Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εκανες μια αναζητηση στο forum ή σε αυτο το θεμα φιλε μου θα εβλεπες πως εχει αναφερθει πολλες φορες αυτο το θεμα.

 

Απλα βαλε το upload limit σου απο 7 kb/sec και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγκεκριμενα ειναι απο 6 kb/sec και πανω, το λεει και το help του προγραμματος:

 

What does Download Limited in the status bar mean?

 

This is an anti-leech protection put in µTorrent. It means your upload cap is set too low, and as such, your download is limited to 6 times that amount (3 in 1.4 build 402, 6 in 1.4.1 build 405+). It's set to 6 times the cap so that legitimate users who need that cap (dial-up, ISDN, certain slow broadband connections) are unaffected by it. It only applies to upload caps of 1-5 KiB/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Υπάρχει τρόπος να του πούμε να δώσει προτεραιότητα ή να κατεβάζει μόνο από τους seeders (σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν θέλουμε να κάνουμε upload το συγκεκριμένο torrent);

 

Α μπράβο, επανέρχεσαι σε προηγούμενο post μου που δεν απαντήθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμος ο οδηγός σας αλλά και οι επισημάνσεις σας...Έχω κάνει port forwarding έχω βάλει στις εξαιρέσεις των fiewall τις θυρες και τα προγραμματα οπως το μtorrent. το Upload στο 14 και γενικώς τις ρυθμίσεις που υποδεικνύετε...Εχτες το status ηταν πρασινο, σήμερα κιτρινο...Και χτες και σήμερα η ταχύτητα πολύ χαμηλή και για αυτό έκανα τη δοκιμή με το OpenOffice και κατεβαζε απο 40 μεχρι 50 kbps (η συνδεση μου ειναι 768/192).

Επίσης όταν κάνω στα Options---->>>Test guide---->>>Test if port is forwarded properly, δε βγάζει τίποτα...Τί μπορώ να κάνω για να γίνει πράσινο ξανά το status;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το Portfoward που κοιταξα για να δω τι ρυθμισεις παιρνει, βρηκα μονο για το 1131, υποθετω πως ειναι οι ιδιες και για το δικο σου, αν δε ειναι ενημερωσε να το κοιταξουμε πιο πολυ...

 

Πηγαινε στον Πινακα Ελεγχου->Συνδεσεις Δικτυου->Τοπικη συνδεση->Ιδιοτητες->Πρωτοκολλο Ιντερνετ (TCP/IP)->Ιδιοτητες και βαλε:

 

Διευθυνση ΙΡ 192.168.1.2

Μασκα υποδικτυου 255.255.255.0

Προεπιλεγμενη πυλη 192.168.1.1

Προτιμωμενος διακομιστης DNS 192.168.1.1

 

Μετα απλα κανε port foward στην ΙΡ 192.168.1.2 οσες θυρες θες ανοικτες...

 

Να ο οδηγος για το utorrent

http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Telindus/1131/Utorrent.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωτόκολλο Ιντερνετ έχω την ip 192.168.1.5, να την αλλάξω; Γιατί στο start ip εχει την 192.168.1.2; η Ιp στο πρωτόκολλο πρέπει να είναι ίδια με αυτή στο start ip;

Εχω κανει port forwarding με την 192.168.1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις σταθερη διευθυνση ΙΡ την 192.168.1.5 τοτε εισαι μια χαρα. Απλα τσεκαρε οτι γινονται foward οι πορτες σε αυτη την ΙΡ απο τον ρουτερ σου και οτι δε μποκαρονται απο το firewall σου.

 

Παντως οι ταχυτητες που πιανεις, αν και δεν ειναι πολυ καλες, παρολα αυτα δειχνουν πως εχει γινει σωστη δουλεια στο ανοιγμα των ports, οποτε απο εκει και περα ειναι θεμα ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση. Εχτες έκανα port forwarding και ανοιξα τις θυρες απο το router και απο firewall...Σημερα επιλέγοντας Port Forwarding στο Router και βάζοντας την τελεία στο USEr δε θα έπρεπε στο Apllied Rules να υπάρχουν οι θύρες που έκανα port forwarding? Αντί για αυτό είναι κενό...Το router το αφηνω ανοιχτό και δεν το κλείνω...Γιατί χάθηκαν οι ρυθμίσεις; Έτσι πρέπει να γίνεται;

Θα ξανακάνω portforwarding

Στο port Map τί να βάλω; Protocol βαζω TCP, UDP και Port start 50000 και Port End 50000

post-56045-1290629425_thumb.jpg

post-56045-129062942503_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...