Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
γίνεται αφού θα κάνεις update σε 4,2

 

ναι, έχω την 4.2E, οπότε δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα με την κάρτα μνήμης που είναι SDHC

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Υπάρχει ρύθμιση στο μενού για το αν θα χρησιμοποιεί το NTFS ή το WBFS partition.

 

είναι στο ntfs παρτιτιον.

 

και φαινεται ο σκληρος (χωρητικότητα) αλλα όχι τα παιχνιδια

 

είναι δυνατόν να είναι ασύμβατος ο δίσκος? (εσωτ. WD green σε εξωτ. θήκη)

 

....όσο και αν σας φανεί παράξενο έβαλα το όνομα του subdirectory με μικρά γράμματα (Ε:\wbfs), και αμέσως μου εμφάνισε τα παιχνίδια...

Επεξ/σία από ΑΝΤΩΝΗΣ Β
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά SOS

 

ακολουθώ κανονικά τα βήματα του οδηγού http://www.360-gr.com/forum-f10/topic-t2764.htm (για 4.2 χωρίς controller) άλλα στο βήμα 3 και στην 6η παύλα εκεί που λέει "Επιλέγουμε IOS15 και πατάμε Α στο Wii Controller" εμένα μου έβγαλε να επιλέξω το IOS36

 

τι να κάνω????

 

αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει τώρα γιατί έχω μείνει με ανοιχτό το wii....στη μέση της διαδικασίας

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

οκ παιδιά το βρήκα, έπρεπε να πάω με το σταυρό δεξιά-αριστερά και να επιλέκω το IOS15....εύκολο άλλα φοβόμουν να πατήσω οτιδήποτε.

 

τελικά ολοκλήρωσα όλη τη διαδικασία κανονικά, εκτός απο το "Πατάμε το A για να αφήσουμε το NAND emulator disabled." στο 5ο βήμα γιατί δεν συνάντησα κάτι τέτοιο στην διαδικασία. Πειράζει αυτό?

 

και κάτι ακόμη....τώρα πως θα τρέχω παιχνίδια απο εξωτερικό σκληρό? υπάρχει κάποιος ανάλογα καλός οδηγός?

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά μήπως τώρα που έγινα και εγώ soft υπάρχει κανένα invite....για να γνωρίσω κανέναν καλό θείο?

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τώρα πως θα τρέχω παιχνίδια απο εξωτερικό σκληρό? υπάρχει κάποιος ανάλογα καλός οδηγός?

 

Υπάρχει εκεί που κατέβασες και τον προηγούμενο

όσο για θείο δεν ξέρω αλλά εγώ θα έβαζα στο wii ένα sos για να γίνει wiisos

ή θα έψαχνα λίγο τα ισπανικά αν καταλάβαινα τη γλώσσα espal και wii

και βέβαια μόνο αν είχα ήδη το παιχνίδι θα το κατέβαζα από κάπου αλλού,

για αντίγραφο ασφαλείας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει παιδιά τα ξεκαθάρισα τα πράγματα. για όποιον ενδιαφέρεται.

 

έκανα subdirectory με όνομα \wbfs στο σκληρό ntfs (χωρίς partition κτλ) και με το πρόγραμμα wii game manager έβαλα τα iso που έστειλε ο θείος (όπως που λέει παραπάνω ο φίλος) μέσα στο \wbfs σε μορφή αρχείων με κατάληξη .wbfs και όλα πήγαν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tatsunoko VS Capcom δεν παίζει σε wiikey1? Το έχω γράψει κάνα 2 φορές και δεν το διαβάζει καν :( (δεν πιστεύω να παίζει μόνο με σοφτμοντ σαν το Μάριο γιατί θα ξενερώσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοήθεια αν είναι δυνατόν......

 

έκανα το softmod, άλλα τώρα που μπαίνω στο homebrew channel δεν μου βγάζει καμια επιλογή. Μόνο φουσκάλες!!!!!

κάτω δεξιά αναβοσβήνει το ένα απο τα δύο εικονίδια...άλλα μόνο φουσκάλες.

 

τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

 

---------- Προσθήκη στις 22:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:26 ----------

 

παιδιά τώρα πλέον σκέφτομαι την αγορά ενός εξωτερικού σκληρού ώστε να είναι πλήρες το μηχάνημα.

 

μπορείτε να μου πείτε μερικούς δίσκους που συνεργάζονται άψογα με το wii ώστε να αποφύγω τυχόν προβλήματα?

 

επίσης, παίζει ρόλο αν θα είναι 2.5" ή 3.5"?

 

γίνεται να μην έχει ο δίσκος δική του τροφοδοσία ώστε να παίρνει ρεύμα απο την usb του wii?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βοήθεια αν είναι δυνατόν......

 

έκανα το softmod, άλλα τώρα που μπαίνω στο homebrew channel δεν μου βγάζει καμια επιλογή. Μόνο φουσκάλες!!!!!

κάτω δεξιά αναβοσβήνει το ένα απο τα δύο εικονίδια...άλλα μόνο φουσκάλες.

 

τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

 

---------- Προσθήκη στις 22:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:26 ----------

 

παιδιά τώρα πλέον σκέφτομαι την αγορά ενός εξωτερικού σκληρού ώστε να είναι πλήρες το μηχάνημα.

 

μπορείτε να μου πείτε μερικούς δίσκους που συνεργάζονται άψογα με το wii ώστε να αποφύγω τυχόν προβλήματα?

 

επίσης, παίζει ρόλο αν θα είναι 2.5" ή 3.5"?

 

γίνεται να μην έχει ο δίσκος δική του τροφοδοσία ώστε να παίρνει ρεύμα απο την usb του wii?

 

Αν δεν σου δείχνει τίποτα μέσα το homebrew channel, σημαίνει 3 πράγματα:

1) Δεν έχεις τοποθετήσει την SD κάρτα στην υποδοχή.

2)΄Έχεις τοποθετήσει την κάρτα αλλά δεν έχεις βάλει μέσα καμμία εφαρμογή

3) Έχεις βάλει στην κάρτα εφαρμογές, αλλά όχι στο σωστό directory και με το σωστό name (boot.dol).

 

Όσον αφορά τους δίσκους, από προσωπική εμπειρία έχω δει πως παίζουν όσοι WD έχω δοκιμάσει. Αν θα είναι 2.5" ή 3.5" είναι καθαρά δικό σου θέμα, φυσικά και η USB παρέχει ρεύμα στους δυομισάρηδες. Υπάρχει και η επίσημη λίστα συμβατότητας που περιλαμβάνει αρκετούς δίσκους και φλασάκια:

http://wiki.gbatemp.net/wiki/index.php?title=USB_Devices_Compatibility_List

Απλά να ξέρεις ότι στην περίπτωση που πάρεις δίσκο μεγαλύτερο των 500GB, πρέπει να φτιάξεις ένα partition έως 500GB αλλιώς δεν μπορεί να το διαβάσει. Προσωπικά χρησιμοποιώ WBFS partition των 160GB, έχω εγκαταστήσει μέσα περίπου 50 παιχνίδια, και έχει ελεύθερα περίπου 50GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ φίλε μου,

 

τελικά έβαλα όλο το πακέτο των αρχείων με το οποίο είχα κάνει softmod και στον φάκελο wad πρόσθεσα και το USB Loader GX r815 - ULNR.wad

 

έτσι όλα πήγαν οκ.

 

άρα, τελικά η κάρτα SD πρέπει να είναι μόνιμα μέσα για να μπορείς να δουλεύεις τα πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείτε να μου πείτε μερικούς δίσκους που συνεργάζονται άψογα με το wii ώστε να αποφύγω τυχόν προβλήματα?

 

και οι segate 2,5 ιντσών μια χαρά παίζουν όπως και των 3,5 ιντσών. Απλά να ξέρεις ότι πάνω από 500 παιχνίδια δεν μπορείς να βάλεις στο δίσκο...

Άρα το μέγιστο που προτείνω είναι 500Gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, χρειάζεται.

 

Υπάρχει και τρόπος να κάνεις install το USB Loader στον σκληρό και να φορτώνει από εκει. Δεν είναι απαραίτητη η SD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...