Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

θέμα που έχει ξανασυζητηθεί.

για ποιο λόγο όλοι οι ζητιάνοι-γύφτοι-....... στρατοπεδεύουν έξω από τα lidl?

μπορεί να πετύχεις και αλλού αλλά σε καταστήματα lidl σίγουρα θα έχει κάποιους. πριν μια εβδομάδα πάω σε κατάστημα, με το που παρκάρω εμφανίζεται ένας γύφτος να μου πουλήσει υαλοκαθαριστήρες (πλάκα πλάκα χρειαζόμουν κιόλας), τον διαολοστέλνω και κατευθύνομαι στα καρότσια δίπλα στη είσοδο.

Στη μια πλευρά ένας άλλος καημένος με μια καρέκλα και ζητιάνευε. Στη δεξιά πλευρά της εισόδου μια άλλη που ζητιάνευε.

μέσα σε 30 sec δηλαδή μου την πέσανε 3 άτομα.

βγαίνω με τα ψώνια, η μια ζητιάνα μου την πέφτει πάλι. αφήνω τα πράγματα στο αυτοκίνητο και γυρνάω να αφήσω το καρότσι τρέχει από πίσω μου να πάρει το κέρμα.

άλλες φορές στο ίδιο σκηνικό εμφανίζονται και γυφτάκια να κόβουν βόλτες.

τι διάολο έχουν τα lidl και τους τραβάνε όλους αυτούς;

τα λιντλ τυπε ειναι για λινατσες (καλη ωρα) ,οχι για αρχοντους.. τι σου κανει εντυπωση? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως οι ανάλατοι ηλιόσποροι που παίρνω εγώ έχουν προέλευση ΗΠΑ. Τώρα κοίταζα το σακουλάκι που είχα μπροστά μου και έτρωγα.

Ενδεχομένως σε αυτό να οφείλετε η καλή ποιότητά τους σε σχέση με ξηρούς καρπούς από Τουρκία-Κίνα.

Edit.Να προσθέσω ότι οι ξηροί καρποί alesto των lidl πουλιούνται και σε μία από τις καλύτερες συσκευασίες  της αγοράς.Ειδικό αδιαφανές υλικό μεγάλης αντοχής  με ειδική επένδυση και από τη μέσα μεριά.

Τα υπόλοιπα s/m τους πουλάνε σε κάτι πλαστικές συσκευασίες τελείως ακατάλληλες.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πάντως οι ανάλατοι ηλιόσποροι που παίρνω εγώ έχουν προέλευση ΗΠΑ. Τώρα κοίταζα το σακουλάκι που είχα μπροστά μου και έτρωγα.

Ενδεχομένως σε αυτό να οφείλετε η καλή ποιότητά τους σε σχέση με ξηρούς καρπούς από Τουρκία-Κίνα.

Edit.Να προσθέσω ότι οι ξηροί καρποί alesto των lidl πουλιούνται και σε μία από τις καλύτερες συσκευασίες  της αγοράς.Ειδικό αδιαφανές υλικό μεγάλης αντοχής  με ειδική επένδυση και από τη μέσα μεριά.

Τα υπόλοιπα s/m τους πουλάνε σε κάτι πλαστικές συσκευασίες τελείως ακατάλληλες.

Τελείως ακατάλληλες γιατί; Έχεις διαβάσει κάτι αρνητικό για τις συσκευασίες η αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Το ανεφερα: σε ξηροκαρπους οι ποσοτητες ειναι μικροτερες απ' οτι π.χ. για λαδι.
& καλως η κακως για μικροτερες ποσοτητες, δεν ασχολουνται τοσο πολυ..(πλην
ισως περιπτωσεων οπου καπως γινουν επωνυμες καταγγελιες για παρανομιες).
Γενικα θεωρουνται σαν "μαριδα" -> μικροπαραγωγοι ετσι τα 'χουν χαρακτηρισει..
 

Το ανεφερες, αλλα παραμενει ασαφες. Ποιες είναι οι μικροτερες ποσοτητες? των ελληνικων ή των αλλοδαπων ξηροκαρπιων? Ο αλλος αν παει να κανει απατη θα υπολογισει ποιες ποσοτητες ειναι μεγαλύτερες/μικρότερες? Μαριδα σαν ογκος εμπορευματος ή σαν καταναλωση?

Γενικα παντως δε νομιζω καποιος να κατσει να μετονομασει την εθνικοτητα στα... φουντουκια. Ουτε προσεχει κανεις τη προελευση τους, ουτε τα ελληνικα ειναι καλυτερα απο τα τουρκικα. Ολος ο κοσμος τρωει τουρκικα φουντουκια(75%) αλλα ο φιλος μας τους συστηνει να μη τα προτιμουν:) 

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πάντως οι ανάλατοι ηλιόσποροι που παίρνω εγώ έχουν προέλευση ΗΠΑ. Τώρα κοίταζα το σακουλάκι που είχα μπροστά μου και έτρωγα.

Ολοι οι ξηροι καρποι του λιντλ είναι απ την αλλοδαπη, το εχουμε ξαναπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το lidl και τα πάμφθηνα προϊόντα του, αλλά ν' αγοράζετε και τίποτα ελληνικό μπας και μείνει τίποτα όρθιο εδώ. Αν δεν αρέσει ή αν δεν υπάρχουν χρήματα, απλά μη καταναλώνετε τον άπατο.

Επίσης η φτήνια τρώει τον παρά. Υπόψην πως τα lidl έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά ανάκλησης προϊόντων. Θα μου πεις, κρίση, δεν υπάρχουν φράγκα! Ο.κ. Καταναλώνουμε λιγότερα.

Από "σκέφτομαι άρα υπάρχω" στο "καταναλώνω άρα υπάρχω"! Και μη χειρώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους.

Προχθές ξαναείδα στους καταψύκτες του την Ισπανική "παέγια"(ρύζι με μπακαλιάρο και λαχανικά), περίπου 3.5€ τα 750γραμμαρια συσκευασίας.

Για εμένα επικό φαγητό, πολύ νόστιμο, πανευκολο σε ετοιμασία.(στο τηγάνι δέκα λεπτά με δύο κουταλιές λάδι).

Δε συγκράτησα/κοιταξα ομως την χώρα παρασκευής.

Αν θέλετε δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Έχει πάρει κανείς την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα που δίνει αυτή τη βδομάδα; Αξίζει καθόλου ή πεταμένα λεφτά;

Ψιλο-off-topic, αλλά είχα περιοδοντίτιδα και μετά από θεραπεία αγόρασα τη Oral-B. Μετά από ένα μήνα είχα πάλι ουλίτιδα. Γύρισα στη κλασσική οδόντόβουρτσα. Φαντάζομαι πως θα είναι μια από τα ίδια αν όχι χειρώτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Ψιλο-off-topic, αλλά είχα περιοδοντίτιδα και μετά από θεραπεία αγόρασα τη Oral-B. Μετά από ένα μήνα είχα πάλι ουλίτιδα. Γύρισα στη κλασσική οδόντόβουρτσα. Φαντάζομαι πως θα είναι μια από τα ίδια αν όχι χειρώτερη.

Δεν ειναι ακριβως ετσι, μπορει εσυ να μην επλενες σωστα, μπορει να μην κανει για τα δοντια αυτος ο τροπος.
Εαν περιμενεις απο εδω αποψεις θα ακουσεις οτι θα θεραπευσεις χρονιες και σοβαρες παθησεις με προιοντα απο Lidl, οποτε με την οδοντοβουρτσα του σιγουρα δεν θα ξαναειχες ουλιτιδα, δυστηχως εχει χαθει το μετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, orck είπε

Τελείως ακατάλληλες γιατί; Έχεις διαβάσει κάτι αρνητικό για τις συσκευασίες η αυτή είναι η προσωπική σου γνώμη;

Το τελείως ακατάλληλες  λάθος έκφρασή μου.Το σωστό θα ήταν μάλλον μία πρόχειρη πλαστική συσκευασία η οποία δεν έχει σχέση με τη συσκευασία του lidl.Και το lidl σε ορισμένους ξηρούς καρπούς χρησιμοποιεί την κλασική πλαστικούρα και βλέπεις καθαρά την ποιότητα με την άλλη που είναι δίπλα.

2 ώρες πριν, spectaculator είπε

Ψιλο-off-topic, αλλά είχα περιοδοντίτιδα και μετά από θεραπεία αγόρασα τη Oral-B. Μετά από ένα μήνα είχα πάλι ουλίτιδα. Γύρισα στη κλασσική οδόντόβουρτσα. Φαντάζομαι πως θα είναι μια από τα ίδια αν όχι χειρώτερη.

Συχνό καθάρισμα στον οδοντίατρο της πέτρας ειδικά αν είσαι και καπνιστής και καθημερινή πλύση με στοματικό υγρό.Και του lidl μια χαρά είναι εγώ αυτό χρησιμοποιώ χρόνια και στο οδοντίατρο που πήγα πριν δυο μήνες μου έδωσε συγχαρητήρια για την καλή κατάσταση των ούλων.Δεν είναι ανάγκη να το πληρώνεις 200  και 300% πάνω για να λες ότι τα πλένεις με φιρμάτο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Προχθές ξαναείδα στους καταψύκτες του την Ισπανική "παέγια"(ρύζι με μπακαλιάρο και λαχανικά), περίπου 3.5€ τα 750γραμμαρια συσκευασίας.

Αυτο που πιο παλιο ηταν πολυ καλο , τωρα που εφαγα προχθες ηταν χαλια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rus είπε

 

Σωστη εντυπωση εχεις, η Τουρκία παράγει το 75% των φουντουκιών παγκοσμίως. Μαλιστα περυσι ακριβυναν κατά 10% μετα από εντολη του Ερντογαν.

Γιατι να τα αποφευγουμε?

Tι εννοεις "οντως"? ότι καποια γραφουν "ελληνικα" χωρις να είναι?

Ελληνικα φουντουκια θα βρεις δυσκολα γιατι είναι λιγα. Ειχα βρει μια φορα σε ένα μινι μαρκετ αλλα ητανε με αλατι.

Τα μυρτιλα εννοειται πως εχουν ζαχαρη. Αλλιως θα ηταν ανοστα.

Αφλατοξίνες και φυτοφάρμακα.http://www.enikos.gr/society/565635/synagermos-gia-trofima-dilitirio-apo-tin-tourkia

Μην αγοράζετε προιόντα από Τουρκία ή τουλάχιστον να αγοράζετε από γνωστό προμηθευτή που το εμπόρευμα του υπόκειται σε ελέγχους.

9 ώρες πριν, rus είπε

 Μα σε όλα τα προιοντα είναι "αρκετα ευκολο" να αλλαξεις ταμπελακι, γενικα ισχυει αυτο το ενδεχομενο. Σε ποιο πραγμα "δε διακινουνται τρελες ποσοτητες"?

Τα μυρτιλα ειπαμε, μονο ζαχαρωμενα κυκλοφορουν, δε γινεται αλλιως. Όπως πχ. δε γινεται να υπαρχει φυστικι αραπικο χωρις αλατι.

Φιστίκι αράπικο ωμό και ανάλατο.

 

Γενικώς εγώ είμαι της άποψης να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις τα φρόυτα σου(αποξηραμένα) και τους ξηρούς καρπούς από καφεκοπτείο.

Οι ηλιόσποροι είναι εξαιρετικοί.Εγώ προτιμώ την ψίχα και συγκεκριμένα τα βιολογικά μεγάλου μεγέθους με μικρή διαφορά στην τιμή αφού είναι φτηνά.Εγω τα συνδιάζω με μια φέτα ψωμί με ταχίνι συνήθως το πρωί.Οι σπόροι σε λογικές ποσότητες (1-2 κ.σ. ημερησίως) είναι εξαιρετικές πηγές καλών λιπαρών καθώς και οι ξηροί καρποί σε μικρές ποσότητες κι αυτοί λόγω των λιπαρών τους.Είναι η κατάλληλη επιλογή για δεκατιανό/απογευματινό και άνετα αντικαθιστούν ένα σάντουιτς/μια μπάρα δημητριακών με υψηλή περιεκτικότητα σε σάκχαρα ,αφού τα συνδιάσεις με γιαούρτι ή και κάποιο φρούτο.Λύσεις και μάλιστα φτηνές υπάρχουν.Θέλει λίγο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, orck είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι, μπορει εσυ να μην επλενες σωστα, μπορει να μην κανει για τα δοντια αυτος ο τροπος.
Εαν περιμενεις απο εδω αποψεις θα ακουσεις οτι θα θεραπευσεις χρονιες και σοβαρες παθησεις με προιοντα απο Lidl, οποτε με την οδοντοβουρτσα του σιγουρα δεν θα ξαναειχες ουλιτιδα, δυστηχως εχει χαθει το μετρο.

+ 1000. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος βουρτσίσματος. Ο οδοντοιατρός πρότεινε πάλι κλασική οδοντόβουρτσα και άλλο στυλ βουρτίσματος. Μέχρι τώρα, όλα καλά (1 χρόνο μετά).

 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συχνό καθάρισμα στον οδοντίατρο της πέτρας ειδικά αν είσαι και καπνιστής και καθημερινή πλύση με στοματικό υγρό.Και του lidl μια χαρά είναι εγώ αυτό χρησιμοποιώ χρόνια και στο οδοντίατρο που πήγα πριν δυο μήνες μου έδωσε συγχαρητήρια για την καλή κατάσταση των ούλων.Δεν είναι ανάγκη να το πληρώνεις 200  και 300% πάνω για να λες ότι τα πλένεις με φιρμάτο.

Πλέον κλασσική οδονόβουρτσα και μετά listerine (αυτό το μωβ με γέυση ποντικοφάρμακού). Πρόβλημα ουδεν (φτου-φτου)!

Σόρυ και πάλι για το off-topic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...