Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και τρόπος να κάνεις install το USB Loader στον σκληρό και να φορτώνει από εκει. Δεν είναι απαραίτητη η SD.

 

Κάτσε ρε συ και πως θα τρέξει το homebrew περιβάλλον;

 

Μια sd κάρτα χρειάζεται... δεν την γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ και πως θα τρέξει το homebrew περιβάλλον;

 

Μια sd κάρτα χρειάζεται... δεν την γλιτώνεις.

 

To Homebrew channel το χρειάζεσαι μέχρι να κάνεις Install το usb loader channel. Μετά μπορείς να "πεις" στο usb loader πού θα κοιτάει για να φορτώσει τα αρχεία που χρειάζεται. Και πολύ απλά του λές κοίτα στο τάδε folder στον σκληρό.

 

Οπότε χρειάζεσαι μια sd μεχρι να τα εγκαταστήσεις όλα, αλλά μετά μπορείς να την αφαιρέσεις και όλα παίζουν άψογα. Πίστεψε με, έτσι τρέχει το δικό μου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα κι εγω στη διαδικασια να περασω τα παντα απο WBFS volume σε NTFS με .wbfs image files, ολα καλα κι ολα ωραια, και λεω μια και κανω την επιχειρηση, να φτιαξω κι ενα μικρο partition FAT32 να δοκιμασω και το TRIIFORCE. Ελα ομως που δεν το βλεπει με τιποτα και μου δινει το error cant get title list...

 

Ο σκληρος εχει 2 partitions:

α) FAT32, Primary, Active με το NAND dump σε decoded αρχεια στο root (οχι σκετο το NAND.BIN). Οταν το βλεπω με το ShowMiiWads τα δειχνει κανονικα, με τα IOS απο το dump κλπ.

β) NTFS, Primary με ενα folder "wbfs" στο οποιο εχω ριξει τα .wbfs files και τα βλεπει μια χαρα το USBLoaderGX.

 

Συστημα εχω το 4.2Ε με ολη τη διαδικασια που λεει εδω, το 249 ειναι το πιο προσφατο v.19 (δοκιμασα και το IOS57 και το 38 μπας και το προτιμουσε αλλα και τα δυο στο 249 δεν κανουν διαφορα), το Hermes ειναι v.5 (αν και δεν το χρησιμοποιει ετσι κ αλλιως). Οταν τρεχω το Triiforce κι επιλεγω real nand την βλεπει κανονικα και μου δειχνει τα 3 channels που εχω περασει εκει οποτε μαλλον δεν εχει να κανει με την λειτουργικοτητα του Triiforce αλλα με το οτι δεν βλεπει το USB ή κατι δεν του αρεσει στο NAND dump εκει (και το ρημαδι το ShowMiiWads πως τα βλεπει;;;;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κατι παίζει με τα usb loaders , δοκιμασα το wiiflow και το configurable και οταν τα φορτώνω κρασαρει το wii και θέλει reset.

 

Δεν εχω κάνει τα priloader mods , και ισως να εχω κανει βλακεια με τα wads .

 

Αν ξανακάνω ολη τη διαδικασια του οδηγου της πρωτης σελίδας σε ηδη μονταρισμένο μηχανημα θα υπαρξει προβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Homebrew channel το χρειάζεσαι μέχρι να κάνεις Install το usb loader channel. Μετά μπορείς να "πεις" στο usb loader πού θα κοιτάει για να φορτώσει τα αρχεία που χρειάζεται. Και πολύ απλά του λές κοίτα στο τάδε folder στον σκληρό.

 

Οπότε χρειάζεσαι μια sd μεχρι να τα εγκαταστήσεις όλα, αλλά μετά μπορείς να την αφαιρέσεις και όλα παίζουν άψογα. Πίστεψε με, έτσι τρέχει το δικό μου:)

 

Μπορεί και να μπει σαν κανάλι το USB Loader, το γνωρίζω. Αλλά πές ότι θέλεις μέσω Wad Manager να προσθέσεις κάτι. Θα ψάχνεις για SD κάρτα; Ας πάρει μια μόνο για το Wii, 5€ κάνει, σιγά το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κατι παίζει με τα usb loaders , δοκιμασα το wiiflow και το configurable και οταν τα φορτώνω κρασαρει το wii και θέλει reset.

 

Δεν εχω κάνει τα priloader mods , και ισως να εχω κανει βλακεια με τα wads .

 

Αν ξανακάνω ολη τη διαδικασια του οδηγου της πρωτης σελίδας σε ηδη μονταρισμένο μηχανημα θα υπαρξει προβλημα???

 

Έχεις περάσει τις τελευταίες εκδόσεις των loaders αλλά ΚΑΙ του homebrew channel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κατι παίζει με τα usb loaders , δοκιμασα το wiiflow και το configurable και οταν τα φορτώνω κρασαρει το wii και θέλει reset.

 

Δεν εχω κάνει τα priloader mods , και ισως να εχω κανει βλακεια με τα wads .

 

Αν ξανακάνω ολη τη διαδικασια του οδηγου της πρωτης σελίδας σε ηδη μονταρισμένο μηχανημα θα υπαρξει προβλημα???

 

Μπορείς να ξανακάνεις την διαδικασία άφοβα. Το αν εγκατέστησες ή όχι το priiloader δεν έχει σημασία. Προσωπικά δεν έχω βάλει ούτε το BootMii, ούτε το Priiloader. Κάτι άλλο φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ξαναρωτήσω πάλι. Υπάρχει κανένας εδώ που έχει κάνει 2 WBFS partitions και έχει καταφέρει να τρέξει οποιοδήποτε game από το δεύτερο partition ??? Επαναλαμβάνω οτι επειδή έχω πάνω από 500 games (γνωρίζετε όλοι το οριο των 500 στο WBFS) έσπασα τον 1.5TB δίσκο μου σε 2 partitions όμως παρόλο που τόσο ο USB LoaderGX όσο και ο Configurable USB Loader βγάζουν στην λίστα τα games του 2ου partition (το επιλέγεις από τα settings) όμως όταν πάω να τρέξω οποιοδήποτε game, μαύρη οθόνη... Κανένας δεν έχει τρέξει παιχνίδι από 2ο WBFS partition ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εξωτερικοί seagate 2.5" έχουν κανένα συγκεκριμένο πρόβλημα στη συνεργασία με το wii?

κάπου είχα διαβάσει ότι έπρεπε να συνδέεις τον δίσκο αφου ξεκινήσει το wii για να τον γνωρίσει άλλα δεν θυμάμαι σε ποιόν δίσκο αναφερονταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να μπει σαν κανάλι το USB Loader, το γνωρίζω. Αλλά πές ότι θέλεις μέσω Wad Manager να προσθέσεις κάτι. Θα ψάχνεις για SD κάρτα; Ας πάρει μια μόνο για το Wii, 5€ κάνει, σιγά το κόστος.

 

Το θέμα μας εδώ ήταν αν γίνεται να τρέξει ο usb loader χωρίς την sd κάρτα μέσα. Και εγώ είπα πως ναι, μπορεί. Μπορείς επίσης στο fat32 partition του σκληρού σου να βάλεις και ότι άλλο αγαπάει η ψυχή σου, και να το τρέξεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χαρά διαπίστωσα το εξής: όταν γράφω σε δίσκο wbfs (σε stick για την ακρίβεια) ένα .iso που στον κανονικό ntfs πιάνει 4.7GB στο wbfs πιάνει πολύ-πολύ μικρότερο χώρο. Ισχύει αυτό έτσι? Δεν πειράζει που το γράφει μικρότερο....

 

---------- Προσθήκη στις 08:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:10 ----------

 

υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός-παρουσίαση του USBLoader GX?

 

όχι πως το περνάμε στο wii, μια παρουσίαση που να εξηγεί τα setting κλπ

 

με την ευκαιρία,

 

είδα ότι τα covers τα γράφει στην κάρτα SD. Γίνεται να τα γράφει στον δίσκο; αν ναι πως?

 

τι είναι εκείνη η επιλογή που λέει download games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χαρά διαπίστωσα το εξής: όταν γράφω σε δίσκο wbfs (σε stick για την ακρίβεια) ένα .iso που στον κανονικό ntfs πιάνει 4.7GB στο wbfs πιάνει πολύ-πολύ μικρότερο χώρο. Ισχύει αυτό έτσι? Δεν πειράζει που το γράφει μικρότερο....

 

---------- Προσθήκη στις 08:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 08:10 ----------

 

υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός-παρουσίαση του USBLoader GX?

 

όχι πως το περνάμε στο wii, μια παρουσίαση που να εξηγεί τα setting κλπ

 

με την ευκαιρία,

 

είδα ότι τα covers τα γράφει στην κάρτα SD. Γίνεται να τα γράφει στον δίσκο; αν ναι πως?

 

τι είναι εκείνη η επιλογή που λέει download games?

 

Όταν γράφεις σε WBFS partition, αφαιρούνται τα άχρηστα δεδομένα (scrub data) από τα ISOS, πιάνοντας έτσι πολύ λιγότερο χώρο. Παράδειγμα, το New Super Mario Bros καταλαμβάνει μόλις 375ΜΒ.

 

Ένα πάρα πολύ καλό topic που είναι εγχειρίδιο-οδηγός του USB Loader GX με videos είναι το παρακάτω:

http://gbatemp.net/index.php?showtopic=149922

 

Όσον αφορά την ερώτησή σου για τα covers, γίνεται. Απλά στον δίσκο πρέπει, εκτός από το WBFS, να φτιάξεις ένα (μικρό σε μέγεθος) FAT32 partition, οπότε τα εξώφυλλα θα μπαίνουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τρεχω το wiiflow απο το homebrew ανοιγει κανονικα

Οταν βαζω με το Wad Manager το wiiflow σε channel στο μενου κολλαει

Μηπως βαζω λαθος wad? Ποιο πρεπει να βαλω?

 

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το Wiiflow, οπότε θα απαντήσω βάση εμπειρίας με το USB Loader GX :P.

 

Καταρχήν τι είδους κόλλημα κάνει; Κολλάει το Wii, δεν παίζουν τα παιχνίδια ή σε πετάει στο κεντρικό μενού του Wii; Στην τελευταία περίπτωση, το channel που εγκαθιστάς μάλλον είναι Forwarder channel. Για να παίξει σωστά πρέπει το wiiflow να μπει σε συγκεκριμένο directory στην SD κάρτα (αυτό που ορίζει ο Forwarder στις οδηγίες του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...