Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Νέος και ωραίος εδώ με Wii-USB-Loader-GX... ;)

 

Ενώ σε άλλα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει (~ 40) δεν έχω πρόβλημα και τρέχουν κανονικά (με το ERROR #2 -> ANTI) σε όποια δυσκολεύονται να τρέξουν by default...

 

Με το Sports Resort έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να το τρέξω. :(

Πρέπει να κάνω κάτι, και τι;

Το Wii Motion Plus είναι απαραίτητο για να παίξει το Sports Resort ή λέω βλακείες;

 

Επίσης, τώρα μετά το softmod πως κάνουμε update ή δεν κάνουμε καθόλου;

Στη περίπτωση που το απαιτεί το παιχνίδι τι κάνουμε;

 

Στην πολύ πιθανή περίπτωση να έχουν απαντηθεί ήδη όλα αυτά που ρωτάω, παρακαλώ μην με παραπέμψετε γενικότερα στο topic γιατί είναι 450+ σελίδες... :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

Καλησπέρα

Το Wii Motion Plus είναι απαραίτητο για να παίξει το Sports Resort ή λέω βλακείες;

 

Είναι απαραίτητο

 

Επίσης, τώρα μετά το softmod πως κάνουμε update ή δεν κάνουμε καθόλου;

Στη περίπτωση που το απαιτεί το παιχνίδι τι κάνουμε;

Αν κάνεις update χάνεις το softmod

Φορτώνουμε το παιχνίδι στο σκληρό με το wbfs manager και έχουμε επιλέξει να φορτώνει μόνο το παιχνίδι και όχι τα updates.

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων !!!

Παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήρα και εγω μια Wii black edtion (αγορά 10 Μαρτίου πολυ φρέσκια) και όπως είναι φυσικό προσπάθησα να την softmodaro και βρήκα 10αδες οδηγούς απο ελληνικά και ξένα forum. Tελικό αποτελεσμα είναι να έχω μπερδευτεί μετα απο μέρες ψάξιμο και το τελικό αποτέλεσμα που θέλω να δουλευει το usb loader για να μην γραφω δισκάκια (εβαλα και το neogama to opoio Φορτώνει dvd backup)

Υπάρχει καποιος οδηγός για 4.2Ε που να δουλευει χωρίς να παραπέμπει σε χίλια άλλα δυο πράγματα??

Αρχικά έβαλα το homebrew και εκανα Νand bacup ολα καλά. μετά από εκει αρχισε να χαλάει το πραγμα καθώς ο installer δεν μπορούσε να μου βρει τα bios που ελεγε ενας στο youtube 249,250,222,223 σε όλα αυτά ειτε κολούσε το μηχανημα είτε εβγαζε στο τέλος κάποιο error. Teloς πάντων αφού βρήκα εναν άλλο οδηγό μου ειπε οτι πρεπει να βάλω το Trucha Bug για να κανω remove καποια ΙΟS και μάλιστα αυτά που δεν δουλευαν τα παραπανω. αυτό εδώ http://gbatemp.net/index.php?showtopic=171901 Στο τέλος αφού κατάφερα και έβαλα το ios 36 όπως γράφει με τον wad installer δεν μου τρέχουν στο τέλος τα usb loader GX kai geogama ( Kάπου άλλου παλι λεει οτι πρέπει να ξαναβάλεις το IOS249 ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΑΥΤΑ) Δεν ξέρω εχω διαβάσει εκατοντάδες γραμμές σε forum και στο τέλος αυτο που θέλω να κάνω δεν το καταφερα.

Αν γνωρίζει καποιος πέντε πραγματακια στην έκδοση ομως αυτήν 4.2Ε γιατί οι οδηγοί μπερδεύουν και τις εκδόσεις μεταξύ τους, αφήστε που σε πανε μια απο εδω , μια απο εκεί ας μου πει και μένα ή ας με δώσει ενα οδηγό να ξεστραβωθώ.

 

ευχαριστώ

Ενας απελπισμένος ξάγρυπνος κάτοχος κονσόλας Wii....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε κατά γράμμα αυτούς τους οδηγούς και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

http://www.360-gr.com/forum-f10/topic-t2764.htm?sid=743c05e01f2da831cc4c4a24357a914c

 

Συμβουλή μου είναι α) υπομονή και καθαρό μυαλό, και β) να τους εκτυπώσεις και να πας βήμα-βήμα, διαβάζοντας και πράττοντας...

 

- Φυσικά και οι οδηγίες δεν είναι δικές μου αλλά ανήκουν στους δημιουργούς τους. -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως υπαρχουν αρκετοι οδηγοι ακολουθησε αυτον που σου εδωσε ο φιλος απο πανω και προσεχε με τα ιοσ γιατι μπορει και να μην ξαναδουλεψει το γουι

 

ο οδηγος ειναι οκ οποτε μελετησε τον κι ακολυθησε τον κατα γραμμα

 

το neogama δεν θα σου δουλεψει εσενα για dvd ειναι η νεα σειρα η δικια σου μονο με usb loader θα παιξεις

καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ ήδη προχώρησα με τον οδηγό. Για να δούμε ακόμα δεν δοκίμασα να παίξω με usb loader. Αλλά εφυγα απο την στενωπό των εγκαταστάσεων και απεγκαταστάσεων των ios.

να στε καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες έχω ένα θέμα και χρειάζομαι την βοηθειά σας.

Έχω το Wii softmodded εδώ και κανά 2μηνο περίπου, χρησημοποιώ έναν εξωτερικό της Toshiba 320gb 2,5" απροβλημάτιστα μέχρι προχθές.

Όταν πήγα να φορτώσω το usbloader το Wii κόλλησε και άρχισε το DVD tray να ανάβοσβήνει μέχρι που αναγκάστικα να το κάνω hard reset (πίεση στο on/off μέχρι να σβήσει).

 

Άλλες φορές μπαίνω στο menu με τα games του usb loader αλλά μετά κολλάει ή όταν πάω να επιλέξω game.

 

Έχει κανένας παλιός καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει και κανά tip για fix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες έχω ένα θέμα και χρειάζομαι την βοηθειά σας.

Έχω το Wii softmodded εδώ και κανά 2μηνο περίπου, χρησημοποιώ έναν εξωτερικό της Toshiba 320gb 2,5" απροβλημάτιστα μέχρι προχθές.

Όταν πήγα να φορτώσω το usbloader το Wii κόλλησε και άρχισε το DVD tray να ανάβοσβήνει μέχρι που αναγκάστικα να το κάνω hard reset (πίεση στο on/off μέχρι να σβήσει).

 

Άλλες φορές μπαίνω στο menu με τα games του usb loader αλλά μετά κολλάει ή όταν πάω να επιλέξω game.

 

Έχει κανένας παλιός καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει και κανά tip για fix?

 

Πέρασε την τελευταία έκδοση του loader (ή και κάποιον άλλο)

 

Υποπτεύομαι πως είναι θέμα λογισμικού... τώρα το πως προέκυψε άλλο θέμα (μου χει τύχει και μένα όταν είχα αλλάξει IOS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το response, έχω και τον GX εγκατεστημένο στο homebrew, θα δοκιμάσω συτόν.

 

Υ.Γ.

Μπορώ να βγάλω τον GX στο αρχικό channel menu όπως τον usbloader? Δλδ να μη χρειάζεται να μπαίνω στο homebrew.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το response, έχω και τον GX εγκατεστημένο στο homebrew, θα δοκιμάσω συτόν.

 

Υ.Γ.

Μπορώ να βγάλω τον GX στο αρχικό channel menu όπως τον usbloader? Δλδ να μη χρειάζεται να μπαίνω στο homebrew.

 

Μπορείς, εγκαθιστώντας το Forwarder Channel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάτι σαν "συντομεύσεις" που μπαίνουν στο αρχικό μενού αλλα στη πραγματικότητα το πρόγραμμα παραμένει στην sd κάρτα... αλλά δεν θυμάμαι το όνομα αυτή τη στιγμή:-(. Αν μου ρθει αργότερα, θα σου γράψω.

 

Για αρχή δοκίμασε αν παίζει κανονικά με τον άλλο loader και βλέπουμε.

 

---------- Προσθήκη στις 10:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:57 ----------

 

Μπορείς, εγκαθιστώντας το Forwader Channel.

 

Α γεια σου :-) Είχα κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια, το forwader το εγκαθιστώ στη SD σωστά?

 

Το Forwarder είναι wad αρχείο, το εγκαθιστάς μέσω Wad Manager και μπαίνει ως κανάλι στο Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες ερωτήσεις ....

 

1) μπορώ να κάνω partition σε ntfs δίσκο χωρίς να χάσω δεδομένα???

 

2) μπορώ να τρέξω games με κάποιον loader σε ntfs δίσκο (χωρίς να τον κάνω wbfs)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...