Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανετε αντιπαραβολη την αποδειξη, με τις τιμες των προιοντων στο ραφι? (τις θυμαστε ή τις γραφετε σε χαρτι?)

 

Δεν καθισα να το κανω για να δω 'αν με κλεβουν', αλλα παντως τελευταια, δεν ξερω αν ειναι οτι εγω αγοραζω περισσοτερα και ακριβοτερα πραγματα ή οχι, αλλα πληρωνω πλεον περισσοτερα χρηματα στο lidl απ΄'οτι στο παρελθον...

:(

Πρεπει να το αναλυσω να δω τι φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν μου έχει τύχει ποτέ.

Και ακόμα και αν ξέφευγε από μένα από το έτερον ήμισυ είναι τελείως απίθανο ;)

Δεν αμφισβητώ ότι σε κάποιους μπορεί να έγινε αλλά θα το απέδιδα στο καθαρά ανθρώπινο λάθος και όχι σε "πολιτική"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην ορκιζεσαι!!!!

1,11/κιλο μπανανες σε προσφορα στο ραφι.....1,58/κιλο στο ταμειο!!!

Μου εκανε εντυπωση ....το ειπα......και κλασσικα το παραμυθι....'Αααα τωρα το βαλαμε,δεν προλαβαμε'

Πολλές φορές μου έχει τύχει στον βασιλόπουλο να είναι σε προσφορά κάποιο προϊόν αλλά στο ταμείο να μην κάνουν την έκπτωση, επίσης μερικές φορές υπάρχει έκπτωση που την κάνουν στο ταμείο χωρίς να υπάρχει κάποια σήμανση στο ράφι. Κυριολεκτικά άλλα αντί άλλων.

 

Στα lidl πάλι δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά να πληρώσω κάτι διαφορετικό από την τιμή ραφιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην ορκιζεσαι!!!!

1,11/κιλο μπανανες σε προσφορα στο ραφι.....1,58/κιλο στο ταμειο!!!

Μου εκανε εντυπωση ....το ειπα......και κλασσικα το παραμυθι....'Αααα τωρα το βαλαμε,δεν προλαβαμε'

 

Και υπό ποιες συνθήκες το "παραμύθι" θα το θεωρούσες πραγματική εξήγηση; Ή μήπως ότι και να σου πουν θα είναι παραμύθι;

Λυπάμαι που ίσως να ταράξω μερικούς αλλά όταν πάτε/με και ψωνίζετε/ουμε από κατάστημα με φθηνές τιμές μεν αλλά και με ελάχιστον προσωπικό (που "παίζει" σε όλα τα πόστα) δε τα αναμενόμενα είναι:

Ουρές στα ταμεία.

Ράφια που ενδεχομένως να μην είναι πάντα γεμάτα.

Κάποια ταμπέλα που ενδεχομένως άργησε να μπει ή να βγει.

και γενικά ενδεχόμενα θέματα στην ομαλή λειτουργία.

Μπορείτε πάντα να κάνετε/ουμε παράπονα γι΄αυτό στην εταιρία. Ενδεχομένως να πάει άπατο (θα το ακούσουν αλλά δεν πιστεύω να το λύσουν) αφού αυτή είναι η εταιρική φιλοσοφία της. Σε όποιον δεν αρέσει πολύ απλά πάει αλλού.

Και κυρίως, πάψτε να τα ζαλίζετε στο προσωπικό. Θαύματα κάνουν απ' ότι βλέπω τα παιδιά εκεί μέσα με τα δεδομένα που υπάρχουν.

Όποιος πραγματικά θέλει ν' αλλάξει κάτι (και όχι να το παίξει μικρός δικτατορίσκος σε ανθρώπους που απλά δεν μπορούν να του απαντήσουν όπως θα έπρεπε) ας κάνει τα όποια παράπονα/παρατηρήσεις του απευθείας στην εταιρία (μην μου πείτε ότι δεν ξέρετε να δουλεύετε email). Οι άνθρωποι απαντούν. Δεν ξέρω αν τα λύνουν όλα, αλλά απαντούν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από τα lidl μου αρέσουν τα χαρτικά και διάφορα αντικείμενα που φέρνει κατά καιρούς.. είχα αγοράσει κάτι πολύ φτηνούς αλτήρες 10 κιλών που με βόλεψαν πολύ και πιο παλιά κάτι ρακέτεσ πολυ ωραίες επίσης.. τώρα για τρόφιμα ποτέ δε θα ψώνιζα.. δυό φορές έχω πάρει παγωτό και ένα κείκ.. το μεν παγωτό δεν είχε γεύση.. σαν πάγος με ζάχαρη ήταν.. το κεικ.. αδιάφορο εντελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και υπό ποιες συνθήκες το "παραμύθι" θα το θεωρούσες πραγματική εξήγηση; Ή μήπως ότι και να σου πουν θα είναι παραμύθι;

Λυπάμαι που ίσως να ταράξω μερικούς αλλά όταν πάτε/με και ψωνίζετε/ουμε από κατάστημα με φθηνές τιμές μεν αλλά και με ελάχιστον προσωπικό (που "παίζει" σε όλα τα πόστα) δε τα αναμενόμενα είναι:

Ουρές στα ταμεία.

Ράφια που ενδεχομένως να μην είναι πάντα γεμάτα.

Κάποια ταμπέλα που ενδεχομένως άργησε να μπει ή να βγει.

και γενικά ενδεχόμενα θέματα στην ομαλή λειτουργία.

Μπορείτε πάντα να κάνετε/ουμε παράπονα γι΄αυτό στην εταιρία. Ενδεχομένως να πάει άπατο (θα το ακούσουν αλλά δεν πιστεύω να το λύσουν) αφού αυτή είναι η εταιρική φιλοσοφία της. Σε όποιον δεν αρέσει πολύ απλά πάει αλλού.

Και κυρίως, πάψτε να τα ζαλίζετε στο προσωπικό. Θαύματα κάνουν απ' ότι βλέπω τα παιδιά εκεί μέσα με τα δεδομένα που υπάρχουν.

Όποιος πραγματικά θέλει ν' αλλάξει κάτι (και όχι να το παίξει μικρός δικτατορίσκος σε ανθρώπους που απλά δεν μπορούν να του απαντήσουν όπως θα έπρεπε) ας κάνει τα όποια παράπονα/παρατηρήσεις του απευθείας στην εταιρία (μην μου πείτε ότι δεν ξέρετε να δουλεύετε email). Οι άνθρωποι απαντούν. Δεν ξέρω αν τα λύνουν όλα, αλλά απαντούν

 

 

Καταρχας να πω πως πραγματι ειχα αγορασει 2 μολις πραγματα εκεινη την ημερα και ετσι το προσεξα.

Η χρηματικη διαφορα ηταν γελοια και αναξια λογου.....(λιγοτερο απο μισο ευρω ή καπου εκει)

Προσπαθουσα να τονισω πως πραγματι και στην συγκεκριμενη φιρμα τετοιου ειδους λαθη μπορουν να συμβουν.

Ειμαι εκ φυσεως καχυποπτος (ειδικα οταν παντα τα οποια λαθη συμβαινουν μονοπλευρα εις βαρος του καταναλωτη-δεν μου εχει συμβει να με χρεωσουν ποτε κατι λιγοτερο απο την τιμη στο ραφι) απεναντι στις τακτικες μαρκετινγκ των μεγαλων εταιρειων..

Δεν ξερω αν το οτι προσεξα την διαφορα και το οτι το επεσημανα στο ταμειο (το οποιο θεμα λυθηκε εντελως ηρεμα και ομαλα,αλλωστε η διαφορα οπως ειπα και πριν ηταν ασημαντη) με κανει εναν αυταρχικο και σπασ@ρχιδι δικτατορισκο.......επισης δεν ξερω και αν οι αθλιες συνθηκες εργασιας (δεν γνωριζω πολλα το ομολογω,δεχομαι ως αληθινα τα λογια σου) των εργαζομενων δικαιολογει τα οποια λαθη εις βαρος μου......αλλα πιστευω πως ειναι νομιμο δικαιωμα μου να προασπισω τα δικαιωματα μου σαν πελατης (μεσα παντα στα πλαισια του σεβασμου της προσωπικοτητας του εργαζομενου).

Εκεινη την στιγμη και σαν αμμεσο μετρο το ειπα.....το email στην εταιρια και το 'εγγραφο παραπονων' ερχεται αργοτερα!

Και στο δικο μου μαγαζι που ολα περνανε απο τα χερια μου....που πρεπει να τρεχω για 15 δουλειες και ταυτοχρονα να εξυπηρετω τον πελατη .....λαθη τετοιου ειδους μπορουν να κλονισουν την πολυποθητη σχεση εμπιστοσυνης που τοσο δυσκολα χτιζεται....(οσοι γνωριζουν προσωπα και καταστασεις καταλαβαινουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανετε αντιπαραβολη την αποδειξη, με τις τιμες των προιοντων στο ραφι? (τις θυμαστε ή τις γραφετε σε χαρτι?)

 

Δεν καθισα να το κανω για να δω 'αν με κλεβουν', αλλα παντως τελευταια, δεν ξερω αν ειναι οτι εγω αγοραζω περισσοτερα και ακριβοτερα πραγματα ή οχι, αλλα πληρωνω πλεον περισσοτερα χρηματα στο lidl απ΄'οτι στο παρελθον...

:(

Πρεπει να το αναλυσω να δω τι φταιει.

Και γω παλια εδινα εικοσαρικο τωρα τριανταρια... δεν καθισα ποτε να δω τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθη παντού γίνονται.

δε ξέρω τι λέτε πάντως τα μεγαλύτερα καραγκιοζιλίκια εμένα μου έχουν τύχει σε μικρά μαρκετ της γειτονιάς.

άλλες τιμές στο ράφι, άλλες στο ταμείο, αρκετές φορές κιόλας.

αν πάρεις 1 προϊόν δε μπαίνουν στον κόπο να κάψουν απόδειξη, μη μιλήσω για τις διάφορες προσφορές που κάνουν οι εταιρίες 2+1 δώρο τα οποία τα σπάνε και τα πουλάνε χωριστά κι ας αναγράφεται πάνω "δε πωλείται χωριστά".

 

ξέρετε αυτά τα μάρκετ που πολλοί μας έχουν πρήξει να τα στηρίζουμε και να μη δίνουμε τα λεφτά μας στους Γερμανους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε παιζει φιλε, πλακα κανουμε, τοσες φορες μου συνεβη :lol:

Μολις χτες  στη μανα μου.

 

Επισης στο lidl εχω προσεξει οτι οι ταμιες ειναι αγενεις, μηπως εχουν εντολη να ειναι ετσι?

Δηλαδη ειναι το ακριβως αντιθετο των ταμιων του Πλαισιου :)

 

Μονο αυτο αγορασες και το προσεξες? γιατι αν εχεις παρει 30 πραγματα θα το διαπιστωσεις οταν φτασεις σπιτι, δηλαδη οταν ειναι πολυ αργα.

 

ναι, τους κανει η Ελενα Ακριτα εκτενες training

 

 

για τα λαθη στις αναγραφομενες τιμες παιζει να φταιει η πολιτικη του συγκεκριμενου καταστηματος. Σφυρα το στα κεντρικα, λογικα θα τους ενδιαφερει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να πω ................

 

Επειδή μάλλον δεν το κατάλαβες (ή απ' ότι βλέπω μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά) μόνο το πρώτο μέρος του post μου αναφέρεται στο σχόλιό σου (το τμήμα που μιλάει για "παραμύθι").

Απλά από εκεί ορμώμενος το επέκτεινα και αναφέρθηκα γενικά σε φάσεις που βλέπω μέσα στα Lidl ("μα καλά δεν υπάρχει άλλο ταμείοοοο") ή που διαβάζω εδώ.

Ζητώ συγνώμη αν αισθάνθηκες ότι σε πρόσβαλα ή σου επιτέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις εικασίες, καταγγελία χωρίς φωτογραφία απόδειξης και τιμής ραφιού δεν στέκει, παρά μόνο σε κάτι εκπομπές Τάτι και Αυτιά. Αυτό που ζούμε διαδικτιακά τα τελευταία χρόνια με το Lidl και τα "Ελληνικά ΣΜ" είναι Κράζεις - Θαυμάζεις.

 

Δεύτερο, όσοι ψωνίζουν πραγματικά από τα lidl, γνωρίζουν τις τιμές σχεδόν απ'εξω τουλάχιστον στα προιόντα γκάμας που όταν αλλάζουν -συνήθως προς τα πάνω δυστυχώς- φυσικά μας ενοχλεί αλλά δεν υπάρχει ποτέ λάθος στο ταμείο. Φυσικά οι αλλαγές τιμών δεν γίνονται εν μέσω βάρδιας, αλλάζουν το βράδυ.

 

Τρίτο, σε όλα τα καταστήματα lidl υπάρχει κοντά στα ψυγεία ένα μηχάνημα scanner που δείχνει τις τιμές των προιόντων. Οι τιμές του scanner είναι οι τιμές στο ταμείο. Οποιος έχει όρεξη ας πάει ένα καρότσι πράγματα να τα τσεκάρει.

 

Τέταρτο, προβλήματα με διαφορετικές τιμές έχουν υπάρξει σε περιπτώσεις λαχανικών/φρούτων γιατί οι τιμές κάποιες φορές λόγω όγκου τροφίμων είναι αρκετά μπερδεμένες (δεν αντιστοιχεί η τιμή επάνω στο προιόν από κάτω) και φυσικά γιατί ο αγοραστής παίρνει χωρίς να προσέχει τι αγοράζει. Για τις μπανάνες που λέει ο φίλος πιο πάνω, τότε είχε και με 1,5ε/κιλό και με 1,11ε. Αν πήρες τις ακριβές δεν σου φταίει κανένας, έχουν αυτοκόλλητο πάνω και ξεχωρίζουν.

 

Πέμπτο, περιπτώσεις όπου υπάρχουν εποχικές προσφορές (πχ. ελιές, χαλβάς, νερά, πορτοκαλάδες) σε σταντ συνήθως μέσα στη μέση και ακριβώς μπροστά στα ταμεία, αυτά γίνονται μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα όπου ΝΑΙ μπορεί η τιμή να μην αντιστοιχεί γιατί υπάρχει κι αυτό το 1% του καγκουρέλληνα μαγαζάτορα που θέλει να κερδίσει από την απροσεξία του κόσμου. Στην περίπτωση αυτή φωτό την απόδειξη και το σταντ και τηλ. στην εταιρία να τους κοπεί ο βήχας. :mad:

 

Τέλος για να μη τα λέμε όλα ρόδινα κι επειδή μιλάμε για επιχειρήσεις και δη μπακάλικα: δεν θυμάμαι κανένα μπακάλη από εποχής Κολοκοτρώνη που να μη κλέβει "στο ζύγι". Ακόμη και στη λαική γίνεται το έλα να δεις στις κλεψιές, μέχρι βουλγάρικα κέρματα δίνουν για ρέστα. Είναι το βίτσιο του επαγγέλματος, μάλλον.

 

ΥΓ: μόλις γύρισα από lidl, γίνεται της σφαγής στα ξηροκάρπια. Τέτοια γυφτιά δεν έχω ξαναματαδεί :P


τοσο εχει το κερυγκορλντ

Εχει το κερυγκολντ 8,80ε το κιλό; :shock:

http://www.caremarket.gr/SearchV2.aspx?showphrase=1&Search_Query=KERRYGOLD

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανετε αντιπαραβολη την αποδειξη, με τις τιμες των προιοντων στο ραφι? (τις θυμαστε ή τις γραφετε σε χαρτι?)

 

 

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο να μη θυμασαι τις τιμες στις ταμπελες, συνηθως οι τιμες αυτες ειναι που σε κανουν να παρεις το συγκεκριμενο προιον ή  αλλες φορες πας  για να παρεις ειδικα αυτο, οπως πχ. προχτες που ειχανε σε μεγαλη ταμπελα φραουλες 1,20 το κεσεδακι για να διαπιστωσεις τελικα στο σπιτι οτι στις χρεωσαν 2.20...

Το lidl εχει γνωστο ιστορικο σε τετοια, ερχεται και Πασχα, θυμαστε την κομπινα που ειχε κανει περσι με το φτηνο αρνακι?

Επεξ/σία από iordanis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να τελειώνουμε με τις εικασίες, καταγγελία χωρίς φωτογραφία απόδειξης και τιμής ραφιού δεν στέκει, παρά μόνο σε κάτι εκπομπές Τάτι και Αυτιά. Αυτό που ζούμε διαδικτιακά τα τελευταία χρόνια με το Lidl και τα "Ελληνικά ΣΜ" είναι Κράζεις - Θαυμάζεις.

 

Δεύτερο, όσοι ψωνίζουν πραγματικά από τα lidl, γνωρίζουν τις τιμές σχεδόν απ'εξω τουλάχιστον στα προιόντα γκάμας που όταν αλλάζουν -συνήθως προς τα πάνω δυστυχώς- φυσικά μας ενοχλεί αλλά δεν υπάρχει ποτέ λάθος στο ταμείο. Φυσικά οι αλλαγές τιμών δεν γίνονται εν μέσω βάρδιας, αλλάζουν το βράδυ.

 

Τρίτο, σε όλα τα καταστήματα lidl υπάρχει κοντά στα ψυγεία ένα μηχάνημα scanner που δείχνει τις τιμές των προιόντων. Οι τιμές του scanner είναι οι τιμές στο ταμείο. Οποιος έχει όρεξη ας πάει ένα καρότσι πράγματα να τα τσεκάρει.

 

Τέταρτο, προβλήματα με διαφορετικές τιμές έχουν υπάρξει σε περιπτώσεις λαχανικών/φρούτων γιατί οι τιμές κάποιες φορές λόγω όγκου τροφίμων είναι αρκετά μπερδεμένες (δεν αντιστοιχεί η τιμή επάνω στο προιόν από κάτω) και φυσικά γιατί ο αγοραστής παίρνει χωρίς να προσέχει τι αγοράζει. Για τις μπανάνες που λέει ο φίλος πιο πάνω, τότε είχε και με 1,5ε/κιλό και με 1,11ε. Αν πήρες τις ακριβές δεν σου φταίει κανένας, έχουν αυτοκόλλητο πάνω και ξεχωρίζουν.

 

Πέμπτο, περιπτώσεις όπου υπάρχουν εποχικές προσφορές (πχ. ελιές, χαλβάς, νερά, πορτοκαλάδες) σε σταντ συνήθως μέσα στη μέση και ακριβώς μπροστά στα ταμεία, αυτά γίνονται μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα όπου ΝΑΙ μπορεί η τιμή να μην αντιστοιχεί γιατί υπάρχει κι αυτό το 1% του καγκουρέλληνα μαγαζάτορα που θέλει να κερδίσει από την απροσεξία του κόσμου. Στην περίπτωση αυτή φωτό την απόδειξη και το σταντ και τηλ. στην εταιρία να τους κοπεί ο βήχας. :mad:

 

Τέλος για να μη τα λέμε όλα ρόδινα κι επειδή μιλάμε για επιχειρήσεις και δη μπακάλικα: δεν θυμάμαι κανένα μπακάλη από εποχής Κολοκοτρώνη που να μη κλέβει "στο ζύγι". Ακόμη και στη λαική γίνεται το έλα να δεις στις κλεψιές, μέχρι βουλγάρικα κέρματα δίνουν για ρέστα. Είναι το βίτσιο του επαγγέλματος, μάλλον.

 

ΥΓ: μόλις γύρισα από lidl, γίνεται της σφαγής στα ξηροκάρπια. Τέτοια γυφτιά δεν έχω ξαναματαδεί :P

Εχει το κερυγκολντ 8,80ε το κιλό; :shock:

http://www.caremarket.gr/SearchV2.aspx?showphrase=1&Search_Query=KERRYGOLD

 

Στο mymarket το εχει πιο φθηνα

 

20150403_203554.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mymarket το εχει πιο φθηνα

Κατ'αρχήν συγκρίναμε τυρί gooda συσκευασμένο καμία σχέση με τυρί πάγκου, το πρώτο έχει +30% στην τιμή. Καλή τιμή όμως στο mymarket (τσένταρ :D), δυστυχώς το κοντινότερο εδώ είναι στα ~12 χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...