Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν βγαζω ακρη τελος παντων θα ψαξω γιατι το εχω καψει και δεν παιζει το παιχνιδι αλλα αλλες αντιγραφες τις παιζει κανονικα.

 

Πολλές φορές συμβαίνει στα δισκάκια αυτό, πρόσεξε αν είναι + ή - R και γράφε τα με χαμηλή ταχύτητα κατά προτίμηση Χ2 με το imgburn. Προτίμησε δισκάκια verbatim ή τουλάχιστον καλής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλές φορές συμβαίνει στα δισκάκια αυτό, πρόσεξε αν είναι + ή - R και γράφε τα με χαμηλή ταχύτητα κατά προτίμηση Χ2 με το imgburn. Προτίμησε δισκάκια verbatim ή τουλάχιστον καλής ποιότητας.

 

Μικρή παρέμβαση επειδή δεν το επισήμανες.:-) Να προτιμάς τα -R.... όχι τα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα εγκατάσταση μερικά παιχνίδια και μου τα βγάζει σαν κανάλια και απλά τα διαλέγω και παίζουν κανονικά, αλλά αποθηκεύονται στη μνήμη του Wii και όχι στο σκληρό, υπάρχει τρόπος να αποθηκεύω στο σκληρό και να παίζουν από εκεί?

 

Έχει μία επιλογή στο wad manager για εγκατάσταση στο σκληρό αλλά μόλις την επιλέγω μου βγάζει error.

 

---------- Προσθήκη στις 17:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:39 ----------

 

Άλλο κουλό που μου κάνει τώρα :s !!!

Τρέχω ένα παιχνίδι πχ το World of Goo και το παίζει κανονικά, τρέχω άλλο πχ το WonderBoy και μου κλείνει η τηλεόραση! Άμα πατήσω όμως το home από το Wiimote ανοίγει πάλί και βλέπω στο βάθος μαυρισμένο το Wonderboy κανονικά, λες και κάτι παίζει με την ανάλυση και δεν τρέχει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Πήρα ένα δεύτερο wii remote με motion plus για να μπορώ να παίζω με κανα φίλο και ενώ το remote συνδέεται κανονικά στην κεντρική κονσόλα και δουλεύει μια χαρά μόλις πάω να μπω σε κάποιο loader (εχω δοκιμάσει τρεις) το remote δεν μπορεί να ξανασυνδεθεί !!!! (Αναβοσβήνουν τα 4 λαμπάκια). Πατάω και τα κόκκινα sync κουμπάκια αλλά μάταια !!! Το άλλο remote συνδέεται κανονικά μέσα στον loader... Παίζει κανένα ρόλο οτι πήρα λευκό remote ενώ έχω τη μαύρη κονσόλα ? Δε νομίζω...Σημειώστε οτι το remote παίζει μια χαρά σε original game που έβαλα.. δεν μπορεί να συνδεθεί μόνο μέσα στους Loaders !!!! Βοηθήστε με αλλιώς μόλις πέταξα € 60... :-(

Επεξ/σία από Alkis29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Πήρα ένα δεύτερο wii remote με motion plus για να μπορώ να παίζω με κανα φίλο και ενώ το remote συνδέεται κανονικά στην κεντρική κονσόλα και δουλεύει μια χαρά μόλις πάω να μπω σε κάποιο loader (εχω δοκιμάσει τρεις) το remote δεν μπορεί να ξανασυνδεθεί !!!! (Αναβοσβήνουν τα 4 λαμπάκια). Πατάω και τα κόκκινα sync κουμπάκια αλλά μάταια !!! Το άλλο remote συνδέεται κανονικά μέσα στον loader... Παίζει κανένα ρόλο οτι πήρα λευκό remote ενώ έχω τη μαύρη κονσόλα ? Δε νομίζω... Βοηθήστε με αλλιώς μόλις πέταξα € 60... :-(

 

αν δεν μπεις σε κάποιον loader παίζει κανονικά;

δηλ. το δοκίμασες και σε παιχνίδια κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μπεις σε κάποιον loader παίζει κανονικά;

δηλ. το δοκίμασες και σε παιχνίδια κλπ;

 

ναι ακριβώς !!! παίζω μια χαρά το wii sports remote που το έχω original αλλά μέσα στους loaders (wii flow, configurable usb loader, usb loader gx) αναβοσβήνουν τα λαμπάκια και δεν συνδέεται !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ακριβώς !!! παίζω μια χαρά το wii sports remote που το έχω original αλλά μέσα στους loaders (wii flow, configurable usb loader, usb loader gx) αναβοσβήνουν τα λαμπάκια και δεν συνδέεται !!!!!

 

Το wiimote συγχρονίζεις από το παιχνίδι (πατώντας τα κουμπιά 1+2 μαζί) ή από την κονσόλα (πατώντας το κόκκινο κουμπί και αυτό του mote)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wiimote συγχρονίζεις από το παιχνίδι (πατώντας τα κουμπιά 1+2 μαζί) ή από την κονσόλα (πατώντας το κόκκινο κουμπί και αυτό του mote)?

 

Αυτό ήταν το λάθος μου.. το συγχρόνιζα μόνο από την κονσόλα και όχι από τα 1+2 ..τώρα είναι ΟΚ.. Σε ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το συγχρονισμό/αποσυγχρονισμό σε συνδυασμό wiimote/motion+ .

 

Φίλε Alkis29 σου διορθώθηκε κάνοντας και συγρονισμό με 1+2?

 

Γιατί?

 

Αυτός είναι ο προσωρινός συγρονισμός ο οποίος ακυρώνεται κάθε φορά που σβήνεις την κονσόλα.

 

Η μέθοδος με τα 2 κόκκινα είναι η μόνιμη, αυτή που θα πρέπει να παραμένει.

 

Βλέποντας και κάνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα εγκατάσταση μερικά παιχνίδια και μου τα βγάζει σαν κανάλια και απλά τα διαλέγω και παίζουν κανονικά, αλλά αποθηκεύονται στη μνήμη του Wii και όχι στο σκληρό, υπάρχει τρόπος να αποθηκεύω στο σκληρό και να παίζουν από εκεί?

 

Με λίγα λόγια ναι. Υπαρχει ενα προγραμμα το Triiforce που περνας σαν channel στο wii κι απο εκει παιζει Virtual Console και Wii Ware games κατευθειαν απο εξωτερικο USB. Προσοχη ομως, τα βλεπει μονο απο FAT/FAT32 partition οποτε αν εχεις WBFS ή NTFS partition στο Wii πρεπει να κανεις χωρο για μια μικρη (12-15GB) partition FAT ή FAT32. Ψαξε για Triiforce tutorial στο google, εχει διαδικασια η ολη ιστορια.

 

Άλλο κουλό που μου κάνει τώρα :s !!!

Τρέχω ένα παιχνίδι πχ το World of Goo και το παίζει κανονικά, τρέχω άλλο πχ το WonderBoy και μου κλείνει η τηλεόραση! Άμα πατήσω όμως το home από το Wiimote ανοίγει πάλί και βλέπω στο βάθος μαυρισμένο το Wonderboy κανονικά, λες και κάτι παίζει με την ανάλυση και δεν τρέχει!!!

 

Καποια Virtual Console games εχουν ενα θεμα που λυνεται ως εξης:

 

There can be an issue in rare instances of Virtual Console games not displaying picture on certain HDTVs. This is due to the fact that SEGA titles, NES titles and SNES titles output a non-interlaced video signal, just like the original hardware. N64 and Hudson titles use interlaced output. It seems likely that the cause of this problem is the fact that newer HDTVs or projectors do not support non-interlaced signals when using a component cable.

 

To resolve this problem, Nintendo offer the following solution on VC games which are affected:

1. Go to Wii System Settings > Screen > TV Type > 60Hz (480i) on a European Wii with English language settings.

2. Start the Virtual Console game. Due to the game specification, you need to plug in the Classic Controller in the Player 1 Wii Remote in order to access the game. The screen should now be black. Press the Home button on the Wii Remote and access the manual page.

3. Unplug the Classic Controller and connect the Nunchuck to the Player 1 Wii Renote. Now its ready to switch between non-interlaced mode and interlaced-mode.

4. Disable non-interlaced mode by pressing “A” and “2” buttons on the Player 1 Wii Remote, and the “Z” button on the Nunchuck at the same time. You should now be able to see the game normally.

5. To switch back into the original settings: Enable non-interlaced mode by pressing “A” and “1” on the Wii Remote and the “Z” button on the Nunchuck at the same time.

 

Please note, this solution need only be done once, and will affect every game with the latest update offered by Nintendo. Some games do not currently have this functionality, but Nintendo are implementing the changes in all forthcoming titles, starting with the more popular titles first.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να σου πω δεν ξέρω.. τώρα πάντως συγχρονίζει αυτόματα μια χαρά..

 

Κι εδώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το συγχρονισμό/αποσυγχρονισμό σε συνδυασμό wiimote/motion+ .

 

Φίλε Alkis29 σου διορθώθηκε κάνοντας και συγρονισμό με 1+2?

 

Γιατί?

 

Αυτός είναι ο προσωρινός συγρονισμός ο οποίος ακυρώνεται κάθε φορά που σβήνεις την κονσόλα.

 

Η μέθοδος με τα 2 κόκκινα είναι η μόνιμη, αυτή που θα πρέπει να παραμένει.

 

Βλέποντας και κάνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω καποιες αποριες...

Τι ειναι το φλασαρισμα και τι το τσιπαρισμα του wii?ποια η διαφορα τους?

με ποια μεθοδο δεν χανεις την εγγυηση η ειναι πιο ασφαλης?

τι ειναι το soft mod το homebrew κλπ?

εμαι πατρα και θελω να τσιποφλασαρω το wii,τι να κανω?

 

αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιεταιρα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το φλασαρισμα και τι το τσιπαρισμα του wii?ποια η διαφορα τους?

Στο τσιπαρισμα χρησημοποιουμε ενα modchip που κολαει πανω στην μητρικη.

Στο flashαρισμα(η αλλιος softmod λεγετε ως συνηθος στο wii) hackαρουμε το wii με καποια προγραματα.

Αλλα για να κανεις soft mod πρεπει το wii σου να εχει firmware 4.2 η παλιοτερο(και οχι το 4.3).

 

με ποια μεθοδο δεν χανεις την εγγυηση η ειναι πιο ασφαλης?

 

Με το softmod δεν χανεις την εγγυηση και ειναι πιο ασφαλες απο το chip γιατι δεν γινοντε κολησεις στη μητρικη.

 

Αν εχεις αλλες αποριες δες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...