Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την wiiπαρέα :)

 

παιδία υπάρχει τρόπος να δούμε ταινίες (any *.codec ) απο το wii, είτε σαν δισκάκι είτε από εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο στο usb του?

 

αν υπάρχει κάποιο link με complete work pipeline , παραπέμψτε με και θα σας πάρω δώρο ελαφάκια!

 

ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου την wiiπαρέα :)

 

παιδία υπάρχει τρόπος να δούμε ταινίες (any *.codec ) απο το wii, είτε σαν δισκάκι είτε από εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο στο usb του?

 

αν υπάρχει κάποιο link με complete work pipeline , παραπέμψτε με και θα σας πάρω δώρο ελαφάκια!

 

ευχαριστώ :)

 

Ναι υπάρχει,ψάξε http://www.gbatemp.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vassilis_pap ευχαριστω για την απαντηση.Κοιτα το metroid prime 3 επειδη ειμαι και φαν οπως ανεφερα θα το παρω.Τωρα ειμαι αναμεσα στο SMG και το Okami.Κανονικα θα επαιρνα το SMG αλλα το Οkami επειδη εχω δει 2 video reviews μου θυμιζει αρκετα το Zelda και μιας και το Zelda ειναι για μενα η καλυτερη σειρα video games που εχει γινει ποτε καταλαβαινεις.Κοιτα κανονικα θα επαιρνα το Zelda:twilight princess οπως λες αλλα επειδη το εχω ηδη για gamecube(αγορασα μεταχιρισμενο gamecube μονο και μονο για να παιξω τα Zelda:wind waker και Zelda:twilight princess).Γι'αυτο και το διλημμα μεταξυ SMG kai Okami.Θα κοιταξω και τα αλλα games που λες και 8α αποφασισω.Ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Πολύ δύσκολη επιλογή...:fear:

 

Θα έλεγα πως είναι τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο Wii, αν είχα παίξει το Okami... Όμως, το είχα στο PS2 και ούτε λίγο ούτε πολύ, το θεωρώ ως το αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών, ανεξαρτήτως κονσόλας!!! Για τις αλλαγές της έκδοσης για Wii έχω μόνο διαβάσει (λένε πως ο χειρισμός, ίσως δεν είναι τόσο responsive όσο περιμέναμε ότι θα είναι όσοι το παίζαμε σε PS2 και λέγαμε "αυτό το παιχνίδι φτιάχτηκε για το Wii", ενώ και τα γραφικά, ναι μεν είναι πιο... smooth, αλλά λένε πως χάνεται κάπώς η αίσθηση της ιαπωνικής υδατογραφίας που είχε το original). Η αλήθεια είναι πως θυμίζει πολύ Zelda, αλλά σίγουρα όχι τόσο όσο τα... υπόλοιπα Zelda. Εννοώ, ότι επιτέλους θα ξεφύγεις από τη ρουτίνα Triforce-Master Sword-Rupees κ.λπ. Αν μάλιστα σ'αρέσει έστω και στο ελάχιστο το σκηνικό της ιαπωνικής μυθολογίας και γενικότερα της ιαπωνικής τέχνης, θα το λατρέψεις!

 

Τώρα για το Super Mario Galaxy, τι να πω... Νομίζω πως η κλισέ αναλογία "είναι για το Mario 64, ό,τι ήταν το Super Mario World για το Super Mario Bros.", τα λέει όλα... Εκτοξεύει (pun intended...:P) το genre των 3D platforms σε άλλα επίπεδα... Πραγματικά, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εφευρετικοί έχουν γίνει οι devs στον σχεδιασμό των επιπέδων, ενώ κανένα δεν μοιάζει με το προηγούμενο. Απίστευτη ποικιλία, ενώ αν συνηθίσεις λίγο τη ζαλάδα από το πάνω-κάτω, και καταλάβεις το βαρυτικό πεδίο, θα σου θυμίσει λιγάκι και το... "Μικρό Πρίγκιπα" που (υποθέτω πως) διάβαζες μικρός...;):P

 

//Αν ήταν στο χέρι μου, θα σου έλεγα να πάρεις και τα 2 και να αφήσεις για αργότερα το Metroid (πάρα πολύ καλό μεν, αλλά δεν φτάνει τα άλλα δυο, ΙΜΗΟ), αλλά είπες ότι είσαι fan της σειράς και κάποιες φορές, αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία από την "αντικειμενική" αξία ενός game... Άλλωστε, σου ξαναλέω, έτσι κι αλλίώς, είναι ένα πολύ καλό ΜΡ και δεν νομίζω να σε απογοητεύσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Αγόρασα πρόσφατα, σαν παιδί κι εγώ, ένα Wii και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το κάνω update σε 3.4Ε. Φυσικά, όταν κατάλαβα το λάθος μου ήταν αργά.

Τώρα προσπαθώ να ακολουθήσω τον οδηγό που βρήκα εδώ για να εγκαταστήσω το WAD installer και το HBC με το Twilight hack αλλά και στις δύο περιπτώσεις το install κάνει fail, με error -2011.

Αν κάποιο καλό παιδί θα μπορούσε να ξεπεράσω το πρόβλημα θα το εκτιμούσα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχει βγει μια καινούρια έκδοση με το twilight hack / save για την έκδοση 3.4E. Όπως εξάλλου και καινούρια έκδοση του Homebrew Channel.

 

--

 

Ξέρει κανείς τα αποτελέσματα από τα παρακάτω;

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα μηχανήματα/καλώδια; Υπάρχει περίπτωση σε μια HDTV να βλέπουμε πιο καθαρά και λεπτομερειακά τα γραφικά του Wii;

 

http://www.thegametrain.com/xcm-1080p-vga-box-component-to-vga-converter-p-297.html

 

http://www.consolesource.com/ecomm/catalog/XCM-Multi-Console-Component-Cable-v2-p-2571.html

 

http://www.consolesource.com/ecomm/catalog/XCM-V-Box-For-Nintendo-Wii-p-2615.html

 

http://www.x2vga.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα component καλώδιο,δεν είδα καμία απολύτως διαφορά σε HDtv.Δεν αξίζει,άδικα λεφτά.

 

Component σε σχέση με το κανονικό έχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχει βγει μια καινούρια έκδοση με το twilight hack / save για την έκδοση 3.4E. Όπως εξάλλου και καινούρια έκδοση του Homebrew Channel.

 

--

 

Ξέρει κανείς τα αποτελέσματα από τα παρακάτω;

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα μηχανήματα/καλώδια; Υπάρχει περίπτωση σε μια HDTV να βλέπουμε πιο καθαρά και λεπτομερειακά τα γραφικά του Wii;

 

http://www.thegametrain.com/xcm-1080p-vga-box-component-to-vga-converter-p-297.html

 

http://www.consolesource.com/ecomm/catalog/XCM-Multi-Console-Component-Cable-v2-p-2571.html

 

http://www.consolesource.com/ecomm/catalog/XCM-V-Box-For-Nintendo-Wii-p-2615.html

 

http://www.x2vga.com/

 

Φίλε είναι καλά να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με τα καλώδια αυτά. Θέλεις να παίξεις σε vga μόνιτορ η απλά είδες τις διαφημίσεις για το 1080p upscaling και σε συνδυασμό με αντίστοιχη τηλεόραση θέλεις να πάρεις καλύτερη ποιότητα;

Για τη πρώτη περίπτωση τα πράγματα είναι κάπως μπλεγμένα. Πολλοί παίζουν με με την είσοδο (απλή scart εννοείται) μιας κάρτας τηλεόρασης η ενός εξωτερικού tv tuner. Η σύνδεση αυτή είναι σχετικά απλή και δουλεύει αρκετά καλά. Από την άλλη οι adapters που έχεις στο 1ο, 3ο και 4ο λινκ περνάνε σήμα component στο μόνιτορ έχοντας θεωρητικά καλύτερη εικόνα. Ωστόσο πολλές φορές έχουν προβλήματα και καλά είναι να ξέρεις τι αγοράζεις (εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σε βοηθήσω).

Για τη δεύτερη περίπτωση αγνόησε τις διαφημίσεις για 1080p και τα σχετικά. Ότι panel και να έχεις στη TV σου είναι σίγουρο πως θα παίξει μόνο στη native ανάλυση του (πχ 1080p, 768p κλπ). Όταν τροφοδοτείται με χαμηλότερης ανάλυσης σήμα (πχ από το wii) αναλαμβάνουν δουλειά οι ενσωματωμένοι scalers της συσκευής. Κατά 99% οι scalers αυτοί θα κάνουν καλύτερη ή έστω την ίδια δουλειά με τις φτηνές συσκευές των λινκ σου. Ένα καλό component σήμα από το αντίστοιχο καλώδιο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

Αυτό ακριβώς είναι το 2ο λινκ σου. Για μένα όπως είπα αξίζει να πάρεις ένα, αν έχεις LCD/Plasma τηλεόραση. Η εικόνα καθαρίζει τα χρώματα ζωντανεύουν, φεύγει η θολούρα του scart ενώ μπορεί να βελτιωθεί και η κίνηση. Φυσικά πρέπει να επιλέξεις την αντίστοιχη επιλογή στο μενού του Wii. Τώρα αν κάποια παιχνίδια είναι μες το πιξέλιασμα όπως το Zelda και το RE4 μπορεί να τα "βλέπεις" μέχρι και χειρότερα (μιας και η θολούρα κρύβει ατέλειες!) αλλά όπως καταλαβαίνεις δε φταίει η σύνδεση για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Component σε σχέση με το κανονικό έχει μεγάλη διαφορά.

 

Σου είπα δεν βλέπεις καμία διαφορά,τουλάχιστον όχι τέτοια ώστε να αξίζει η αγορά ενός component καλωδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα δεν βλέπεις καμία διαφορά,τουλάχιστον όχι τέτοια ώστε να αξίζει η αγορά ενός component καλωδίου.

 

Όχι ρε συ, καμία μα απολύτως καμία σχέση.

 

Με το SCART, ναί δεν θα δείς κάποια διαφορά, αλλά με το composite μιλάμε για διαφορά μέρας-νύχτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, καμία μα απολύτως καμία σχέση.

 

Με το SCART, ναί δεν θα δείς κάποια διαφορά, αλλά με το composite μιλάμε για διαφορά μέρας-νύχτας.

 

Αυτό λέω και εγώ.

 

Ευχαριστώ vassili. Με κάλυψες. Για σύνδεση με HDTV ήθελα. Έχω το component, επομένως θα παραμείνω με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι λέω:

αυτό είναι το component:

sku_4256_1_small.jpg

για να συνδέσεις το Wii με HDTV και να παίζει στα 480p.Λοιπόν το αγόρασα και δεν υπάρχει αυτή η διαφορά μέρας νύχτας που αναφέρετε,δεν αλλάζει τίποτα και ο λόγος είναι τα 480p.Πόσο καλύτερα μπορείς να το δείς.Δεν γίνεται.Εξαφανίζει λίγο τη θολούρα,αυτό κάνει και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Το wad installer ειναι απαρετητο η να κανω ινσταλλ το

Homebrew Channe κατευθειαν?

 

Το wad installer χρησιμοποιείται για να κάνεις εγκατάσταση τα διάφορα wad αρχεία (είτε homebrew προγράμματα ως channels, είτε virtual console games, είτε wiiware). Αλλά για να εγκαταστήσεις το wad installer, χρειάζεται πρώτα να βάλεις το homebrew channel.

 

Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Επεξ/σία από nkarafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα iso 7.92GB παιχνιδι και με το wii scrubber προσπαθησα να το κανω scrubbed. Ομως το iso(compress) που μου δημιουργησε έχει ακριβως τα ιδια GBytes. Δεν μικρυνε καθόλου. Ειναι σιγουρο ότι οι ρυθμισεις που εβαλα ειναι οι σωστές. Τι αλλο να κανω για να μπορω να το γραψω σε ένα DVD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...