Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παππού, όπως θα ξέρεις υπάρχουν άμεσοι και έμμεσοι φόροι.

 

Μου τη δίνει όμως όταν μου λένε μην παίρνεις από το lidl με 5-6 ευρώ γιατί δεν είναι καλό.

 

Στο λένε επειδή έχουν τους λόγους τους.

Εγώ ας πούμε που μεγάλωσα με βιολογικό μέλι, το θεωρώ αυτονόητο ας πούμε ότι όταν μιλάμε για μέλι, εννοούμε πραγματικό μέλι, το καλύτερο που υπάρχει.

 

Δε μεγάλωσα με δικό μας λάδι όμως, αλλά απ' το supermarket, και κατανοώ όσους βγάζουν το δικό τους και λένε ότι όλα τ' άλλα είναι υποκατάστατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν βάλεις στην εξίσωση και την φορολόγηση στην Ελλάδα που φτάνει μέχρι και το 70% την τιμής τους, θα καταλάβεις γιατί τόση διαφορά τιμής. :mad: :mad:

Μα μιλαμε -στις πλειστες των περιπτωσεων στους παραγωγους- για χρηματα ντουκου στο χερι ΜΑΥΡΑ + ΑΦΑΝΤΑ,

ητοι: διχως αποδειξη-τιμολογιο-τιποτε απο αυτα [οταν καλως-κακως δεν βγαζει σχεδον κανενας], οποτε και εκει, γιατι??

:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα από τις ποικιλίες μελιών, το μέλι Λακωνίας και το μέλι Κυκλάδων. Το πρώτο έχει μία απαλή γεύση πορτοκάλι και το δεύτερο έχει μια απαλή και αυτό γλυκιά γεύση. Και τα 2 είναι πολύ ωραία πιστέψτε με έχοντας δοκιμάσει πολλά από του εμπορίου και κάποια από παραγωγών. Για 4€ αξίζει να πάρετε 1 θα με θυμηθείτε. Εγώ σκέφτομαι να πάρω και το ρέικι Χαλκιδικής αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βότανο θα το πικρίζει.

Δεύτερον, για αυτόν που θέλει να φάει κάτι πραγματικά πολύ γρήγορο μαγειρεμένο κατευθείαν από την κατάψυξη, ας δοκιμάσει το Paella. Είναι ρύζι και θαλασσινά και λαχανικά, ισπανική συνταγή. 8 Λεπτά στο τηγάνι με λίγο νερό και έτοιμο !

post-189654-0-18281500-1510243433_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ ας πούμε που μεγάλωσα με βιολογικό μέλι, το θεωρώ αυτονόητο ας πούμε ότι όταν μιλάμε για μέλι, εννοούμε πραγματικό μέλι, το καλύτερο που υπάρχει.

.

Το θεμα ομως ειναι οτι το καλυτερο σηκωνει μεγαλη συζητηση ιδιως οταν μπορει να 'ναι μετρησιμο

και αποδειξιμο: πως δεν ειναι ετσι! Τι εννοω? Ξερεις κανεναν παραγωγο, που να μην σου επιμενει,

οτι το δικο του ειναι το καλυτερο απο ολα?! Kαι συνηθως στο μυαλο του ετσι, δικαιολογει την οποια

τιμoλογιακη του πολιτικη(sic)/ τιμη που τελικα σου ζηταει. Ας πουμε οτι εχουμε 100 παραγωγους, ε

αν οχι οι 99, οι 95 θα σου πουν οτι το μελι τους ειναι το καλυτερο, η αν πανε πασο, το ελαχιστο στη

πρωτη πενταδα! Επαναλαμβανω ολοι οι 95 θεωρουν πως ειναι το λιγοτερο στους 5. αν οχι πρωτοι!

^_^

Ενω οι 5 πρωτοι σωστα + δικαια, πρεπει να ζητησουν premium τιμες αντε και αλλοι 10-15, δηλαδη

το πολυ οι 20% και οι υπολοιποι μια λογικη τιμη -με δεδομενο μαλιστα οτι δεν θα κανουν εξαγωγες-

καταληγουν να ζητουν τιμες ακριβες εως κι ο 1 στους 2... Αναντιστοιχα με τη πραγματικοτητα, τοσο

του προιοντος τους -εκτος και "επιχειρηματολογησουν", νεοκατατασσοντας το αυθαιρετως στα ειδη..

πολυτελειας- οσο και των καταναλωτων στους οποιους απευθυνονται στη χωρα που αυτοι διαβιουν

:whistle:

Καπου 8 χρονια μετα την κριση, και ενω δεν ειμαστε καν στη μεση της, ζωες εχουν ρημαχθει διχως

υπερβολη και οποιος σκοπευει να πουλησει εγχωριως προιοντα, η υπηρεσιες, δεν γινεται -διαβολε-

να μην το καταλαβαινει..! Καταλαβαινω πρωτιστως, κι εχω γραψει ηδη πως: το "ακριβο" οπως & το

"φθηνο" ειναι υποκειμενικα. Αντιλαμβανομαι για παραδειγμα οτι κι ο ψαρας οταν τσιμπησει το ψαρι

το σπανιοδυσευρετο και μεγαλοδυσκολο, θα το κοπανησει στους πορτοφολατους καλοφαγαδες, σε

τιμη οσο μπορει γιατι δεν του κληρωνει να 'ναι καθε μερα Κυριακη -μα ευχαριστω αδερφε θα παρω

σαρδελα και σημερα, οχι συναγριδα! Αλλα ειλικρινα απο ποτε το μελι εγινε σαν "ψαρι πολυτελειας",

η γενικοτερα ειδος πολυτελειας εστω? Βλεπετε δηλαδη να μελοστηνονται ουρες στυλ Iphone λεμε?!

:D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τελικά δεν υπάρχει πρώτη ύλη για την παραγωγή ελάτου;

 

Και τι είναι σε έλλειψη ακριβώς;

 

http://www.melissokomos.gr/%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%AC-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B5%CF%88%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87/

 

 

μίλα με τον προμηθευτή μελιού σου, λογικά θα σου λύσει όλες τις απορίες, γιατί με τις υποθέσεις σου και τον στόμφο σου δεν σε κόβω να πηγαίνεις μπροστά :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αγόρασα από τις ποικιλίες μελιών, το μέλι Λακωνίας και το μέλι Κυκλάδων. Το πρώτο έχει μία απαλή γεύση πορτοκάλι και το δεύτερο έχει μια απαλή και αυτό γλυκιά γεύση. Και τα 2 είναι πολύ ωραία πιστέψτε με έχοντας δοκιμάσει πολλά από του εμπορίου και κάποια από παραγωγών. Για 4€ αξίζει να πάρετε 1 θα με θυμηθείτε. Εγώ σκέφτομαι να πάρω και το ρέικι Χαλκιδικής αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βότανο θα το πικρίζει.

 

 

Για το Πορτοκαλι τα ειχα γραψει παραπανω = ειναι απο τις safe επιλογες γευσης,

υπο την εννοια οτι, το πιθανοτερο να αρεσει στους περισσοτερους, αν οχι ολους!

:-)

Το Ρεικι(Σουσουρα) δεν πικριζει τοσο, που να μπορεις να το πεις 'ενοχλητικο',

δεν παιζει εντος των [θεραπευτικων] πικρομελων, που πραγματι ειναι καπως

για λιγοτερους 'εθελοντες', στο γενικο πληθυσμο, να τα δεχθουν ευχαριστως...

:ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο λένε επειδή έχουν τους λόγους τους.

Εγώ ας πούμε που μεγάλωσα με βιολογικό μέλι, το θεωρώ αυτονόητο ας πούμε ότι όταν μιλάμε για μέλι, εννοούμε πραγματικό μέλι, το καλύτερο που υπάρχει.

 

 

Φίλε έχεις έχεις απόλυτο δίκιο και το σέβομαι.

Άλλο που καμιά φορά μουλαρώνει το κεφάλι μου.

Φταίει η καταγωγή και το dna μου. :D

Σίγουρα αυτό που λες είναι το καλίτερο.

 

Όπως είπα και εγώ τότε που είχα τη δυνατότητα δεν έκανα εκπτώσεις στην ποιότητα .

Τώρα που ζορίσαν τα πράγματα κάνουμε εκπτώσεις σε όλα.

Όχι μόνο στην ποιότητα αλλά και στην ποσότητα.

 

Δε λέω ότι το έκοψα και μαχαίρι το καλό μέλι.

Που και που το παίρνουμε κανένα κιλό έτσι να μη ξεχάσουμε και τη γεύση.

Όχι περιττές σπατάλες που μετά θα μετανοιώσουμε.

Με μέτρο.

Όχι με οδοντογλυφίδα απλά με μικρό κουταλάκι και το κρατάω αρκετή ώρα στη γλώσσα να νοιώσω τη γεύση.

 

Επειδή το εξοχικό μου βρίσκεται σε μέρος με πολύ θυμάρι πάντα έλεγα να πάρω 5-6 κυψέλες να βγάζω μέλι

για το σπίτι.

Αλλά από έρευνα είδα ότι θέλουν αρκετή δουλειά και συνεχή περιποίηση.

Είναι σαν να έχεις ακόμη ένα μικρό παιδί στην οικογένεια.

Έτσι το εγκατέλειψα γιατί όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω τέλεια.

Μακάρι να μπορέσω μετά από 5-6 χρόνια που θα λιγοστέψουν οι ευθύνες να τις αποκτήσω.

 

Μέχρι τότε κυρίως lidlίσιο άντε και που και πού κανένα κιλό καλό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ειλικρινα απο ποτε το μελι εγινε σαν "ψαρι πολυτελειας",

η γενικοτερα ειδος πολυτελειας εστω? Βλεπετε δηλαδη να μελοστηνονται ουρες στυλ Iphone λεμε?!

:D

 

απο ποτε δεν ειναι το μελι,ειδος πολυτελειας;το γνησιο ανοθευτο μελι,παντα ηταν ακριβο,και ειδος πολυτελειας.αλλο αν επι ευρω και εισαγωγες σαπιλας,αρχισε να μοιαζει φθηνο,αφου ειναι νοθευμενο.και απο ποτε οι ουρες για ενα προιον το κανουν ειδος πολυτελειας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και λεμε για μέλι, ρωτηστε τον παραγωγο-προμηθευτη σας αν εχει να σας δωσει μέλι απο ελατο. Εάν η απαντηση ειναι ναι, ειναι μάλλον ωρα να αλλάξετε προμηθευτή

 

 

http://www.melissokomos.gr/%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%AC-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B5%CF%88%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%87/

 

 

μίλα με τον προμηθευτή μελιού σου, λογικά θα σου λύσει όλες τις απορίες, γιατί με τις υποθέσεις σου και τον στόμφο σου δεν σε κόβω να πηγαίνεις μπροστά :-)

 

 

Κοίτα να δεις που άλλου ο λόγος διακατέχεται από στόμφο και απολυτότητα, και που το δικό μου ελατίσιο προέρχεται από την Ευρυτανία, άρα μάλλον δε χρειάζεται να αλλάξω προμηθευτή, ειδικά τη στιγμή που αυτός είναι ο αδερφός μου και ο πεθερός του.

 

Πω ρε γαμώ τι έγινε τώρα... κοίτα να δεις τι γίνεται στον κόσμο.

 

Πάρ' το αλλιώς αδερφέ, βρίσκεις.

Το θεμα ομως ειναι οτι το καλυτερο σηκωνει μεγαλη συζητηση ιδιως οταν μπορει να 'ναι μετρησιμο

και αποδειξιμο: πως δεν ειναι ετσι! Τι εννοω? Ξερεις κανεναν παραγωγο, που να μην σου επιμενει,

οτι το δικο του ειναι το καλυτερο απο ολα?! Kαι συνηθως στο μυαλο του ετσι, δικαιολογει την οποια

τιμoλογιακη του πολιτικη(sic)/ τιμη που τελικα σου ζηταει. Ας πουμε οτι εχουμε 100 παραγωγους, ε

αν οχι οι 99, οι 95 θα σου πουν οτι το μελι τους ειναι το καλυτερο, η αν πανε πασο, το ελαχιστο στη

πρωτη πενταδα! Επαναλαμβανω ολοι οι 95 θεωρουν πως ειναι το λιγοτερο στους 5. αν οχι πρωτοι!

^_^

Ενω οι 5 πρωτοι σωστα + δικαια, πρεπει να ζητησουν premium τιμες αντε και αλλοι 10-15, δηλαδη

το πολυ οι 20% και οι υπολοιποι μια λογικη τιμη -με δεδομενο μαλιστα οτι δεν θα κανουν εξαγωγες-

καταληγουν να ζητουν τιμες ακριβες εως κι ο 1 στους 2... Αναντιστοιχα με τη πραγματικοτητα, τοσο

του προιοντος τους -εκτος και "επιχειρηματολογησουν", νεοκατατασσοντας το αυθαιρετως στα ειδη..

πολυτελειας- οσο και των καταναλωτων στους οποιους απευθυνονται στη χωρα που αυτοι διαβιουν

:whistle:

Καπου 8 χρονια μετα την κριση, και ενω δεν ειμαστε καν στη μεση της, ζωες εχουν ρημαχθει διχως

υπερβολη και οποιος σκοπευει να πουλησει εγχωριως προιοντα, η υπηρεσιες, δεν γινεται -διαβολε-

να μην το καταλαβαινει..! Καταλαβαινω πρωτιστως, κι εχω γραψει ηδη πως: το "ακριβο" οπως & το

"φθηνο" ειναι υποκειμενικα. Αντιλαμβανομαι για παραδειγμα οτι κι ο ψαρας οταν τσιμπησει το ψαρι

το σπανιοδυσευρετο και μεγαλοδυσκολο, θα το κοπανησει στους πορτοφολατους καλοφαγαδες, σε

τιμη οσο μπορει γιατι δεν του κληρωνει να 'ναι καθε μερα Κυριακη -μα ευχαριστω αδερφε θα παρω

σαρδελα και σημερα, οχι συναγριδα! Αλλα ειλικρινα απο ποτε το μελι εγινε σαν "ψαρι πολυτελειας",

η γενικοτερα ειδος πολυτελειας εστω? Βλεπετε δηλαδη να μελοστηνονται ουρες στυλ Iphone λεμε?!

:D

 

 

Όπως λέω πιο πάνω, παρόλο που γνωρίζω τι κάνουν πολλοί, προσωπικά δε με απασχολεί, το μέλι που τρώω ξέρω τι ρόλο βαράει.

 

Και ναι, υπάρχουν παραγωγοί που θέλουν, και λένε την αλήθεια, απλά ο κόσμος θέλει να ακούει μια διαφορετική. Ξέρεις πόσοι θέλουν να το φάνε το παραμύθι;

Να τους λέει ο παραγωγός εκείνο τ' άλλο, κι εκείνοι να είναι μα και μου.

 

Υπάρχει τόση ημιμάθεια στον κόσμο, που ειδικά όταν συνδυάζεται με απόλυτες απόψεις, δε σου αφήνει και πολλά περιθώρια απ' το να του πεις απλά αυτό που θέλει ν' ακούσει και να πάει στην ευχή του θεού.

Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι, (πρέπει να) μπαίνει στον κόπο να μαθαίνει γι' αυτό, και όχι απλά να ακούει μια μπαρούφα και να την ανακυκλώνει συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να κρατησω το οφτοπικ μακρια απο το νημα, αλλα το δευτερο quote του σποιλερ ειναι σαφως σχετικο με το Λιντλ. Συγγνωμη εκ των προτερων, ωστοσο νομιζω οτι το θεμα στο συνολο του ειναι πραγματικα εκπαιδευτικο, αφου λαδια και μελια αγοραζουμε ολοι μας λιγο-πολυ.

 

 

 

Πάμε offtopic αλλά μια μικρή απαντηση δεν κάνει κακο. 

Παλιό θεωρώ λάδι πάνω απο 3-4 χρόνια γιατί εχουν ανέβει τα οξέα και εχει χάσει μυρωδιά σε μεγαλο βαθμό. Πάντα κρατώ καβατζα απο καλες χρονιές (σε παραγωγή) γιατί ποτε δεν ξερεις τι θα γινει το επομενο ή το μεθεπόμενο ετος. Π.χ. μεχρι πέρσι ειχα λάδι 4 ετών το οποίο δεν πωλούσα γιατί ειχε αστεία τιμή. Πέρσι που ειχε καλή τιμή, μια χαρά το πουλησα (σε εργοστάσιο). Για φαγητό καταναλώνω φετινό, περσινό, άντε προπερσινο αν ειναι συγκυριακό. 

 

Αυτο λοιπον το λάδι, το "ευξευγενίζουν τα εργοστάσια και το πουλάνε πανακριβα. Επισης πέρσι έμαθα και αλλο κόλπο. Μαζευουν όλα τα λαδια με γραμμές (οχι οξεα) τα βάζουν σε μεγαλες δεξαμενες και μετα απο μήνες παιρνουν το πάνω πάνω και το πουλάνε σαν εξτρα παρθενο. Αυτο γιατί λογω της ιδιότητας του λαδιού σε μια ψηλή δεξαμενη η μετρηση απο κορυφή σε σχέση με μετρηση στον πάτο μπορει να δώσει μεχρι και πάνω απο οξέο διαφορα. 

 

Βέβαια ξέρω αλλους παραγωγούς που το ανακατευουν με φετινό και το πουλάνε σαν φετινό-περσινο (αυτό που ελεγα για σοβαρό παραγωγό). 

 

Εννοείται οτι αμα υπήρχε αναγκη μια χαρά τρώγεται και το παλιό και το παμπαλαιο. 

 

Ευχαριστω για τις υπεροχες πληροφοριες. Ουσιαστικα απαντησες (σε εμενα, προσωπικα) στην πρωτη αραδα, διοτι ΔΕΝ ΕΧΩ λαδι 3-4 χρονων :) Οπως ειπα βγαζω δικο μου, θεωρω "παλιο λαδι" το προπερσινο. Ασε που δεν μενει τοσο πολυ, κραταω παντα λαδι μεχρι ενα ετος πισω. Για την σιγουρια που λες και εσυ, μηπως καποια χρονια δεν βγει αρκετο. Πουλαμε οσο χρειαζεται, μενει το "προσωπικης χρησης". Συνεπως ολα τα υπολοιπα ηταν ενδιαφερουσες πληροφοριες που αλλες εχω δει/ακουσει, αλλες εχω φανταστει κι αλλες δεν γνωριζα καν. Ευχαριστω.

 

Μη γελιόμαστε.

Κανένας σοβαρός παραγωγός λαδιού δεν θα πουλήσει φετεινό  ελαιόλαδο από τη στιγμή που μπορεί και  έχει

καβάντζα περσινό ή προπέρσινο.

Έχω λάδι δεν πουλάω αλλά πριν καμιά 10αριά μήνες επειδή είχα αρκετό παλαιότερο 2-3 ετών πούλησα σε

κάποιον 50 κιλά.

Δεν του είπα βέβαια ότι πόσο χρόνων είναι αλλά του φάνηκε εξαιρετικό και μου ζήτησε και άλλο αλλά δεν είχα.

 

Και ρωτώ εγώ που δεν ξέρω από μέλια.

Αν πάω στον παραγωγό μελιού και μου πουλήσει δικό του μέλι αναμεμιγμένο με 50% Βουλγάρικο καλής 

ποιότητας θα το καταλάβω;;;

Το πιο πιθανό θα του πω πολύ καλό και θα ξαναπάρω.

 

Αν πας στο s/m ή στη Λαική να πάρεις φρέσκα αυγά π.χ. από παραγωγό θα σου δώσει τα χτεσινά ή τα

προχτεσινά όταν έχει απόθεμα αυγά 3-5 ή 10 ημερών;;;;

Έτσι είναι η ζωή .Είτε μας αρέσει ή δεν μας αρέσει.

 

Εγώ πιστεύω ότι μόνο αυτό που παράγουμε εμείς ξέρουμε τι είναι και από που είναι.

 

Δεν θα σχολιασω το μπολνταρισμενο, το αφηνω στην κριση ολων. Εχουμε φτασει στο σημειο να λεμε τον απατεωνα, σοβαρο; Μαλιστα.

 

Εκανα quote το ποστ σου για να επισημανω αλλο στοιχειο (και αφορα φυσικα την κουβεντα περι Λιντλ-ο-μελιων): δλδ προεξοφλεις οτι ο (οποιοσδηποτε) παραγωγος ειναι απατεωνας, αρα καλυτερα μελι των τεσσαρων ευρω. Που δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι νοθευμενο (αλλιως δεν θα το επαιρνες, ουτε θα το εδινες στην οικογενεια σου, ειμαι σιγουρος γι' αυτο). Δλδ, οργανο το μπουζουκι, οργανο ο αστυνομος, αρα μπουζουκι ο αστυνομος. Οκ...

 

 

Μα μιλαμε -στις πλειστες των περιπτωσεων στους παραγωγους- για χρηματα ντουκου στο χερι ΜΑΥΡΑ + ΑΦΑΝΤΑ,
ητοι: διχως αποδειξη-τιμολογιο-τιποτε απο αυτα [οταν καλως-κακως δεν βγαζει σχεδον κανενας], οποτε και εκει, γιατι??
:mad:

 

Θεωρεις οτι ενας οποιοσδηποτε παραγωγος*, οποιουδηποτε προϊοντος δεν φορολογειται ΤΙΠΟΤΑ αν δεν δηλωσει πωλησεις στην εφορια; Πες μου σε παρακαλω σε ποιον τομεα απασχολειται, να γινω κι εγω τετοιος παραγωγος!

 

 

*Οταν λεω "παραγωγος", δεν εννοω παραγωγος σαν... εμενα, με 150-300 κιλα λαδι για την παρτη μου. Μιλαω για πραγματικο παραγωγο, εγω δεν εχω να πληρωσω κανενα ΦΠΑ ή φορο, γι' αυτο και δεν θα τα επικαλεστω αυτα. Επισης, δεν εξεταζω αν ειναι θεμιτο ενας παραγωγος να μην κοβει αποδειξεις, αλλα ο καταναλωτης εισαι εσυ κι εχεις τη δυναμη να τον υποχρεωσεις να κοψει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που άλλου ο λόγος διακατέχεται από στόμφο και απολυτότητα, και που το δικό μου ελατίσιο προέρχεται από την Ευρυτανία, άρα μάλλον δε χρειάζεται να αλλάξω προμηθευτή, ειδικά τη στιγμή που αυτός είναι ο αδερφός μου και ο πεθερός του.

 

Πω ρε γαμώ τι έγινε τώρα... κοίτα να δεις τι γίνεται στον κόσμο.

 

Πάρ' το αλλιώς αδερφέ, βρίσκεις.

 

ερωτησεις προς εσενα που το εχεις παρει σωστα και δεν βρισκεις:

 

1.παράξατε φέτος αρκετή παραγωγή για εμπόριο από μέλι ελάτου περαν του να εχετε σε όλο το σόι προμήθειες;

2.αν ναι, ποιά η τιμή αυτού σύμφωνα με το νόμο προσφορας-ζητησης αφου δεχτεις οτι οντως ειναι σε ελλειψη;

3.τι γνωμη εχεις για παραγωγους που δεν ακουσαν ουτε ειδαν ποτε το παραπανω φαινομενο αλλα πουλανε κανονικα "και καλα" μελι ελατου;

4.εγω να δεχτω οτι το αρχικο μου ποστ ητανε απολυτο και οτι λειπανε ελεω αλληλεγγυης μεταξυ καταναλωτων (γιατι καταναλωτης ειμαι οχι παραγωγος) καποιες διευκρινησεις. Παρ ολα αυτα δεν υπηρχε επιθεση προσωπικη σε κανεναν. Αντιθετα το δικο σου αρχικο ποστ "ποια κατα την γνωμη σου ειναι η πρωτη υλη" ηταν ή δεν ηταν και ειρωνικο και προφανως αφελες αφου υπαρχει διαπιστωμενο πρβλημα στην παραγωγη μελιου ελατου τα τελευταια 2 χρονια τουλαχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησεις προς εσενα που το εχεις παρει σωστα και δεν βρισκεις:

 

1.παράξατε φέτος αρκετή παραγωγή για εμπόριο από μέλι ελάτου περαν του να εχετε σε όλο το σόι προμήθειες;

2.αν ναι, ποιά η τιμή αυτού σύμφωνα με το νόμο προσφορας-ζητησης αφου δεχτεις οτι οντως ειναι σε ελλειψη;

3.τι γνωμη εχεις για παραγωγους που δεν ακουσαν ουτε ειδαν ποτε το παραπανω φαινομενο αλλα πουλανε κανονικα "και καλα" μελι ελατου;

4.εγω να δεχτω οτι το αρχικο μου ποστ ητανε απολυτο και οτι λειπανε ελεω αλληλεγγυης μεταξυ καταναλωτων (γιατι καταναλωτης ειμαι οχι παραγωγος) καποιες διευκρινησεις. Παρ ολα αυτα δεν υπηρχε επιθεση προσωπικη σε κανεναν. Αντιθετα το δικο σου αρχικο ποστ "ποια κατα την γνωμη σου ειναι η πρωτη υλη" ηταν ή δεν ηταν και ειρωνικο και προφανως αφελες αφου υπαρχει διαπιστωμενο πρβλημα στην παραγωγη μελιου ελατου τα τελευταια 2 χρονια τουλαχιστον;

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο φόρουμ γι'αυτό δείξτε κατανόηση σε τυχόν λάθη μου. Αναφορικά με το μέλι, είμαι 29 χρονών και ασχολούμαι με το αντικείμενο της παραγωγής από το 2012. Δάσκαλός μου είναι ο πεθερός μου, ο οποίος ο ίδιος ασχολείται με το αντικείμενο 38 χρόνια. Το μέλι είναι μια πολύ σημαντική τροφή για τον άνθρωπο και δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιείται από αρχαιοτάτων χρόνων σε πολλούς τομείς.

 

Τώρα σε απάντηση ανωτέρω ερωτημάτων μπορώ να πω τα εξής:

1. Φέτος η παραγωγή ελάτου ανήλθε σε 3 τόνους (μέσες-άκρες) από 350 μελίσσια (παραγωγικά και μη).

 

2. Η τιμή σαφώς καθορίζεται από το νόμο προσφοράς-ζήτησης, πλην όμως εδώ πρέπει να τονίσουμε πως α)το μέλι είναι ίσως από τα πιο ΄΄χτυπημένα΄΄  αγροτικά προ'ι'όντα στο θέμα της τιμής καθώς πάντα σηκώνει παζάρια. β)Επιπλέον μην ξεχνάμε την οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα μας τα τελευταία χρόνια γεγονός που επηρεάζει άμεσα και την αγορά του μελιού μιας και για πολλούς θεωρείται ΄΄είδος πολυτελείας΄΄.γ) Επιπροσθέτως η κρίση οδήγησε πολλούς άνεργους στον χώρο της μελισσοκομίας, με αποτέλεσμα, λόγω της άμεσης ανάγκης για έσοδα αλλά και της ελλιπούς γνώσης, ορισμένοι από αυτούς να καταφεύγουν σε ΄΄λάθος΄΄ μεθόδους και αυτό το λάθος καταλήγει στον καταναλωτή σε χαμηλή τιμή χτυπώντας έτσι τον ανταγωνισμό.

 

3. Σαφώς έχεις δίκιο να μιλάς γι αυτούς τους μελισσοκόμους-εμπόρους, καθώς βρίσκονται ανάμεσά μας, όχι μόνο τα τελευταία 2 χρόνια που υπάρχει έλλειψη σε μέλι ελάτης, αλλά ανέκαθεν με σκοπό το  μέγιστο δυνατό κέρδος. Αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς του εμπορίου άλλωστε. Ο καθένας πλασάρει το δικό του ως το καλύτερο. Αυτό δεν θα πάψει ποτέ. Από εκεί και πέρα ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα της επιλογής καθώς και της ενημέρωσης.

 

4. Αυτό που θέλω να δηλώσω εγώ είναι πως καλό είναι να τηρούμε αποστάσεις από την απολυτότητα πάνω σε θέματα που δεν γνωρίζουμε από πρώτο χέρι και ειδικά σε έναν δημόσιο διάλογο.

 

Φιλικά πάντα, ευχαρίστως να λύσω οποιαδήποτε απορία μπορώ και να επισημάνω εδώ πως η μελισσοκομία μεταβάλλεται συνεχώς σαν αποτέλεσμα και των περιβαλλοντικών μεταβολών και γι'αυτό δεν σταματάμε ποτέ να μαθαίνουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το θεμα εχει καταντησει τραγικο, σαν να τσακωνονται οι μελαδες μεταξυ τους για το ποιος κανει το καλυτερο μελι.
Πως μπορουμε να κανουμε οταν τελειωσει αυτη η τρελα με το μελι να μας ερθει ενημερωση για να συνεχισω να παρακολουθω ξανα το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...