Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν για παραδειγμα δεν σου αρεσει το σουσι ή το ροκφορ ή το τσιπουρο ή οτιδηποτε αλλο εισαι στενομυαλος?ουαου!!!τετοια διαπιστωση συνοδευεται με το οτι το μπουζουκι ειναι οργανο.ο αστυνομικος επισης οργανο αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι!!!ωραιο συλλογισμο ειχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πενταήμερη στο Παρίσι και το φαγητό ήταν άθλιο και όχι δεν πηγαίναμε
μόνο σε "τουριστικά".

Χάλια μαύρα.Και έχω φάει σε άλλες πρωτεύουσες του κόσμου, ακόμη και σούσι από
φτηνά και ακριβά σουσάδικα στην Αθήνα, έχω φάει ακόμη και σε
ινδικά,κινεζικά μαγαζιά,αλλά τέτοιο χάλι με τη γαλλική κουζίνα...ΔΕΝ

Τώρα ον τόπικ, γενικά τι προτείνετε από τα λιντλ?

Έχω καιρό να πατήσω μιας και δεν έχει κοντά στο σπίτι μου.
Κάτι πίτσες θυμάμαι, αρκετά συμπαθητικές και ένα στρογγυλό τυράκι "νούφαρο".
Ο νες καφέ τους,χάλι μαύρο,με πείραζε στο στομάχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα προτειμω μαναβικη που ειναι πιο φθηνη, ταχινι, χτυπιτη, γιαούρτι,επαιρνα χυμα ξηρους καρπους αλλα μετα τους σιχαθηκα που εχωνε ο καθε γύφτος τα χερια του, γαλα παιρνω, τονο, μερικες φορες δημητριακα ολικης, τυροπιτα σπανακόπιτα καρδης τα σπαει.

 

Ολα αυτα επειδη ειναι πιο φθηνα, τα αντιστοιχα αλλων μαγαζιων που τα χουν στην ιδια τιμη ειναιι άθλια, οπως χτυπιτη καρφ..ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιρνα χυμα ξηρους καρπους αλλα μετα τους σιχαθηκα που εχωνε ο καθε γύφτος τα χερια του

 

 

Kαι γιατι δε παιρνεις συσκευασμενους?

Τώρα ον τόπικ, γενικά τι προτείνετε από τα λιντλ?

 

 

Το lidl εχει καποια πραγματα που δε τα βρισκεις αλλου, ή τα βρισκεις σε περιορισμενη ποικιλια και πιο ακριβα.

-σοκολατες-παστελια-χαλβας με μελι-ετοιμες σαλατες-μπαρες δημητριακων-μπαχαρικα-ετοιμες σαλτσες-ξηρους καρπους-μη συμπυκνωμενη πορτοκαλαδα/σανγκουϊνι-κονσερβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν για παραδειγμα δεν σου αρεσει το σουσι ή το ροκφορ ή το τσιπουρο ή οτιδηποτε αλλο εισαι στενομυαλος?ουαου!!!τετοια διαπιστωση συνοδευεται με το οτι το μπουζουκι ειναι οργανο.ο αστυνομικος επισης οργανο αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι!!!ωραιο συλλογισμο ειχες

 

 

Τώρα τι σχέση έχει το τσίπουρο; Μιλούσαμε για τη γαλλική κουζίνα. Άμα ακυρώνεις έτσι μια ολόκληρη κουζίνα που θεωρείτε απο τις καλύτερες του κόσμου, τότε δυο τινά συμβαίνουν. Δεν έχεις φάει απο καλό εστιατόριο (τα περί σουπερμαρκετ στη γαλλιά τα προσπερνάω) ή είσαι στενόμυαλος, τόσο απλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έμενα Γαλλία για ένα χρόνο, στη Πανεπιστημιακή Εστία στο Παρίσι (Cite Universitaire) και έχω την ιδια γνώμη ότι η γαλλική κουζίνα είναι γενικά πολύ μέτρια...τουλάχιστον για τα μεσογειακά γούστα και προσανατολισμούς...

...ακόμη σιχαίνομαι όταν σκέφτομαι τις ξερές/στεγνές φακές με μαϊντανό, το κους-κους κι άλλα...

 

...να διευκρινιστεί επίσης τί σημαίνει "Γαλλική/Ελληνική/* Κουζίνα"...δεν είναι οι δημιουργίες των σεφ ή το φαγητό που θα έπρεπε να ξεθάψεις σε κάποιο "καλό εστιατόριο", αλλά το φαγητό που μαγειρεύουν και τρώνε οι οικογένειες στη καθημερινότητά τους κυρίως, κι έπειτα το ευρέως προσφερόμενο σε τυπικές ταβέρνες/μαγειρεία/εστιατόρια...

...σ' αυτό θα πρέπει να συνυπολογίσει κανείς και την ποιότητα των πρώτων υλών, που θα βρει κανείς σε καταστήματα τροφίμων...

 

Η Γαλλία έχει αναπτυγμένη "εκλεκτική" κουζίνα, αλλά όσο έχω δοκιμάσει, μου φάνηκε πιο επιτηδευμένη χωρίς να διαφοροποιείται προς το καλύτερο.

 

Συνολικά, λοιπόν, θα έλεγα πως υπάρχουν καλύτερες "κουζίνες" από τη γαλλική (προτιμώ ιταλική, ισπανική, αραβική)...

 

...σίγουρα παίζει εδώ και "συμβατότητα" γούστων...αλλά αν πρέπει να "εκπαιδεύσεις" σκόπιμα τη γεύση σου ώστε να δέχεται οτιδήποτε, ώστε να μην είσαι "στενοκέφαλος", χάνεται εν πολλοίς και το αυθόρμητο κριτήριο του γούστου ή της προτίμησης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Ξέχασα την περίπτωση της στενομυαλιάς.

Και την περίπτωση του προσωπικού γούστου νομίζω ξέχασες! Κάποιος μπορεί να έχει συνηθίσει ή να προτιμάει κάτι αντικειμενικά κατώτερο δημιουργικά ή ποιοτικά αλλά έτσι είναι σε όλα τα πράγματα, όχι μόνο στο φαγητό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα αναβραζων δισκια οου εφερε το λιντ ξερει κανεις αν αξιζουν. Εχει τρεις ποικιλιες βιταμινη c μαγνησιο η ψευδαργυρο δεν θυμαμαι και πολυβιταμινουχο.

Tι εννοεις ; σαν τιμη ειναι απο το ενα τριτο μεχρι ενα πεμπτο τιμης απο οτι στα φαρμακεια φυσικα αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση:Πηρα πριν 2 μηνες μια κουρευτικη μηχανη και μου εβγαλε προβλημα το τριμερ..

Λεω οκ. Τα συνηθισμενα.. Θα παω στο service και 99% θα μου την αντικαταστησουν.. Πηρα τηλ. την εξυπηρετηση πελατων και μου λενε το συγκεκριμενο προιον δεν το αναλαμβανει το service εδω στην Ελλαδα και οτι πρεπει να παρω τηλ στην Γερμανια για να μου πουν απο κει..

Εκεινη τη στιγμη επεσα απο τα συννεφα γιατι με ειχε μαθει διαφορετικα το lidl..

ΔΩΣΤΕ ΒΑΣΗ ΤΩΡΑ:Μου δινει το τηλ. του εξωτερικου και μου λεει οτι ειναι χωρις χρεωση ή αναλογα τον παροχο με αστικη χρεωση!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:Mου ζητησαν τα στοιχεια μου(διευθυνση,ονομα,τηλεφωνα) και μου λενε σε 15 μερες θα σας στειλουμε με courier καινουργια μηχανη και ρωταω θα σας στειλω την παλια? και μου λεει την παλια δεν την περνουμε! ..να την δωσετε στην ανακυκλωση!!!!

 

ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ:Πως γινεται να μην ψωνιζεις απο τα lidl..? οταν οι τιμες τους ειναι ανταγωνιστικες και συνοδευονται απο 3ετη πραγματικη εγγυηση χωρις να ταλαιπωρουν τον καταναλωτη(ΑΨΟΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ)

 

Προσωπικα τους ευχαριστω γιατι εχουν δωσει αξια στα λεφτα μου..!!!!

Ολα οκ! Ηρθε η μηχανη..!!! THANKS LIDL.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοεις ; σαν τιμη ειναι απο το ενα τριτο μεχρι ενα πεμπτο τιμης απο οτι στα φαρμακεια φυσικα αξιζουν.

 

Στα φάρμακα δεν παίζει μόνο η τιμή, αλλά κυρίως η ποιότητα και η ασφάλεια...προσωπικά διαφωνώ και με τη τοποθέτηση οποιουδήποτε είδους φαρμάκων σε ευρείας κατανάλωσης καταστήματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι βιταμίνες δεν είναι φάρμακα γιαυτό πουλιούνται ελεύθερα, όταν τα supermarket αρχίσουν να πωλούν φάρμακα τα συνταγογραφημένα θα είναι πίσω από πάγκο (όπως τα τυριά-αλλαντικά  :-D) με πωλητή-φαρμακοποιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοεις ; σαν τιμη ειναι απο το ενα τριτο μεχρι ενα πεμπτο τιμης απο οτι στα φαρμακεια φυσικα αξιζουν.

 

Aς προσπαθησουμε παντα να κανουμε το συσχετισμο τιμης/ποιοτητας.....και οχι μονο να κοιταμε την τιμη!

Γιατι εαν αυτες οι 'βιταμινες' ειναι απλα μια αναβραζουσα καραμελιτσα....τοτε το κοστος τους ισως ειναι και αρκετα υψηλο!

Προσωπικα προσπαθησα να βρω καποιες πληροφοριες στο νετ γυρω με αυτες....καποια αξιολογηση τους ή καποια αναλυση σε χημειο του συγκεκριμενου προιοντος αλλα δεν βρηκα κατι χειροπιαστο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αγορασα τις ταμπλετες, μαγνησιο και βιταμινη c.

Μαγνησιο δοκιμασα, σαν γευση ευχαριστη.

 

Φυσικα, ειναι φτηνες.

Το θεμα ομως ειναι, να μην νομιζει καποιος οτι του κανουν καλο, και δεν κανουν τιποτε.

 

Ξαναρωτησα, αλλα μαλλον δεν τυχαινει να εχουμε εδω κανεναν με γνωσεις αναλογες.

Εγω αγοραζω ταμπλετες αναβραζουσες με βιταμινη c απο το φαρμακειο.

Γραφουν '1g'.

Οι ταμπλετες βιταμινης c του lidl, γραφουν 80mg.

 

Μου εξηγει καποιος τον συσχετισμο, 80mg-1g, γιατι ποτε δεν ημουν καλος σε αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάρμακα/βιταμίνες και γενικότερα σκευάσματα η ποσότητα αυτή δηλώνει την ποσότητα της ενεργής ουσίας ανά δόση (ταμπλέτα, δισκίο, κουτάλι σε περίπτωση σιροπιού κτλ).

 

Μήπως οι ταμπλέτες των Lidl γράφουν 800mg; Γιατί 1g είναι 12.5 φορές το 80, δηλαδή μια ταμπλέτα του φαρμακείου είναι 12.5 ταμπλέτες lidl. Αν είναι ταμπλέτες των 800, τότε 5 ταμπλέτες από τα Lidl έχουν ίδια ποσότητα βιταμίνης με 4 ταμπλέτες φαρμακείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...