Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Τα μέλια γενικά που θα βρεις στο Lidl είναι μια χαρά, για τα λεφτά τους. ΔΕΝ είναι όπως κάτι άλλα "περίεργα" φθηνά (3Ε το κιλό) -πχ το "Μυγδόνια" ή το "Hai" που θυμάμαι σε Μαρινόπουλο σε Dia κλπ- και έλεγες "κάτι παίζει, παραείναι ρευστό και από γεύση σχεδόν ανύπαρκτη". 

Ακόμη κι αυτά που έχει σε προσφορά και βγαίνουν 4.5Ε το κιλό (συσκευασία των 900γρ συνήθως, αλλά ενίοτε και κιλού) : και γεμάτη γεύση έχουν, και παχύρρευστα είναι, και "παγώνουν". Και για τσάι, και για σεξ και για μελομακάρονα άμα λάχει.

 

...από εκεί και πέρα, σίγουρα όσο περισσότερο πληρώσεις, τόσο πιο γευστικό (για τα γούστα του καθένα) μέλι βρίσκεις, όπως και παντού έτσι και στο Lidl. Στην τελική επειδή το γούστο είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα, πάρε ένα, δοκίμασε, κι αν σου κάθεται καλά, τσιμπάς και περισσότερα την άλλη φορά που θα πας...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι έβαλε διάφορα οπότε δεν ξέρω ποιο να πάρω ( εκτός αν τα πάρω όλα από μια φορά ;)

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=345

Α και κάτι ακόμα το βασικό μέλι που χρησιμοποιώ για αυτά που είπες!  :-D  είναι από μικρό παραγωγό (βασικά για αυτόν βγάζει μόνο ) οπότε αυτό θα το πάρω συμπληρωματικά επειδή η παραγωγή του γνωστού μου είναι λίγη , οπότε για να βάζω και σε τσαι δεν θα μου φτάνει και ούτε έχει να μου δώσει περισσότερο. 

Αρχικά μπορώ να πάρω το Αττικής βέβαια που για εμπορείου είναι σχετικά καλό, αλλά λέω μήπως αυτά είναι καλύτερα με αυτήν την έννοια ρωτάω. όχι με βάση τον αν είναι καλύτερο από αυτό του dia ή το hai (Kai ) δεν ξέρω και πως το λένε ... εκείνο είναι σχεδόν σιρόπι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέλια του φυλλαδίου είναι από τοπικούς Έλληνες παραγωγούς και λογικά θα είναι πολύ καλίτερα από τα

υπόλοιπα φτηνότερα μέλια που πουλάει το lidl και είναι μίξη μελιών από Ελλάδα και Βαλκανικές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Αττική είναι "πανάκριβο" και δεν νομίζω αυτά που έχει το Λιντλ σε προσφορά να είναι "καλύτερα". Ούτε εφάμιλλο, πιστεύω. Δεν ΞΕΡΩ, παρ' ολ' αυτά...

Πάρε ένα-δυο είδη πάντως από του Λιντλ (όποια σου κάνουν κλικ σαν προέλευση), τώρα με την προσφορά, να δοκιμάσεις, κι άμα σου κάνουν, να τα καθιερώσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγραψα, για μελι...lidlισιο, καθως νομιζα δεν θα (πολυ)ενδιαφεροταν κανεις-μια! :-D

Λοιπον χτυπησα 2 "Μελανθη XXL" = του κιλου, στην προσφορα των +4.8ευρω/κιλο.
Αν εχουν απομεινει τοτε, πιθανοτατα, θα παρω και 3ο, καθως το πρωτο 1ο μισοκιλο..
καταναλωθηκε ηδη! Η σκεψη & η πραξη ηταν: να αντικαταστησει καφε ζαχαρη, στον
καφε. Data: Ως χωρες συγκομιδης του, [στο κουτι επανω] δηλωνονται, οι Ελλαδα +
Βουλγαρια, οποτε θεωρειστε πως ειναι, επι το πλειστον -εως σιγουρα- Βουλγαρικο.

Πραγμα οχι απαραιτητως κακο, οχι, εαν δεν ειναι...νοθευμενο! Η γευσιγνωσια(!) του,
δεν παραπεμπει σε εμφανη νοθευση. Και σ' αυτη την τιμη, δεν υπαρχει εναλλακτικη.
Αρκει εξαρχης να γνωριζουμε τι παιρνουμε, γιατι ακριβως, για ποιο λογο το θελουμε.

Ως μελι φθηνο για αντικατασταση ζαχαρης σε ροφηματα, δεν το συζηταμε, εκτος και
καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα: να "καιει" ακριβο μελι για τα ροφηματα του..
Σημειωστε πως: το μελι σε θερμοκρασιες μετα > τους 40C, χανει τις ευεργετικες
του ιδιοτητες
εως καταστρεφεται, οποτε γευση μονο παραμενει, σε καυτο τσαι κλπ  :shifty: 

 

Για τα ακριβοτερα lidlισια του Μελανθη, δεν εχω ιδια γνωμη, δεν τα εχω δοκιμασει, και
δεν θα πολυτρεξω να το κανω, τουλαχιστον οχι, αν δεν το ψαξω αρκετα περισσοτερο...

Οι τιμες παραγωγων, παιζουν περι 8-10ευρω/κιλο => επομενως εχει νοημα να βρουμε
καποιον που να εμπιστευομαστε πολυ. Και με δοκιμη: να δουμε αν μας κανει, βεβαιως
και η γευση του. Σημειωστε επισης οτι, θα βρειτε ακομη και σχεδον..πικρα (ναι!) μελια
οπως το μελι Κουμαριας, επομενως δεν αρεσουν ολες οι γευσεις σε ολους -καλο ειναι
να μην αφησετε επιλογη τους απολυτως 'στην τυχη', γιατι μπορει να μην σας αρεσει! :P

Τα επισημως συσκευασμενα, ξεκινουν απο περιπου ~10ευρω/κιλο. Ακομη, και καποια
βιολογικα, τα φθηνοτερα, απο 11ευρω/κιλο [νομιζω εκει παιζει μελι Πορτοκαλιας, που
παρεπιπτωντος ειναι, απο τα πλεον ρευστα μελια = ευκολοδιαλυτο, σε ροφηματα κλπ]

Τουτων δοθεντων, η προσφορα στα 8.9ευρω/κιλο, ειναι καπως προσφορα μεν, ομως
οχι καποια σουπερτρελη προσφορα..! Για παραδειγμα πιθανον βρεθηκε, η Καστανια
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5161
https://www.monastiriaka.gr/meli-kastanias-agiou-orous-p-136.html?osCsid=c31fe21be64ba5338a7216a5aa6f76d4

Σταματω εδω γιατι σε λιγο θα ξεπερασω τον washcloud, σε αναλυτικο σεντονισμο :mrgreen:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντησω απολυτως συγκεκριμενα, στην ερωτηση του maxdore217, μολονοτι εκανα ηδη προταση:
πραγματι ειδικα για Τσαι, απο το lidl τουλαχιστον θα επαιρνα -την σιγουροτερη επιλογη*- της Πορτοκαλιας
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5164
http://oreinomeli.gr/product_details.php?product=%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9%20%CE%A0%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82

https://www.bioshop.gr/meli-portokalias-450gr-meli-to-elliniko.html
*σιγουροτερη γιατι, ταιριαζει αρκετα ως γευση + διαλυεται ευκολοτερα (ακομη και στο χλυαρο τσαι αν μπει)
:-)
Α, και οταν κρυσταλλωσει μη το φοβηθεις, το ζεσταινεις ελεγχομενα, σε δοχειο νερου-μπεν μαρι,
με εμφαση στο ελεγχομενα/θερμομετρο -> δεν θελεις η θερμοκρασια νερου να ξεπερναει > 40C
 


Πραγματι, ανευρεθηκε και εργασια που αναφερει ολα αυτα, χαχα :-D
https://www.elke.teicrete.gr/LinkClick.aspx?fileticket=rTlWPcSnLtQ%3D&tabid=1034
(Υπολογισα 40C στην θερμανση του μελιου, για απολυτη σιγουρα)


Βεβαιως ο δοκτορας ^ παραπανω σηκωνει και διορθωσεις,
μα δεν ειναι της στιγμης, η ο καταλληλος χωρος τωρα εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και λεμε για μέλι, ρωτηστε τον παραγωγο-προμηθευτη σας αν εχει να σας δωσει μέλι απο ελατο. Εάν η απαντηση ειναι ναι, ειναι μάλλον ωρα να αλλάξετε προμηθευτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% ελατίσιο προφανώς και δεν υπάρχει, αλλά εκείνο που έχει στην πλειοψηφία του έλατο, έλατο θα το πουν.

 

Γιατί, υπάρχει 100% θυμάρι; Προφανώς και όχι. Δε μπορείς να πεις στη μέλισσα πού να πάει και πού να μην πάει.

 

Και με τη βιοποικιλότητα που έχει η Ελλάδα, πραφανώς και δε μπορείς να ισχυριστείς ότι ένα μέλι αποτελείται από ένα είδος.

 

Αν και το έχω ξαναπεί, ψάξτε για παραγωγούς που είναι γνωστοί σας, κι αν δεν έχετε κανέναν και είστε Αθήνα, στείλτε ΠΜ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πάψει να εμπιστεύομαι παραγωγούς από τότε που έμαθα με σιγουριά γνωστός μου στον 

οποίο πλήρωνα υποτίθεται 100% καλό μέλι  σε τιμές 12 και 13 ευρώ το κιλό, νοθεύει δικό του μέλι

με φτηνές ποσότητες Βουλγάρικου.

 

Και βέβαια υπάρχουν αλλά δυστυχώς σπανίζουν οι παραγωγοί που μπορείς να τους εμπιστευθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τον απολυτως γνωστο σου, μια αρχικη καλη ενδειξη, ειναι ο αγνωστος που θα σου πει "δεν εχω",
αντι να το ανακατεψει, ωστε να εχει..! Απο κει και περα, τα αρκετα πιστοποιημενα, ειναι οντως δυσκολοτερο
να επιμειχθουν, λεω δυσκολοτερο οχι απιθανο, εκτος εαν ολοι αποφασισουν να ψιλομπουνε <στο κολπο> :-(
Η τιμη ειναι μια (πολυ) μεγαλη συζητηση -> δεν σε προστατευει απαραιτητως, το οτι μπορει να ειναι σχετικα
ακριβο εξαρχης απο τον παραγωγο... Προσωπικως εχω πληρωσει καποια μελια πανακριβα = 25 ευρω/κιλο
(ω, ναι!), και το μονο που μετανιωσα ειναι που δυστυχως δεν ειχα τα χρηματα να παρω περισσοτερα κιλα.. :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω πάψει να εμπιστεύομαι παραγωγούς από τότε που έμαθα με σιγουριά γνωστός μου στον 

οποίο πλήρωνα υποτίθεται 100% καλό μέλι  σε τιμές 12 και 13 ευρώ το κιλό, νοθεύει δικό του μέλι

με φτηνές ποσότητες Βουλγάρικου.

 

Και βέβαια υπάρχουν αλλά δυστυχώς σπανίζουν οι παραγωγοί που μπορείς να τους εμπιστευθείς.

 

 

Τα μέλια του φυλλαδίου είναι από τοπικούς Έλληνες παραγωγούς και λογικά θα είναι πολύ καλίτερα από τα

υπόλοιπα φτηνότερα μέλια που πουλάει το lidl και είναι μίξη μελιών από Ελλάδα και Βαλκανικές χώρες.

 

 

Έχει προσφορά Μέλια απ'ότι βλέπω (450gr/4€)  ...αξίζει κανένα ( για να βάζω στο τσαι )  έχει πάρει κανείς ? 

 

 

Απαντώ γενικά και κάνοντας quote σε κάποιες απο τις απαντησεις που θα επερεπε να κανω quote. Εχω πολύ δικό μου άνθρωπο (τυφλή εμπιστοσύνη) που παράγει μέλι εδώ και χρόνια. Το πουλά ακατέβατα 10-12 ευρω και επειδή δεν εχει τεράστια παραγωγή, πουλά επιλεκτικά και σε καθορισμένη (και σταθερή πελατεία). Πολλές φορές έχω πάει να βοηθήσω στις μεταφορες μελισσών, βγάλσιμο μελιού, τάισμα μελισσών, κλπ. Αναμεσα στα αλλα που εχουμε συζητήσει, αξίζει να μεταφέρω

 

  • Οταν το μέλι ειναι πάρα πολύ φθηνό, εχει μέσα μπολικο σιρόπι, δηλαδή δεν ειναι μέλι. Είναι σαν να λέμε γάλα με νερό ή λάδι με ηλιέλαιο.
  • Στην ΕΕ δεν επιτρεται η χρήση κανενος φαρμάκου για τις μελισσες, δηλαδή αν αρρωστήσουν πρεπει να βρει βιολογικους τρόπους αντιμετώπισης και οχι τιγκα αντιβιοτικά. Εννοείται υπάρχουν ασυνείδητοι παραγωγοί σε όλη την ΕΕ και όσο πάμε προς πιο αναπτυσσόμενες χώρες το φαινόμενο αυξάνεται (δηλαδη φάρμακα) κατακόρυφα.
  • Γίνεται εισαγωγή μελιού απο Κίνα (ναι η Κίνα κάνει μεγαλη παραγωγή) λόγω κόστους, το οποίο όμως ακομα κι αν δεν ειναι "σιροπιαστό" είναι τιγκα στα φάρμακα, γιατί στην Κίνα δεν ισχύει η απαγορευση. Ομοίως και απο αλλες χώρες, απλώς η Κίνα καλύπτει το μεγιστο των εισαγωγών. Εννοείται παίζει "εξευρωπαισμός".
  • Οταν το μέλι ειναι οικονομικά ανταγωνιστικό σίγουρα εχει γινει αναμειξη καλού μελιού (λίγο) με μέλια δευτερης κατηγορίας (βλ παραπάνω) και δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρουμε το βαθμό αναμειξης (*).
  • Είναι δυσκολο, σχεδόν αδυνατο να βρουμε παραγωγό με "χαρακτήρα" που να μας προμηθευει δικό του καλό μέλι. Συνήθως ειναι ακριβό.
  • Η εταιρεία Αττική, αγοράζει πάρα πολύ ελληνικό μέλι εχοντας σαν αρχή να αγοράζει φθηνότερα αλλά cash. Δηλαδη αν κάποιος παραγωγός εβγαλε φέτος 500 κιλα, δεν μπορει να το σπρώξει σε πελάτες αλλά χρειάζεται ρευστό, η Αττική θα του το πάρει 30-40% φθηνότερα αλλά ... ντουκου.

 

Δεν ξέρω τι πουλά το lidl ή άλλα καταστήματα, δεν ξέρω τα προϊόντα, ουτε μπορώ να κάνω κριτική, αλλά αν το παραπάνω το συνοψίσουμε με δυο λογια, αν βλέπετε μέλι με τιμή κάτω απο 8 ευρω, σιγουρα παιζει ματσακονια. Δε διαφωνώ να αγοράζει κάποιος με βάση τις οικονομικές του δυνατότητες (και εγω το κανω σε αλλα προιόντα) αλλά να ξέρει τι αγοράζει.

 

(*) Εγω παράγω δικό μου λάδι και πουλω μικρές ποσότητες (και μάλιστα πολλες φορες φθηνότερα απο τα συσκευασμένα εμπορίου). Ξέρω τι λάδι βγάζω, πως το αποθηκευω, κλπ. Κατα καιρους πουλώ σε εργοστάσια παλιό λάδι ή μουργα. Η μουργα πάει για σαπουνια, ενω το παλιό λάδι τρώει επεξεργασία και πωλείται στην αγορα. Το παλιό λάδι εγώ ΔΕΝ το τρώω, ουτε το πουλώ σε ιδιώτες (σαν καινουργιο), γενικά δεν το θέλω. Πάω λοιπον στο ΣΜ και βλεπω ΕΠΩΝΥΜΑ (ή ανώνυμα) λάδια που εχουν ενα τεράστιο τιτλο ΠΑΡΘΕΝΟ ή ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ και στα μικρά γράμματα (όταν το γράφουν) "μείγμα παρθένου ελαιολαδου και εξευγενισμένων ελαιολαδων", δηλαδή παιρνουν το παλιό λάδι, του κάνουν μπολικη επεξεργασία (πάνε τα θετικά διατροφικά στοιχεία) του ριχνουν και ενα ποσοστό καλό λάδι και το σπρώχνουν στην αγορα σαν γαμάτο λάδι. Βέβαια η ευκολία ειναι οτι ειναι ετοιμο στο μπουκάλι, δε χρειάζεται να αγοράσει κάποιος 30-50 κιλα με τη μία (γιατί εγω σαν μικρός παραγωγός, δε θα σου πουλω με το μπουκάλι), γενικά εχει μπελα. Τέλος το λάδι (οπως και το μέλι) πωλείται στην αγορά με το λιτρο και οχι με το κιλό που θα μπορουσε να αγοραστει απο παραγωγό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως: οι τιμες 12-13 ευρω (οπως ανεφερε μαλιστα και o papoys1 παραπανω!) προσωπικα με προβληματιζουν
:ph34r:
οχι το 8-10 ευρω απο παραγωγο -με δεδομενο παντα οτι δεν θα κοπει αποδειξη/τιμολογιο ωστε να υπαρξουν εξτρα


Σε μια χωρα που πλεον οι μισθοι μας ξεκινουν απο...Βουλγαρικοι -και παντως δεν ειναι Γαλλικοι-
δυστυχως σε αρκετες περιπτωσεις εδω = Ελλαδα τα μελια μας ενιοτε <ξεφευγουν> απιστευτα... :cry:
(και το θετω, οσο πιο 'ευγενικα' μπορω αυτο)

 

Επαναλαμβανω οτι, εχω δωσει 25ευρω/κιλο για μελι που το αξιζε 1000% -Λεβαντα συγκεκριμενα,
και οπου δεν εβγαιναν ουτε καν 200 κιλα συνολικως-, ομως ειναι η εξαιρεση παραγωγης εκεινη! :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...