Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Options > Preferences > Advanced > βάζεις τιμή false στην παράμετρο diskio.use_partfile

 

Αυτός είσαι. Αυτό ρώτησα εξαρχής. TYVM once again πάρσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα,

 

ηδη έχω διαβάσει αρκετά από τα αρθρα σας σχετικά με το torrent και ομολογώ ότι με έχουν κατατοπίσει πάρα πολύ!!!!!

 

Ομως αυτό που δεν έχω συναντήσει ακόμη (αν και δεν έχω τελειώσει το διάβασμα αλλά είπα να το ρωτήσω) είναι ότι κάποιος γνωστός που ανέφερε να βάλω στην εφαρμογή μtorrent κάποιο επιπρόσθετο πρόγραμμα για απόκρυψη της Ip ή να μην φαίνεται άλλη Ip δεν το πολυκατάλαβα, να σας πω την αλήθεια :huh:

Είμαι τέλειως άσχετος με το όλο θέμα μου έλεγε για κάποια τώρα προγραμματα είναι ;;; δεν ξέρω perrguardian, μtorrentprivacy που είπε και άλλα δεν τα θυμάμαι :(

 

Γίνεται κάτι τέτοιο ή μπαρούφες μου έλεγε;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω τορρεντ κ παρομοια προγραμματα πανω απο 10 χρονια και ποτε δε μ χρειαστηκαν τα προγραμματα που αναφερεις οποτε μην σκιζεσαι να τα χρησιμοποιησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλω στην εφαρμογή μtorrent κάποιο επιπρόσθετο πρόγραμμα για απόκρυψη της Ip ή να μην φαίνεται άλλη Ip δεν το πολυκατάλαβα, να σας πω την αλήθεια :huh:

Είμαι τέλειως άσχετος με το όλο θέμα μου έλεγε για κάποια τώρα προγραμματα είναι ;;; δεν ξέρω perrguardian, μtorrentprivacy που είπε και άλλα δεν τα θυμάμαι :(

Το μTorrent δεν χρειάζεται ξεχωριστό πρόγραμμα, έχει ενσωματωμένη δυνατότητα για IP filtering. Χρειάζεται απλά να κατεβάσεις μία κατάλληλη IP blocklist και να την τοποθετήσεις σε συγκεκριμένο υποκατάλογο του μTorrent, ώστε να την φορτώνει αυτόματα το πρόγραμμα κάθε φορά που ξεκινά. Δες αυτόν τον οδηγό: http://digiex.net/guides-reviews/guides-tutorials/application-guides/937-enable-update-ip-filter-block-list-utorrent-ipfilter-dat.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας υπερευχαριστώ και τους δυο για την άμεση απάντηση σας :)

 

Ειλικρινά από την πείρα σας, χρειάζεται να κάνω μια τέτοια ενέργεια ή όχι;

 

Η χρήση που θα κάνω δεν είναι τίποτα άλλο από κατέβασμα μερικών βιβλιων που χρειάζομαι και από όσο μου ανέφεραν θα βρω σίγουρα μέσω torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IP filtering βάσει έτοιμων blocklists δουλεύει ως εξής: Συγκεντρώνονται σε μία λίστα οι γνωστές διευθύνσεις IP που ανήκουν σε εταιρείες (ή ακόμη και κρατικούς φορείς/υπηρεσίες) και απαγορεύεται στον torrent client να κατεβάσει/ανεβάσει από/προς αυτές τις IP, με τη λογική ότι τέτοιοι φορείς είναι που συνήθως «στήνουν καραούλι» για να δουν αν κάποιος θα αποπειραθεί να μοιράσει παράνομο υλικό σε αυτές και να καταγράψουν την παρανομία. Η λέξη-κλειδί είναι «γνωστές». Κανένας δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν υπάρχουν και μη καταγεγγραμμένες τέτοιες IP. Και είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και τέτοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ώστε έτσι λειτουργεί... :)

 

Οπότε το καλύτερο είναι να κατεβάζει κάποιος με την δική του Ip γιατί ποτέ δεν ξέρεις η ip που θα "δανειστείς" από που είναι .

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τί ακριβώς έγραψα; Τί εννοείς «να κατεβάζει κάποιος με τη δική του IP»; Πάντα με τη δική σου IP κατεβάζεις! Οι blocklists δεν περιέχουν διευθύνσεις IP που μπορεί η δική σου σύνδεσή Internet να πάρει (τί νόημα θα είχε κάτι τέτοιο εξάλλου). Εμποδίζουν εσένα, ασχέτως IP που έχεις, να επικοινωνήσεις με μία άλλη «εχθρική» IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με το utorrent τον τελευταίο καιρό. Έχω ένα τόρρεντ στο οποίο είμαι μοναδικός seeder αλλά το άτομο (ένα είναι και αυτό) δεν μπορεί να κατεβάσει καθόλου! Είναι δηλαδή σαν να μην μπορεί να συνδεθεί και να κατεβάσει από εμένα. Στις αρχές το είχα σβήσει το τόρρεντ και το ξαναφόρτωσα και άρχισε να κατεβάζει ο leecher, έχει όμως δυο μέρες που δεν γίνεται τίποτα!

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τί ακριβώς έγραψα; Τί εννοείς «να κατεβάζει κάποιος με τη δική του IP»; Πάντα με τη δική σου IP κατεβάζεις! Οι blocklists δεν περιέχουν διευθύνσεις IP που μπορεί η δική σου σύνδεσή Internet να πάρει (τί νόημα θα είχε κάτι τέτοιο εξάλλου). Εμποδίζουν εσένα, ασχέτως IP που έχεις, να επικοινωνήσεις με μία άλλη «εχθρική» IP.

 

Εχεις δίκιο που μου το διευκρινίζεις γιατί τώρα βλέπω ότι δεν το διατύπωσα σωστά. Αυτό που ήθελα να γράψω ήταν ότι καλύτερα κάποιος να κατεβάζει ναι μεν αλλά χωρίς να χρησιμοποιεί το IP filtering.

 

Εκτός αν εδώ κατάλαβα λάθος, οπότε συγχωρέστε με, όπως σας είπα πιο πάνω δεν γνωρίζω ακόμη πολλά γύρω από το θέμα torrent. :cry: :cry:

 

Αλλά θέλω να μάθω.... (τώρα αυτό είναι καλό;;;; :-( :-( Απορώ με τον ευατό μου ... :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον εχω ενα προβλημα,

εχω ενα σκληρο σε 3 partition,

στο ενα εχω μονο τορεντς.

αυτος ο σκληρος γεμισε.

λογο ratio δεν θελω να σβησω τορεντς.

πως γινεται να μεγαλωσω το χωρο μου?

πχ να βαλω 2 φακελους με τορεντς?

γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα νέα torrents θα δώσεις άλλη διαδρομή αρχείου, εκει που έχεις χώρο

Αυτο κάνω τώρα , σαν προσωρινή λύση.

Απο ότι βλέπω μάλλον θα πρέπει να γίνει μόνιμη.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε ολους . ημουν χρηστης του XXXXXXXXXXXXXX και καποιος ειχε προτεινει για μεγιστη ταχυτητα στο download-upload των torrents να χρησιμοποιουμε την εκδοση 1.6.1 του utorrent . οντως με αυτην την εκδοση εχω παρα πολυ καλες ταχυτητες! η απορια μου ειναι η εξης : οποτε εχω βαλει την τελευταια εκδοση του προγραμματος η ταχυτητα πεφτει κατακορυφα! πως γινεται αυτο?

Επεξ/σία από parsifal
Αναφορά σε ιστότοπο με πειρατικό υλικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...