Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

 

Όπως πολλοί εδώ μέσα, έτσι και εγώ στα 22 μου χρόνια παρουσίασα λεύκη στα γεννητικά μου όργανα, συγκεκριμένα μια μεγαλούτσικη κυλίδα στο *** μου και 2 μικρότερες αριστερά και δεξιά απο αυτό στη βάση του. Λόγω έντονου στρες με το πανεπιστήμιο τότε, και το άχγος που περνάμε όλοι οι άντρες σε αυτή την ηλικία (άλλοι περισσότερο ενώ άλλοι λιγότερο) μου παρουσιαστηκε η λεύκη. Από τότε - είμαι τώρα 27 - δεν έχει επεκταθεί πουθενά γιατί πριν 2 χρόνια που συννειδητοποίησα οτί υπάρχει πρόβλημα, αρχισα να πηγαίνω σε γιατρούς. Καθηγητές πανεπιστημίων, απλοί γιατροί - ακόμα και ψυχολόγοι μου είπαν οτι το συγκεκριμένο θέμα δεν καταπολεμείται - αντιθετα όμως μπορεί να περιοριστεί αν ελέγξω το στρες.

 

Σε αυτό το σημείο μια σύντομη αναφορά από ένα ώραίο site:

 

"...What is oxidative stress? - http://www.vitiligosupport.org/faq.cfm#item11a

This is one theory about what may cause or contribute to the onset or exacerbation of vitiligo. Oxidative stress is an over-accumulation of hydrogen peroxide in the skin. Every person develops hydrogen peroxide in the skin, as a result of natural biological processes. An enzyme called "catalase" normally breaks down the hydrogen peroxide in the skin into water and oxygen. However, some people with vitiligo may have a problem manufacturing, using or delivering catalase to the skin..."

 

Τότε ήταν λοιπον που πήγα σε έναν καταπληκτικό γιατρό ονόματι Χρήστου Σαββουλίδη στο Παλαιό Φάληρο (βλ. φωτό3). Ο τύπος έχει ρώσσικη κουλτούρα (ήταν χρόνια στη Ρωσσία, έχει τελειώσει Ιατρική και έχει ζήσει χρόνια εκεί) και αφού με εξέτασε μου είπε ότι δεν μπορούμε να το αναστρέψουμε αλλα μπορούμε να το περιορίσουμε - με το να ελεγξουμε το στρες και να χαλαρώσουμε όλο τον οργανισμό.

Σε αυτό το σημείο να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω διαφήμιση στο γιατρό απλά ο συγκεκριμένος άνθρωπος με βοήθησε πάρα πολύ κια γι αυτό τον προτείνω μέσω αυτού του πόστ.

 

Μου έδωσε ενέσιμες αμπούλες Αλόης (βλ. φωτό1) - ενδομυικές - 3 κουτιά με 10 αμπουλες το κάθε κουτί και η θεραπεία έχει ώς εξής:

 

1 μήνας θεραπεία (30 ενέσεις στον κώλο - σε διαφορετικό κωλομάγουλο κάθε μέρα, για να μην γίνω τρυπητήρι - με παιδικές ενέσεις (βλ. φωτό2))

 

3 μήνες παύση

 

1 μήνας θεραπέια

 

3 μήνες παύση

 

1 μήνας θεραπεία

 

1 μήνας θεραπεία μετά απο ένα χρόνο.

 

Διαβάστε στο ιντερνετ για τις ιδιότητες της αλόης - λέγεται έντονα ότι βοηθάει όλο τον οργανισμό - σε διάφορους τομείς και είναι αποτελεσματικό στην καταπολέμηση του στρες.

Μπορώ να σας πω με το χέρι στη καρδιά ότι το στρές μου έχει μειωθεί κατακόρυφα, δεν με νοιάζει και πολύ τι θα πουν οι γκομενες μόλις δουν το άσπρο μου πουλί και γενικά έιμαι πάρα πολυ χαλαρός και πάνω απ όλα ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ και ας το βλέπω κάθε μέρα (λογικό εε?)

Συστήνω ανεπιφύλακτα στους νεοσύλλεκτους να χρησιμοποιήσουν την φυτική αυτή θεραπεία και να μην μπούν καν στην διαδικασία να χρησιμοποιήσουν ELIDEL ή άλλα χημικά προιόντα καθώς μπουρέι να πάθουν μεγαλύτερη ζημιά..

 

Δείτε εδώ:

 

What are Elidel, Aldara and Imiquimod? - http://www.vitiligosupport.org/faq.cfm#item11a

"...Like Protopic, these products are all immunomodulators that affect immune response. Elidel is a product called Pimecrolimus, that is similar to Protopic, but comes in a cream form. The risks and side effects of Elidel, Aldara and Imiquimod are not entirely known, and should be discussed with your doctor. A black box warning was added to Elidel in early 2005, warning that there had been several reported cases of lymphoma or skin cancer following its use. Some doctors dispute these findings, suggesting the numbers of cancer and lymphoma cases reported are no higher than would be seen in the general population..."

 

και εδώ:

 

"...Protopic and Elidel. Κρατήστε αυτά για ΔΕΥΤΕΡΗ επιλογή εξαιτίας του πιθανού τους κινδύνου για καρκίνο (λέμφωμα, μελάνωμα κλπ).

Προτείνετε αυτά για επίμονο έκζεμα… δέρμα του προσώπου ή των γεννητικών οργάνων… ή για εξάρσεις, όταν μειώνονται βαθμιαία τα στεροειδή.

Και συμβουλεύστε να σταματήσουν αυτά τα φάρμακα το συντομότερο.

Χρησιμοποιείτε ΜΟΝΟ το χαμηλότερης δραστικότητας Protopic 0,03% σε παιδιά κάτω των 16. Και αποφύγετε να δίνετε Protopic ή Elidel σε παιδιά κάτω των 2 ετών..."

πηγη: http://farmakeion.com/farmakeio/118-protopic-and-elidel-safety-info

 

Είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσετε κάτι για να λύσετε ένα πρόβλημα και παράλληλα να δημιουργήσετε μεγαλύτερα προβλήματα στον οργανισμό σας όπως καρκίνο??

 

Σόρυ αν σας κούρασα, ρίξτε μια ματιά και εδώ. Αξίζει:

 

"...Τα Protopic/Protopy και το Elidel είναι τοπικά φάρμακα που χρησιμοποιούνται στην

θεραπεία της ατοπικής δερματίτιδας (έκζεμα). Μετά από αναφορές για καρκίνο του

δέρματος και λεμφώματος σε ασθενείς που είχαν χρησιμοποιήσει τα προϊόντα αυτά, η

Επιτροπή ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2005 την επανεξέταση της ασφάλειας και των δύο

προϊόντων.

 

Με βάση τα διαθέσιμα δεδομένα, η Επιτροπή δεν ήταν δυνατό να καταλήξει στο εάν

τα Protopic/Protopy ή το Elidel προκάλεσαν τα αναφερθέντα περιστατικά καρκίνου

του δέρματος ή των λεμφωμάτων. Η Επιτροπή έχει ζητήσει από τις εταιρείες να

συλλέξουν περισσότερα δεδομένα σχετικά με την μακροχρόνια εικόνα ασφάλειας,

προκειμένου να επιβεβαιωθεί πως αυτή παραμένει αποδεκτή...."

 

πηγή: ΕΟΦ - http://www.fsd.gr/announcement.php?id=181_0_1_0_M

 

Μάθετε πως να περιορίσετε το πρόβλημα σας, χαλαρώστε και απολαύστε τη ζωή γιατί είναι πολύ συντομότερη απ ότι νομίζετε.

Μην στεναχωριέστε για κανέναν Π****Η και για καμία γκόμενα.

Ασχοληθείτε με τα χόμπυ σας πολύ περισσότερο απότι τώρα και με τα αγαπημένα σας πρόσωπα.

Ζήστε τη ζωή σας όπως ακριβώς θέλετε εσείς.

Δεν ζούμε σαν σκλάβοι, και προπαντώς δεν ζούμε για να δουλεύουμε - δουλεύουμε για να ζούμε και αυτό λόγω του γαμ*****ου συστήματος.

 

Έξω χιονίζει - πάρτε το ποδήλατό σας και κάντε μια βόλτα!

 

ΖΗΣΤΕ το ΤΩΡΑ

post-210209-0-18684400-1292071428_thumb.jpg

post-210209-0-63012700-1292071437_thumb.jpg

post-210209-0-07781300-1292071969_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το μονο σχετικο που βρηκα με λευκη και αλοη ηταν μια ερευνα απο τη νιγηρια (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17919209) η οποια φυσικα δεν λεει κατι συγκεκριμενο. Συνεχιστε να ακολουθειτε τους μαγους της φυλης.

Ειδικη για τη λευκη ειναι οι δερματολογοι, και οχι οι παπαρολογοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σχετικο που βρηκα με λευκη και αλοη ηταν μια ερευνα απο τη νιγηρια (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17919209) η οποια φυσικα δεν λεει κατι συγκεκριμενο. Συνεχιστε να ακολουθειτε τους μαγους της φυλης.

Ειδικη για τη λευκη ειναι οι δερματολογοι, και οχι οι παπαρολογοι...

 

 

Παπαρολόγοι ή όχι εμένα με βοήθησε η αλόη. Το ότι όλοι οι γιατροί δίνουν τα ίδια και τα ίδια (κορτικοειδή και άλλες μαλ***ες) δεν σημαίνει ότι βρίσκουν και θεραπεία για τη λεύκη.

Επιπλέον doctorkosti βάλε κορτιζόνη στον που**ο σου και μετά έλα να μας πεις τι έγινε.. Έγω για κάποια περίοδο έβαζα και δεν έγινε τίποτα - άσε που και στην συγκεκριμένη περιοχή προκαλεί και φαγούρα.. Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα και έχεις δοκιμάσει κορτικοστεροιδή θα ξέρεις..

Το θέμα είναι να περιορίσεις το πρόβλημα, όχι να δημιουργήσεις και άλλα.

 

Εδω μέσα σχολιάζουμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με το πρόβλημα που έχουμε. Εμένα με βοήθησε η αλόη και γι αυτό την ανέφερα. Δεν χρειάζεται όλοι μας να παίρνουμε φάρμακα και ειδικά από τόση μικρή ηλικία, όταν υπάρχουν και εναλλακτικές θεραπείες.

 

Αν έχεις κάτι να προτείνεις σχετικά με θεραπεία από προσωπική εμπειρία ή μη, γράψτο να το δοκιμάσουμε και εμείς..

http://www.healthmango.com/aloe-vera-for-vitiligo.html

 

http://www.aloeverachangeslives.com/vitiligo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαρολόγοι ή όχι εμένα με βοήθησε η αλόη. Το ότι όλοι οι γιατροί δίνουν τα ίδια και τα ίδια (κορτικοειδή και άλλες μαλ***ες) δεν σημαίνει ότι βρίσκουν και θεραπεία για τη λεύκη.

Επιπλέον doctorkosti βάλε κορτιζόνη στον που**ο σου και μετά έλα να μας πεις τι έγινε.. Έγω για κάποια περίοδο έβαζα και δεν έγινε τίποτα - άσε που και στην συγκεκριμένη περιοχή προκαλεί και φαγούρα.. Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα και έχεις δοκιμάσει κορτικοστεροιδή θα ξέρεις..

Το θέμα είναι να περιορίσεις το πρόβλημα, όχι να δημιουργήσεις και άλλα.

 

Εδω μέσα σχολιάζουμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με το πρόβλημα που έχουμε. Εμένα με βοήθησε η αλόη και γι αυτό την ανέφερα. Δεν χρειάζεται όλοι μας να παίρνουμε φάρμακα και ειδικά από τόση μικρή ηλικία, όταν υπάρχουν και εναλλακτικές θεραπείες.

 

Αν έχεις κάτι να προτείνεις σχετικά με θεραπεία από προσωπική εμπειρία ή μη, γράψτο να το δοκιμάσουμε και εμείς..

http://www.healthmango.com/aloe-vera-for-vitiligo.html

 

http://www.aloeverachangeslives.com/vitiligo.html

 

Λιγη ευγενεια παραπανω προς το συνομιλητη δε θα εβλαπτε. Δε σε παρεξηγω και δεν κανω report.

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν καμια σημασια οι προσωπικες εμπειριες, παρα μονο οι αγωγες που αποδεδειγμενα βοηθουν. Αλλοι τρεχουν και πινουν νερο με οζον και φραπελιες επειδη "ειδαν καλο", θα ακολουθησεις και συ το ιδιο?

Τα site που αναφερεις ειναι σαν να δημοσιευεις επιστημονικο αρθρο στο "αστρα και οραμα".Δεν κανω καν τον κοπο να διαβασω τι λενε.

Συνεχισε την αγωγη που σε βοηθαει, δεν εχω αντιρρηση. Αλλα μην προτεινεις τσαρλατανους και τις θεραπειες τους σε αλλους αρρωστους. Γιατι ειναι γνωστη η παροιμια για πνιγμενους και μαλλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω εναν φιλο ο οποιος πασχει απο μια ασθενεια (λεύκη) και θελει να προμηθευτει ενα ειδικο φαρμακο το οποιο δεν υπαρχει στην ελλαδα.

Το φαρμακο λεγεται melagenina plus και συνηθως το επαιρνε μεσω συγγενη του απο Κουβα καθως παραγεται μονο εκει.Το κεντρο απο το οποιο το επαιρνε λεγεται centro de histoterapia και βρισκεται στην Κουβα.

Γνωριζει κανεις αν γινεται να το παραγγειλει online?Υπαρχει καποιο online φαρμακειο (ας το πουμε ετσι) για να το παραγειλω.Εχει αγορασει κανεις απο εσας καποιο περιεργο φαρμακο απο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και στο υπαρχον τοπικ θα βρεις λυση λογικα απο καποιον που ξερει...

με λιγο googlarisma και ebay θα βρεις να το παρεις.(π.χ. http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=m570&_nkw=MELAGENINA+PLUS )

μπραβο εξελιξη η κουβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν αγενής, απλά εσύ είσαι κλασική περίπτωση γιατρού.. Εσύ δηλαδή τι προτείνες docteur? Είμαι όλος αυτιά doctorkosti -τάξε μου αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα!

Και εγω ειμαι ενας απο εσας ειμαι 21 ετων και μου εχει παρουσιαστη η λευκη απο τα 15-16 μου.

Εχω παει σε παρα πολους γιατρους μου εχουν δοσει την περιβοητη protopic την aregen και καπιες ακομα τις οποιες δεν θημαμαι τωρα.

Εγω δεν μπορω να εχω λιπαρα χερια και μετα απο 2 μενες που εβαζα τα σταματησα. Ενας αλλος γιατρος με ειχε δωσει και κατι χαπια αλλα με φοβεισε πολυ για τα ματια μου και τα σταματησα. Το ειχα παρατησει για κανα 2 χρονια αλλα τωρα με ξανα επιασε να το διορθωσω.

Σημερα πηγα σε εναν γιατρο στην θεσσαλονικη και με ειπε να παρω κατι χαπια κορτιζονης για να σταματηση η εξαπλωση της( αυτο λιγο με φοβησε λογο της κορτηζονης)μετα με εδωσε protopic.Αλλα δεν τον ειδα και πολυ να το πιστευει οτι κατι θα δουμε απο αποτελεσμα.

Μετα βρηκα απο το site http://www.vitiligo-center.gr/index.php ο οποιος ειναι στην κοζανη και εχει και μεσα στο site foto απο πελατες του που ειδαν αποτελεσμα. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρει καποιος που εχει παει και το τη αποτελεσμα ειδε.

Εγω εχω τωρα βασικα στις παλαμες και στους αγκωνες λιγο στο προσωπο και μια κυληδα στο πεος.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Βρήκα μια κοπέλα στο osoipistoiproselthete.blogspot.com και γράφει οτι με μια κρέμα και κάτι βιταμίνες της πέρασε η λεύκη.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:55 ----------

 

 

 

Μπορείς να μου δώσεις και εμένα το τηλέφωνο της κυρίας Κουρή σε παρακαλώ;

 

Δεν κατάλαβα κάτι. Αφού η πρώτη κρέμα σε βοήθησε πολύ, γιατί την σταμάτησες και δεν την ξαναέβαλες όταν ξαναβγήκε η λεύκη;

 

Γεια σας, λοιπον το τηλ της κ.Κουρη ειναι 2105718905. Πληροφοριακά, την ειχα σταματήσει την κρέμα γιατι ειμαι αρκετα αμελης... Επίσης υπάρχει και ο κ. Καγιος τηλ 2102018538 ο οποιος εχει κανει πολυ καλη ερευνα και κατέληξε σε ενα συνδυασμο πραγματων, κρεμες, βιταμινες και ασκηση για καψιμο τοξινων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια!ειμαι 40 ετων κ δε λεω να ξεπερασω αυτο το απιαισιο πραγμα που εξαπλωνεται επανω μου τα τελευταια 20 χρονια-κληρονομικο απο μαμα.ευτυχως που ειχα γνωρισει τον αντρα μου κ δε χρειαστηκε να βγω με καποιον αλλον γιατι ντρεπομαι,ντρεπομαι τις φιλες μου,τον γυναικολογο μου,τους συναδελφους μου κ νομιζω οτι κ τα παιδια μου ντρεπονται για μενα.ασε που δεν εχω χαρει ποτε τη θαλασσα μαζι τους.αφου εκανα κ εγω διαφορα πειραματα με κρεμες κ βιταμινες βρηκα διεξοδο στο μαυρισμα με αερογραφο που σε μαυριζει κ καλυπτει κ τη λευκη για καμια βδομαδα.μετα θελει επαναλλειψη κ στοιχιζει 30ε η φορα.πετυχαινω στο golden deals ομως κατι προσφορες με 15-20ε.αυτα ειχα να μοιραστω μαζι σας,φιλια σε ολους σας!!!

post-218982-0-13538900-1304184264_thumb.jpg

Επεξ/σία από evelinn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας εχω εναν αριθμο απο εναν φαρμακοποιο που τον λενε στεφανο και μπορει να θεραπευση μονιμος την λευκη!! τον αριθμο θα σας τον δωσο αυριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φιλοι του forum ειμαι πολλυυυυυυυυ χαρουμενος.διαβασα στο forum για την mellagenina απο κουβα και ειπα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου ....Ετσι αγορασα το μπουκαλακι μεσω ebay απο εναν στην γερμανια 50€ (το μπουκαλακι πανω εχει λιανικη τιμη 7$)αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα ....

Ειμαι στην πρωτη εβδομαδα και βλεπω ηδη αποτελεσματα εχει αρχισει συρικνωση τις ασπιλας που εχω γυρω απο τα ματια.

Σε δευτερη φαση θα την δοκιμασω και στα γεννητικα οργανα Σε μενα η λευκη εμφανιστικε πριν 10 χρονια μακαρι να μου την διωξει...Το μονο που θελει ειναι επαληψη και βολτα στον ηλιο (τωρα στα γενητικα οργανα πως θα τα δει ο ηλιος.......ας ειναι καλα η ταρατσα μια που δεν ειμαι γυμνηστης.

Ελπιζω να βοηθησει και αλλους αυτο το φαρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...