Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να το πουλησεις ρε μπιλκοστ.

Όχι ρε συ, κατάλαβες λάθος. Έγραψα πως μπορώ να φτιάξω μερικά sous vide για να τα πουλήσω και ρώτησα αν ενδιαφέρεται κανένας.

 

Ενδιαφέρεσαι άθλιε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενδιαφέρομαι εγώ billkost

 

 

ρε ξεκολάτε με το κράξιμο. πχ εγώ τα βρίσκω ενδιαφέρων ότι λένε τα παιδιά (toufas,billkost) και έχω ξετρυπώσει αρκετά καινούργια πράγματα.

 

 

αν ειναι καθε τρεις και λίγο να γινεται flame για κομπλεξισμους και ιστορίες ας ανοιχτέι και ένα δευτερο thread για πιο general talk για φαγητό και μαγειρική (όχι συνταγές και ρέστα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρομαι εγώ billkost

 

ρε ξεκολάτε με το κράξιμο. πχ εγώ τα βρίσκω ενδιαφέρων ότι λένε τα παιδιά (toufas,billkost) και έχω ξετρυπώσει αρκετά καινούργια πράγματα.

 

αν ειναι καθε τρεις και λίγο να γινεται flame για κομπλεξισμους και ιστορίες ας ανοιχτέι και ένα δευτερο thread για πιο general talk για φαγητό και μαγειρική (όχι συνταγές και ρέστα)

Ουφ ένας που δε στραβώνει με το sous vide. Εσένα σε πάω επειδή μου είχες πει πως έψαχνες και τα rustichella.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρομαι εγώ billkost

 

ρε ξεκολάτε με το κράξιμο. πχ εγώ τα βρίσκω ενδιαφέρων ότι λένε τα παιδιά (toufas,billkost) και έχω ξετρυπώσει αρκετά καινούργια πράγματα.

 

αν ειναι καθε τρεις και λίγο να γινεται flame για κομπλεξισμους και ιστορίες ας ανοιχτέι και ένα δευτερο thread για πιο general talk για φαγητό και μαγειρική (όχι συνταγές και ρέστα)

 

μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα και δεν κατάλαβες τι λέω..... Λέω οτι το ΜΑΘΑΜΕ το sous vide και όπως λες και εσύ έχεις ξετρυπώσει αρκετά καινούργια πράγματα, πρέπει να πούμε για καινούργια πράγματα. Γίναμε ειδικοί στο sous vide, μάθαμε και πως μπορούμε να φτιάξουμε μάθαμε και συνταγές, είδαμε και φωτό απο φαγητό. ΤΙ ΑΛΛΟ?

 

Μπορεί να γίνει ενα άλλο thread, Sous Vide "φτιάξτο μόνος σου" και να συνεχίσει εκεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα και δεν κατάλαβες τι λέω..... Λέω οτι το ΜΑΘΑΜΕ το sous vide και όπως λες και εσύ έχεις ξετρυπώσει αρκετά καινούργια πράγματα, πρέπει να πούμε για καινούργια πράγματα. Γίναμε ειδικοί στο sous vide, μάθαμε και πως μπορούμε να φτιάξουμε μάθαμε και συνταγές, είδαμε και φωτό απο φαγητό. ΤΙ ΑΛΛΟ?

 

Μπορεί να γίνει ενα άλλο thread, Sous Vide "φτιάξτο μόνος σου" και να συνεχίσει εκεί.....

Μα δε λέμε τα ίδια κάθε φορά. Όταν δηλαδή κάποιος σου λέει να χρησιμοποιήσεις τηγάνι και να τσιγαρίσεις κρεμμύδι, που είναι η βάση για άπειρες συνταγές, του λες "Φτάνει πια με το τσιγάρισμα στο τηγάνι, το μάθαμε, γίναμε ειδικοί"; Όχι, το ακούς και πάει παραπέρα η συνταγή.

 

Δε καταλαβαίνω τι κόλλημα έχετε φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry συνεχίστε να λέτε μόνο για sous vide

Επιτηδευμένη υπερβολή με σκοπό να δώσει αρνητική χροιά στην απέναντι άποψη.

Δε λέμε μόνο για sous vide.

 

Λέμε και άλλα πράγματα και το γνωρίζεις.

 

Δε καταλαβαίνω τι κόλλημα έφαγες.

 

Όποτε νομίζω πως σε αυτό που λέμε κολλάει κάτι με το sous vide, θα το γράφω, δεν είναι άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δώστε τα φώτα σας για τα ταπεινά μακαρόνια με κιμά... όταν βάζω τον κιμά με το κρεμμύδι στο τηγάνι μου γίνεται κομμάτια... μου είπανε να το βάζω με νερό αλλά έτσι πιστεύω θα βράσει δεν θα τσιγαριστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δώστε τα φώτα σας για τα ταπεινά μακαρόνια με κιμά... όταν βάζω τον κιμά με το κρεμμύδι στο τηγάνι μου γίνεται κομμάτια... μου είπανε να το βάζω με νερό αλλά έτσι πιστεύω θα βράσει δεν θα τσιγαριστεί...

Τι εννοείς σου γίνεται κομμάτια; Δηλαδή θες ο κιμάς να παραμείνει ένα τούβλο όπως είναι ενωμένος;

Τι να βάλεις στο νερό; Τον κιμά; Πράγματι έτσι θα βράσει. Όμως στον κιμά βάζεις και νερό αφού το τσιγαρίσεις αν θες.

 

Κάνε την ερώτηση πιο συγκεκριμένη.

 

 

τηγανιτά αυγά: τηγάνι, βούτυρο, αυγά, αλάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εννοώ δεν μου διαλύεται, γίνεται μεγάλα κομμάτια την ώρα που τον τσιγαρίζω δεν γίνεται μικρά-μικρά μπιλάκια να το πω;

Τον έχεις αφήσει να ξεπαγώσει ή τον βάζεις κατευθείαν από την κατάψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε, δεν φαίνεται αλλά πραγματικά δεν είμαι άσχετη μαγειρεύω... :ph34r: απλά μέχρι τώρα δεν είχε τύχει να κάνω τα μακαρόνια με κιμά πάντα τα έκανα με διάφορες σάλτσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε, δεν φαίνεται αλλά πραγματικά δεν είμαι άσχετη μαγειρεύω... :ph34r: απλά μέχρι τώρα δεν είχε τύχει να κάνω τα μακαρόνια με κιμά πάντα τα έκανα με διάφορες σάλτσες...

Α ΟΚ γιατί η επόμενη ερώτησή μου θα ήταν αν το λάδι είναι ζεστό.

 

Αλλά ρε συ, απλά βάζεις τον κιμά στο ζεστό λάδι και το ανοίγεις με την κουτάλα σου. Δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...