Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστά. Δε γίνεται δύο μηχανές να έχουν ταυτόχρονη προσπέλαση εγγραφής (download) χωρίς η μία να ξέρει τί κάνει η άλλη.

 

Δηλαδή δεν γίνεται και τα δύο να κατεβάζουν το ίδιο torrent εεε;

Αλλά torrents θα βάλω στο ένα κι αλλά στο άλλο; Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Δε γίνεται δύο μηχανές να έχουν ταυτόχρονη προσπέλαση εγγραφής (download) χωρίς η μία να ξέρει τί κάνει η άλλη.

Αυτη ειναι η βασικη απορια μου. Αν υπαρχει καποιο setup για destributed system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εδω και κατι ωρες εχω χαμηλη ταχυτητα download(300kb/s) στο μtorrent.Αντιθετα to firefox πιανει 600kb/s.Τα τορρεντς που κατεβαζω εχουν μπολικα seeds,υπαρχει λυση;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κατεβαζεις και ανεβαζεις πολλα ταυτοχρονως

Ασε ενα να κατεβει και μετα τα αλλα...

Μπα, ακριβώς το αντίθετο πρέπει να γίνεται με τα torrents.

Βάζεις παραπάνω από ένα να κατεβαίνει την φορά γιατί δεν έχουν πάντα σταθερή ταχύτητα. Βάζοντας 2-3 την φορά εκμεταλλεύεσαι βέλτιστα (συνήθως) το badwidth της γραμμής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, ακριβώς το αντίθετο πρέπει να γίνεται με τα torrents.

Βάζεις παραπάνω από ένα να κατεβαίνει την φορά γιατί δεν έχουν πάντα σταθερή ταχύτητα. Βάζοντας 2-3 την φορά εκμεταλλεύεσαι βέλτιστα (συνήθως) το badwidth της γραμμής σου.

Οσες φορες επιασα το maximum της ταχυτητας ηταν οταν κατεβαζα μονο ΕΝΑ και ειχα ΟΛΑ τα αλλα κλειστα(σε pause δλδ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, όπως τα peer connections που είναι ενεργά και πώς έχεις ρυθμίσει το torrent.

 

Μπορεί να κατεβάζεις ένα αρχείο με full speed αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή μπορεί να μην το seedάρουν με αρκετή ταχύτητα και βάζοντας κι άλλα να κατεβαίνουν να αυξηθεί η συνολική ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορες επιασα το maximum της ταχυτητας ηταν οταν κατεβαζα μονο ΕΝΑ και ειχα ΟΛΑ τα αλλα κλειστα(σε pause δλδ)...

Αυτο μπορει και να μην λεει και τιποτα.Προσωπικα παντα πιανω το top της ταχυτητας και ας εχω ολα τα αλλα ενεργα.Απλα του βαζω κοφτη στο upload οταν κατεβαζω και ετσι δεν τιθεται θεμα να μην πιασει την max ταχυτητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, όπως τα peer connections που είναι ενεργά και πώς έχεις ρυθμίσει το torrent.

 

Μπορεί να κατεβάζεις ένα αρχείο με full speed αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή μπορεί να μην το seedάρουν με αρκετή ταχύτητα και βάζοντας κι άλλα να κατεβαίνουν να αυξηθεί η συνολική ταχύτητα.

Αυτο ακριβως

Παραδειγμα σημερα:κατεβαζα ταυτοχρονως απο γνωστο σάιτ 4 καινουργια επεισοδια (δλδ με πολλους seeders).Με τα 4 ταυτοχρονως(και τα αλλα σε παυση) επιασε περιπου το 75-80%.Με το ενα να κατεβαινει και τα αλλα σε παυση επιασε το 90%..

 

Ομως μου εχει τυχει να κατεβαζω ενα(με λιγους seeders) και να πιανει μαξ μονο οταν αφηνω να τραβανε και απο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αναλόγως την περίπτωση. Μου έχουν τύχει και τα δύο.

Να΄ χω μόνο ένα και να κατεβαίνει με full ταχύτητα, και απ' την άλλη να' χω 4-5 μαζί ανοικτά και η ταχύτητα να' ναι πολύ μικρή.

Σ' όλες τις περιπτώσεις υπήρχαν αρκετοί seeders, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,μηπως εχετε την εκδοση 3.2.1?Προσωπικα αυτην εχω και μου παρουσιαζει το εξης προβλημα:Παρ'ολο που του βαζω κοφτη στο upload,δεν τον κρατει και συνεχιζει παραπανω απο την τιμη που του εχω ορισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να μην εχεις ενεργοποιημεν τον αυτοματο ελεγχο για ενημερωσεις

Επισης,παντου και ολοι προτεινουν την 1.8 εκδοση (αγνωστο γιατι αν και προσωπικα εχω την 2.2.1 και παει καλα) και οχι αναβαθμισεις του utorrent..

Τωρα γιατι στο κανει...δε ξερω....Μπορει για κλασματα να βγαινει παραπανω απο τη τιμη που εβαλες γιατι τραβανε πολλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...