Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το επίσημο site της Bioware το patch 1.01 δημιουργεί πολλά προβλήματα σε συστήματα με επεξεργαστές AMD, Vista, Windows 7 καθώς και στη λειτουργία των DLC.

Πολύ σύντομα θα βγεί καινούργιο! patch που θα διορθώνει τα κακώς κείμενα, εύγε Βioware (και μόλις μου έστειλε ο θείος όλο το πακέτο των DLC σκεφτόμενος να του δώσω μία δεύτερη ευκαιρία, άσε θα περιμένω το καινούργιο patch, ωιμέ!)

Γιά όσους ενδιαφέρονται εδώ http://daforums.bioware.com/forums/viewtopic.html?topic=703871&forum=135&sp=0

Επίσης εδώ θα βρείτε πολλούς τρόπους γιά να παίξετε το παιχνίδι πολύ πιό στρατηγικά καθώς και απόψεις που ίσως δεν αρέσουν σε όσους θεωρούν το DAO παιχνιδάρα όμως δεν παύουν να είναι μεγάλες αλήθειες. Καλό διάβασμα:-)

http://daforums.bioware.com/forums/viewtopic.html?topic=705562&forum=135&sp=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εμένα ο επεξεργαστής ζεσταινόταν πάρα πολύ, έφτανε τους 60+ βαθμούς ενώ πριν ποτέ δεν είχε περάσει τους 45.

 

Aπό προσωπική εμπειρία μπορώ να καταθέσω ότι μετά από περίπου 20 ώρες συνεχούς παιχνιδιού οι θερμοκρασίες είχαν ώς εξής

Ανάλυση οθόνης 1680χ1050 όλα τα settings στο μέγιστο

CPU Intel Core2Duo 2.8GHz από 31c->50c-52c

GPU Nvidia 9800GTX+ 512MB από 60c->80c

Memory 2GB DDR800

Windows XP Pro SP3 32bit

Κουτί midi με κλασική αερόψυξη (3 απλά ανεμιστηράκια + απλή ψύκτρα στον επεξεργαστή)

Κοιτάξτε και αυτό παρακαλώ

100% cpu usage and lockups http://daforums.bioware.com/viewtopic.html?topic=702372&forum=146

Επεξ/σία από IoannisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι και σου κανει την ζωη δυσκολη relax :lol:

 

Πρέπει να βγει το review του που ήδη κάπως καθυστέρησε με την δοκιμή του Q6600 που πήρα :o

 

PS: Ναι έχει γίνει χαμός στο επίσημο site με τα CTDs/BSODs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εδώ θα βρείτε πολλούς τρόπους γιά να παίξετε το παιχνίδι πολύ πιό στρατηγικά καθώς και απόψεις που ίσως δεν αρέσουν σε όσους θεωρούν το DAO παιχνιδάρα όμως δεν παύουν να είναι μεγάλες αλήθειες. Καλό διάβασμα:-)

http://daforums.bioware.com/forums/viewtopic.html?topic=705562&forum=135&sp=0

 

Μεγάλες αλήθειες για ποιον? Για τον original poster μπορεί? Γιατί όλοι οι άλλοι όπως βλέπεις διαφωνούν............

 

Μας λέει ότι ο rogue είναι κακός....Εγώ λέω ότι ο poster είναι n00bας γιατί ο rogue που έχω εγώ, είτε assassin είτε ranger είναι μες την τρέλα :-)

 

Μας λέει ότι το game έχει σκατά ΑΙ......Τότε γιατί στο Redcliffe άρχιζε να ψάχνει στα forums επειδή τον πέτσωναν για να διαπιστώσει πως ο rogue του είναι crap και πως όλοι του πρότειναν να πάρει mage? Να πάρω σοβαρά έναν παίχτη που παίζει rogue που έχει το απίστευτο dps και παρόλα αυτά αυτός suckαρει και ψοφάει από την crappy όπως λέει AI και ψάχνει στο net να βρει γιατί suckάρει (ναι το class του φταίει, τα imbalances, και όχι ότι είναι προφανώς κουλός........)?

 

Tέλος παραπονιέται ότι δεν ξέρει που να βάλει τα ταλέντα, ότι πρέπει να ψάξει από εδώ και από εκεί για να βρει την λύση στην xyz δυσκολία που θα αντιμετωπίσει. Τα θέλει όλα στο πιάτο εν ολίγοις. Επειδή ακριβώς το παιχνίδι έχει μια Α δυσκολία γι'αυτόν αποτελεί μειονέκτημα? Ας αφήσει λοιπόν το rpg και ας πάει να παίξει κανένα pac man? Ή μήπως θα του φανεί και αυτό δύσκολο επειδή έχει πολλά φαντασμάτακια και τελίτσες B)?

 

Ανεξάρτητα από το αν κάποιος θεωρεί ή όχι αριστούργημα το παιχνίδι, ο τυπάκος στο link που παρέθεσες είναι FAIL, ΜΑJOR FAIL. Είτε έχει εξειδίκευση στο QQ είτε είναι μια απελπισμένη attention whore (όλοι οι μεγάλοι τίτλοι συνηθίζουν να έχουν μερικούς από αυτούς :P, ευτυχώς λίγους). Αυτός έχει δίκιο φυσικά, όχι ο ειδικός τύπος που βρίσκει το παιχνίδι εξαιρετικό δίνοντας του 92% στο meta critic και όχι η majority των παιχτών που δηλώνει άκρως ικανοποιημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα ότι η Bioware θα έκανε την επανάσταση και θα γυρνούσε σε ένα πιο αργό σύστημα μάχης, αλλά δυστυχώς εδώ έχουμε ένα υπερβολικά γρήγορο-για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον- gameplay, όπου δεν προλαβαίνω να ευχαριστηθώ το παιχνίδι.

Σκέψου γρήγορα, φτιάξε τους κατάλληλους συνδυασμούς τακτικών, πάγωνε-ξεπάγωνε. Αλλά γρήγορα. Να δούμε πότε ξανά κάποιος θα φιλοτιμηθεί να ξαναφτιάξει ένα αργό σύστημα μάχης.

Από την άλλη, ίσως δεν γίνεται και αλλιώς. Όταν θέλεις να διηγηθείς μία τόσο ωραία ιστορία, τόσο μεγάλη, με τόσα cutscenes, δεν έχεις άλλη επιλογή από ένα γρήγορο σύστημα μάχης. Αλλιώς θα σου βγει μία ασύνδετη δημιουργία τύπου last remnant.

Άντε να δούμε πόσο καιρό θα ανεχτώ αυτό το σύστημα μάχης για χάρη της ιστορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voodooman Κανε λίγο υπομονή για αυτό :

http://www.gamespot.com/pc/rpg/kingsbountyarmoredprincess/index.html

 

ή παίξε το προηγούμενο :o

 

(παιχνιδάρα)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 05:57 ----------

 

 

Σε κάποια φάση έκλεισα τον ένα πυρήνα! (και δεν είχε και ιδιαίτερη πτώση επιδόσεων) η θερμοκρασία από 65 δεν ξεπερνούσε τους 55.

 

Όχι ότι είναι δουλειά και αυτή...απλά για την ιστορία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονικη retail εκδοση εχει και τα 2 dlc (stone prisoner-soldier's peak) η πρεπει να τα αγορασω εξτρα;

 

Εχω την εκδοση του θειου και σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω γτ

1ον ειναι παιχνιδαρα

2ον στην εκδοση του θειου δεν παιζουν τα dlc (εκτος και αν υπαρχει τροπος που δεν γνωριζω)

 

Αν ειναι να πληρωσω και το game και τα dlc δεν παιζει με την καμια αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά έχει το kings bounty με το dao, ωραίο δε διαφωνώ αλλά άσχετα παιχνίδια μεταξύ τους.

Εκτός αν ο voodooman με το "πιο αργό" εννοεί turn based.

 

@twisted_wicked

Η κανονική έχει το stone prisoner, αν πάρεις τη digital collectors έχει και το wardens keep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανονικη retail εκδοση εχει και τα 2 dlc (stone prisoner-soldier's peak) η πρεπει να τα αγορασω εξτρα;

 

Εχω την εκδοση του θειου και σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω γτ

1ον ειναι παιχνιδαρα

2ον στην εκδοση του θειου δεν παιζουν τα dlc (εκτος και αν υπαρχει τροπος που δεν γνωριζω)

 

Αν ειναι να πληρωσω και το game και τα dlc δεν παιζει με την καμια αγορα...

 

Εδώ αναλύει http://dragonage.bioware.com/game/preorderregular/

 

Από εκεί και πέρα τα προβλήματα σε ορισμένα dlc (και όχι μόνο...)

εμφανίζονται στο patch 1.01

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 06:58 ----------

 

Τι δουλειά έχει το kings bounty με το dao, ωραίο δε διαφωνώ αλλά άσχετα παιχνίδια μεταξύ τους.

Εκτός αν ο voodooman με το "πιο αργό" εννοεί turn based.

 

Ε ναι δεν είπα ότι έχει σχέση, από τα συμφραζόμενα φαίνεται να του πάει πιο πολύ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το King's Bounty περισσότερο strategy θα το έλεγα, θυμίζει αρκετά τα Heores of might and Magic. Καλό ήταν.

Τουλάχιστον στο Drakensang είχες την δυνατότητα να βάζεις στη σειρά αρκετές ενέργειες, πάγωνες το παιχνίδι και έδινες 4-5 εντολές μαζεμένες στο χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@twisted_wicked

Η κανονική έχει το stone prisoner, αν πάρεις τη digital collectors έχει και το wardens keep

54.99 για ψηφιακη κοπια;No thanks ΕΑ δεν θα παρω.Αν ειναι να τα σκασω θα τα σκασω τουλαχιστον για την collectors edition που δυστυχως δεν παιζει ελλαδα.Παιζει παραγγελια απο εξωτερικο και αν ναι μπορει να με διαφωτισει καποιος γτ δεν εχω ξαναπαραγγειλει τπτ;

 

Τουλάχιστον στο Drakensang είχες την δυνατότητα να βάζεις στη σειρά αρκετές ενέργειες, πάγωνες το παιχνίδι και έδινες 4-5 εντολές μαζεμένες στο χαρακτήρα.

Αυτο θα ηταν ενα μεγαλο + αν υπηρχε και εδω ειδικα, τουλαχιστον για μενα, αν παιζεις mage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει κανεις χωρις το patch?Μεχρι τωρα δεν εχω χασει μαχη αλλα πιστευω θα δυσκολεψει αργοτερα.

 

εγω ευτυχως που διαβασα εδω και ενημερωθηκα για τις ιδιοτητες του Patch.φυσικα και δεν το εβαλα και ουτε προκειται απο την στιγμη που κανει το παιχνιδι ευκολοτερο.ειναι αληθεια οτι καθε μαχη ακομα και με bandits στον δρομο ειναι επιφοβη να χαθει αν δεν εισαι 100% focus αλλα αυτη ειναι ολη η ουσια.το παιχνιδι ΔΕΝ ειναι hack n slash rpg.το παιχνιδι το απολαμβανω 1)γιατι δεν με κυνηγαει κανεις να το τελειωσω και το παιζω αργα και απολαυστικα και 2)δεν εχω χασει ακομα μαχη αλλα και να χασω αυτο ειναι το νοημα.απλα να προχωρας και να σκοτωνεις υπαρχουν παρα πολλα παιχνιδια στο εμποριο να διαλεξει καποιος.

 

τωρα οσο για το ποσο καλο ειναι το παιχνιδι ειναι απλα εξαιρετικο.μιας και εχω παιξει και εγω ολα τα bd,nvw,planescape torment κτλπ μπορω να πω πως δεν αξιζει να μπαινουμε σε συγκρισεις γιατι ειναι διαφορετικο παιχνιδι οπως διαφορετικα ηταν και τα προηγουμενα μεταξυ τους.σιγουρα εχει ατελειες ομως σαν γενικο συνολο και χωρις να το συγκρινεις η να σκεφτεσαι ποιος το εβγαλε και τι "ΘΑ" περιμενες θα του εβαζα 9/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μενα μου κανει crash μετα απο λιγο το χαζοπαιχνιδο.....Αντε να βγαλουν κανα patch γιατι φενεται καλο παιχνιδι και θελω να το παιξω

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...