Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν με πειράζει. Και αυτό μου κάνει! Δεν είχα ασχοληθεί με wii γιατί όταν βγήκε ήμουν φαντάρος και δεν είχα και εισόδημα. Αλλά τώρα που το δοκίμασα, πόσο διαφορετική εμπειρία gaming προσφέρει από τον ανταγωνισμό. Αναρωτίεμαι όμως αν ο συνδιασμός wii/nunchuck βολεύει για παραδοσιακά παιχνίδια που είδα ότι έχει όπως πχ fifa/call of duty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γυρω απο την δαθεσιμοτητα παιζονται ολα. Προβλημα μονιμο οτι διαφοροι τιτλοι ΔΕΝ ειναι εστω ψηφιακα διαθεσιμοι οδηγει μηχανικα σε πειρατεια. Λ.Χ. tactics ogre psp/ suikoden tactics psp / la pucelle ps2 / fire emblem path of radiance GC ειτε το πληρωνεις χρυσο που ΔΕΝ το αξιζει, η σε εξωμειωτη δελφινι/κ.α..

Μετα εχει να κανει με το κοινο.

Λ.χ. για εμε, το metroid trilogy που εχει αυξυθει χαζα η τιμη του σε δισκακι, μετα βιας αξιζε τα 14 ευρω που εδωσα με προσφορα στο eshop στην nintendo. Το ιδιο με το skyward sword που το δινει ενα 20 αρι στο eshop. Παρ ολα αυτα το φυσικο μεσον κρατα υπερβολικη τιμη στα παζαρια 50 αρια ευρω κλπ. 

Το ψηφιακο eshop εχει αλλους μπελαδες αλλα επρεπε να ειχε λυσει τα περι πειρατειας με archival pricing (τιμες γνωριμιας και συντηρησεως της ταμπελας στην αντιληψη του κοινου), απλα και η χαζομαρα του αγοραστικου κοινου που ειμαστε συντηρει και υπερβολικα τα hype γυρω απο ip (πνευματικες ιδιοκτησιες) που ειναι ντε φακτο μετριες....

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Φυσικά και συμφώνω απόλυτα με τη φάση που βρίσκεσαι. Γενικά αν έχει ένα κάποιο εισόδημα το βρίσκω ανήθικο να γίνεις πειρατής. Ιδιώς που το 2017 μπορείς με 60 ευρώ το χρόνο να έχεις πχ netflix/amazon video

 

-Το ότι κάτι υπάρχει στην αγορά ακομά δεν σημαίνει ότι αν το αγοράζεις στηρίζεις την nintendo. Πολλά πράγματα υπάρχουν ακόμα στην αγορά αλλά δεν υπάρχουν οι εταιρίες(εκεί βέβαια παίζει πόσο βοηθάς το μαγαζί).

 

-Δεν χρησιμοποίησα τόσο παλιά παραδείγματα αλλά κονσόλες που υπάρχουν στο εμπόριο σε normal τιμη (πχ GB original 50 ευρώ) και στην τελική υπάρχει και το Virtual Machine (μπορείς να τα βρεις στο eshop του wii).

 

-Συμφωνώ στην ανωτερότητα του μηχανίματος σε σχέση με τον emulator

 

-Το παράδειγμα με το xbox360 άκυρο καθώς η microsoft συνεχίζει να το υποστηρίζει και να βγάζει παιχνίδια.

 

Το 3ds δεν το καταλαβαίνω γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί όμως υποπτεύομαι ότι είναι παρόμοιο με το iphone jailbreak. Μπορείς να το χρησιμοποιησείς για πειρατία;ναι. είναι σωστό; όχι. Το jailbreak μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όμως και για άλλα πράγματα απολύτως νόμιμα.

 

Το παράδειγμα του φίλου παραπάνω με την 55αρα που χρησιμοποιεί emulator πάντως το θεώρω σαν το παραδοσιακό παράδειγμα Νεοέλληνα και πιστεύω ότι σε αυτό το forum υπάρχουν πολλοί τέτοιοι και πλεόν δεν μου κάνει εντύπωση.

Όπως ξανά είπα αν διαβάσετε από την αρχή για αυθεντικό wii πήγαινα και όντως έβαλα 480p στον Emulator και φαινόταν χάλια στην τηλεόραση. Δεν ήξερα για wii u ότι είναι 100% backwards compatible. Αλλά το wii u upscale κάνει κανονικά όπως ο Dolphin? Δίνω 15 το μήνα σε παιχνίδια Android το wii τσάμπα ήταν στα 70 μεταχειρισμενο με παιχνίδια αλλά δεν βλέπω πως θα κέρδιζε η Nintendo από αυτό αν έπερνε τα χρήματα κάποιος φίλος από τις αγγελίες το μόνο που θα γινόταν ήταν να ξενέρωνα με την ποιότητα και να το έβαζα στην άκρη με τις άλλες 5 κονσόλες μου χωρίς να παίξω καθόλου. Αν δείτε και για hdmi upscale μου είπαν αλλά δεν έχει καμία σχέση. Επίσης υποκριτης και εσύ? Αγοράζεις ταινιες μουσική κτλ? Δεν είναι σωστό που το παίζετε ηθικολογοι ενώ είστε πολύ χειρότεροι όταν πληρώνω σχεδόν τα πάντα από ταινίες μουσική παιχνίδια και επειδή πήρατε ένα wii το 2005 μπορείτε να μιλάτε τόσο άσχημα.

Γυρω απο την δαθεσιμοτητα παιζονται ολα. Προβλημα μονιμο οτι διαφοροι τιτλοι ΔΕΝ ειναι εστω ψηφιακα διαθεσιμοι οδηγει μηχανικα σε πειρατεια. Λ.Χ. tactics ogre psp/ suikoden tactics psp / la pucelle ps2 / fire emblem path of radiance GC ειτε το πληρωνεις χρυσο που ΔΕΝ το αξιζει, η σε εξωμειωτη δελφινι/κ.α..

Μετα εχει να κανει με το κοινο.

Λ.χ. για εμε, το metroid trilogy που εχει αυξυθει χαζα η τιμη του σε δισκακι, μετα βιας αξιζε τα 14 ευρω που εδωσα με προσφορα στο εσοπ στην νιντυ. Το ιδιο με το skyward sword που το δινει ενα 20 αρι εσοπ. Παρ ολα αυτα το φυσικο μεσον κρατα υπερβολικη τιμη στα παζαρια 50 αρια κλπ.

Το ψηφιακο εσοπ εχει αλλους μπελαδες αλλα επρεπε να ειχε λυσει τα περι πειρατειας με archival pricing, απλα και η χαζομαρα του αγοραστικου κοινου που ειμαστε συντηρει και υπερβολικα τα hype γυρω απο ip που ειναι ντε φακτο μετριες....

Με τι ρυθμίσεις έπαιξες το Metroid Trilogy? Δεν έχω παίξει κανένα από την τριλογία και έβαλα λίγο το πρώτο προχθές. Μια χαρά τα γραφικά αλλά λιγο παράξενος ο χειρισμός με wiimote Nunchuck. Σκέφτηκα να πάρω perfect shot και zapper.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξανά είπα αν διαβάσετε από την αρχή για αυθεντικό wii πήγαινα και όντως έβαλα 480p στον Emulator και φαινόταν χάλια στην τηλεόραση. Δεν ήξερα για wii u ότι είναι 100% backwards compatible. Αλλά το wii u upscale κάνει κανονικά όπως ο Dolphin? Δίνω 15 το μήνα σε παιχνίδια Android το wii τσάμπα ήταν στα 70 μεταχειρισμενο με παιχνίδια αλλά δεν βλέπω πως θα κέρδιζε η Nintendo από αυτό αν έπερνε τα χρήματα κάποιος φίλος από τις αγγελίες το μόνο που θα γινόταν ήταν να ξενέρωνα με την ποιότητα και να το έβαζα στην άκρη με τις άλλες 5 κονσόλες μου χωρίς να παίξω καθόλου. Αν δείτε και για hdmi upscale μου είπαν αλλά δεν έχει καμία σχέση. Επίσης υποκριτης και εσύ? Αγοράζεις ταινιες μουσική κτλ? Δεν είναι σωστό που το παίζετε ηθικολογοι ενώ είστε πολύ χειρότεροι.

 

Με τι ρυθμίσεις έπαιξες το Metroid Trilogy? Δεν έχω παίξει κανένα από την τριλογία και έβαλα λίγο το πρώτο προχθές. Μια χαρά τα γραφικά αλλά λιγο παράξενος ο χειρισμός με wiimote Nunchuck. Σκέφτηκα να πάρω perfect shot και zapper.

Μουσική προφανώς και αγοράζω. Ταινίες κτλ δεν χρειάζεται να αγοράσω γιατί έχω netflix. 

 

Και ότι δίνεις 15 ευρώ σε android σημαίνει τι ακριβώς; Και τώρα που έμαθες για το wii u θα πάρεις wii u ή switch ή θα συνεχίσεις με emulator?

 

Και φυσικά είναι χαζό να σε κατηγορεί κάποιος γι αυτό που λίγο πολύ το έχουμε κάνει στο παρελθόν. Και όπως είπα πιο πάνω δεν κερδίζει η nintendo (βεβαια τα μαγαζιά που έχουν ακομά παιχνίδια wii θα είχαν αντίθετη άποψη). 

 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και εσύ θα μπορούσες να παίξεις σε 1080 νορμάλ wii νόμιμα και το να σε "μαλώνουμε" για κάτι που λίγο ως πολύ όλοι μας κάναμε στο παρελθόν και κάποιοι συνεχίζουν είναι off. Γνώμη μου πάντα έτσι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσική προφανώς και αγοράζω. Ταινίες κτλ δεν χρειάζεται να αγοράσω γιατί έχω netflix.

 

Και ότι δίνεις 15 ευρώ σε android σημαίνει τι ακριβώς; Και τώρα που έμαθες για το wii u θα πάρεις wii u ή switch ή θα συνεχίσεις με emulator?

 

Και φυσικά είναι χαζό να σε κατηγορεί κάποιος γι αυτό που λίγο πολύ το έχουμε κάνει στο παρελθόν. Και όπως είπα πιο πάνω δεν κερδίζει η nintendo (βεβαια τα μαγαζιά που έχουν ακομά παιχνίδια wii θα είχαν αντίθετη άποψη).

 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και εσύ θα μπορούσες να παίξεις σε 1080 νορμάλ wii νόμιμα και το να σε "μαλώνουμε" για κάτι που λίγο ως πολύ όλοι μας κάναμε στο παρελθόν και κάποιοι συνεχίζουν είναι off. Γνώμη μου πάντα έτσι;

 

 

Αφού είναι χαζό τότε προς τι όλο αυτό? Για παιχνίδια όπως έγραψα έχει στις αγγελίες μαζί με 5 10 αυθεντικά σε κάτω από 100 ευρώ σύνολο με την κονσόλα. Το wii u έβγαινε πιο ακριβά αλλά δεν ήξερα για το 100% backward compatible θα το σκεφτόμουν σίγουρα γιατί θα είχα και wii u. Βασικά πρώτη φορά που παίζω σε Emulator πάντα σε κονσόλες παίζω και τελευταία το γύρισα σε υπολογιστή. Τέλος πάντων θεωρώ και εγώ χαζό όλο αυτό και προφανώς σκέφτομαι μελλοντικά για switch μιας και τα ps4 One είναι μια από τα ίδια με το ps3 σε παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λ.χ. για εμε, το metroid trilogy που εχει αυξυθει χαζα η τιμη του σε δισκακι, μετα βιας αξιζε τα 14 ευρω που εδωσα με προσφορα στο εσοπ στην νιντυ.

 

Το Metroid Trilogy ίσα που άξιζε τα 14€!!!

Μάλιστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ.Χ. tactics ogre psp/ suikoden tactics psp / la pucelle ps2 / fire emblem path of radiance GC ειτε το πληρωνεις χρυσο που ΔΕΝ το αξιζει, η σε εξωμειωτη δελφινι/κ.α..

 

Λ.χ. για εμε, το metroid trilogy που εχει αυξυθει χαζα η τιμη του σε δισκακι, μετα βιας αξιζε τα 14 ευρω που εδωσα με προσφορα στο εσοπ στην νιντυ. Το ιδιο με το skyward sword που το δινει ενα 20 αρι εσοπ. Παρ ολα αυτα το φυσικο μεσον κρατα υπερβολικη τιμη στα παζαρια 50 αρια κλπ. 

Το ψηφιακο εσοπ εχει αλλους μπελαδες αλλα επρεπε να ειχε λυσει τα περι πειρατειας με archival pricing, απλα και η χαζομαρα του αγοραστικου κοινου που ειμαστε συντηρει και υπερβολικα τα hype γυρω απο ip που ειναι ντε φακτο μετριες....

 

Λίγο προσοχή με τα Αγγλικά σε Ελληνικά εαν είναι δυνατό , προσπαθώ να παρακολουθήσω αλλά σε έχασα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξανά είπα αν διαβάσετε από την αρχή για αυθεντικό wii πήγαινα και όντως έβαλα 480p στον Emulator και φαινόταν χάλια στην τηλεόραση. Δεν ήξερα για wii u ότι είναι 100% backwards compatible. Αλλά το wii u upscale κάνει κανονικά όπως ο Dolphin? Δίνω 15 το μήνα σε παιχνίδια Android το wii τσάμπα ήταν στα 70 μεταχειρισμενο με παιχνίδια αλλά δεν βλέπω πως θα κέρδιζε η Nintendo από αυτό αν έπερνε τα χρήματα κάποιος φίλος από τις αγγελίες το μόνο που θα γινόταν ήταν να ξενέρωνα με την ποιότητα και να το έβαζα στην άκρη με τις άλλες 5 κονσόλες μου χωρίς να παίξω καθόλου. Αν δείτε και για hdmi upscale μου είπαν αλλά δεν έχει καμία σχέση. Επίσης υποκριτης και εσύ? Αγοράζεις ταινιες μουσική κτλ? Δεν είναι σωστό που το παίζετε ηθικολογοι ενώ είστε πολύ χειρότεροι όταν πληρώνω σχεδόν τα πάντα από ταινίες μουσική παιχνίδια και επειδή πήρατε ένα wii το 2005 μπορείτε να μιλάτε τόσο άσχημα.

Με τι ρυθμίσεις έπαιξες το Metroid Trilogy? Δεν έχω παίξει κανένα από την τριλογία και έβαλα λίγο το πρώτο προχθές. Μια χαρά τα γραφικά αλλά λιγο παράξενος ο χειρισμός με wiimote Nunchuck. Σκέφτηκα να πάρω perfect shot και zapper.

wiimote Nunchuck, το εχω πλεον εμπεδωσει

 

 

Το Metroid Trilogy ίσα που άξιζε τα 14€!!!

Μάλιστα....

ε ναι, εαν θες να το εχεις για να το παιξεις. ειναι παλιο παιχνιδι. δεν εχει νοημα να σου πουλανε ολοι το dvd ως συλλεκτικο με τις γρατζουνιες τους, μεταχειρισμενο για 60 ευρω. Το ιδιο και για το paper mario 1000 year door και γενικα ολα τα διαμαντια που ανταλλαζονται. Οποιος ειναι συλλεκτης ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙ. Ολα τα αλλα απο 50% αρχικης κατω και παμε και λόγω παλαιοτητας και κατω 1/3 αρχικης. Για εμενα 15 με 20 ευρω ειναι το μαξ για οτι κρατησαμε στο σπιτι. Στην τελικη δεν εχουμε καταστηματα, συλλογες ξεπουλαμε για να βγαλουμε σπασμενα....

Λίγο προσοχή με τα Αγγλικά σε Ελληνικά εαν είναι δυνατό , προσπαθώ να παρακολουθήσω αλλά σε έχασα .

εκαμα διορθώσεις δες το. και sorry. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι χαζό τότε προς τι όλο αυτό? Για παιχνίδια όπως έγραψα έχει στις αγγελίες μαζί με 5 10 αυθεντικά σε κάτω από 100 ευρώ σύνολο με την κονσόλα. Το wii u έβγαινε πιο ακριβά αλλά δεν ήξερα για το 100% backward compatible θα το σκεφτόμουν σίγουρα γιατί θα είχα και wii u. Βασικά πρώτη φορά που παίζω σε Emulator πάντα σε κονσόλες παίζω και τελευταία το γύρισα σε υπολογιστή. Τέλος πάντων θεωρώ και εγώ χαζό όλο αυτό και προφανώς σκέφτομαι μελλοντικά για switch μιας και τα ps4 One είναι μια από τα ίδια με το ps3 σε παιχνίδια.

 

 

Δεν πιστεύω ότι σε έθιξα-με τουλάχιστον στον βαθμό που άρχισες να μιλάς ότι θα στραβωθείς και λοιπά και να συμπεριφέρεσαι σαν 1080p PC MASTER RACE για ένα μηχάνημα που φτιάχτηκε για ..480p. Αν διαβάσεις προσεκτικά ξεχώρισα περιπτώσεις και μάλιστα πιο πολύ κατά των "συμβούλων" πήγαινε παρά σε εσένα. Ακόμα και από οικονομικής άποψης. Μάλιστα σου εξήγησα και πως κατά την γνώμη μου το αυθεντικό μηχάνημα ακόμα και σε 480p ακόμα και με "λαμπάτη" για μένα τουλάχιστον είναι ανώτερη εμπειρία από κάθε emulator κατά πολύ! Μάλιστα σου ανέφερα και ένα τυχαίο παράδειγμα με την amiga και το winuae που έχοντας παλιά amiga στην παιδική μου ηλικία όταν αντίκρισα "αυτό" το "πράγμα" σε FHD τηλεόραση ξενέρωσα και σύντομα απέκτησα ξανά το αυθεντικό μηχάνημα. Μόνο αυθεντικό Monitor δεν βρήκα. Του οποίου μηχανήματος τα παιχνίδια ΑΝ δεν κάνω λάθος θεωρούνται πλέον "abandonware" και δεν τυγχάνουν εφαρμογής πνευματικών δικαιωμάτων πλέον. Μόνο η rom της ή οποία και επίσημα πωλείται ακόμα.

 

To wii είναι όντως 360 γιατί υπάρχει e-shop ακόμη. Και υπάρχουν και άπειρα παιχνίδια ακόμη original σε καταστήματα. (Αν θες σου λέω που σε PM). 

 

Αυτά. Μεγάλο παιδί είσαι δεν θα σου πούμε τι να κάνεις. Απλώς την διαφορετική από κάποιους άλλους άποψη μας σου λέμε.

Επεξ/σία από Steve_Sheep
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυχη της αγορας εφερε τετοιες πωλησεις στο wii που ακομη και σημερα βρισκεις στο ραφι καταστηματων μη ανοιγμενα, με την ζελατινα τους παιχνιδια του συστηματος. Mono PS2 ειχε τετοια διάδοση και βρισκονται σημερα ακομη παιχνιδια του παντου σφραγισμενα.

Τελειωνει πλεον και αυτο, αλλα ειναι απο τις περιπτωσεις μακροβιωτητας ηλ. παιχνιδιων.

Απο τις ημερες του περασματος του 386 σε pentium ειχαμε να βιωσουμε τετοια σταθερη διαθεσιμοτητα αρκετων τιτλων στην αγορα (και εδω στο ελλαδισταν-συγγνώμη παλι με σύγχυσε η... (λεμε τωρα) κυβερνηση σημερα ).

Αυτη η διαθεσιμοτητα βοηθα εμας στην χαμηλη τιμη διαθεσης τιτλων, ανταλλαγων και εντρυφησης gaming και οχι αναζητησης επιδοσεων και higher specs συσκευων που οφελει πρακτικα μονων τις εταιριες.

Φανταστειτε τι αποσβεση κανετε με μια κονσολα 10 ετιας σε σχεση με μηχανημα ετος κλπ...Και δεν μιλω σε φραγκα αλλα σε χαρα παιχνιδιου. Δεν ξερω εαν η διαθεση σε τιτλους του ps4 σημερα αγγιζει τα νουμερα παραγωγης των ps2 / wii.

Το δε wii u θα γινει collector σε βαθμο βλακειας, θα δειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω εαν η διαθεση σε τιτλους του ps4 σημερα αγγιζει τα νουμερα παραγωγης των ps2 / wii.

 

Off-topic, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση το PS4 να αγγίξει τα total sales του PS3 (κυρίως επειδή το PS4 δεν θα «επιζήσει» τόσο στην αγορά ώστε να δει 80m πωλήσεις, όχι επειδή δεν αξίζει εξίσου -ή και περισσότερο- σαν κονσόλα από τον πρόγονό του), πόσο δε μάλλον του PS2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Wii U Gamepad:συμβατό μόνο με wiiu

Wii U pro controller: συμβατό μόνο με wii u

Wii remote/remote plus: συμβατό με wii/wii u

Wii classic controller: συμβατό με wii/wii u

Wii classic controller pro: συμβατό με wii/wii u

 

Εννοείται ότι εξαρτάται και από το εκάστοτε παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wii U Gamepad:συμβατό μόνο με wiiu

Wii U pro controller: συμβατό μόνο με wii u

Wii remote/remote plus: συμβατό με wii/wii u

Wii classic controller: συμβατό με wii/wii u

Wii classic controller pro: συμβατό με wii/wii u

 

Εννοείται ότι εξαρτάται και από το εκάστοτε παιχνίδι.

σε ευχαριστω πολυ!! δηλαδη αν παρω ενα remote plus και το αλλο με τον μοχλο που ενωνετε θα κανουνε για το wii  κι ας λεει εξω στο κουτι wii u εε?

και κατι ακομα! στο wii παιζουνε τα παιχνιδια του gemecube? δηλαδη αν βρω το zelda του gemecube κ το βαλω στο wii παιζει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...