KDE στο Sound & Multimedia --> Sound System και στην καρτέλα Skip Prevention απενεργοποιήσω την επιλογή Run with the highest possible priority (realtime priority) όλα είναι καλά. Δεν έχω όμως System notifications. Αν πάω στην καρτέλα System Notifications και πατήσω play για να ακούσω κάποιον ήχο δεν ακούω τίποτε. Αν πάω όμως στην επιλογή Player Settings και επιλέξω Use an external player (π.χ. τον xmms player) όλα πάνε καλά και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μόνο που σε κάθε ειδοποίηση του συστήματος ξεκινά ο xmms player για να παίξει ο ήχος. Μήπως έχει πρόβλημα ο player του KDE; Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο Use an external player έβαλα /usr/bin/play και όλα καλά τώρα. Μόνο αυτό με το xhost δεν μπορώ να λύσω. Τώρα "κάτι" έκανα και δεν πιάνει ούτε το xhost +localhost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα:

 

Έχω κατεβάσει την 0.7.2 base και την έκανα εγκατάσταση σε vmware για να την δοκιμάσω. Όλα ωραία και καλά, με βγάζει σε κονσόλα και πάω να εγκαταστήσω το xfce4.Γράφω pacman -Sy xfce4 μου βγάζει ένα κάρο πακέτα, τα κατεβάζει, τα κάνει και install όλα ok. Γράφω μετά startxfce4 για να το φορτώσει και μου βγάζει :

 

/opt/xfce4/bin/startxfce4: Starting X server

/opt/xfce4/bin/startxfce4: line 45: exec: xinit: not found

 

Έψαξα λίγο στο google και μου έβγαλε έναν τύπο που είχε το ίδιο πρόβλημα σε debian σύστημα, λέει, και του έλειπαν κάποια πακέτα:

 

xbase-clients

xfree86-common

χserver-common

xserver-xfree86

x-window-system-core

 

Είπα να τα βάλω και εγώ αλλά δεν μου τα βρίσκει ο pacman.

Τί μπορεί να συμβαίνει?

 

thanks in advance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...