Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ γράφεις λάθη από την αρχή.

Για πες.

Θα ήθελα να μάθω.

Τώρα φτάσαμε στο "αυτό που πήρα εγώ τόσο έκανε". Για να μην ξεχνιόμαστε ξεκινήσαμε από το "τα παιχνίδια του Ν64 είχαν 30 χιλιάδες".

 

 

Για το άλλο που λέτε εφόσον ποτέ δεν έχετε κατεβάσει κάποιο τραγούδι ταινία παιχνίδι σειρά εφαρμογή μπορείτε να μιλάτε αλλιώς αυτό λεγετε υποκριτική νομίζω.

 

Ποιο άλλο?

Εγώ ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο αλλά απάντηση δεν πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ψηλό βαρέθηκα αν δεις πιο πίσω για κανονικό wii πήγαινα και μου έγραψαν ότι θα φαίνεται χαλια σε 55αρα. Και με πρότειναν αυτά που αγόρασα αφού έχω καλό Laptop. Έτοιμος ήμουν να κλείσω wii με αρκετά αυθεντικά παιχνίδια στα 100 ευρώ όλα μαζί από αγγελία του insomnia. Δεν έγινε για τα χρήματα τα οποία είναι τίποτα για το wii αλλά για να έχω καλύτερη ποιότητα καθαρά και ούτε θα πάω να παίξω σε crt να βγάλω τα μάτια μου. Βαρέθηκα όμως και μόνο που το παίζετε ηθικολογοι σε μένα έχει την πλάκα του όταν έχω δώσει 100+ ευρώ για παιχνίδια στο Android και άλλα 500 για ps3 και δίνω και 23 το μήνα ote tv. Εσείς δεν βαρεθήκατε να υποκρίνεστε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όταν έχω δώσει 100+ ευρώ για παιχνίδια στο Android και άλλα 500 για ps3 και δίνω και 23 το μήνα ote tv

 

 

WOW!!!

 

Ανατρίχιασα! Αν πω και εγώ πόσα έχω δώσει τι κερδίζω?

Όλα αυτά βέβαια είναι άσχετα καθώς δεν έχω αναφερθεί σε τίποτα από αυτά. 

 

Τελικά τα λάθη μου θα μου τα πεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW!!!

 

Ανατρίχασια! Αν πω και εγώ πόσα έχω δώσει τι κερδίζω?

Όλα αυτά βέβαια είναι άσχετα καθώς δεν έχω αναφερθεί σε τίποτα από αυτά.

Για πες θα έχει πλάκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε ειλικρινείς ελπίζω όλοι εσείς πυ κατακρίνεται τον φίλο να μην διανοειθείτε να παίζετε σε emulator snes/megadrive γιατί ακόμα μπορείτε να αγοράσετε την κονσόλα (το πως το να αγοράσεις μια μεταχειρισμένη κονσόλα βοηθάει στα οικονομικά της εταιρίας ακόμα το ψάχνω). 

 

Επίσης ας μην κοροιδευόμαστε με ψευτοηθικότητες. Όλοι μας έχουμε κάνει τους πειρατές.

 

Τέλος για τον φίλο που έβαλε το wii/dolphin η αλήθεια είναι ότι είχες εναλλακτική να παίξεις σε 55αρα παιχνίδια του wii αν αγόραζες το wii u. 

 

Επίσης η όλη φάση πόσα παιχνίδια αγόρασα στο παρελθόν άρα μπορώ να κατεβάζω παιχνίδια σήμερα παράνομα αυτομάτος μου δίνει το δικαιώμα αφου σε όλη μου τη ζωή αγόραζα ρούχα και έχω χαλάσει ένα σωρό λεφτά να τα παίρνω τώρα απο το κατάστημα και να αρνούμε να πληρώσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αφού μου έβαλες και θέμα που γράφει ο καθένας τις τιμές που νομίζει ότι θυμάται δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Έχεις δίκιο.

 

 

P70222-004515.jpg

 

 

2 μήνες μετά την κυκλοφορία του Ocarina Of Time.

Εμενα μου αρεσε το 18% ΦΠΑ.....Αχ νοσταλγω......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε ειλικρινείς ελπίζω όλοι εσείς πυ κατακρίνεται τον φίλο να μην διανοειθείτε να παίζετε σε emulator snes/megadrive γιατί ακόμα μπορείτε να αγοράσετε την κονσόλα (το πως το να αγοράσεις μια μεταχειρισμένη κονσόλα βοηθάει στα οικονομικά της εταιρίας ακόμα το ψάχνω). 

 

Επίσης ας μην κοροιδευόμαστε με ψευτοηθικότητες. Όλοι μας έχουμε κάνει τους πειρατές.

 

Τέλος για τον φίλο που έβαλε το wii/dolphin η αλήθεια είναι ότι είχες εναλλακτική να παίξεις σε 55αρα παιχνίδια του wii αν αγόραζες το wii u. 

 

Επίσης η όλη φάση πόσα παιχνίδια αγόρασα στο παρελθόν άρα μπορώ να κατεβάζω παιχνίδια σήμερα παράνομα αυτομάτος μου δίνει το δικαιώμα αφου σε όλη μου τη ζωή αγόραζα ρούχα και έχω χαλάσει ένα σωρό λεφτά να τα παίρνω τώρα απο το κατάστημα και να αρνούμε να πληρώσω.

 

 

Φυσικά και όλοι έχουμε υπάρξει "πειρατές" τουλάχιστον μια φορά στην ζωή μας.

 

Εδώ όμως γεννιούνται κάποια ερωτήματα.

 

- Σε τι φάση τι ζωής μας ήταν αυτή? Δηλαδή στην εφηβεία που το είχαμε και σπορ ή όταν πλέον είσαι ενήλικας και έχεις κάποιο εισόδημα?

 

- Το κάνεις επειδή δεν βρίσκεις κάτι?

 

- Έχεις 55" (!) ιντσών τηλεόραση και λυπάσαι τα 50 ευρώ? (βλέπε iphone 6s καρτοκινητά φάση) - αν και να υποθέσω ότι τον φίλο λάθος τον συμβούλεψαν και όχι ότι είχε σκοπό εξ' αρχής να στραφεί σε emulator.

 

- Όντως δεν μπορείς να βρεις κάτι στην αγορά? Ούτε τα παιχνίδια του original ακόμη?

 

- Εξισώνεις ένα megadrive - μια amiga - atari st - amstrad cpc -atari 2600! των οποίων τα παιχνίδια είναι όντως και νόμιμα πλέον abandonware και τα βρίσκεις σε site τύπου archive.org αντί μόνο με torrent clients με κάτι που στην ουσία είναι παιχνίδια xbox360/ps3 εποχής.

 

- Δεν είναι το ίδιο να κατεβάζεις iso για ένα xbox 360 όπως με... ένα wii?

 

- Πολύ σωστά έθεσες το θέμα του wii U.

 

- Δεν απαντάται πουθενά το ερώτημα ότι ακόμα και στην περίπτωση π.χ. της amiga υπάρχει ακόμα εταιρεία που έχει τα δικαιώματα και ΠΟΥΛΑΕΙ επισήμως η CLOANTO με το amiga forevever για τα rom/kickstart της τουλάχιστον.

 

- Και εγώ κατέβασα τα roms της κάποτε απλώς είδα ότι το winUAE δεν ήταν το ίδιο με το μηχάνημα που ήξερα - οπότε πήρα ένα μηχάνημα εγκατεστημένο. Και σε τελική αν θέλω να το γυρίσω σε emulator θα κάνω dump την ROM της ORIGINAL Amiga μου.

 

Που επαναλαμβάνω είναι ΠΟΛΥ ανώτερη η εμπειρία από τον emulator.

 

Μάλιστα ο emulator με οδήγησε στο να αναζητήσω το original μηχάνημα!

 

Για να μην πολυλογώ. Δεν μιλάμε για μηχάνημα 30ετίας. Μιλάμε για εποχή ps360. Ξεχωρίστε τα και στο μυαλό και στην "νομιμότητα".

 

Είναι ίδια φάση με το 3ds. Σαν να μου λες ότι όλοι βάζουν CFW για να παίζουν νόμιμα carts και Homebrew.

 

Ξέρεις η υποκρισία έχει δύο πλευρές. ;)

 

Σε τελική είναι κατά πόσο εκτιμάς το ίδιο το μηχάνημα και την λειτουργία του ή το αν το αντιμετωπίζεις σαν μια άλλη (δωρεάν) πηγή διασκέδασης. Όπως ο φίλος με το android.

 

Φιλικά , my 0,2 ...bitcoins !

 

 

(PS: Αν δεν κάνω λάθος το eshop του WII λειτουργεί ακόμα.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όλοι έχουμε υπάρξει "πειρατές" τουλάχιστον μια φορά στην ζωή μας.

 

Εδώ όμως γεννιούνται κάποια ερωτήματα.

 

- Σε τι φάση τι ζωής μας ήταν αυτή? Δηλαδή στην εφηβεία που το είχαμε και σπορ ή όταν πλέον είσαι ενήλικας και έχεις κάποιο εισόδημα?

 

- Το κάνεις επειδή δεν βρίσκεις κάτι?

 

- Έχεις 55" (!) ιντσών τηλεόραση και λυπάσαι τα 50 ευρώ? (βλέπε iphone 6s καρτοκινητά φάση) - αν και να υποθέσω ότι τον φίλο λάθος τον συμβούλεψαν και όχι ότι είχε σκοπό εξ' αρχής να στραφεί σε emulator.

 

- Όντως δεν μπορείς να βρεις κάτι στην αγορά? Ούτε τα παιχνίδια του original ακόμη?

 

- Εξισώνεις ένα megadrive - μια amiga - atari st - amstrad cpc -atari 2600! των οποίων τα παιχνίδια είναι όντως και νόμιμα πλέον abandonware και τα βρίσκεις σε site τύπου archive.org αντί μόνο με torrent clients με κάτι που στην ουσία είναι παιχνίδια xbox360/ps3 εποχής.

 

- Δεν είναι το ίδιο να κατεβάζεις iso για ένα xbox 360 όπως με... ένα wii?

 

- Πολύ σωστά έθεσες το θέμα του wii U.

 

- Δεν απαντάται πουθενά το ερώτημα ότι ακόμα και στην περίπτωση π.χ. της amiga υπάρχει ακόμα εταιρεία που έχει τα δικαιώματα και ΠΟΥΛΑΕΙ επισήμως η CLOANTO με το amiga forevever για τα rom/kickstart της τουλάχιστον.

 

- Και εγώ κατέβασα τα roms της κάποτε απλώς είδα ότι το winUAE δεν ήταν το ίδιο με το μηχάνημα που ήξερα - οπότε πήρα ένα μηχάνημα εγκατεστημένο. Και σε τελική αν θέλω να το γυρίσω σε emulator θα κάνω dump την ROM της ORIGINAL Amiga μου.

 

Που επαναλαμβάνω είναι ΠΟΛΥ ανώτερη η εμπειρία από τον emulator.

 

Μάλιστα ο emulator με οδήγησε στο να αναζητήσω το original μηχάνημα!

 

Για να μην πολυλογώ. Δεν μιλάμε για μηχάνημα 30ετίας. Μιλάμε για εποχή ps360. Ξεχωρίστε τα και στο μυαλό και στην "νομιμότητα".

 

Είναι ίδια φάση με το 3ds. Σαν να μου λες ότι όλοι βάζουν CFW για να παίζουν νόμιμα carts και Homebrew.

 

Ξέρεις η υποκρισία έχει δύο πλευρές. ;)

 

Σε τελική είναι κατά πόσο εκτιμάς το ίδιο το μηχάνημα και την λειτουργία του ή το αν το αντιμετωπίζεις σαν μια άλλη (δωρεάν) πηγή διασκέδασης. Όπως ο φίλος με το android.

 

Φιλικά , my 0,2 ...bitcoins !

 

 

(PS: Αν δεν κάνω λάθος το eshop του WII λειτουργεί ακόμα.)

Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Φυσικά και συμφώνω απόλυτα με τη φάση που βρίσκεσαι. Γενικά αν έχει ένα κάποιο εισόδημα το βρίσκω ανήθικο να γίνεις πειρατής. Ιδιώς που το 2017 μπορείς με 60 ευρώ το χρόνο να έχεις πχ netflix/amazon video

 

-Το ότι κάτι υπάρχει στην αγορά ακομά δεν σημαίνει ότι αν το αγοράζεις στηρίζεις την nintendo. Πολλά πράγματα υπάρχουν ακόμα στην αγορά αλλά δεν υπάρχουν οι εταιρίες(εκεί βέβαια παίζει πόσο βοηθάς το μαγαζί).

 

-Δεν χρησιμοποίησα τόσο παλιά παραδείγματα αλλά κονσόλες που υπάρχουν στο εμπόριο σε normal τιμη (πχ GB original 50 ευρώ) και στην τελική υπάρχει και το Virtual Machine (μπορείς να τα βρεις στο eshop του wii).

 

-Συμφωνώ στην ανωτερότητα του μηχανίματος σε σχέση με τον emulator

 

-Το παράδειγμα με το xbox360 άκυρο καθώς η microsoft συνεχίζει να το υποστηρίζει και να βγάζει παιχνίδια.
 

Το 3ds δεν το καταλαβαίνω γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί όμως υποπτεύομαι ότι είναι παρόμοιο με το iphone jailbreak. Μπορείς να το χρησιμοποιησείς για πειρατία;ναι. είναι σωστό; όχι. Το jailbreak μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όμως και για άλλα πράγματα απολύτως νόμιμα.

 

Το παράδειγμα του φίλου παραπάνω με την 55αρα που χρησιμοποιεί emulator πάντως το θεώρω σαν το παραδοσιακό παράδειγμα Νεοέλληνα και πιστεύω ότι σε αυτό το forum υπάρχουν πολλοί τέτοιοι και πλεόν δεν μου κάνει εντύπωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια και εχει ξεκινησει μια τετοια συζητηση υπαρχει και η μεριδα gamers που αντιδρουν διαφορετικα...εγω ασ πουμε εμαθα την nintendo μεσα απο τον dolphin...παλια οταν ακουγα nintendo ουτε που ασχολουμουν ...μονο ps και xbox...οταν επαιξα ομως το wind waker στον dolphin τρελαθηκα με αυτο το αριστουργημα...απο τοτε εχω αγορασει 3ds xl, wii και εχω παραγγειλει και το switch...εχω αγορασει και καμια 50αρια παιχνιδια...

Για εμενα ειναι καλο να μαθαινουν ορισμενοι την nintendo μεσα απο τον dolphin...οτι υπαρχουν και μερικοι που δεν προκειται να αγορασουν ποτε τιποτα δεν λεει κατι...παντα θα το κανουν....

οσον αφορα την εμπειρια διαφωνω ειναι ανωτερη στον dolphin απο το gamecube και το wii...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι και το υγιές. Παλιότερα θυμάμαι είχαμε τα demo...Τες πα για να λέω την αλήθεια βρίσκομαι εδώ επειδή δοκίμασα wii σε μια φίλη και περιμένω πως και πως το switch να είναι backwards compatible  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...