Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλό άθλια τα τρόφιμα του lidl κι εδω στην Κύπρο ειναι και ακριβότερα από Ελλάδα.ειδικα τα κατεψυγμένα,οτι κι αν εχω πάρει ηταν αηδία.

Δεν εχει ποικιλία και δε μ'αρεσει που ειναι σαν κατάστημα χονδρικής.

Τωρα είδα οτι πουλάει και βρακιά 3 ευρω.σαν της λαϊκής.

Τα απορρυπαντικά κι αυτά δεν λένε πολλα αλλα με τέτοια τιμη δεν περίμενα να καθαρίζουν καλα.

Αντε κανένα χαρτικό η καμία σοκολάτα να αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλό άθλια τα τρόφιμα του lidl κι εδω στην Κύπρο ειναι και ακριβότερα από Ελλάδα.ειδικα τα κατεψυγμένα,οτι κι αν εχω πάρει ηταν αηδία.

Δεν εχει ποικιλία και δε μ'αρεσει που ειναι σαν κατάστημα χονδρικής.

Τωρα είδα οτι πουλάει και βρακιά 3 ευρω.σαν της λαϊκής.

Τα απορρυπαντικά κι αυτά δεν λένε πολλα αλλα με τέτοια τιμη δεν περίμενα να καθαρίζουν καλα.

Αντε κανένα χαρτικό η καμία σοκολάτα να αξίζουν.

Ειδικά σε τέτοιες σαβουρολιχουδιές έχει μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είδα τις καλές τιμές. Ίδιες τιμές μπορεις να βρεις και στο καρφουρ( και οι γαλλικές σοκολάτες ειναι καλύτερες απο τις γερμανικές- εξαίρεση η milka που δεν υπαρχει στο lidl) και στον μασουτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη χαίρομαι πολύ την ποιότητα των lidl στην Αθήνα τουλάχιστον(το λέω γιατί το κατάστημα είναι κεντρικό και υπάρχει αρκετή κατανάλωση).

Λίγο το γάλα μου φαίνεται αραιωμένο ελαφρώς από όταν έγινε 7 ημερών από 3-4 που ήταν αλλά μικρό το πρόβλημα,διορθώνεται...

Κατά τ' άλλα για ζυμαρικά,κρεατικά(κυρίως κοτόπουλο),λαχανικά/φρούτα και ξηρούς καρπούς είμαι ευχαριστημένος. Φέρνει και τα τρελά του ώρες ώρες έτσι για ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω ακούσει από άτομα που ζήσανε στη Γερμανία ότι έχει καλά πράγματα και προτιμούν πολλά από τα προϊόντα του! Πχ αλλαντικά, τυριά, λουκάνικα κλπ. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει, δεν με βολεύει και δεν ψωνίζω σχεδόν ποτέ από εκεί.

 

Μα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Ο ένας λέει μου αρέσει και ο άλλος όχι.

Κάποιοι εδώ λένε "δεν πατάω" και άλλοι τρέχουν και στήνονται στις ουρές.

Για μένα και έχοντας ψωνίσει και από κει αλλά και από τις άλλες αλυσίδες, η ιστορία με το Lidl (εφ' όλης της ύλης) είναι η εξής:

Έχει και "καλά" και "κακά" πράγματα.

Και γευστικά και άνοστα (σύμφωνα με τα γούστα μου).

Και ποιοτικά και της "πυρκαγιάς".

Έχω σταμπάρει 5-10 πράγματα που μου αρέσουν (προσφορές ή μη) και παιρνω αυτά (έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να είναι ευχαριστημένος από όλα τα προϊόντα και τις τιμές ενός μόνο supermarket).

Για παράδειγμα, μου αρέσει η στριφτή κατεψυγμένη τυρόπιτα που έχει (οικογενειακό μέγεθος). Όταν λοιπόν την βάζει σε προσφορά στα 1,99 νομίζω ότι δεν παίζεται. Όταν μάλιστα μία τυρόπιτα ατομική σε οποιοδήποτε φούρνο ή αλυσίδα καφετυροπιτεδερί έχει 1-1,80 (και βέβαια μην μου πει κανείς για το θέμα ποιότητας αφού όλοι κατεψυγμένα παίζουν και κανείς δεν φαντάζομαι να χρησιμοποιεί βαρελίσια φέτα "όλυμπος").

Έχει καλές περιπτώσεις (όχι όλες) value for money σε εργαλεία που παίρνεις ένα πλήρες και αξιόπιστο πακέτο με αξιόλογη εγγύηση.

Και βέβαια έχει την πιο γρήγορη και άμεση διαδικασία επιστροφών με πλήρη επιστροφή χρημάτων (όχι "πάρτε πιστωτικό" όπως γίνεται παντού) και no questions asked.

Τώρα για το γεγονός ότι δείχνει σαν κατάστημα χονδρικής μάλλον είναι θέμα πολιτικής marketing.

Και βέβαια αν κάποιες φορές δείχνει πιο βρώμικο (όχι σε θέμα υγιεινής αλλά περισσότερο με κουτιά, κλπ) σε αυτό φταίει το γεγονός ότι δουλεύουν σε κάθε κατάστημα ο απολύτως απαραίτητος αριθμός ατόμων (και φαντάζομαι είναι και μείον 2-3 άτομα από τα απαραίτητα).

Άσε που όταν αυτοί οι εργαζόμενοι προσπαθούν να τακτοιποιήσουν κατι (γιατί βλέπω ότι οι ίδιοι είναι ταμίες, καθαρίστριες, παραλαμβάνουν, τακτοποιούν, κλπ) θα βρεθεί πάντα κάποια καρακαηδόνα πελάτισα που βιάζεται και θα πει "μα καλά δεν μπορείτε να ανοίξετε ένα ακόμα ταμείο";

Μα κυρά μου ο λόγος για τον οποίο τα παίρνεις φθηνότερα είναι ακριβώς γιατί δεν έχουν προσωπικό σε αυτή την εταιρία. Αυτό που κερδίζεις είναι μέρος του μισθού του έξτρα υπαλλήλου που ΔΕΝ έχουν.

Άσε που αν θες να παραπονεθείς στείλε ένα mail στην εταιρία και μην τα ζαλίζεις στον υπάλληλο που τον βλέπεις ότι κάθε άλλο παρά κάθεται.

Στο jumbo έχει με 10€ και 15€(απλά, όχι ηλεκτρικά)

 

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (εκτός αν αναφέρεσαι μόνο στην τιμή οπότε πάω πάσο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικα τι εχει φθηνότερο το lidl απο αλλα σουπερ μάρκετ; Το γάλα, τα τυριά και οι σοκολάτες σίγουρα οχι.

 

παγωτα, κεκακια, σοκολατες και αλλα τετοια σκατολοιδια εχει φθηνα και πιο καλα απο μαρινοπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλιες φορές να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω κρέας από τον κρεοπώλη ή έστω από κάποιο "Ελληνικό" σούπερμαρκετ παρά να πάρω συσκευασμένο κρέας απο το lidl αν είναι δυνατόν! Μακράν τα προιόντα με τη χειρότερη ποιότητα, ό,τι και αν έχω πάρει είναι πολύ κατώτερο από οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο προιόν μάρκας ή μη. Ειδικά που τα τελευταία χρόνια με την κρίση έχουν αφήσει 3 άτομα τα οποία κάνουν 3-4 δουλλειές διαφορετικές το καθένα με ελάχιστο μισθό, άσε που στο κατάστημα στον άγιο Δημήτριο όποτε πήγαινα  ήταν απο αδιάφοροι έως αγενείς. Τα lidl πλέον τα έχω σβήσει από το χάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι απορίας άξιο πως τη στιγμή που του ενός δεν του αρέσει ως άποψη, ο άλλος δεν το βρίσκει φθηνό και ο τρίτος ψωνίζει ελληνικά*, είναι γεμάτο ουκ ολίγαις φορές.

 

 

*το ψωνίζω ελληνικά εννοείται πως είναι πολύ καλή στάση, αλλά πρέπει να είναι γενική και να μην γίνεται επιλεκτικά.

Δηλαδή τι κερδίζω αν τρώω τα ελληνικά μου ψώνια πάνω στο τραπέζι του Ikea που συναρμολόγησα με τα εργαλεία που πήρα από το Praktiker και βλέποντας την τηλεόραση που πήρα από το Media Markt; Δεν υπάρχουν και σε αυτούς τους χώρους μικρομεσαίες ελληνικές επιχειρήσεις που αργοσβήνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο τα ειδη αυτοκινητου αξιζουν χαρτικα και μερικες συσκευεις ολα τα αλα ειναι για πεταμα

μπραβο το πετυχες. Μπηκες ειπες 5-10 λεξεις και προσφερες πολλα στο θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Ιταλική εβδομάδα στα lidl, και έχει Lavazza Crema e Aroma & cremoso στα 10€/1κιλό (φαντάζομαι/ελπίζω αλεσμένο), ποια από τις 2 γεύσεις αξίζει?

 

Μην φαντάζεσαι :) χθες πήγα και ήταν σε κόκκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ το lidl έχει αρκετά πραγματάκια που αξίζουν.

Το γάλα του είναι αξιοπρεπές και είναι το φτηνότερο της αγοράς.96cents

Έχει αρκετά καλά παριζοζαμπονοειδη αλλαντικά και κάποια καλά τυριά για τοστ τα οποία είναι πάρα πολύ φθηνά.

Απ'τα κατεψυγμένα έχει καλές πίτες και πίτσες.

 

Και κυρίως είναι το μόνο μάρκετ στο οποίο κάθε βδομάδα θα δεις κάτι διαφορετικό χάρις στα θεματικά αφιερώματα που έχει..Ιταλική εβδομάδα,Ασιατική εβδομάδα,Αμερικάνικη, Μεξικάνικη,Γαλλική,Ισπανική...

 

Και κει προσωπικά πάντα βρίσκω φαγητά που δεν τα βρίσκεις αλλού και αξίζουν..είτε noodles είτε nuggets...είτε ωραίες σάλτσες...είτε κάτι άλλο.

 

Επίσης έχει συχνά τρομερά value for money σε ηλεκτρικά είδη τα οποία αναφέρθηκαν σε προηγούμενες σελίδες (τοστιερες,τηλεκοντρολ,φουρνακια κ.α πολλά)

 

 

Σε κάποιους αρέσει σαν μαγαζί σε κάποιους άλλους όχι αλλά το σίγουρο είναι ότι καλά κάνουν και υπάρχουν (υπάρχουν και ανόητοι που πιστεύουν το αντίθετο) γιατί κρατάει τους άλλους στην τσίτα και στον ανταγωνισμό των ούτως ή άλλως πανάκριβων τιμών που παίζουν στην Ελλάδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα του carrefour εχει 85 λεπτα άρα φτηνότερο,

Εγω παλι προτιμώ το φρέσκο κι ας εχει 1.15.

Θελω να μ πείτε με τιμές τι ειναι τοσο φτηνό.εγω πχ πηρα φέτες γκούντα συσκευασμένες 2,5 ευρω.τα περίμενα φτηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...