Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλώς σου λέω (ξαναλέω) ότι αν θεωρείς φάπες τις ισοπαλίες με Τουρκία και την ήττα με Ουκρανία, τότε τέτοια πρέπει να θεωρείς και της Ιταλίας.
ΑΠΟΛΥΤΑ!

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω πως αναιρει την δικη μας φαπα η φαπα της Ιταλιας.Πραγματικα δεν το καταλαβαινω, δεν παιζουμε ΚΑΝ στον ιδιο ομιλο για να το παρουμε βαθμολογικα.

 

 

 

 

Αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι ότι δεν γίνεται μία ομάδα που έκανε το απίθανο μία φορά να συνεχίσει να αποδίδει σε αυτό το υψηλό επίπεδο, ούτε σε βάθος χρόνου σε υψηλότερο από το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ της επίπεδο..

 

Μα μια χαρα το καταλαβαίνω! Αλλα 3 χρονια τωρα 2 νικες απο τα 8 σημαντικα επισημα ματς???Με τα 5 εξ αυτών στην εδρα σου???Τοσα πολλα ζηταω?Και με ποιους?Μηπως παιξαμε με την Αργεντινη και δεν το κατάλαβα?

 

 

Αρχικό μήνυμα απο KaizerSoze

Γιατι πιστευω οτι αυτη την στιγμη οι 22 του Ρεχαγκελ ΚΑΙ ο Ρεχαγκελ με την τακτικη του ειναι για εκει και το χειροτερο?

Μισο. Παραποιήσης. Η φραση αν ξαναδιαβασει καποιος ολο το ποστ μου που αναφέρεσαι ειναι "Γιατι πιστευω οτι αυτη την στιγμη οι 22 του Ρεχαγκελ ΚΑΙ ο Ρεχαγκελ με την τακτικη του ειναι για εκει ".ΤΕΛΕΙΑ."και το χειροτερο?" και συνεχίζω...

Και δεν βλεπω λοιπον πως με το ναλεω οτι αυτοι οι συγεκριμενοι 22 παικτες ειναι για εκει λεω οτι πρεπει να παρουν τον πουλο και οι 22.Το ενδεχομενο να θελω 5-6 αλλαγες που ΙΣΩΣ να ξεκολλησουν το συνολο απο το "για εκει" δεν σου περασε απο το μυαλό?

 

Γιατί πέρα από δύο ντροπιαστικά αποτελέσματα, έχει να αντιπαρατάξει ένα κύπελλο.

Τα μεγάλα κεφαλαία γράμματα που λέγανε "ΠΛΕΟΝ" δεν τα είδες?

Τον ευχαριστούμε για το Κύπελο αλλα τωρα τι γινεται? Οπως ο Ζοτς στο μπασκετ, τον ευχαριστουμε για οτι εχει προσφερει αλλά αμα αρχιζει να παιζει με Φραγκι και Παπανικολάου βασικους δεν θα γκρινιάξουμε?

 

 

 

 

Πάντα υπάρχει ένα όριο. Όσο όμως κυνηγά τον στόχο με αξιώσεις, τότε το όριο αυτό είναι μακρινό.
Ναι,οκ, παρακατω. ΠΟΙΟ ειναι το όριο, να ακούσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός κι αν πάλι έχεις αμέριστη εμπιστοσύνη στις "αυθεντίες" και δεν έχεις μάθει να ασκείς κριτική βάσιμη. Ανεύθυνος λοιπόν ο Ρεχάγκελ...φαντάσου να είχε κι ευθύνη πόσα θα μετράγαμε ακόμα.

χαχα καλό, να διαπομπεύω τον Ρεχαγκελ για λάθη που έκανε σαν προπονητής; Και να υποστηρίζω οτι είναι εγωιστής και κοντόφθαλμος ; χαχαχα οκ εντάξει , τι κάνω εγώ εδω πέρα ; :P

 

όπως και να ΄χει, κοντός ψαλμός αλληλούια! Θα δουμε τι θα γίνει και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι θράσος έχετε μερικοί ρε παιδιά. Φανταστείτε να κάναμε και καμιά στραβή εκτός προγράμματος δηλαδή να δω τι θα λέγατε. Προπονητές με καλύτερες ομάδες δεν κατάφεραν να τα βγάλουν πέρα με τις μικρές και ο Ρεχάγκελ με την ποιότητα του πρωταθλήματος που έχουμε, όχι μόνο έχει πάρει το euro αλλά τα πηγαίνει αξιοπρεπέστατα σε ότι έχει κάνει μέχρι τώρα και θα τον κατηγορήσουμε κιόλας για τα ολοφάνερα λάθη του που όλοι αντιλαμβάνονται; Που κατά τη γνώμη μου οι μόνοι υπεύθυνοι είναι μάλιστα αυτοί που κάνουν όλη αυτή τη κριτική και χαλάνε το κλίμα (και μιλάω για δημοσιογράφους βέβαια αλλά και για τον πολύ κόσμο). Το είπα και νωρίτερα. Euro στην Ελλάδα δε θα παίρναμε με τίποτα, γιατί μετά την ήττα από τη Ρωσία, θα συζητάγαμε 4 μέρες μέχρι το παιχνίδι με τη Γαλλία "τι έφταιξε και δε νικήσαμε 3-0"

 

Το ολοφάνερο είναι αυτό που είπα στην αρχή. Δεν ξέρετε τι πάει να πει μικρομεσαία ομάδα και να μετράς τις νίκες με το σταγονόμετρο.

 

Bασικα να μην χανουμε συνεχως και για νικες βλεπουμε πιο μετα

 

Έχουμε μια ολόκληρη συνεχόμενη ήττα! Παναγιά μου! Δεν αντέχω άλλο! Πόσες ακόμα περισσότερες φορές από μια πρέπει να χάσουμε για να αλλάξουμε προπονητή;!

 

Σας καταλαβαίνω, έχετε συνηθίσει...

 

Πάντως εξακολουθείτε να μην έχετε κανένα μέτρο σ' αυτά που γράφεται. Ειδικά για το Ρεχάγκελ, που για μένα θα δικαιούνταν να κάνει και καμιά στραβή γιατί πολύ απλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο και έτσι λειτουργούν όλες οι χώρες του κόσμου, ενώ ΔΕΝ την έχει κάνει στην ουσία (η ομάδα εξακολουθεί να αποδίδει πάνω από τις δυνατότητες της) και έχει ακούσει τον εξάψαλμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τι θράσος έχετε μερικοί ρε παιδιά.

 

Ένα το κρατούμενο.

 

Το ολοφάνερο είναι αυτό που είπα στην αρχή. Δεν ξέρετε τι πάει να πει μικρομεσαία ομάδα και να μετράς τις νίκες με το σταγονόμετρο.

 

Ολοφάνερο. Όταν ξεμένουμε από επιχειρήματα, πιάνουμε τα ολοφάνερα.

 

Πάντως εξακολουθείτε να μην έχετε κανένα μέτρο σ' αυτά που γράφεται.

 

οκ, εντάξει. Να ξέρεις, όμως, το κρατάω αυτό το εμπνευσμένο μήνυμα ώστε μελλοντικά να δούμε τελικά ποιος απαξιώνει τη γνώμη του άλλου...όπως διαμαρτυρόσουν μέχρι πρότινος στην υπογραφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχουμε μια ολόκληρη συνεχόμενη ήττα! Παναγιά μου! Δεν αντέχω άλλο! Πόσες ακόμα περισσότερες φορές από μια πρέπει να χάσουμε για να αλλάξουμε προπονητή;!

Η αλήθεια ειναι πως έχουμε παρει ολα τα ντερμπυ. Και με την Γαλλια και με την Πορτογαλια και με την Μπαρτσελονα μην σου πω

 

 

 

η ομάδα εξακολουθεί να αποδίδει πάνω από τις δυνατότητες της

 

Φαντασου να λειτουργούσε ισα με τις δυνατοτητες της δηλαδη!!! Η συγκεκριμενη ομαδα ΝΑΙ! λειτουργει οπως μπορει. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ειναι δικαιολογια για τον Μουνιοθ, που αυτους εχει με αυτους παιζει. Για τον Ρεχαγκελ εχουμε "Αυτους εχει αλλα επιλεγει μονίμως τους ίδιους και ας μην του βγαινει".

 

Και για να εχουμε καλο ερώτημα ρε Μανώλη, δηλαδη το ΕΥΡΩ το πηρε ο Ρεχαγκελ και τωρα χανουν οι παικτες (αρα στο απυρόβλητο ο Ρεχαγκελ) αφου αυτους εχει κτλ κτλ κτλ???

Το 2004 ειχε τον Ζινταν και δεν το θυμάμαι?

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι είστε ευχαριστημένοι μετα το Γιούρο?Δηλαδη η πορεία της Εθνικής είναι καλή?Ή τουλάχιστον ανάλογη; Ή πιο απλά...ολα πάνε καλά?Αν πιστευετε ναι, πασο. Αλλα αν πιστεύετε πως όχι τότε ο Ρεχαγκελ δεν οφείλει να δοκιμασει κάτι άλλο αφου στο φιναλε 1743216427 δικια να έχει ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ!!!

 

Ίδια ερώτηση που κάνω στον Σκύμνο. Εσυ λοιπον κάποιο όριο έχεις?Για σενα η βενζίνη του Γιούρο λήγει ποτέ ή θα το πάρουμε σερί όσο γουστάρει ο Γερμανός και ας παίζει ο Δελλας στα 45 του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα καλό, να διαπομπεύω τον Ρεχαγκελ για λάθη που έκανε σαν προπονητής; Και να υποστηρίζω οτι είναι εγωιστής και κοντόφθαλμος ; χαχαχα οκ εντάξει , τι κάνω εγώ εδω πέρα ; :P

 

Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά με βάση τα όσα κατέθεσες και το δεύτερο quote που κάνω, μάλλον για Χερουβείμ του Ρεχάγκελ σε κόβω.

 

Και σοβαρά τώρα, διότι το προαναφερθέν είναι πλακατζίδικη συνεισφορά...κάθε προπονητής κάνει λάθη. Τα συγκεκριμένα του Ρεχάγκελ, η εμμονή του δηλαδή σε πρόσωπα, ανεξάρτητα της κατάστασής τους, δεν είναι καινούριο φρούτο, ούτε αναμέναμε την 4αρα για να το επικρίνουμε. Απλώς έσκασε μύτη κι αυτή με κάποιες κινήσεις που έβγαζαν μάτια (τραυματίες ήταν διάολε κι εκτός ομάδων τους) κι ήρθε κι έδεσε το γλυκό.

 

Επαναλαμβάνω όμως...δε ζήτησαν πολλοί να φύγει ο Ρεχάγκελ, αλλά να ξυπνήσει από το λήθαργο που μας έχει βυθίσει μια νοοτροπία που πλέον δεν αποδίδει καρπούς, αλλά αντίθετα μας γελοιοποιεί στα ίδια μας τα μάτια. Και το φαιδρό της υπόθεσης είναι πως όλοι εκείνοι που κατηγορούν τους διαφωνούντες με τις επιλογές του Ρεχακλή, ως επίδοξους προπονητές του καναπέ, πιθανότατα έριχναν ανάθεμα στην απόδοση ορισμένων παιχτών και στην εμμονή του να τους διατηρεί μέσα.

 

όπως και να ΄χει, κοντός ψαλμός αλληλούια! Θα δουμε τι θα γίνει και τα ξαναλέμε.

 

Την κριτική μου δεν την κάνω εκ του ασφαλούς, ούτε είμαι ο Κάλχας από την άλλη. Από τότε που διαπίστωσα πως βρέξει χιονίσει τους ίδιους χρησιμοποιεί, ξεκίνησα και να καταθέτω τις αντιρρήσεις μου. Ακόμα κι αν κατακτήσουμε το επόμενο Mundial, δεν ακυρώνονται τα όσα έχουμε διάφοροι αναφέρει, ως στοιχεία μιας προβληματικής τακτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
οκ, εντάξει. Να ξέρεις, όμως, το κρατάω αυτό το εμπνευσμένο μήνυμα ώστε μελλοντικά να δούμε τελικά ποιος απαξιώνει τη γνώμη του άλλου...όπως διαμαρτυρόσουν μέχρι πρότινος στην υπογραφή σου.

 

Δε διαμαρτυρήθηκα ή κλάφτηκα ούτε θεωρούσα ποτέ ότι είναι κακό. Έγραψα απλά ότι δε θα απαντήσω σ' αυτά τα μηνύματα. Όχι για ηθικούς λόγους ή επειδή πιστεύω ότι πρόκειται για κακούς ανθρώπους, αλλά γιατί σε κάποια στιγμή βαρέθηκα να απαντάω σε ανθρώπους που απαξιώνω εγώ τη γνώμη τους, γιατί όταν κάποιος μιλάει για τις απόψεις μου λες και πρόκειται για απίστευτες, δεν έχω όρεξη ν' ασχοληθώ μαζί του. Δικαίωμα του καθενός να με θεωρεί βλάκα, αλλά και δικαίωμα μου να θεωρώ βλάκα όποιον με θεωρεί βλάκα. Από κει και έπειτα μπορείτε να πράξετε και σεις το ίδιο, αν νιώθετε ότι σας μιλάω απαξιωτικά, μπορείτε να μην ασχοληθείτε μαζί μου.

 

Για τον Ρεχαγκελ εχουμε "Αυτους εχει αλλα επιλεγει μονίμως τους ίδιους και ας μην του βγαινει".

 

Και για να εχουμε καλο ερώτημα ρε Μανώλη, δηλαδη το ΕΥΡΩ το πηρε ο Ρεχαγκελ και τωρα χανουν οι παικτες (αρα στο απυρόβλητο ο Ρεχαγκελ) αφου αυτους εχει κτλ κτλ κτλ???

 

Προφανώς και το πήραν ΚΑΙ οι παίχτες, αλλά διάδοχους γι' αυτούς τους παίχτες δε βλέπω (που προφανώς μεγάλωσαν και έχουν μια ελάχιστα μειωμένη απόδοση). Και κυρίως αυτό που θεωρώ εγώ το καλύτερο κριτήριο, είναι το ποίοι παίζουν σε ομάδες του εξωτερικού γιατί το ελληνικό πρωτάθλημα είναι για κλάματα και δε θεωρώ πως αυτοί που αγωνίζονται σ' αυτό, είναι καλύτεροι από 32άρηδες που αγωνίζονται ή έχουν αγωνιστεί σε ξένα πρωταθλήματα.

 

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι είστε ευχαριστημένοι μετα το Γιούρο?Δηλαδη η πορεία της Εθνικής είναι καλή?Ή τουλάχιστον ανάλογη; Ή πιο απλά...ολα πάνε καλά?Αν πιστευετε ναι, πασο.

 

Εγώ είμαι ξεκάθαρα ευχαριστημένος. Και μόνο που διεκδικήσαμε ως ίσοι προς ίσο θέση στο παγκόσμιο μετά από τόσα χρόνια και μάλιστα με λίγο περισσότερη τύχη θα την είχαμε πάρει, εμένα με ευχαριστεί. Και μόνο που πλέον υπάρχει η αίσθηση ότι μπορούμε να κερδίσουμε τους πάντες είναι θετικό. Επίσης τα πάμε πολύ καλά στα προκριματικά του euro αυτή τη στιγμή και κατά τη γνώμη μου θα περάσουμε στην τελική φάση. Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο να έχω παράπονα από αυτήν την ομάδα;

 

Τα αρνητικά της υπόθεσης είναι δύο: αφενός η πολύ σκληρή κριτική που έγινε σε παίχτες και προπονητή ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ (και όχι μετά από 3 χρόνια) και γενικά η κακή διάθεση του κόσμου που ανέβηκαν οι απαιτήσεις τους και νόμιζαν ότι γίναμε καμιά ομαδάρα, κάτι που ανέβασε πολύ την πίεση στους παίχτες και αφετέρου το χειρότερο απ' όλα είναι ότι το ελληνικό πρωτάθλημα δε βελτιώνεται. Από που θα προκύψουν οι παίχτες που θα αντικαταστήσουν τους "γέρους";

 

Ίδια ερώτηση που κάνω στον Σκύμνο. Εσυ λοιπον κάποιο όριο έχεις?Για σενα η βενζίνη του Γιούρο λήγει ποτέ ή θα το πάρουμε σερί όσο γουστάρει ο Γερμανός και ας παίζει ο Δελλας στα 45 του?

 

Μέχρι να υπάρξουν δείγματα από νέους ανθρώπους ότι μπορούν καλύτερα. Για μένα θα έπρεπε να βγούνε και στο εξωτερικό κάποιοι παίχτες, δε μπορεί η εθνική Ελλάδος να έχει παίχτες ελληνικού πρωταθλήματος ή καλύτερα, αυτού του ελληνικού πρωταθλήματος.

 

Εμένα πάντως με φοβίζουν οι σκέψεις που κάνουν ορισμένοι. Να βάλουμε αριστερό μπακ τον πιτσιρικά του Πανιωνίου; Τον Ηλιάδη; Παίχτες της Λάρισας; Εμένα αυτά μου φαίνονται αφάνταστα πιο επικίνδυνα από αυτά που κάνει ο Ρεχάγκελ. Αυτοί οι παίχτες είστε σίγουροι ότι θα είχαν εμπειρία να ανατρέψουν το 1-0 από το Καζακστάν; Ή είστε σίγουροι ότι θα κέρδιζαν τις μικρές ομάδες; Γιατί είναι πρωτάθλημα, δεν είναι νοκ-αουτ αγώνες. Το ζήτημα δεν είναι να έχεις όρεξη σε έναν αγώνα επειδή είσαι πιτσιρικάς. Θέλει διάρκεια το θέμα.

 

Σιγά σιγά γίνονται και αλλαγές πάντως. Ο Σαμαράς καθιερώνεται, ο Τοροσίδης σιγά σιγά μπορεί να βρει και αυτός θέση. Μια που ανέφερα τον Τοροσίδη, είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα για αυτά που λέω. Τον είδατε πως μπήκε στο παιχνίδι; Ήταν χεσμένος πάνω του πραγματικά! Βάλτε άλλους 3 τέτοιους μέσα και θα σας πω εγώ για πότε χάνουμε και από τη Μάλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι αν κατακτήσουμε το επόμενο Mundial, δεν ακυρώνονται τα όσα έχουμε διάφοροι αναφέρει, ως στοιχεία μιας προβληματικής τακτικής.

 

lol συμπάθαμε , αλλά τακτική που θα μπορούσε να μας οδηγήσει σε κατάκτηση mundial στο ποδόσφαιρο , πρώτη φορά βλέπω να την χαρακτηρίζουν ως . . . "προβληματικη" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι λένε...

 

Χεσμένος ο Τοροσίδης. Βασικά στο πρώτο του παιχνίδι σε μια ομάδα που δεν είχε παίξει ούτε μισό φιλικό και σε θέση εντελώς άγνωστη γι' αυτόν, το πλέον αναμενόμενο θα ήταν να μην αποδώσει. Φυσικά για τα παραπάνω δεν έχει και πάλι απολύτως καμία ευθύνη ο Ρεχάγκελ. Φημολογείται πως ο παίχτης αρνήθηκε να λάβει μέρος σε προηγούμενα, σαφώς ευκολότερα, ματς και με το έτσι θέλω αποφάσισε να μπει σε αριστερό μπακ, γιατί όπως λέει κι ο θυμόσοφος λαός "μάθε τέχνη κι άσ' τηνε κι αν πεινάσεις, πιάσ' τηνε".

 

To εξωτερικό είναι σαν τα Silhouette...μπαίνεις ατάλαντος και βγαίνεις ποδοσφαιρισταράς, ακόμα κι όταν δεν παίζεις και γυαλίζεις τον πάγκο. Ανοίγει όμως το μάτι σου βρε παιδί μου. Κάθεσαι εκεί στον πάγκο σου, μπαίνεις κανένα 5-10λεπτο να ξεπιαστείς, πηγαίνεις τα νερά στους υπόλοιπους και έχεις και καπαρωμένη θέση στην Εθνική, να 'χεις να το λες και στο παιδί σου. Να φανταστείς, ακόμα κι ο τραυματίας ξένος, πάλι πιο γλυκός είναι από τον ντούρο παίχτη που παίζει στην Ψωροκώσταινα. Εκεί που δημιουργείται πρόβλημα και ξύνουμε το κεφάλι μας, χωρίς να βρούμε λύση, είναι όταν προτιμάται ο ένας ξένος (Χαριστέας) από τον άλλο ξένο (Γκέκας).

 

@Fidelio

 

lol συμπάθαμε , αλλά τακτική που θα μπορούσε να μας οδηγήσει σε κατάκτηση mundial στο ποδόσφαιρο , πρώτη φορά βλέπω να την χαρακτηρίζουν ως . . . "προβληματικη"

 

Εγώ να σε συμπαθήσω. Άλλωστε με αυτό το κριτήριο επιλέγονται κι οι παίχτες της Εθνικής. Αλλά εσένα τι ακριβώς σε κάνει να αισθάνεσαι πως η τακτική αυτή είναι σωστή; Κληρονομικό χάρισμα; Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε βλέπω να σε έχει ενοχλήσει και τίποτα...ακολουθείται απλώς η παρωπιδική λογική "αυτός ξέρει καλύτερα" κι ακυρώνεται ως αξιωματικά λάθος οποιαδήποτε κριτική, τόσο πριν, όσο και μετά από επιλογές που έχουν γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Να φανταστείς, ακόμα κι ο τραυματίας ξένος, πάλι πιο γλυκός είναι από τον ντούρο παίχτη που παίζει στην Ψωροκώσταινα.

 

Για να καταλάβεις πόσο πίσω είναι το πρωτάθλημα μας...

 

Εκεί που δημιουργείται πρόβλημα και ξύνουμε το κεφάλι μας, χωρίς να βρούμε λύση, είναι όταν προτιμάται ο ένας ξένος (Χαριστέας) από τον άλλο ξένο (Γκέκας).

 

Γιατί ταιριάζει καλύτερα στο σύστημα που επέλεξε να παίξει ο προπονητής ίσως; Μπα, τι σύστημα και βλακείες. Άλλωστε σιγά τις διαφορές που έχουν Χαριστέας και Γκέκας. Ο ένας κεφαλαδόρος που επιστρέφει την μπάλα στα χαφ στις βαθιές μπαλιές και περιμένει τις σέντρες, ο άλλος παίχτης για τελείωμα φάσεων που θα προσπαθήσει να σπάσει το τεχνικό offside. Ξύσε το κεφάλι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σε συμπαθήσω. Άλλωστε με αυτό το κριτήριο επιλέγονται κι οι παίχτες της Εθνικής. Αλλά εσένα τι ακριβώς σε κάνει να αισθάνεσαι πως η τακτική αυτή είναι σωστή; Κληρονομικό χάρισμα; Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε βλέπω να σε έχει ενοχλήσει και τίποτα...ακολουθείται απλώς η παρωπιδική λογική "αυτός ξέρει καλύτερα" κι ακυρώνεται ως αξιωματικά λάθος οποιαδήποτε κριτική, τόσο πριν, όσο και μετά από επιλογές που έχουν γίνει.

 

Μια τακτική που μπορεί να σε οδηγήσει ταυτόχρονα σε νίκη ή σε ήττα είναι κάτι που στο ποδόσφαιρο το βλέπουμε σε συχνότατη βάση. Αυτό καταδεικνύει πόσο χαοτικό είναι το ποδόσφαιρο (εξού και το ρητό "έτσι είναι η μπάλα" ) , για αυτό και οι προπονητές τις κερκίδας την θεωρούν προβληματική ή αδιάφορη κατά περίπτωση. (Off/ έχεις παιξει ποτέ ποδοσφαιρο σε ομαδα; )

Προσωπικά έχω ήδη αναφέρει τους λόγους που εν πολλοίς με βρίσκουν σύμφωνο για την γραμμή Ρεχάγκελ , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναθεματίζω τα κακώς κείμενα! Στο ξαναλέω συνοπτικά , στα διεθνή πρωταθλήματα δεν είναι σκόπιμες οι κάθετες αλλαγές λόγου του σχετικού χρόνου διεξαγωγής τους και πάνω σε αυτό ειδικά μια επιτυχημένη ομάδα δεν μπορεί να αλλάξει στον βαθμό που ζητάς!!!!

Ξέρω ότι θα διαφωνήσεις πάλι , αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι έχουμε διαφορετική εντύπωση περι επιτυχίας του ελληνικού ποδοσφαίρου σε διεθνή πλαίσια , και πάντα με φόντο το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος. Ατέρμονος κύκλος η κουβέντα , αμα εσένα σε δυσαρεστεί ακόμα και το mundial ε ποια τι να κάνουμε , έχουμε όντως προβληματική όμαδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαργάρα για τον "χεσμένο Τοροσίδη που είναι εξαιρετικό παράδειγμα των όσων λέω", δηλαδή των ευθυνών του Ρεχάγκελ.

 

Μπα, τι σύστημα και βλακείες.

 

Α, να γεια σου. Τώρα είπες την μεγάλη αλήθεια και δεν το κατάλαβες κι όλας. Τι σύστημα και βλακείες...μηδέν, κουλούρα, νάντα, ζίροου. Τουρλουμπούκι. Τελικά ήταν πράγματι χρήσιμος ο Χαριστέας, αλλά μόνο κατά το ήμισυ της αποστολής που περιγράφεις: ίσως να αξιοποιούσε τις βαθιές μπαλιές που έριχναν από το τέρμα Θεού οι αμυντικοί, αλλά χαφ δεν υπήρξαν ποτέ για να γυρίσει τη μπάλα. Και πράγματι...σιγά τις διαφορές: ο ένας έχει ξεχάσει τι θα πει γκολ και προερχόταν από τραυματισμό, ο άλλος τυχαίνει να βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ της Μπουντεσλίγκα που τόσο παίνεψε κι ο Fidelio.

 

Άσε...θα συνεχίσω να το ξύνω, όσο άλλοι δεν έχουν κατασταλλάξει στο τι ξύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fidelio...όπως έγραψα, αξιοπρέπεια και μόνο επιζητούσα στο συγκεκριμένο ματς. Η απόσταση μεταξύ της αξιοπρέπειας που αναφέρουμε και του ρεντίκολο που γίναμε, περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά σενάρια. Από το να τους παίζουμε μονότερμα και να χάσουμε (πρώτη περίπτωση), μέχρι να κάτσουμε με σταυρωμένα χεράκια και να παρατηρούμε εκστατικά τι εστί ποδόσφαιρο (δεύτερη περίπτωση). Δεν είναι όμως ζήτημα έχασα/νίκησα, αλλά πως έφτασα σε αυτό το σημείο.

 

Κι αν μη τι άλλο, έχουν αποδείξει πως δεν είναι μονάχα σάκοι του μποξ. 3 χρόνια όμως τώρα έχουν καταστήσει κάθε Αλβανία μεγαθήριο ολκής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Γαργάρα για τον "χεσμένο Τοροσίδη που είναι εξαιρετικό παράδειγμα των όσων λέω", δηλαδή των ευθυνών του Ρεχάγκελ.

 

Χρειάστηκε να διαβάσω άλλες τρεις φορές το ποστ σου για να καταλάβω πού ειρωνεύεσαι και που μιλάς σοβαρά (βλέπεις οι παρωδίες των απόψεων σου έχουν την ίδια βαρύτητα με τις σοβαρές, οπότε είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τη διαφορά).

 

Σ' αυτό θα έλεγα πως ναι, διαφωνώ με τον Ρεχάγκελ, ΑΝ υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις. Το έχω πει ήδη 5 φορές. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ. Εσύ ποιόν θα έβαζες να παίξει, ν' ακούσω; Όταν διαφωνείς με την επιλογή κάποιου, να ακούσουμε την εναλλακτική πρόταση. Αν δεν υπάρχει, προφανώς η επιλογή ήταν η καλύτερη δυνατή. Νέος ναι, σε λάθος θέση, φυσικά, αλλά ποια ήταν η άλλη πρόταση; Λες ο Ρεχάγκελ να μην τα είχε υπόψη του αυτά;

 

ο ένας έχει ξεχάσει τι θα πει γκολ και προερχόταν από τραυματισμό, ο άλλος τυχαίνει να βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ της Μπουντεσλίγκα που τόσο παίνεψε κι ο Fidelio.

 

Και για να αρχίσω πάλι να σε αντιγράφω κ να απαντάω με το στυλ σου, το ότι δεν είναι η σημαντικότερη δουλειά του το γκολ σ' αυτή την εθνική και μ' αυτό το σύστημα, το κάναμε γαργάρα έτσι; Ή το ότι τα γκολ ο Γκέκας τα πέτυχε σε εντελώς διαφορετική τακτική;

 

Κατ' αρχάς την Μπόχουμ την έχεις δει πως παίζει; Με Γκέκα μπροστά και 10 πίσω. Με το σύστημα που μισείτε. Αν θέλετε τον Γκέκα στην αρχική 11άδα, θα πρέπει η Ελλάδα να παίξει ΑΚΟΜΑ πιο αμυντικά (που ήδη εσείς διαμαρτύρεστε).

 

Άντε καληνύχτα, συνεχίζουμε αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ας μη βιάζεται ο Γεωργίου να βγάλει συμπεράσματα πως αγόρασε ψυγείο σπίτι του ο Χαριστέας καί αν τα χρήματα τα έβγαλε παίζοντας (ή νομίζοντας ότι παίζει κατά τον δημοσιογράφο) ποδόσφαιρο, γιατί απ' όσο γνωρίζω ο Χαριστέας παίζει καί μπουζούκι οπότε είναι πιθανόν να δουλεύει τα βράδια σε καμμιά ταβέρνα στο Ρότερνταμ παίζοντας συρτάκι συμπληρώνοντας έτσι το μεροκάματο.:-P

 

Ρε παιδιά οι σοφοί λένε ότι δεν έχει τόση σημασία το τέρμα πού μπορεί καί να μην το βρείς ποτέ αλλά το ίδιο το ταξίδι.Αν λοιπόν δεχτούνε αυτή την άποψη τότε το ταξίδι της Εθνικής μας, κουβαλάει πίκρα (το μολυβάκι της Ιστορίας έγραψε το Σάββατο, όπως είχε γράψει καί με Αλβανία καί με Ουκρανία κ.λ.π).

Γιατί τα λέω αυτά?Μα γιατί ακούω μερικούς να λένε ότι άν νικήσουμε την Μάλτα(άκουσον-άκουσον!) τότε όλα ξεχνιούνται!

Κάποιοι πιό...απαιτητικοί είπαν ότι τι μας νοιάζει πού χάσαμε από τούς Τούρκους αφού άμα προκριθούμε στο euro ο σκοπός θα έχει επιτευχθεί.

Καί λέω κι εγώ.Ποιός άραγε πιστεύει ότι το θαύμα θα επαναληφθεί.Ουδείς φαντάζομαι.

Ποιός ο λόγος τότε να πας στην ΑυτροΕλβετία με την εμμονή τού Ρεχάγκελ να πάει να παίξει με την ίδια ομάδα τού θαύματος?Παιδιά αν περάσουμε τελικά στα τελικά θα έχει πολύ γέλιο.Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούμε?

Καλά ωραία άντε καί πήγες γιατί είναι απαραίτητη η παρουσία σου ώστε να υποστηρίξεις τον τίτλο πού κατέκτησες.Θα τον υποστηρίξεις όμως με αξιοπρέπεια ή η ταρίφα θα γράφει συντριβές?

Εγώ πάντως φοβούμαι γιατί ο Γερμανός δείχνει να μην υπολογίζει καί πολύ σε νέους παίχτες πού έχουν αν μη τι άλλο την φρεσκάδα.Γιατί μόνο με εμπειρία δεν γίνεται τίποτα.Τα είδαμε με τούς Τούρκους πού μας πήραν φαλάγγι.Μας (τα) ζάλισαν.Πράγματι χάσαμε το τόπι.Καί δεν μπορώ να το χωνέψω αν καί είναι η αλήθεια.Ότι η Τουρκία εκτός από καλούς χασάπηδες παράγει καί καλούς ποδοσφαιριστές καλύτερους από τούς δικούς μας.Μιά χώρα πού κανείς δεν την θέλει στην Ευρώπη αλλά εμείς οι κουμπάροι ιδρώνουμε να την μπάσουμε μόνο καί μόνο γιατί τούς φοβόμαστε.

 

edit:

Tελικά ρε παιδιά ο Γκέκας είναι η όχι καλός παίχτης?Γιατί εγώ (ας με συγχωρέσει ο Θεός μέρες πού είναι) τον είχα βαθμολογήσει κάτω από τη βάση όταν έπαιζε στον Παναθηναικό.Καί ας ήταν πρώτος σκόρερ.Επειδή εγώ κρίνω ένα παίχτη από τη μαγεία πού βγάζει πάνω στο παίξιμό του καί όχι άμα ξέρει να σπρώχνει την μπάλλα στα δίχτυα.Προχθές έβλεπα μιά εκπομπη στην ΕΤ3 όπου ήταν προσκεκλημένος ο Αντώνης Αντωνιάδης ο γνωστός παλαίμαχος τού Παναθηναικού.Είπε ότι ο ίδιος κρατάει ακόμη το ρεκόρ τού πρώτου σκόρερ στην Ελλάδα με 39 γκολ.Μιλάμε γιά ένα πρωτάθλημα, όχι όλη τη καριέρα του.Καί όμως το μόνο πού ήξερε να κάνει ήταν από σέντρα τού Δομάζου γκολ ο Αντωνιάδης!Να έχει καί λίγο στυλ ρε γαμώτο ο παίχτης.

Εγώ νομίζω πως τον Γκέκα τον υποτιμήσανε οι Γερμανοί.Κάτι σαν την Ελλάδα στο euro.Γι αυτό τούς ρίχνει τα γκολάκια.Σού λέει άστον αυτόν.

Τέλος πάντων μακάρι να βγάλει ο Γκέκας αύριο γκολ καί ας μην μού γεμίζει εμένα το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...