Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ports έχεις ανοίξει?Seeders έχει αυτο που πας να κατεβάσεις?

Η stable 2,2 έκδοση δεν έχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

Και σβήσε το όνομα του τράκερ που αναφέρεις γιατί έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται εδώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια ερώτηση επειδή έκανα format στο OS , θέλω να πάρω τα αρχεία που κατέβαζα από ένα άλλο pc και να τα ρίξω στο καινούργιο σύστημα και να συνεχίσει από εκεί το download γίνετε και ναι πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις και να αντιγράψεις τα σχετικά .torrent αρχεία,αν δεν τα κράτησες πρέπει να τα βρεις στο Internet,να είναι όμως ακριβώς τα ίδια.

 

Πρέπει να αντιγράψεις κάπου και τα προσωρινά αρχεία ότι κατέβασε μέχρι τώρα δηλαδή, έπειτα φορτώνεις το .torrent και δείχνεις στο mtorrent που αντέγραψες τα προσωρινά αρχεία,μετά από έναν έλεγχο θα συνεχίσουν από εκεί που ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις και να αντιγράψεις τα σχετικά .torrent αρχεία,αν δεν τα κράτησες πρέπει να τα βρεις στο Internet,να είναι όμως ακριβώς τα ίδια.

 

Πρέπει να αντιγράψεις κάπου και τα προσωρινά αρχεία ότι κατέβασε μέχρι τώρα δηλαδή, έπειτα φορτώνεις το .torrent και δείχνεις στο mtorrent που αντέγραψες τα προσωρινά αρχεία,μετά από έναν έλεγχο θα συνεχίσουν από εκεί που ήταν.

 

 

τα έχω κρατηση όλα από το παλιό pc, και αυτό που λες είναι να κάνω copy όλα τα αρχεία από το μtorrent και paste στον καινούργιο pc ? αυτα τα αρχεία που αποθηκεύονται στο Appdata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα .torrent αποθηκεύονται μόνο αν το διευκρινήσεις μέσα από της επιλογές του utorrent,ή αν πατάς αποθήκευση αντί για εκτέλεση(άνοιγμα με) όταν κατεβάζεις κάποιο torrent.

Τα δεδομένα γράφονται πάλι όπου επιλέξεις μέσα από το utorrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα .torrent δεν τα αποθήκευα αλλά τα άνοιγα με, και να κάτσω τώρα να τα βρω είναι μεγάλο μανίκι γιατί είναι πολλά. μέσα στο appdata υπάρχει ένας folder του μtorrent εκεί έχει κάποια αρχεία με αυτά δεν μπορώ να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα .torrent δεν τα αποθήκευα αλλά τα άνοιγα με, και να κάτσω τώρα να τα βρω είναι μεγάλο μανίκι γιατί είναι πολλά. μέσα στο appdata υπάρχει ένας folder του μtorrent εκεί έχει κάποια αρχεία με αυτά δεν μπορώ να κάνω κάτι?

Αν είναι .torrent τότε ναι,είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα .torrent δεν τα αποθήκευα αλλά τα άνοιγα με, και να κάτσω τώρα να τα βρω είναι μεγάλο μανίκι γιατί είναι πολλά. μέσα στο appdata υπάρχει ένας folder του μtorrent εκεί έχει κάποια αρχεία με αυτά δεν μπορώ να κάνω κάτι?

 

Μια ρύθμιση που προτείνω για τέτοιες περιπτώσεις είναι να ορίσεις μέσα από τις ρυθμίσεις του μTorrent (Επιλογές->Φάκελοι->Αποθήκευση .TORRENTS σε) να του πεις που να αποθηκεύει τα αρχεία .torrent.

Έτσι αν θα χρειαστεί άλλη φορά να γίνει κάτι τέτοιο, θα μπορείς να μεταφέρεις όλο τον φάκελο αυτό μαζί με τον φάκελο όπου κατεβαίνουν τα αρχεία και θα μπορείς να συνεχίσεις τα torrents σου.

Αν θέλεις να μεταφέρεις και τις λίστες σου, πάτα WINDOWS+R (Εκτέλεση) και δώσε %appdata%\utorrent

Μετέφερε όλο αυτό τον φάκελο και θα έχεις και τις λίστες σου, αρκεί να κρατήσεις τα paths όπως τα είχες και στο άλλο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σβήσε το όνομα του τράκερ που αναφέρεις γιατί έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται εδώ....

Ναι απαγορεύεται η αναφορά σε τέτοια sites. Εν πάση περιπτώσει, έχει κλείσει το site.

 

Πάντως αυτό με την παλιά έκδοση είχε νόημα κάποτε με τις 1.7 beta εκδόσεις που είχαν κάποια προβλήματα. Εγώ με την τελευταία πάντα έκδοση έχω full ταχύτητες όταν υπάρχει καλό seeding.

 

Μήπως σου έχει βάλει limit στις ταχύτητες; Πήγαινε στις επιλογές->Εύρος ζώνης και βάλε στην ταχύτητα αποστολής=25 και στην ταχύτητα κατεβάσματος=0 (απεριόριστο).

Επίσης να σιγουρευτείς ότι το σηματάκι κάτω δεξιά γίνεται πράσινο. Αν δεν γίνει υπάρχει πρόβλημα.

 

Αν τα torrents που έχεις είναι από το εν λόγω site, τότε μπορεί να φταίει ο tracker, ίσως να είναι dead.

Καλά είναι να δοκιμάσεις με κάποιο καλό torrent, π.χ. με κάποια διανομή linux. Πήγαινε στο παρακάτω λινκ και κατέβασε το ubuntu-11.04-i386.iso.torrent (ότι καλύτερο σαν εναλλακτικό λειτουργικό για τον μέσο χρήστη)

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download#bt

Με 5000+ seeders θα πρέπει να πιάσεις αμέσως full ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, το καλώδιο του δικτύου είχε κοπεί σε κάποιο "εσωτερικό" σημείο!!! Άντε να το βρεις!!!, Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω ένα πρόβλημα...

 

Είχα κάποια .torrents στο μtorrent και πάω να ανοίξω το μtorrent και δεν υπήρχε ούτε ένα .torrent στην λίστα...

 

Είχα 12 .torrents 100% και seedαραν και άλλο 1 στο 92%.

 

Πως γίνεται να τα προσθέσω στην λίστα του μtorrent και να κάνω seed χωρίς να κάνω λήψη πάλι και το .torrent που ήταν στο 92% να κατεβαστεί από το σημείο που έμεινε?

 

Τα αρχεία (ταινίες) υπάρχουν ακόμα εκεί που αποθηκεύονται μετά την ολοκληρωμένη λήψη τους.

 

Υ.Γ.1 πείτε μου ότι υπάρχει λύση...κρίμα το ratio :rolleyes:

 

Υ.Γ.2 sorry για το αν δεν έχει γίνει πολύ κατανοητό το post μου...θα επανέλθω [πολύ (κατά τις 1)] πιό μετά για διευκρινίσεις (αν υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αρκεί να ξαναπεράσει τα torrents. Δηλ. ν ανοίξεις τ αρχειάκια .torrent με το utorrent. Αυτό θα δει πως τα έχεις ξανακατεβάσει και θα συνεχίσεις να κάνεις seed & leech από κει που μεινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί, κάτι κάνεις λάθος. Φρόντισες το destination directory να είναι το ίδιο με αυτό που βρίσκονται τα ολοκληρωμένα (ή έστω μισοτελειωμένα) downloads; Αυτό πρέπει να κάνεις για να συνεχίσεις από εκεί που ήσουν, το μTorrent δεν τα πανωγράφει και ξεκινάει από το 0% πάλι, αλλά τα διαβάζει και συνεχίζει από εκεί που χρειάζεται.

 

Αν τα downloads είχαν ολοκληρωθεί πριν το «ατύχημα», τα αντίστοιχα torrents θα δεις να γίνονται complete/100% και να αρχίζει αμέσως το seeding...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...