Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να δοκιμασω κανα φυστικι Olvios που εχουν με 1 ευρω, σε σακουλακι. Εχουν ριξει τοσο πολυ αλάτι που δεν θα μπορεσετε να φατε πανω απο 6-7 χωρις να καει η γλωσσα σας. Τα επλυνα με νερο στη βρυση και εστρωσαν τελεια.

Δεν μπορω να καταλαβω μερικες βιομηχανιες γιατι δεν δοκιμαζουν τις παπαριες που παραγουν. Σε πολλα ειδη πατατακια συμβαινει το ιδιο. Μισο κιλο αλάτι μεσα, τρως και μετα δεν θελεις τη ζωη σου.

Τα αλατισμένα φυστίκια είναι ότι πρέπει για να συνοδέψουν το ποτό μας, και όχι για να φαγωθούν σκέτα. Αν θέλουμε να τα φάμε σκέτα, τότε επιλέγουμε μη αλατισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το γουστάρω το μπόλικο αλάτι στα φυστίκια.

 

Είχε κάτι παρτίδες πριν 2 περίπου χρόνια ο ΑΒ από Μαρκόπουλο, που ήταν τίγκα στο αλάτι, κι έβλεπες κάτι μεγάλους κόκκους.

 

Ανθυγιεινό βέβαια, αλλά τα περισσότερα απ' τα ωραία σ' αυτή τη ρημάδα ζωή είναι απαγορευμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το γουστάρω το μπόλικο αλάτι στα φυστίκια.

 

Είχε κάτι παρτίδες πριν 2 περίπου χρόνια ο ΑΒ από Μαρκόπουλο, που ήταν τίγκα στο αλάτι, κι έβλεπες κάτι μεγάλους κόκκους.

 

Ανθυγιεινό βέβαια, αλλά τα περισσότερα απ' τα ωραία σ' αυτή τη ρημάδα ζωή είναι απαγορευμένα.

 

Τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι ή ανθυγιεινά ή παράνομα.

 

(ξέρω, βαριά φιλοσοφία, αλλά και τόσο αληθινή)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φυλλάδιο (2/11) πάντως λέει 450+225=675... τώρα, αν στην πράξη έχουν κάτι άλλο...

Καλα οι συσκευασίες μισοκιλες δεν ειναι;

 

Τωρα στην προσφορα κοβουν κατι για να μην δωσουν αυτο που πρεπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι deal breaker το αλάτι στους ξηρούς καρπούς.

 

Η πλάκα είναι ότι πουλάνε τα αλατισμένα φθηνότερα...

 

Ηλιόσποροι + μηδέν αλάτι > ηλιόσποροι + τίγκα αλάτι

 

It does not compute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι συσκευασίες μισοκιλες δεν ειναι;

 

Τωρα στην προσφορα κοβουν κατι για να μην δωσουν αυτο που πρεπει;

 

Μία είναι η λύση για να πάρεις "αυτό που πρέπει" (αν και δεν υπάρχει τέτοιος όρος στο εμπόριο ή το marketing).

Εξετάζεις την τιμή που βγαίνει ανά κιλό (ή ανά τεμάχιο) το κάθε προϊόν μαζί με το "δώρο"/προσφορά και βλέπεις. Γιατί είναι ουκ ολίγαις οι περιπτώσεις σε διάφορα supermarket όπου πχ το τεμάχιο στο Χ καθαριστικό μπορεί να έχει 1 ευρώ και η "προσφορά 2+1 δώρο" να έχει 2,90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι ή ανθυγιεινά ή παράνομα.

 

(ξέρω, βαριά φιλοσοφία, αλλά και τόσο αληθινή)

Αρκάς:

Πήγα στο γιατρό τις εξετάσεις μου.

Τι σου είπε?

Ότι σ'αρεσει φτυστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το γουστάρω το μπόλικο αλάτι στα φυστίκια.

 

Είχε κάτι παρτίδες πριν 2 περίπου χρόνια ο ΑΒ από Μαρκόπουλο, που ήταν τίγκα στο αλάτι, κι έβλεπες κάτι μεγάλους κόκκους.

 

Ανθυγιεινό βέβαια, αλλά τα περισσότερα απ' τα ωραία σ' αυτή τη ρημάδα ζωή είναι απαγορευμένα.

 

Τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι ή ανθυγιεινά ή παράνομα.

 

(ξέρω, βαριά φιλοσοφία, αλλά και τόσο αληθινή)

 

Μπαα, εγω που εχω κοψει εδω και χρονια το αλατι, τωρα οταν το νιωσω με ενοχλει. Ολα μια συνηθεια ειναι.

 

 

Για μένα είναι deal breaker το αλάτι στους ξηρούς καρπούς.

 

Η πλάκα είναι ότι πουλάνε τα αλατισμένα φθηνότερα...

 

Ηλιόσποροι + μηδέν αλάτι > ηλιόσποροι + τίγκα αλάτι

 

It does not compute.

 

Κι ομως φιλε μου. Ψαχνοντας συνεχως στα ραφια των σουπερμαρκετς μπορω να σου πω πως οτι ειναι πιο υγιεινο, δηλ. δεν εχει ουσιες, αλατια, ζαχαρες, συντηρητικα ειναι παντα και ακριβοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό το σκεπτικό, είναι λογικό γιατί το αλάτι είναι φτηνότερο από τον ηλιόσπορο. Οπότε ένα κιλό ηλιόσπορος+αλάτι είναι πιο φτηνός από ένα κιλό ηλιόσπορος σκέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα (πριν μια δεκαετία) 45 δεν έβρισκα ούτε σε μαγαζί. Τώρα είναι standard νούμερο παντού, τι φάση; :lol:

Είχα διαβάσει κάπου πως το μέσο ύψος των νεοσύλλεκτων στην Ελλάδα αυξήθηκε κατά 3 εκατοστά τα τελευταία 20 χρόνια. Και εφόσον ο κανόνας λέει ότι το νούμερο παπουτσιού πάει ανάλογα με το ύψος, λογικό είναι να έχει αυξηθεί η ζήτηση σε μεγαλύτερα νούμερα. Από τη στιγμή που αυξήθηκε η ζήτηση σε κάποιο νούμερο, και τα εργοστάσια το φτιάχνουν και τα καταστήματα το φέρνουν.

Εγώ το λέω με την λογική ότι το αλάτι κοστίζει σαν πρώτη ύλη.

 

1 + 0 = 1

 

1 + 1 = 2

 

Δεν είναι λογικό να χρεώνουν παραπάνω το πρώτο.

Η αναλογία πωλήσεων των αλατισμένων ξηρών καρπών είναι πολύ μεγαλύτερη από των ανάλατων. Έτσι υπάρχει και οικονομία κλίμακας, και μεγαλύτερος ανταγωνισμός από τις μονάδες παραγωγής.

 

Επίσης οι αλατισμένοι έχουν πολύ πιο μακρινή ημερομηνία λήξης, το αλάτι είναι συντηρητικό. Οι ανάλατοι είναι φρέσκοι, και φυσικά ακριβότεροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...