Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Είναι και θέμα γούστου και συνήθειας το μέλι πάντως γιατί πέρυσι μου είχαν στείλει ένα κιλό μέλι από το χωριό υποτίθεται το καλύτερο που υπάρχει από παραγωγό με μικρή παραγωγή κλπ. Το μέλι είναι όντως πολύ πηκτό και πολύ σκούρο αλλά η γεύση του δεν μου αρέσει καθόλου ( έχει να κάνει και με από τι άνθος κλπ προέρχεται). Οπότε αυτό το μέλι κάθεται στο ντουλάπι μου γιατί έχει πολύ έντονη και ιδιαίτερη γεύση.

  Αντίθετα μέλι που είχα πάρει από το lidl , ένα απλό ελληνικό που ήταν σε συσκευασία xxl (και πολύ χαμηλή τμή) είναι ακριβώς όπως μου αρέσει, σχετικά ρευστό και ανοιχτόχρωμο και απαλή γεύση. 

Ειδικά αν το χρησιμοποιείς σε τσάι και σε σαλάτα (βινεγκρετ) είναι καλύτερο. 

 

Εμένα μου άρεσε πολύ και ένα μέλι που μας έδιναν στο στρατό σε κάτι 5κιλες μεταλικές συσκευασίες (όπως είναι συχνά το τυρί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτο και εγραψα παραπανω, να μην το αφησετε στην τυχη: δεν ειναι ολες οι γευσεις (και) για ολους!
Mαλιστα, ορισμενες, δεν ειναι καν γλυκιες..!! Και ετσι ισως καποιες, να δυσανασχετισουν καταναλωτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τι περιμενεις να κανουν οι παραγωγοι?ψυχικο?σε χρωστανε?πουλανε στα 11,δεν τους φευγει,το νοθευει και στο πουλαει φθηνοτερα.το προτιμας?απο εκεινο το 25ευρω/κιλο θα  προτιμουσα μισο κιλο,παρα 2 κιλα απο το λιντε.που τον πετυχες?κανα τελεφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το λογικα φθηνοτερο, ειναι νοθευμενο? Ο.Κ., εδω το ακουσαμε και αυτο!
:-D
Και επειδη διακρινω...Βορεια Ελλαδα "σε χρωστανε?" επομενως για παραδειγμα
ενδεικτικα τα παρακατω, επιβαλλεται να ειναι και...απολυτως νοθευμενα, σωστα?
http://www.melissokomika-souani.gr/
http://www.melimacedonias.gr/index.php/el/profil.html
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ γενικά και κάνοντας quote σε κάποιες απο τις απαντησεις που θα επερεπε να κανω quote. Εχω πολύ δικό μου άνθρωπο (τυφλή εμπιστοσύνη) που παράγει μέλι εδώ και χρόνια. Το πουλά ακατέβατα 10-12 ευρω και επειδή δεν εχει τεράστια παραγωγή, πουλά επιλεκτικά και σε καθορισμένη (και σταθερή πελατεία). Πολλές φορές έχω πάει να βοηθήσω στις μεταφορες μελισσών, βγάλσιμο μελιού, τάισμα μελισσών, κλπ. Αναμεσα στα αλλα που εχουμε συζητήσει, αξίζει να μεταφέρω

 

  • Οταν το μέλι ειναι πάρα πολύ φθηνό, εχει μέσα μπολικο σιρόπι, δηλαδή δεν ειναι μέλι. Είναι σαν να λέμε γάλα με νερό ή λάδι με ηλιέλαιο.
  • Στην ΕΕ δεν επιτρεται η χρήση κανενος φαρμάκου για τις μελισσες, δηλαδή αν αρρωστήσουν πρεπει να βρει βιολογικους τρόπους αντιμετώπισης και οχι τιγκα αντιβιοτικά. Εννοείται υπάρχουν ασυνείδητοι παραγωγοί σε όλη την ΕΕ και όσο πάμε προς πιο αναπτυσσόμενες χώρες το φαινόμενο αυξάνεται (δηλαδη φάρμακα) κατακόρυφα.
  • Γίνεται εισαγωγή μελιού απο Κίνα (ναι η Κίνα κάνει μεγαλη παραγωγή) λόγω κόστους, το οποίο όμως ακομα κι αν δεν ειναι "σιροπιαστό" είναι τιγκα στα φάρμακα, γιατί στην Κίνα δεν ισχύει η απαγορευση. Ομοίως και απο αλλες χώρες, απλώς η Κίνα καλύπτει το μεγιστο των εισαγωγών. Εννοείται παίζει "εξευρωπαισμός".
  • Οταν το μέλι ειναι οικονομικά ανταγωνιστικό σίγουρα εχει γινει αναμειξη καλού μελιού (λίγο) με μέλια δευτερης κατηγορίας (βλ παραπάνω) και δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρουμε το βαθμό αναμειξης (*).
  • Είναι δυσκολο, σχεδόν αδυνατο να βρουμε παραγωγό με "χαρακτήρα" που να μας προμηθευει δικό του καλό μέλι. Συνήθως ειναι ακριβό.
  • Η εταιρεία Αττική, αγοράζει πάρα πολύ ελληνικό μέλι εχοντας σαν αρχή να αγοράζει φθηνότερα αλλά cash. Δηλαδη αν κάποιος παραγωγός εβγαλε φέτος 500 κιλα, δεν μπορει να το σπρώξει σε πελάτες αλλά χρειάζεται ρευστό, η Αττική θα του το πάρει 30-40% φθηνότερα αλλά ... ντουκου.

 

Δεν ξέρω τι πουλά το lidl ή άλλα καταστήματα, δεν ξέρω τα προϊόντα, ουτε μπορώ να κάνω κριτική, αλλά αν το παραπάνω το συνοψίσουμε με δυο λογια, αν βλέπετε μέλι με τιμή κάτω απο 8 ευρω, σιγουρα παιζει ματσακονια. Δε διαφωνώ να αγοράζει κάποιος με βάση τις οικονομικές του δυνατότητες (και εγω το κανω σε αλλα προιόντα) αλλά να ξέρει τι αγοράζει.

 

(*) Εγω παράγω δικό μου λάδι και πουλω μικρές ποσότητες (και μάλιστα πολλες φορες φθηνότερα απο τα συσκευασμένα εμπορίου). Ξέρω τι λάδι βγάζω, πως το αποθηκευω, κλπ. Κατα καιρους πουλώ σε εργοστάσια παλιό λάδι ή μουργα. Η μουργα πάει για σαπουνια, ενω το παλιό λάδι τρώει επεξεργασία και πωλείται στην αγορα. Το παλιό λάδι εγώ ΔΕΝ το τρώω, ουτε το πουλώ σε ιδιώτες (σαν καινουργιο), γενικά δεν το θέλω. Πάω λοιπον στο ΣΜ και βλεπω ΕΠΩΝΥΜΑ (ή ανώνυμα) λάδια που εχουν ενα τεράστιο τιτλο ΠΑΡΘΕΝΟ ή ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ και στα μικρά γράμματα (όταν το γράφουν) "μείγμα παρθένου ελαιολαδου και εξευγενισμένων ελαιολαδων", δηλαδή παιρνουν το παλιό λάδι, του κάνουν μπολικη επεξεργασία (πάνε τα θετικά διατροφικά στοιχεία) του ριχνουν και ενα ποσοστό καλό λάδι και το σπρώχνουν στην αγορα σαν γαμάτο λάδι. Βέβαια η ευκολία ειναι οτι ειναι ετοιμο στο μπουκάλι, δε χρειάζεται να αγοράσει κάποιος 30-50 κιλα με τη μία (γιατί εγω σαν μικρός παραγωγός, δε θα σου πουλω με το μπουκάλι), γενικά εχει μπελα. Τέλος το λάδι (οπως και το μέλι) πωλείται στην αγορά με το λιτρο και οχι με το κιλό που θα μπορουσε να αγοραστει απο παραγωγό.

 

Υπεροχες πληροφοριες, ευχαριστω. Επειδη εγω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παλιο (aka, περσινο... οχι προ δεκαετιας ξερωγω :D) λαδι το τρωω, θα ηθελα να μαθω τον λογο που εσυ δεν. Με πμ αν τυχον ειναι εντελως οφ τοπικ. Ευχαριστω και παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για λαδια μελια κτλ (εστω απο το λιντλ εδω) Δεν ειναι καθολου οφ τοπικ Αλλιως θα λεγαμε ετσι στα σκετα ενα "καλο" η "κακο" και συμπερασμα δεν θα εβγαινε

 

Θελω και εγω να μαθω σχετικα με αυτο για το "παλιο λαδι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόση ανάλυση που έγινε και πάλι όμως δεν έχει βγει ένα συμπέρασμα... ξανά λέω γιατί μάλλον υπάρχει εθισμός στο να απαντήσετε σε κάτι γενικά :-D

Η ερώτηση μου ήταν, αν αξίζει στα λεφτά του σε σχέση με αυτά που υπάρχουν στο εμπόριο.( λόγο ότι δεν είναι τόσο φθηνό και μιλάει για μικρόπαραγωγούς! )

 

Ίσως κάποιος να ξέρει κάτι περισσότερο ας πούμε αυτό ήθελα να μάθω όχι τα γενικά του wikipedia ... ωστόσο είπα από την αρχή λίγο ακριβότερο βγαίνει το attiki , που αν κάποιος δεν έχει πολύ δικό του άτομο να πάρει σωστό μέλι ίσως είναι το καλύτερο κρατικά ελεγμένο μέλι απ το να πάει στον μπαρμπαγιάννη που του είπε ο Κώστας ο Περιπτεράς που το έμαθε από τον...εκεί παίζει να σου δόσουν φόλα και να το πληρώνεις και χρυσό!

 

Με αυτήν την έννοια το λέω ( ο δικός μου είπα μου δίνει 2κιλα και αυτό με το ζόρι αν του πω δεν τα θέλω δεν θα τα δώσει αλλού γιατί ούτε αυτός έχει πολλά για τον ίδιο )  ...τώρα αυτά τα μαγαζιά bio που έχουν γίνει μόδα δεν είναι απαραίτητο ότι έχουν πάντα τα καλύτερα μιας και μιλάμε για μαγαζιά που πουλάνε προιοντα για εμπόριο ( οπότε παίζει και το κέρδος στην μέση ) οι ποσότητες είναι μικρότερος και βλέπω λίγο δύσκολο να σου φέρει ΑΑ μέλι από κρήτη ο άλλος στην Αθήνα χωρίς να βγάζει ένα ικανοποιητικό ποσό.

 

Όσο αφορά για τα θρεπτικά στοιχεία του μελιού με τους 40c ... δεν το ήξερα αυτό ! ωστόσο είμαι σίγουρος ότι αν είναι νοθευμένο στους 40 βαθμούς δεν θα χάνει τις υπόλοιπες αρνητικές προσμίξεις που μπορεί να έχει σε μια τέτοια περίπτωση ίσως να είναι καλύτερα να βάζουμε απλά ζάχαρι ή να πληρώνεις περισσότερο και ας χάνεις μερικά στοιχεία!!!!αλλά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ... προσωπικά μέλια από Βουλγαρία -Ουκρανία κτλ δεν θέλω να πάρω (εγώ) 

Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό που λέω  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος πρέπει να τον αναπληρώσει και αυτόν γιατί τελευταία τα σεντόνια του έχουν γίνει

μικρές μαξιλαροθήκες. :P

 

...ε ρε και να 'ξερες τί νεύρο χτύπησες με τις "μαξιλαροθήκες", Παπ...

 

(...έχουμε φτάσει στο σημείο η-ξέρεις-ποιά, να βγάζει την μαξιλαροθήκη της και να σκουπίζει τον-ξέρεις-ποιόν και φυσικά τις πλένει στο χέρι ο-ξέρεις-ποιός, με συνέπεια ο ελεύθερος χρόνος να έχει συρρικνωθεί όπως ακριβώς και τα-ξέρετε-ποιά μου...)

(...απροπό, το πισί το έχω απέναντί μου και το βλέπω, αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να το πιάσω να δω τί γίνεται...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud

 

ζορι μεγαλο αμα καταλαβα καλα απο προηγουμενα μνμ σου Η δυνατοτητα να παρεις καποιον ανθρωπο γιαυτες τις δουλειες δεν υπαρχει;

 

 

Και εγώ για μένα φτηνό του lidl παίρνω. :-D Έχω ανοσία σε ότι περιέχει μέσα. :P

 

Για τα παιδιά αν και δεν τρώνε πάντα θα πάρω καλό επώνυμο π.χ. Αττική.

 

...Το Αττικη τελικα καλο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maxdore217, για ποιον τα γραφω ολα αυτα, ωρε? Σε αυτο που ρωτησες απαντησα (για το Πορτοκαλι)
με επιχειρηματολογια αναλυτικη μαλιστα! Απο κει και περα, 'συγνωμη', μα δεν ειναι εφικτο να ξερω πιο
πολλα, διχως να εχω δει καν συσκευασια: αν & τι αναφερει αναλυτικοτερα. Η Λακωνια, βγαζει διαλεχτα
πορτοκαλια επομενως εχουν καταρχην ολα τα εναρκτηρια εφοδια, ωστε να παραγουν και ποιοτικο μελι 
:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud

 

ζορι μεγαλο αμα καταλαβα καλα απο προηγουμενα μνμ σου Η δυνατοτητα να παρεις καποιον ανθρωπο γιαυτες τις δουλειες δεν υπαρχει;

 

 

 

...Το Αττικη τελικα καλο ειναι;

Ένα καλό επώνυμο μέλι δοκιμασμένο και χρόνια στην αγορά. Μη σκεφτείς ότι συλλέγετε από μελίσσια στο Νομό

Αττικής.Όπως έχω διαβάσει είναι μέλι από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

 

Όσο για το Washcloud είναι παιδί (μεγάλο και με γένια)  :P  για όλες τις δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, ορισμενα βιολογικα, ειναι εξαιρετικα [βραβευμενα επισης], για παραδειγμα:
http://melissourgion.com/el/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%b1/

http://melissourgion.com/el/%ce%b2%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%b5%ce%af%ce%b1/
απο εδω συγκεκριμενα το Λεβαντα που ανεφερα πριν, το καλυτερο τους σιγουρα,
αλλα ηταν τοσο λιγο (που δεν νομιζω να το εβγαλαν, ποτε επισημως σε καταλογο..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό επώνυμο μέλι δοκιμασμένο και χρόνια στην αγορά. Μη σκεφτείς ότι συλλέγετε από μελίσσια στο Νομό

Αττικής.Όπως έχω διαβάσει είναι μέλι από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

το θέμα δεν είναι από πού συλλέγεται αλλά τι προσθέτουν μετά :-)

 

Μια και λεμε για μέλι, ρωτηστε τον παραγωγο-προμηθευτη σας αν εχει να σας δωσει μέλι απο ελατο. Εάν η απαντηση ειναι ναι, ειναι μάλλον ωρα να αλλάξετε προμηθευτή

 

 

100% ελατίσιο προφανώς και δεν υπάρχει, αλλά εκείνο που έχει στην πλειοψηφία του έλατο, έλατο θα το πουν.

 

θα το πούνε έλατο σίγουρα αλλά θα είναι ψεύτες διότι από πέρσυ-πρόπερσυ, το μέλι ελάτης είναι σε έλλειψη λόγω έλλειψης της πρώτης του ύλης

οπότε κάνε το τεστ που σου λέω και δεν θα χάσεις :-)

 

Παιδιά έχω πάψει να εμπιστεύομαι παραγωγούς από τότε που έμαθα με σιγουριά γνωστός μου στον 

οποίο πλήρωνα υποτίθεται 100% καλό μέλι  σε τιμές 12 και 13 ευρώ το κιλό, νοθεύει δικό του μέλι

με φτηνές ποσότητες Βουλγάρικου.

 

Και βέβαια υπάρχουν αλλά δυστυχώς σπανίζουν οι παραγωγοί που μπορείς να τους εμπιστευθείς.

 το να παίρνει κάποιος αττική επειδή κάποιος παραγωγός τον γέλασε έχει σίγουρα τα θετικά και τα αρνητικά του σαν κίνηση, εγώ προσωπικα το βλέπω περίπου σαν  να είσαι γυμνασιόπαιδο αθώο και πρώην ερωτευμένο και να τα φτιάχνεις με την Άνια, την ρωσίδα χορεύτρια της γειτονιάς που αποδεδειγμένα τον καβαλικεύει τον στύλο αλλά της πιάνουνε και οι ώρες στοργής της και να εκδικήθηκες την Μαρία-Έλενα την απουσιολόγο της τάξης που στο έπαιζε παρθένα και την είδες ένα βράδυ με έναν μηχανόβιο εξωσχολικό σε στάση πάρε με τώρα πάρε με. Με άλλα λόγια, σίγουρα απλοποιείς το παιχνίδι αλλά χάνεις από την αρχή το πρώτο στέμμα του αγνού έρωτα.

 

Για να μην ξεφεύγω από το θέμα, στείλε πμ στον βαποράκια καλού μελιού ΕΤΕΡΩΝΥΜΑ (σε σενα απευθυνομαι, οχι σε ολο τον κοσμο, δεν ειμαι χονδρεμπορος,λιανεμπορος) :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maxdore217, για ποιον τα γραφω ολα αυτα, ωρε? Σε αυτο που ρωτησες απαντησα (για το Πορτοκαλι)

με επιχειρηματολογια αναλυτικη μαλιστα! Απο κει και περα, 'συγνωμη', μα δεν ειναι εφικτο να ξερω πιο

πολλα, διχως να εχω δει καν συσκευασια: αν & τι αναφερει αναλυτικοτερα. Η Λακωνια, βγαζει διαλεχτα

πορτοκαλια επομενως εχουν καταρχην ολα τα εναρκτηρια εφοδια, ωστε να παραγουν και ποιοτικο μελι 

:shifty:

 

Μην το βλέπεις επι προσωπικού ...  απλά ότι η Λακωνία έχει καλά πορτοκάλια οπότε οι μέλισσες έχουν καλές πρώτες ύλες ... αν το μέλι νοθεύεται ως παράδειγμα δεν ισχύει! ( βλέπεις ότι από το μηδέν πάμε στο μηδέν )

Ρώτησα για τα μέλια που έχει φέρει το lidl  ( Σε εβδομαδία προσφορά και με μαζική παραγγελία από μικροπαραγωγούς όπως το ίδιο λέει ) θεωρώ ότι πρέπει να έχουν κάποια στάνταρ αν δεν έχουν και είναι ίδια με αυτά που έχει τα 1,5κιλά τότε ας μείνουν να φάνε και μια έκπτωση -30% γιατί δεν βλέπω τον λόγο για 1-2 να μην πάρεις κάτι ανώτερο! (τόσο βγαίνει στο κιλό ) εκτός αν θες να φτιάξει μελομακάρονα όπως είπε κάποιος :-D

Τελος, ορισμενα βιολογικα, ειναι εξαιρετικα [βραβευμενα επισης], για παραδειγμα:

http://melissourgion.com/el/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%8a%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%b1/

http://melissourgion.com/el/%ce%b2%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%b5%ce%af%ce%b1/

απο εδω συγκεκριμενα το Λεβαντα που ανεφερα πριν, το καλυτερο τους σιγουρα,

αλλα ηταν τοσο λιγο (που δεν νομιζω να το εβγαλαν, ποτε επισημως σε καταλογο..)

Αυτά είναι άλλη κατηγορία! δεν έχει καμία σχέση η τιμή του ενός με του άλλου ( μιλάμε πάντα για προιόντα που έχουν σχεδόν εφάμιλη τιμή ή έστω μικρή διαφορά )

δεν μπορεί μια από το γενικό να μου λες να αυτός εδώ... ας το αφήσουμε όμως! γιατί απάντηση δεν θα πάρω αν ήταν και ήξερε κάποιος περισσότερες Info θα είχε πει κάτι ! ;)

 

A και για να μην νομίζεις γενικά δεν διαφώνησα σε τίποτα ...απλα δεν πήρε απάντηση σε αυτό που ρώτησα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...