Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορεί, κάτι κάνεις λάθος. Φρόντισες το destination directory να είναι το ίδιο με αυτό που βρίσκονται τα ολοκληρωμένα (ή έστω μισοτελειωμένα) downloads; Αυτό πρέπει να κάνεις για να συνεχίσεις από εκεί που ήσουν, το μTorrent δεν τα πανωγράφει και ξεκινάει από το 0% πάλι, αλλά τα διαβάζει και συνεχίζει από εκεί που χρειάζεται.

 

Αν τα downloads είχαν ολοκληρωθεί πριν το «ατύχημα», τα αντίστοιχα torrents θα δεις να γίνονται complete/100% και να αρχίζει αμέσως το seeding...

 

ΟΚ ευχαριστώ πολύ...απλά άλλαξα το destination directory...

 

Αν και τώρα πρέπει να περιμένω πααααααααρα πολύ μέχρι να γίνουν όλα (κάπου 150 GB) έλεγχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

150GB; Θύμισέ μου, ο έλεγχος γίνεται ταυτόχρονα σε πολλά torrents ή τα παίρνει ένα-ένα με τη σειρά; Αν συμβαίνει το 1ο, σε συμφέρει σαφώς να τα προσθέτεις ένα-ένα, γιατί θα τελειώσεις πιο γρήγορα έτσι (έχει να κάνει με τον τρόπο κίνησης της κεφαλής ανάγνωσης του σκληρού δίσκου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150GB; Θύμισέ μου, ο έλεγχος γίνεται ταυτόχρονα σε πολλά torrents ή τα παίρνει ένα-ένα με τη σειρά; Αν συμβαίνει το 1ο, σε συμφέρει σαφώς να τα προσθέτεις ένα-ένα, γιατί θα τελειώσεις πιο γρήγορα έτσι (έχει να κάνει με τον τρόπο κίνησης της κεφαλής ανάγνωσης του σκληρού δίσκου).

 

O έλεγχος γίνεται σε ένα ένα .torrent αλλά τελικά εντάξει πάει...μου μένουν μόνο αρχεία που είναι 64 GB.

 

Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ρουτερ μου έχει συγχρονίσει στα 17500, είχα windows 7 x64 μέχρι πρότινος και είχα το bitorrent me max upload στα 30. Έπιανα 1mb/s μέσα σε ένα λεπτο περίπου, έχω δει και 1,5mb/s. Δεν είχα πειράξει τίποτα ούτε στα windows ούτε στο bitorrent. To upload που έπιανε ακόμα και αν είχα 30 ήταν 10-15.

 

Έβαλα καινούριο δίσκο στο λαπτοπ και είπα να βάλω τα x86 αυτή την φορά για να μην έχω πρόβλημα στα drivers. Πάλι καμία ρύθμιση στο bitorrent. Αργεί πάρα πολύ να πιάσει καλή ταχύτητα. Το φωτάκι είναι πράσινο. Το upload πια είναι γεμάτο στα 30 και το download 200-300-400. Μου σπάει τα νεύρα!

 

Τις πταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όχι. Αλλά κράτησα από την παλιά έκδοση όλες τις ρυθμίσεις που μπορούν να επηρεάσουν υπολοιπόμενο bandwidth και φόρτο στη CPU του router (μέγιστος αριθμός connections, upload limits, upload slots, uTP κ.ά.) και τις αναπαρήγαγα στην έκδοση 3 μετά από clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αντιγράψεις τον φάκελο με το user profile του προγράμματος σε μια άλλη τοποθεσία. Εκεί θα υπάρχουν όλα τα αρχεία με κατάληξη .torrent που έχεις χρησιμοποιήσει από αυτό το user profile. Αργότερα, αρκεί να τα κάνεις add στην έκδοση 3 και να ορίσεις να κατεβούν στο ίδιο target directory με αυτό που βρίσκονται τα ημιτελή downloads σου (ή και ολοκληρωμένα, αν απλά θέλεις να συνεχίσεις το seeding), το πρόγραμμα θα καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσει download πάλι από την αρχή και θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησες το κάθε torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μου πεις πόσο κλειδώνει η γραμμή σου και τι ρυθμίσεις έχεις στον αριθμό συνδέσεων (εγώ έχω με σειρά 100,50,50) και τι έχεις στην προτεραιότητα (εγώ 50,50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Ορίστε:

 

post-43041-0-90302400-1312290978_thumb.png post-43041-0-28123200-1312290987_thumb.png post-43041-0-51685300-1312290992_thumb.png post-43041-0-66066700-1312290999_thumb.png

 

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ούτε πριν που ήμουν σε 24άρα γραμμή Forthnet (με κλείδωμα περίπου 14000 Kbps down / 850 Kbps up) ούτε τώρα σε 6άρα γραμμή HOL (περίπου 5500 Kbps down / 800 Kbps up)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...