Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

xaxaxaxax Η πίεση και η χοληστερίνη ωρέ  είναι κληρονομικό αν δεν τόχεις μην το φοβάσαι.Αν τόχεις στο DNA σου και χόρτα να τρώς κάποτε θα το αποκτήσεις.

Επειδή και άλλοι αναρωτιούνται θα σου πω τα εξής.

Ύψος 172  κιλά 84 (έχω λίγα παραπάνω αλλά δεν είναι και υπερβολικά-τα πάχη μου τα κάλη μου όπως λένε και κάποιες με ωραίες καμπύλες)

Αρτηριακή πίεση Μεγάλη γύρω στο 11 με 12     Μικρή γύρω στο  7 με 8  Παλμοί συνήθως γύρω στους 75.

Και επειδή πρόσφατα έκανα εξετάσεις Ζάχαρο 95  Χοληστερίνη 187 Λοιπά όλα μέσα στο φυσιολογικό δείκτη εκτός από αιματοκρίτη στο 38 (κληρονομικό βλέπεις (για αυτό παραπάνω λέω DNA  αλλά κανείς συγγενής μου δεν είχε πρόβλημα από το χαμηλό).Το μόνο άσχημο από αυτόν αν πίνω αρκετή ποσότητα  κρασί - ποτό κ.λ.π. ενώ κανονικά σε άλλους ανεβαίνει η πίεση και κοκκινίζουν εμένα μου πέφτει και κιτρινίζω επικίνδυνα οπότε το αποφεύγω γενικά σε μεγάλες ποσότητες (1-2 ποτηράκια) και το συμπληρώνω με γλυκά.:D

Θα σου πω ότι είμαι τακτικός αιμοδότης (τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο) χτες το απόγευμα ήμουν με την εγγονούλα στη γήπεδο Παλλήνης (ως συνήθως)  στο οποίο εγώ έκανα 7 στροφές με ελαφρό τροχαδάκι (μπορούσα και περισσότερες) αλλά η εγγονούλα έκανε 5 κουράστηκε και έπρεπε να γυρίσουμε σπίτι.

Φίλε   θα σου πω ότι στη ζωή μπορεί να περνάς καλά και να είσαι ευτυχισμένος όταν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και με αυτό που είσαι.Όχι με αυτό που θέλεις να είσαι αλλά δεν μπορείς να είσαι.

Επίσης θα σου πω να κάνεις χρήση από αυτό που επιθυμείς αλλά να μην κάνεις κατάχρηση.Η κατάχρηση βλάπτει όχι η χρήση και η στέρηση από αυτό θα σου δημιουργήσει άλλα κουσούρια.:P

Όσο για τα Μέλισσα μια χαρά Ελληνικά μακαρόνια είναι που φτιάχνονται με Ελληνικές πρώτες ύλες , εσύ και οι υπόλοιποι φάτε τα Ιταλικά μπαρίλα και  μίσκο  νομίζοντας ότι χρησιμοποιούν αλεύρι αλεσμένο από ανώτερο σιτάρι μεγαλωμένο σε βασιλικούς και πριγκηπικούς αγρούς πληρώστε το 1 ευρώ το μισό κιλό και έτσι θα έχετε μακροζωία.

Άρχοντας σε όλα σου είσαι ρε παππού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σοβαρά καταλαβαίνετε μεγάλες διαφορές στα μακαρόνια; Αν βράσουν σωστά και με δεδομένο ότι δεν τρώγονται σκέτα αλλά με κάποιο συνοδευτικό όλα μια χαρά είναι. 

Ναι καταλαβαινω διαφορες τα Barilla με τα αλλα.
Δεν ειμαι γευσιγνωστης αλλα διαφορες υπαρχουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Λοιπόν επειδή από λάθος μου στεναχώρησα το rus.

Όπως έγραψα δεν είχα τέτοια πρόθεση ζήτησα συγγνώμη αλλά επειδή δεν είναι αρκετή θα τον κεράσω ένα καταϊφάκι που έφτιαξα το πρωί με τα χεράκια μου για να τον γλυκάνω,με καταίφι λίγη ζάχαρη από makro , βούτυρο και μέλι (επειδή αποφεύγει η ζάχαρη) από το lidl φυσικά τα οποία έχω πάρει σε προσφορά σε φανταστική τιμή.:)

Να ενημερώσω ότι βγήκε τέλειο και έχω φάει δύο κομμάτια από το πρωί.:P

IMG_1662.JPG

Μα δε συνηθίζω να στενοχωριεμαι για λαθη αλλων.

Προσεχε να αποφευγεις το φτηνο μελι Βουλγαριας που εχουν καποια s/m, είναι κακης ποιοτητας.

Προτεινω την επομενη φορα να κανεις σιμιγδαλενιο χαλβα χωρις καθολου ζαχαρη.

2 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Πάντως καλό είναι να αποφεύγουμε τα τριμμένα τυριά ,καλύτερα τρίψτε το σπίτι.

Σύμφωνα με έκθεση του Bloomberg, ορισμένοι παραγωγοί τυριού προσθέτουν υπερβολικές ποσότητες άλλων ουσιών στα έτοιμα τριμμένα τυριά και κυρίως στην παρμεζάνα. Το πιο συνηθισμένο από αυτά είναι η κυτταρίνη, μια σκόνη που παράγεται από μικροσκοπικά κομμάτια από πολτό ξύλου, ή άλλες φυτικές ίνες. Η προσθήκη της έχει στόχο τη μείωση της υγρασίας και τον εμποδισμό των σβόλων τυριού στη συσκευασία. Ένα αποδεκτό επίπεδο κυτταρίνης είναι 2-4%, ωστόσο πολλές εταιρείες βρέθηκαν να προσθέτουν έως και 8,8%! 

Ενα πλεονεκτημα που εχει η τριμμενη παρμεζανα είναι οτι μπορει να διατηρηθει απροβλημάτιστα στη καταψυξη (στη συντηρηση  το σακουλακι αν ανοιξει  μουχλιαζει μετα απο μερικες μερες).

Η κυτταρινη που λες δεν αναφερεται στις συσκευασιες? Σε καποιες  την εχει παρει το ματι μου. Στη wiki που ειδα λεει ότι είναι πολυσακχαρίτης των φυτων. Το bloomberg λεει ότι βαζουν μεσα και... ξυλα?

Επεξ/σία από rus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

 Μηπως αυτα που πηρες ηταν χαλασμενα; Κανε αλλη μια δοκιμη. Η μαρκα αυτη θεωρειται καλη ακομα και στην Ιταλια.

Spoiler

Τρολαρισα για πλακα (αμα δεις σε τι απαντησα) γιατι ουτε και αυτο το ειχε πει

- - -

POWERFIX® Μπαλαντέζα / Πολύμπριζο  (Οκ εβαλε και ενα μ παραπανω ...Πολυπριζο θα ηθελε να πει) 
στα 12,99 €πουλα! 
https://lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=14429
Με 10 μετρα καλωδιο καλο ντιλ μοιαζει ...(Τωρα τι πραγματικα σηκωνει ειναι αλλη ιστορια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, g_alkis είπε

Η χρυσή σειρά έχει και χρυσή τιμή που δεν δικαιολογείται ειδικά αυτήν την εποχή. Επιπλέον, αν η εταιρία έχει επιλέξει ότι η "απλή σειρα" θα είναι ο κατιμάς (ποιοτικά/γευστικά), να την αποσύρουν ή να την πουλάνε 0,30 ευρώ. Άσε που κάνει σπάνια προσφορές (σε οποιαδήποτε σειρά της), που και αυτές είναι της πλάκας.

Γενικά η Misko είναι απαράδεκτη.

Στα μακαρονια οι τιμες ανεβαινουν. Δεν ξερω ποσο εχουν η χρυση σειρα απλα ξεκινας απο 45λεπτα το πακετο και ανεβαινεις μεχρι 10€.(εγω παιρνω καποια 5€ το πακετο αλλα 5-6 φορες το χρονο) Αν τα φτιαξεις με σωστο τροπο, αξιζουν μεχρι και το τελευταια ευρω. και να ξερεις να τα φτιαξεις γιατι μπορει να τα ισοπεδωσεις...για μακαρονια με κιμα παρε τα φτηνοτερα. 1.30 που εχουν δεν ειναι πολλα

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει διαφορά στα μακαρόνια, μεγάλη.

Όλα από το ίδιο αλεύρι είναι, αλλά με άλλη αναλογία φτιάχνεται το ζυμάρι, αλλιώς και για άλλο χρόνο ζυμώνεται, κόβεται, ξηραίνεται κλπ.

Τα barilla για μένα είναι αδιαπραγμάτευτα. Ειδικά με τις προσφορές που παίζουν, τα παίρνεις κάτω του 1 ευρώ/ πακέτο τις περισσότερες φορές και έχεις αισθητή αναβάθμιση, όχι τόσο σε γεύση, αλλά σε υφή.

Τα ελληνικά μακαρόνια είναι καλά για κανα παστίτσιο (που τα ζουμιά χαλάνε το όποιο ζυμαρικό έτσι κι αλλιώς) και κάναν τσιγγούνη εργένη μόνο, που μετράει 30λεπτα. Ειδικά Θαλασσινά και αυθεντική καρμπονάρα (αυγό) θέλουν την τέλεια υφή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2018 στις 7:38 ΠΜ, janus5555 είπε

αυτή η ζυγαριά που έχει αυτή την εβδομάδα, αξίζει, την έχει κανείς; 

Κι εμένα με ενδιαφέρει η ζυγαριά αν την έχει δοκιμάσει κάποιος. Για τα κιλά, τα υπόλοιπα δε με ενδιαφέρουν και τόσο. Απλά να δείχνει σταθερά, όχι να κατεβαίνεις, να ανεβαίνεις και να δείχνει άλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Yπάρχει διαφορά στα μακαρόνια, μεγάλη.

Όλα από το ίδιο αλεύρι είναι, αλλά με άλλη αναλογία φτιάχνεται το ζυμάρι, αλλιώς και για άλλο χρόνο ζυμώνεται, κόβεται, ξηραίνεται κλπ.

Τα barilla για μένα είναι αδιαπραγμάτευτα. Ειδικά με τις προσφορές που παίζουν, τα παίρνεις κάτω του 1 ευρώ/ πακέτο τις περισσότερες φορές και έχεις αισθητή αναβάθμιση, όχι τόσο σε γεύση, αλλά σε υφή.

Τα ελληνικά μακαρόνια είναι καλά για κανα παστίτσιο (που τα ζουμιά χαλάνε το όποιο ζυμαρικό έτσι κι αλλιώς) και κάναν τσιγγούνη εργένη μόνο, που μετράει 30λεπτα. Ειδικά Θαλασσινά και αυθεντική καρμπονάρα (αυγό) θέλουν την τέλεια υφή.

Μου αρέσουν πάρα πολύ οι αφορισμοί και οι γενικεύσεις.:P

Ειδικά όταν δεν αφήνουν περιθώριο αμφισβήτησης με κάτι σαν "κατά τη γνώμη μου" αλλά παραθέτονται σαν την απόλυτη αλήθεια

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papoys1 είπε

xaxaxaxax Η πίεση και η χοληστερίνη ωρέ  είναι κληρονομικό αν δεν τόχεις μην το φοβάσαι.Αν τόχεις στο DNA σου και χόρτα να τρώς κάποτε θα το αποκτήσεις.

Επειδή και άλλοι αναρωτιούνται θα σου πω τα εξής.

Ύψος 172  κιλά 84 (έχω λίγα παραπάνω αλλά δεν είναι και υπερβολικά-τα πάχη μου τα κάλη μου όπως λένε και κάποιες με ωραίες καμπύλες)

Αρτηριακή πίεση Μεγάλη γύρω στο 11 με 12     Μικρή γύρω στο  7 με 8  Παλμοί συνήθως γύρω στους 75.

Και επειδή πρόσφατα έκανα εξετάσεις Ζάχαρο 95  Χοληστερίνη 187 Λοιπά όλα μέσα στο φυσιολογικό δείκτη εκτός από αιματοκρίτη στο 38 (κληρονομικό βλέπεις (για αυτό παραπάνω λέω DNA  αλλά κανείς συγγενής μου δεν είχε πρόβλημα από το χαμηλό).Το μόνο άσχημο από αυτόν αν πίνω αρκετή ποσότητα  κρασί - ποτό κ.λ.π. ενώ κανονικά σε άλλους ανεβαίνει η πίεση και κοκκινίζουν εμένα μου πέφτει και κιτρινίζω επικίνδυνα οπότε το αποφεύγω γενικά σε μεγάλες ποσότητες (1-2 ποτηράκια) και το συμπληρώνω με γλυκά.:D

Θα σου πω ότι είμαι τακτικός αιμοδότης (τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο) χτες το απόγευμα ήμουν με την εγγονούλα στη γήπεδο Παλλήνης (ως συνήθως)  στο οποίο εγώ έκανα 7 στροφές με ελαφρό τροχαδάκι (μπορούσα και περισσότερες) αλλά η εγγονούλα έκανε 5 κουράστηκε και έπρεπε να γυρίσουμε σπίτι.

Φίλε   θα σου πω ότι στη ζωή μπορεί να περνάς καλά και να είσαι ευτυχισμένος όταν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και με αυτό που είσαι.Όχι με αυτό που θέλεις να είσαι αλλά δεν μπορείς να είσαι.

Επίσης θα σου πω να κάνεις χρήση από αυτό που επιθυμείς αλλά να μην κάνεις κατάχρηση.Η κατάχρηση βλάπτει όχι η χρήση και η στέρηση από αυτό θα σου δημιουργήσει άλλα κουσούρια.:P

Όσο για τα Μέλισσα μια χαρά Ελληνικά μακαρόνια είναι που φτιάχνονται με Ελληνικές πρώτες ύλες , εσύ και οι υπόλοιποι φάτε τα Ιταλικά μπαρίλα και  μίσκο  νομίζοντας ότι χρησιμοποιούν αλεύρι αλεσμένο από ανώτερο σιτάρι μεγαλωμένο σε βασιλικούς και πριγκηπικούς αγρούς πληρώστε το 1 ευρώ το μισό κιλό και έτσι θα έχετε μακροζωία.

Άρχοντας σε όλα σου είσαι ρε παππού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Μου ειπανε για ενα τσαι σκονη.. Οπως τα lipton.. Λεει τιποτα? Κ αν ξερει κανειε να μου πει πως λεγεται.. 

Πολύ καλό και δροσιστικό αλλά έχει πολύ ζάχαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...