Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπηκα κι εγω στη διαδικασια να περασω τα παντα απο WBFS volume σε NTFS με .wbfs image files, ολα καλα κι ολα ωραια, και λεω μια και κανω την επιχειρηση, να φτιαξω κι ενα μικρο partition FAT32 να δοκιμασω και το TRIIFORCE. Ελα ομως που δεν το βλεπει με τιποτα και μου δινει το error cant get title list...

 

<SNIP> ...

 

Τελικα εκανα ξανα dump τη NAND αλλα αυτη τη φορα οχι με το bootmii αλλα mε το YAWND, ανοιξα το NAND dump folder με το ShowMiiWads και πεταξα οσα games eιχα εγκαταστησει εγω και μετα έριξα απο πανω τα title και ticket folders με τα converted wads που ειχα. Τωρα τα βλεπει κανονικα αν και χωρις thumbnails (ειναι png, σωστη διασταση, στο σωστο folder triiforce_mrc στο root της SD)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το Wiiflow, οπότε θα απαντήσω βάση εμπειρίας με το USB Loader GX :P.

 

Καταρχήν τι είδους κόλλημα κάνει; Κολλάει το Wii, δεν παίζουν τα παιχνίδια ή σε πετάει στο κεντρικό μενού του Wii; Στην τελευταία περίπτωση, το channel που εγκαθιστάς μάλλον είναι Forwarder channel. Για να παίξει σωστά πρέπει το wiiflow να μπει σε συγκεκριμένο directory στην SD κάρτα (αυτό που ορίζει ο Forwarder στις οδηγίες του).

 

 

οκ ευχαριστω ειχα βαλει το Forwarder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να μετατρέψω κάποια παιχνίδια που έχω σε iso δηλαδή 4+ gb σε rar, γιατί κρατάω όλα τα παιχνίδια και έχουν μαζευτεί πολλά σε iso = πολλά gb, ενώ τα rar που έχω είναι πολύ μικρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να μετατρέψω κάποια παιχνίδια που έχω σε iso δηλαδή 4+ gb σε rar, γιατί κρατάω όλα τα παιχνίδια και έχουν μαζευτεί πολλά σε iso = πολλά gb, ενώ τα rar που έχω είναι πολύ μικρότερα;

 

Μήπως να χρησιμοποιήσεις το WinRAR; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ψάχνω-ψάχνω και τελικά μπερδεύομαι πιο πολύ.

 

Θέλω εξωτερικό σκληρό για το wii με τα εξής χαρακτηριστικά

να είναι 2.5" ώστε να παίρνει ρεύμα απο την USB και να μην θέλει έξτρα καλώδιο

να έχει χωρητικότητα 320GB

να είναι δοκιμασμένος με USB Loader GX

 

διάβασα στην σελίδα αυτή http://wiki.gbatemp.net/wiki/index.php?title=USB_Devices_Compatibility_List#500GB άλλα έχει και μερικούς δίσκους που έχουν ψιλοπροβληματάκια.

 

για αυτό θέλω τα φώτα σας, με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστικά ποιός δίσκος δουλεύει στα σίγουρα δοκιμασμένος απο εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ξέρω, αυτόν κοιτούσα...άλλα δυστυχώς παντού είναι εξαντλημένος....!

 

καμια άλλη πρόταση δοκιμασμένη.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω, αυτόν κοιτούσα...άλλα δυστυχώς παντού είναι εξαντλημένος....!

 

καμια άλλη πρόταση δοκιμασμένη.....?

 

Όποιον WD έχω δοκιμάσει, δουλεύει. Πάρε το πιο ακριβό μοντέλο, αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/External-HDD-DVD-USB/External-HDD/Western-Digital-My-Passport-For-Mac-320GB-External-HDD-2-5inches-WDBAAB3200ACH.htm

 

Βασικά το πρόβλημα συμβατότητας δεν έγκειται στον κάθε δίσκο καθεαυτό, αλλά στις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας που έχει. Πολλοί δίσκοι είναι ρυθμισμένοι να σταματάνε την κίνηση των κεφαλών στα 10 λεπτά, εφόσον δεν χρησιμοποιούνται. Έτσι όταν το Wii χρειαστεί να προσπελάσει δεδομένα και βρίσκει τον δίσκο σταματημένο, κολλάει. Η Western Digital έχει software με το οποίο μπορείς να αλλάξει αυτή τη ρύθμιση, οπότε όποιον και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Σίγουρα και άλλες εταιρίες έχουν ανάλογα utilities, απλά εγώ έχω δοκιμάσει μόνο με δίσκους της WD και γι' αυτό στους προτείνω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο γίνεται και με τους segate (ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας) αλλά πήγα να δω τιμές στο πλαίσιο και ζαλίστηκα! Αντί να φτηναίνουν αυτοί ακριβαίνουν!

http://www.skroutz.gr/s/80138/Seagate-Portable-External-Drive-500GB.html

Seagate 2.5'' External 500GB Portable ST905004EXD101-RK USB 2.0 7200rpm

72 ευρά νομίζω πως σου βρήκα καλή τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το USBLoaderGX εχει λειτουργια που καθε 3 και λιγο τσιμπαει τον σκληρο ζητωντας ενα ελαχιστο δεδομενο, κανοντας refresh ή κατι τετοιο, και τον κραταει ξυπνιο συνεχως. Πιθανοτατα κι αλλοι loaders το κανουν, το θυμαμαι σαν feature απο τον Σεπτεμβριο τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον loader χρησιμοποιείται? o gx έχει πολύ ωραίο interface αλλά ό άλλος ο πιο απλός παίζει όλα τα παιχνίδια.

μπορούμε να βάλουμε και παιχνίδια gamecube στον uloader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον loader χρησιμοποιείται? o gx έχει πολύ ωραίο interface αλλά ό άλλος ο πιο απλός παίζει όλα τα παιχνίδια.

μπορούμε να βάλουμε και παιχνίδια gamecube στον uloader?

 

Ποιό παιχνίδι δεν σου παίζει με τον GX?

Gamecube+USB δεν πάνε μαζί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό παιχνίδι δεν σου παίζει με τον GX?

Gamecube+USB δεν πάνε μαζί..

 

καλησπέρα,

δεν παίζει το tathunoko vs capcom έχω την έκδοση 1.0 οπότε έψαξα το απλό uloader το οποίο τα παίζει όλα το συνήθισα τώρα κι ας έχει φτωχό interface.

να ρωτήσω και κάτι άλλο κυκλοφορούν στο ebay διάφορα controllers απο κίνα μεριά honk kong κλπ μαιμουδίσια αλλά πολύ φθηνά 8 $ το wiimote έχει κανείς εμπειρία? θα είναι οκ?

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

δεν παίζει το tathunoko vs capcom έχω την έκδοση 1.0 οπότε έψαξα το απλό uloader το οποίο τα παίζει όλα το συνήθισα τώρα κι ας έχει φτωχό interface.

να ρωτήσω και κάτι άλλο κυκλοφορούν στο ebay διάφορα controllers απο κίνα μεριά honk kong κλπ μαιμουδίσια αλλά πολύ φθηνά 8 $ το wiimote έχει κανείς εμπειρία? θα είναι οκ?

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

To tatsunoko vs capcom εμένα παίζει κανονικά. Απλά ενημερώνω.. Για τα motes έχουν αναφερθεί στο forum αγορές από dealextreme. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αν ψάξεις λίγο στα σχετικά threads ίσως βρεις γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...