Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να ρωτησω κι εγω κατι που μολις εγκατεστησα το arch 0.7.2.

Κατεβαζοντας το kde επεσε η συνδεση:twisted: και εχει μεινει στο 71% καποιου απο τα πακετα.

Εχω ομως μεχρι τωρα κατεβασει μπολικα απο τα 315.1ΜΒ που ηταν αρχικα.

 

Πως θα γινει ωστε να μην τα ξανακατεβασω .... αν δωσω παλι pacman -S xorg kde θα τα κατεβασει ολα απο την αρχη ετσι?

Αν δωσω -Sy θα γινει?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε θα τα κατεβάσει από την αρχή. Θα κατεβάσει μόνο όσα του λείπουν. Γενικά ο pacman κρατάει τα πακέτα στο /var/cache/pacman μέχρι να κατεβάσει νεότερη έκδοσή τους ;-). Μόνο αν δώσεις pacman -Scc θα τα κατεβάσει εκ νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως ολοκληρωσα τη μεταβαση απο Slack10.2 σε Arch (αλλαξα κ userbar:-D ) θα ηθελα να πω κ εγω τις πρωτες μου εντυπωσεις :-D

 

απιστευτα ωραιο, απλο κ λειτουργικο! Το slack ειναι τρομερο, μαθαινεις πολλα εκει και κατα τη γνωμη μου ενα απο τα καλυτερα σημεια για μεταβαση στο arch αλλα οπως εγραψε κ ο apoikos στα πρωτα posts του thread κουραστικο στην συντηρηση και επιλυση τυχον dependencies που προκυπτουν. Ο pacman ειναι ο θεος μου:-D

 

Το συστηνω με τη σειρα μου ανεπιφυλακτα σε οποιον το σκεφτεται να δοκιμασει και ας ειναι κ σχετικα αρχαριος. Το forum και τα wiki στο site του arch ειναι παρα πολυ καλα και βρισκεις βοηθεια σχεδον σε οτιδηποτε:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαθα "πλάκα" με το Arch. Δεν περίμενα να υπάρχουν τόσοι "τρελοί" που το έχουν και το υποστηρίζουν. Δεν χρειάζεται να ανησυχω για κάποιο πρόγραμμα. Κατά 90++ % θα υπάρχει στο Repository ή στο aur.archlinux.org και σε νέες εκδόσεις. Και ο τρόπος εγκατάστασης με τον pacman και τα pkgbuild είναι πολύ απλώς και εύκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτησουλες:

 

1. Ενω ξεκιναει το συστημα απ'ευθειας σε kde, εαν εχω κανει Login σαν απλος χρηστης και καποια στιγμη κανω logout, αντι να με πεταξει στην welcome screen του kde με πεταει στο login του terminal. Σκοτωνει δηλαδη τον kdm και τα X. Τι μπορει να φταιει γι'συτο? Μηπως φταιει το respawn (

x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon)

που εγραψε ο apoikos στην προηγουμενη σελιδα, γιατι ετσι το εχω στο inittab.

 

2. To να τρεχει το συστημα ολα τα modules του πυρηνα προκαλει καποια επιβαρυνση? Ρωταω γιατι εμενα δεν μου φαινεται κατι στραβο αλλα απ'την αλλη γιατι να τρεχει ενα καρο modules που ειναι αχρηστα. Διαβασα σε καποιο wiki του arch οτι βαζοντας AUTODETECT=1

στο /etc/mkinitrd.conf για το Hostcontroler και Filesystem μειωνει τα modules που τρεχουν. Τι λετε γι'αυτο?

 

3. Εγκαθηστω ενα προγραμμα με pacman -S. Πως βλεπω καθε του αρχειο σε ποιο σημειο ειναι εγκατεστημενο. Κατι δηλαδη παρομοιο με το package manager του slack οπου στο filelist εβλεπες ολα τα αρχεια του πακετου και που εχουν εγκατασταθει.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτησουλες:

 

1. Ενω ξεκιναει το συστημα απ'ευθειας σε kde' date=' εαν εχω κανει Login σαν απλος χρηστης και καποια στιγμη κανω logout, αντι να με πεταξει στην welcome screen του kde με πεταει στο login του terminal. Σκοτωνει δηλαδη τον kdm και τα X. Τι μπορει να φταιει γι'συτο? Μηπως φταιει το respawn (

[left']x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon)[/left]

που εγραψε ο apoikos στην προηγουμενη σελιδα, γιατι ετσι το εχω στο inittab.

Όπως (μπορεί και να μην) έχω πει, είναι καλύτερα να βάλεις τον kdm στο DAEMONS μέσα στο /etc/rc.conf από το να πειράξεις το inittab. Για δοκίμασε να κάνεις αυτό και να κάνεις comment out τη γραμμή αυτή από το inittab και μετά reboot και login.

 

2. To να τρεχει το συστημα ολα τα modules του πυρηνα προκαλει καποια επιβαρυνση? Ρωταω γιατι εμενα δεν μου φαινεται κατι στραβο αλλα απ'την αλλη γιατι να τρεχει ενα καρο modules που ειναι αχρηστα. Διαβασα σε καποιο wiki του arch οτι βαζοντας AUTODETECT=1

στο /etc/mkinitrd.conf για το Hostcontroler και Filesystem μειωνει τα modules που τρεχουν. Τι λετε γι'αυτο?

Γενικά σου τρώει μνήμη και ενδέχεται κάποια να εισάγουν μια μικρή καθυστέρηση. Ναι, το AUTODETECT=1 σου γλιτώνει modules του initrd. Καλύτερα όμως είναι να χρησιμοποιείς πλέον το mkinitcpio, αφού αφενός κάνει καλύτερη διαχείριση των modules (ελέω udev), αφετέρου το mkinitrd θα καταργηθεί στο Arch από τον 2.6.18 και μετά.

 

3. Εγκαθηστω ενα προγραμμα με pacman -S. Πως βλεπω καθε του αρχειο σε ποιο σημειο ειναι εγκατεστημενο. Κατι δηλαδη παρομοιο με το package manager του slack οπου στο filelist εβλεπες ολα τα αρχεια του πακετου και που εχουν εγκατασταθει.

pacman -Ql package_name | less ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ενώ από το control Center --> System /Administration --> Login Manager διαλέγω εικονίδιο για τον χρήστη (να εμφανίζεται στον kdm όπως στην Welcome screen του Xp) δεν εμφανίζεται πουθενά όταν φορτώνει ο kdm; Πρέπει να το κάνω από αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ενώ από το control Center --> System /Administration --> Login Manager[/b'] διαλέγω εικονίδιο για τον χρήστη (να εμφανίζεται στον kdm όπως στην Welcome screen του Xp) δεν εμφανίζεται πουθενά όταν φορτώνει ο kdm; Πρέπει να το κάνω από αλλού;

 

Πρέπει να βρεις και να περάσεις ένα theme του kdm που να έχει userlist. Π.χ. αυτό: http://www.kde-look.org/content/show.php?content=39575

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο. δίνω σε κονσόλα σαν root hddtemp -d /dev/hda και μετά πάω με nc localhost 7634 αλλά τίποτε. Πρέπει να κάνω κάποιες γενικές ρυθμίσεις δικτύου πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απενεργοποιήσει την Eth0 από το rc.conf αφού δεν έχω και μου έβγαζε fail στην εκκίνηση. Μήπως είναι αυτό;

 

># NETWORKING
# -----------------------------------------------------------------------
#
HOSTNAME="myhost"
#
# Interfaces to start at boot-up (in this order)
# Declare each interface then list in INTERFACES
#   - prefix an entry in INTERFACES with a ! to disable it
#   - no hyphens in your interface names - Bash doesn't like it
#
# Note: to use DHCP, set your interface to be "dhcp" (eth0="dhcp")
#
lo="lo 127.0.0.1"
#eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255"
#INTERFACES=(lo eth0)
#
# Routes to start at boot-up (in this order)
# Declare each route then list in ROUTES
#   - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it
#
#gateway="default gw 192.168.0.1"
#ROUTES=(!gateway)
#
# Enable these network profiles at boot-up.  These are only useful
# if you happen to need multiple network configurations (ie, laptop users)
#   - set to 'menu' to present a menu during boot-up (dialog package required)
#   - prefix an entry with a ! to disable it
#
# Network profiles are found in /etc/network-profiles
#
#NET_PROFILES=(main)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...