Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πόσο απαίσιο support μπορεί να έχει η PayPal; Μου έτυχε μια τρελή περίπτωση με το account μου (το ανέφερα και παλιότερα στο forum) και οι βλάκες μου στέλνουν απάντηση και για να μπορέσω να δω το μήνυμα πρέπει να συνδεθώ. "Ε ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗΣ"

Εντέλει απλώς θέλω ή να διαγράψω το λογαριασμό ή απλά να μου ξεκλειδώσουν το account. Είναι εντελώς παράλογο να μην υπάρχει σοβαρή επικοινωνία σε θέματα που αφορούν προσωπικά-οικονομικά στοιχειά.

Μπορώ να τους δώσω τον αριθμό της παλιάς κάρτας, όπως επίσης αριθμό ταυτότητας, τα πάντα όλα. Άλλα δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους. Πολύ με ξενέρωσε η κατάσταση, τυχαίνει να θέλω να αγοράσω από gearbest και έχω αγανακτήσει, θα πάω να ανοίξω μία δεύτερη κάρτα στην εθνική με νέο λογαριασμό και θα αγοράζω χύμα. Είναι τελείως ξεφτίλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα? Γενικά πλέον οι περισσότεροι παίρνουν τηλέφωνο και εξυπηρετούνται επί τόπου.

Είχα δημιουργήσει πριν χρόνια λογαριασμό και είχα συνδέσει μια χρεωστική Πειραιώς. Να μην πολυλογώ δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ το paypal account, ξέχασα το password και στο σημείο της επαλήθευσης έχω μόνο το e-mail άντε και τον αριθμό της τότε χρεωστικής που μπορώ να το μάθω απευθείας από το support της Πειραιώς εάν το ζητήσω. Το θέμα είναι πως είχα αλλάξει αριθμό κινητού και όταν πήγα να κάνω την αλλαγή είχα βάλει λάθος τα 2 τελευταία ψηφία με αποτέλεσμα  ή κλήση και το sms της Paypal να μην μπορεί να ολοκληρωθεί.

Εφόσον μπλοκάρω εκεί, η λύση είναι το support. Ενώ τους εξήγησα το πρόβλημα στο mail και το γεγονός πως δεν μπορώ να συνδεθώ, αυτοί μου απαντάνε άλλα μέσω λογαριασμού. Πως διάολο θα δω την απάντηση όταν τους εξηγώ πως δεν μπορώ να κάνω log in.

Ας στείλουν στο mail μου "ρε μαλάκα πάρε μας τηλ στο τάδε νούμερο"

Είναι σχετικό, πολύ σκέφτονται τις χρεώσεις, το αν γνωρίζουν Αγγλικά κ.λ.π

Οκ μπορώ να επικοινωνήσω μέχρι ένα σημείο άλλα άμα μου πιάσει την πάρλα και θέλει ιστορίες για αγρίους άντε να βρεις την άκρη.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε καινούργιο λογαριασμό να τελειώνεις ούτως ή άλλως νέα κάρτα θα βάλεις.

Πλέον οι paypal λογαριασμοί με το που βάλεις την κάρτα και έναν iban λογαριασμό θεωρείσαι ταυτοποιημένο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Άνοιξε καινούργιο λογαριασμό να τελειώνεις ούτως ή άλλως νέα κάρτα θα βάλεις.

Πλέον οι paypal λογαριασμοί με το που βάλεις την κάρτα και έναν iban λογαριασμό θεωρείσαι ταυτοποιημένο μέλος.

Ναι, οκ δεν είπα πως δεν μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό, είπα πως θέλω ή να έχω πρόσβαση σε κάτι που μου ανήκει ή απλά το διαγράψω και να φτιάξω ένα νέο account. Είναι αδιανόητο να υπάρχει λογαριασμός με προσωπικά μου στοιχεία χωρίς να έχω πρόσβαση. Με 0,00€ είναι το paypal δεν είχα κάνει κάποια συναλλαγή άλλα παρόλα αυτά είναι τελείως fail να τους ενημερώνεις για πρόβλημα στο log in και αυτοί να πετάνε χαρταετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Στο account μου έχω χρηματικά ποσά σε δολλάρια και λίρες και θέλω να κάνω μία αγορά. Μπορώ να τα μεταφέρω όλα σε ένα νόμισμα ή να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό? Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αφού βλέπω ότι οι ισοτιμίες του paypal δεν είναι ότι το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pcbill είπε

Καλησπέρα!

Στο account μου έχω χρηματικά ποσά σε δολλάρια και λίρες και θέλω να κάνω μία αγορά. Μπορώ να τα μεταφέρω όλα σε ένα νόμισμα ή να τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό? Δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αφού βλέπω ότι οι ισοτιμίες του paypal δεν είναι ότι το καλύτερο.

Οτι και να κάνεις την μετατροπή του παυπαλ δεν την γλυτώνεις.

Εκτος αν η αγορά ειναι πχ σε δολάρια και το balance των δολαρίων είναι επαρκές για την αγορά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μια γρήγορη ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. 

 

Θέλω να αλλάξω ένα χαρακτήρα στο όνομα μου στο PayPal. Αντί για gabriil να γράψω gavriil. 

 

Έχω κάνει την διαδικασία στις ρυθμίσεις εδώ και 8 μέρες και το PayPal Δεν έχει προβεί ακόμη στην αλλαγή. Email επιβεβαίωσης την πρώτη μέρα μου ηρθε.

Αυτός ο μοναδικός λάθος χαρακτήρας, δε μου επιτρέπει να συνδέσω iban n26 διότι το όνομα στο iban με το PayPal, πρέπει να ταυτίζονται.

πόσες μέρες κάνουν ;;;;;

Επεξ/σία από gabriel1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Κέρδισα μια δημοπρασία στο ebay για αγορά κάμερας και εκανα την πληρωμή μου μεσω paypal στην κατηγορία προϊόντων. O πωλητής ομως ενω έλαβε τα χρήματα δεν μου έκανε ποτέ αποστολή του δέματος και ετσι εχω προβεί εδω και καιρό σε καταγγελία μεσω του paypal. Κατόπιν διαδοχικών αντεγκλήσεων  με διαμεσολαβιτή το paypal ο πωλητής εστειλε ενα tracking number του δέματος ελα ομως που ήταν ενας απλός φάκελος οπου είχε ενα σημείωμα μέσα και έγραφε 'thanks for the trade' προφανώς ειρωνικό. Εστειλα στο paypal φωτογραφία του γράμματος οπως και την ομιλία μας που εγινε στο ebay και τώρα η διαδικασία στην οποία βρίσκομαι είναι αυτό το μήνυμα του paypal στην επισυναπτόμενη φωτογραφία.

Πως πρέπει να κινηθώ; 

καταγγελία σε ποιον φορέα θα πρεπει να απευθυνθώ;

Πιστευετε οτι αυτό γίνεται για να παρω τα χρήματα πίσω ή για να μου κάνουν την ζωή δύσκολη και να μην τα αξιώσω τελικά;

ΑΣΕΔΦ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάξεις μερικές σελίδες πίσω θα δεις ποστ μου όπου και εμένα μου ζήτησαν τα ίδια. Έκανα αγορά 1000+ ευρώ και 2 μήνες μετά δεν μου την έστειλαν ποτέ. Το τράκινγκ νάμπερ έλεγε ότι το κούριερ δεν έχει παραλάβει ακόμα τίποα από τον πωλητή. Το paypal αρχικά απέρριψε το claim, έκανα έφεση και ξανάνοιξε και μετά μου ζήτησαν αυτά που λένε και στο εμαιλ που παρέθεσες. Πήγα έκανα μήνυση στην αστυνομικό τμήμα και τους την έστειλα. Μετά από 2 εβδομάδες μου τη ζήτησαν μεταφρασμένη στα αγγλικά. Τη μετάφρασα και την έστειλα. Μετά μου είπαν ότι δικαιώθηκα στο claim αλλά για να πάρω πίσω τα χρήματα θα πρέπει να επιστρέψω τα πράγματα στον πωλητή. Εκεί κατάλαβα ότι τα μηνύματα που μου στέλνουν είναι αυτοματοποιημένα και έτσι τους πήρα τηλ για να συνεννοηθώ. Τους είπα ότι δεν μπορώ να επιστρέψω κάτι γιατί το claim το άνοιξα ακριβώς επειδή δεν έχω παραλάβει τίποτα. Μου είπαν θα το κοιτάξουν και μετά από 3-4 ώρες έλαβα εμαιλ ότι μου πιστώθηκαν τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Μπορείς αντί για αστυνομία να απευθυνθείς και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Αυτό που θέλει το paypal είναι ένα έγγραφο που να αναφέρεται το τι συνέβη και να φέρει σφραγίδα κάποιου κρατικού φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

letom καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε θα πάω σήμερα στο Α.Τ. να προχωρήσω την καταγγελία.

 

Ναι d4mage χεχεχεχ.

1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Γιατί δεν ζητάτε απλά από την τράπεζα σας να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής?

Κωστα η τράπεζα δεν ασχολείται καθολου με τετοια θέματα. Είχα παρει παλαιότερα τηλ. για ενα βιβλιο αξίας 8ευρώ που ειχα αγοράσει αλλα δεν το πήρα ποτέ και μου λεει η πειραιώς μίλα με τον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Γιατί δεν ζητάτε απλά από την τράπεζα σας να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής?

Γιατί αν το κάνει αυτό και δικαιωθεί μετά το paypal πιθανών θα του ζητάει τα χρήματα πίσω.

Η τράπεζα ασχολείται για ποσά 50 ευρώ και πάνω υποχρεωτικά βάσει όρων visa/mastercard.Για μικρότερα ποσά μπορεί να μην δεκτεί να κάνει claim.

Εγώ θα σου έλεγα να συμμορφωθείς με αυτό που σου είπε το paypal.Κάνε αυτό που λέει ο letom.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kostasallinone said:

Γιατί δεν ζητάτε απλά από την τράπεζα σας να γίνει αμφισβήτηση συναλλαγής?

Στην περιπτωσή μου είχαν περάσει 2 μήνες από την παραγγελία και άλλος ένας μήνας που είχα ανοίξει το claim και περίμενα την αποφαση του paypal οπότε είχαν λήξει όλα τα περιθώρια προστασίας συναλλαγών από τράπεζα και mastercard. 

1 hour ago, kristosfm said:

letom καλημέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε θα πάω σήμερα στο Α.Τ. να προχωρήσω την καταγγελία.

Μήνυση για απάτη θα πεις. Δεν πληρώνεις τίποτα. Έχε υπόψη ότι για αυτές τις περιπτώσεις κινείται αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας, δηλαδή δεν μπορείς μετά να την αποσύρεις και να πεις τα βρήκα με το paypal και όλα καλά. Θα πρέπει να πας να καταθέσεις αν σε καλέσει (κάτι που μπορεί να γίνει μετά από πολλούς μήνες). Ευτυχώς εγώ έπεσα σε ξηγημένο αξιωματικό υπηρεσίας και επειδή όπως του είπα με ενδιαφέρει μόνο το χαρτί με τη σφραγίδα και όχι να κυνηγήσω την υπόθεση δικαστικά, μου πρότεινε να συμπληρώσουμε κανονικά τη μήνυση με σφραγίδες πρωτόκολλα κλπ αλλά να μην την προωθήσει υπηρεσιακά ώστε να μην κινηθεί ούτε εισαγγελέας ούτε τίποτα. Και έτσι το έκανα και ξέμπλεξα και με το paypal και με το αυτεπάγγελτο της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...