Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά είδα σήμερα μέσα στα χιλιάδες

χαζά που μου έρχονται στο φατσοβιβλίο το παρακάτω:

 

http://www.nipponcinema.com/blog/fumihiko-sori-onboard-to-direct-animated-dragon-age-film

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά είδα σήμερα μέσα στα χιλιάδες

χαζά που μου έρχονται στο φατσοβιβλίο το παρακάτω:

 

http://www.nipponcinema.com/blog/fumihiko-sori-onboard-to-direct-animated-dragon-age-film

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 physical + 2 electricity. Κάνει και τα δύο είδη ταυτόχρονα, δηλαδή λίγο λιγότερο physical από το δεύτερο όπλο, αλλά αθροιστικά σου βγαίνει λίγο παραπάνω.

 

Το Witch Hunt ήταν ένα τεραστίων διαστάσεων κωλοδάχτυλο προς τη fanbase. Πήρανε μια απίστευτη Plot twist και την κάνανε αρπαχτή. Ευχαριστούμε που μας έχετε χ...ους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λέω να παίξω κ το awaking.Απορία.

 

Αν το έχεις παίξει ήρωας στο dao κ σε έχουν κηδέψει πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσεις με καινούριο χαρακτήρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επιτέλους, μετά από πολύ καιρό έχω χρόνο για gaming. Επέλεξα το Dragon Age, λοιπόν, και έχω μερικά σχόλια απορίες, στα οποία θα ήθελα σχόλια/απαντήσεις. Πάμε!

 

1) Κατ' αρχάς, δεν έχω παίξει κανένα Baldur's Gate, αλλά έχω παίξει Knights of the old republic. Το παιχνίδι μου θυμίζει πάρα πολύ το KOTOR (κίνηση παίχτη, combat system, party system, ακόμα και σκηνοθεσία την ώρα που γίνονται οι συζητήσεις), αλλά έχω την εντύπωση ότι όλοι το συγκρίνουν με το BG και όχι με το KOTOR και αναρωτιέμαι γιατί. Μήπως τελικά και το KOTOR μοιάζει πολύ με το BG;

 

2) Αγόρασα την Ultimate Edition που έχει μέσα Origins + DLC + Awakening και επέλεξα να εγκαταστήσω μόνο το Origins. Μετά μου έκανε ένα update μόνο του (το παίζω σε Mac). Τα DLC ή το Awakening, υπάρχει λόγος να τα εγκαταστήσω από τώρα; Ή μπορώ απλά όταν τελειώσω το βασικό παιχνίδι, να τα ρίξω κι αυτά στο μείγμα, ένα-ένα με τη σειρά; Μάλλον έχω τραυματική εμπειρία από το Morrowind που αν έβαζες τα expansions μπλεκόντουσαν στο βασικό παιχνίδι και προσωπικά μπερδεύτηκα τότε με το ποια είναι η βασική αποστολή και ποιες οι συμπληρωματικές. Τώρα σκέφτομαι, όμως, μήπως χάνω πράγματα που δε θα τα έχω μετά, γιατί υπάρχουν ακριβώς για να τα απολαύσεις στο βασικό παιχνίδι.

 

Μου αρέσει πάρα πολύ πάντως από την αρχή! Νιώθω και οικεία από το KOTOR... νιώθω λίγο σαν να παίζω το νούμερο 3. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να παίξω κ το awaking.Απορία.

 

Αν το έχεις παίξει ήρωας στο dao κ σε έχουν κηδέψει πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσεις με καινούριο χαρακτήρα;

 

Oχι με οποιον θελεις εσυ απο τα saves σου ξεκινας απλα οσο πιο βαθια στο story εχεις μπει τοσο το καλυτερο γιατι οταν ξεκινισεις σου βλεπει καποιες σημαντικες αποφασεις που πηρες στο DA:O και αλλαζει το story του 2 βασει αυτων.. 

 

Π.χ. αν σκοτωσες η οχι τον Connor (αν εφτασες μεχρι εκει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, μετά από πολύ καιρό έχω χρόνο για gaming. Επέλεξα το Dragon Age, λοιπόν, και έχω μερικά σχόλια απορίες, στα οποία θα ήθελα σχόλια/απαντήσεις. Πάμε!

 

1) Κατ' αρχάς, δεν έχω παίξει κανένα Baldur's Gate, αλλά έχω παίξει Knights of the old republic. Το παιχνίδι μου θυμίζει πάρα πολύ το KOTOR (κίνηση παίχτη, combat system, party system, ακόμα και σκηνοθεσία την ώρα που γίνονται οι συζητήσεις), αλλά έχω την εντύπωση ότι όλοι το συγκρίνουν με το BG και όχι με το KOTOR και αναρωτιέμαι γιατί. Μήπως τελικά και το KOTOR μοιάζει πολύ με το BG;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτή σου τη σύγκριση. Το παιχνίδι αποτελεί ουσιαστικά ΚΟΤΟR σε Fantasy ιστορία.

 

Τα περι Baldur's Gate αποτελούν marketing trick που χρησιμοποίησε η εταιρία για να προμοτάρει το παιχνίδι. Υποστήριξαν ότι το Dragon Age Origins είναι ο πνευματικός διάδοχος του Baldur's Gate για να δημιουργήσουν το ανάλογο hype.

 

Όσοι όμως έχουν παίξει το KOTOR καταλαβαίνουν αμέσως την ομοιότητα των παιχνιδιών.

 

Πάρα ταύτα το DA:O παραμένει ένα εξαιρετικό παιχνίδι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω με τη σειρά μου: είχα αγοράσει το DA: Ultimate Edition προ καιρού, retail. Μπορώ να το συνδέσω με το λογαριασμό μου στο Steam, ώστε αν το εγκαταστήσω να ξέρω ότι παίζω την τελευταία έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιας και είναι της ΕΑ, δεν θα κόλλαγε περισσότερο να το συνέδεες (δεν το έχω δοκιμάσει, έχω χρόνια να το κάνω install) με το Origin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To Origin δεν ήταν αυτό το αίσχος που υποχρεώθηκα να εγκαταστήσω για το ME3; Ή λάθος θυμάμαι;

 

Τέλος πάντων, προτιμώ να τα έχω μαζεμένα στο Steam, γιατί είχα διαπιστώσει (στο συγχωρεμένο το προηγούμενο PC, όχι σε αυτό) ότι παιχνίδια που σκάλωναν για κάποιο λόγο σε retail εκδόσεις, έτρεχαν στο Steam (παράξενο, το ξέρω).

 

Θεωρητική η ερώτηση, μάλλον, τώρα που το ξανασκέφτομαι, γιατί πρέπει να δω πότε θα προλάβω να ασχοληθώ με το Witcher 2, έτσι και ξαναμπλέξω με το Dragon's Age την έβαψα...

 

Y.Γ. Μπήκα μια στιγμή στο Steam να τσεκάρω ότι πράγματι διαθέτει το DAO, και έπαθα ένα σοκ με τις τιμές. Εγώ το είχα βρει σε προσφορά στα 5 ευρώ κάποια στιγμή, μάλλον από Play. Τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω με τη σειρά μου: είχα αγοράσει το DA: Ultimate Edition προ καιρού, retail. Μπορώ να το συνδέσω με το λογαριασμό μου στο Steam, ώστε αν το εγκαταστήσω να ξέρω ότι παίζω την τελευταία έκδοση;

 

Εμένα πάντως μου έκανε εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης αυτόματα. Αν παρόλα αυτά βρεις τροπο, ενημέρωσε με. Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να βρεθείς. Αν και από τότε που δεν είχα Ίντερνετ για δυο εβδομάδες και το offline mode δε λειτουργούσε άνευ λόγου (κάτι συνηθισμένο από ότι διάβασα) έχω αντιπαθησει το steam.

 

Με την άλλη μου απορία τι ισχύει; Τι ακριβώς περιλαμβάνουν τα dlc και awakening; Τα εγκαθιστώ από τώρα ή αφού τελειώσω το παιχνίδι; Ή καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξαρτάται από το DLC. Υπάρχουν δηλαδή μερικά απλά αντικείμενα, έως νέοι χαρακτήρες και ολόκληρες ιστορίες γύρω από αυτούς.

 

Νομίζω ότι μπορείς να τα εγκαταστήσεις όλα κάποια στιγμή, και να επιλέγεις ανά περίπτωση ποια θέλεις να ενεργοποιήσεις. Αν κι έχω την εντύπωση πως το παιχνίδι είχε την κακή "συνήθεια" να σου εμφανίζει στο ημερολόγιο πληροφορίες για τα DLC από την αρχή, το οποίο δεν επηρεάζει μεν σε τίποτε το παιχνίδι (πηγαίνεις εκεί όποτε κρίνεις) αλλά αν είσαι ψείρας με το suspension of disbelief (που λέγαμε στα φιλολογικά νιάτα μου) ίσως να είναι κάπως παράξενο εκεί που μαθαίνεις τα βασικά να βλέπεις και πληροφορίες για ιστορίες όπου (απαραίτητα) πρέπει να είσαι ανώτερο επίπεδο για να επιβιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα item DLCs είναι μάλλον αδιάφορα. Τα Warden's Keep, Return to Ostagar και Stone Prisoner (κάπως έτσι) εμφανίζονται με τη μορφή side quests και μπορείς να τα κάνεις χωρίς να επηρρεαστεί το παιχνίδι (βρήκα τον εξοπλισμό τους υπερβολικά δυνατό και δεν τον χρησιμοποίησα στο παιχνίδι). Τα Leliana's Song, Witch Hunt και The Darkspawn Chronicles είναι καλό να τα κάνεις μετά το τέλος του παιχνιδιού, καθώς δεν έχουν σχέση με το main campaign ή συνεχίζουν αρκετά μετά. Το καλύτερο DLC από όλα, το The Golems of Amgarrak, είναι καλό να το παίξεις αφού έχεις τερματίσει και το expansion (Awakening) γιατί έχει την πιο δύσκολη μάχη σε όλο το Dragon Age 1, που είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ζόρικη ακόμα και σε χαμηλά επίπεδα δυσκολίας και απαιτεί πολλή προσοχή. Το Awakening είναι το προβληματικό expansion οπότε το παίζεις μετά το κανονικό campaign και καλό κουράγιο με τα bugs του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...Stone Prisoner εμφανίζονται με τη μορφή side quests και μπορείς να τα κάνεις χωρίς να επηρρεαστεί το παιχνίδι...

 

Το Stone Prisoner αν θυμάμαι καλά δίνει νέο party member, οπότε αν σε ενδιαφέρει να δεις τους κατά καιρούς διάλογους του/της, καλό είναι να το κάνεις νωρίς (το'χα κάνει με ελάχιστα προβλήματα αμέσως μετά το Lothering) - το συγκεκριμένο quest νομίζω ονομάζεται "The Golem at Honnleath" στην περιοχή Sulcher's Pass ή κάτι τέτοιο.

 

To Warden's Keep απο την άλλη περιλαμβάνει ένα απο τα καλύτερα Swords στο παιχνίδι αλλά επειδή το level του πρωταγωνιστή επηρεάζει το quality του όπλου, είναι καλύτερα να το αφήσεις για mid-game και μετά (δίνεται επίσης ένα μέτριο-εως-δυνατό power στο τέλος του, καθώς και item storage με την ολοκλήρωση της περιοχής).

 

Τέλος, τα DLC items γενικά είναι καλά για αρχή αλλά βρίσκεις καλύτερα αρκετά νωρίς στο main story οπότε αποφασίζεις αν θες να τα εγκαταστήσεις - μικρή εξαίρεση το Attribute Tome που θυμάμαι έδινε με την Deluxe έκδοση (δεν γνωρίζω αν περιλαμβάνεται στο Ultimate Edition) το οποίο βοηθάει αρκετά στα πρώτα levels.

 

Δες αυτή τη λίστα για περισσότερες πληροφορίες για τα DLC του Origins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...