Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει λόγος να απελπίζεσαι. Η συγγραφή θέλει επιμονή και υπομονή σε όλα στα στάδια, όχι μόνο στο δημιουργικό. Μη φανώ υπερβολικός και πω ότι η συνέχεια, δηλαδή μετά τη συγγραφή, είναι το πιο κουραστικό κομμάτι, μέχρι να κάνεις την αρχή, τουλάχιστον.

 

Ειλικρινά, η περίοδος δεν είναι ευνοϊκή (σιγά τι είπα τώρα, και για ποιον είναι...) αλλά ούτως ή άλλως σπάνια θα μπει στο χώρο με την πρώτη ένας νέος συγγραφέας.

 

Παλιότερα, που τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά, σαφώς έδιναν οι εκδοτικοί περισσότερες ευκαιρίες, αλλά και πάλι, 120 βιβλία που έχω μεταφράσει, κάτω από τα 30 να ήταν 1-2 συγγραφείς, ίσως (και πρόχειρα δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε έναν...) Κι αυτά στο εξωτερικό, εδώ ακόμη πιο ζόρικα για τους νέους. Αλλά και καταλόγους που φτιάχναμε για το εξωτερικό, για εκθέσεις βιβλίου κτλ., οι νέοι συγγραφείς που έμπαιναν σε αυτούς ήταν ελάχιστοι (θυμάμαι 1, σε πάνω από 300 βιβλία που έχω συμπεριλάβει σε καταλόγους, γύρω στην ηλικία του GregoryHouse, κι αυτός αρχές δεκαετίας του '00, τελείως άλλες εποχές).

 

Δεν σημαίνει, βέβαια, πως δεν εκδίδονται νέοι συγγραφείς, αλλά οι τάσεις νομίζω είναι σαφείς.

 

Οπότε, ρεαλιστικά, η αυτοέκδοση είναι η πιο βατή επιλογή για να "κρατήσεις" το βιβλίο στα χέρια σου.

 

Μια άλλη λύση θα ήταν να το προωθήσεις μέσω ενός blog, σε συνέχειες ή μέρη, να δεις τι ανταπόκριση υπάρχει. Εκεί, βέβαια, "καις" εμπορικά το βιβλίο. Στο εξωτερικό, που υπάρχουν sites φίλων διαφόρων συγγραφέων, έχει παρατηρηθεί να "ξεπετιούνται" νέα ονόματα μέσα από αυτά, έχοντας κερδίσει τις εντυπώσεις εκεί (λ.χ., η Στέφανι Μάιερ, των Twilight, έτσι πρωτακούστηκε. Σύμφωνοι, ιδιαίτερη περίπτωση, αλλά συμβαίνει).

 

Θέλει σκέψη το θέμα, δεν είναι εύκολο. 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου και τις πολυ χρησιμες πληροφοριες σου!!!

Η αλήθεια ειναι οτι οι εκδοτες που μου μιλησαν, μου ειπαν να συνεχισω να γραφω, και 2 απ αυτους μου ειπαν οτι αν εγραφα κατι αστυνομικο-νεονουαρ, θα το πουλουσαν με χαρα (νταξει βεβαια τα λογια ειναι και τζαμπα, με ειδαν μικρο και δεν θελαν να με απογοητευσουν πολυ), ωστοσο και το βιβλιο αυτο, για μενα ειναι η μετουσιωση της ψυχης μου, οποτε:

1ον) δεν αντεχω να το "καψω" στο ιντερνετ,κυριως επειδη ετσι δεν θα διαβαστει σχεδον απο κανεναν, 2ον) με αδειασε τοσο πολυ που δεν εχω τιποτα αλλο να γραψω στο επομενο διαστημα, ποσο μαλλον μετα τις απορριψεις, και δη αστυνομικο.

Για να καταληξω καπου... Σκεφτομαι πλεον, ειτε την "σχετικα ανεξαρτητη" αυτοεκδοση τυπου bookstars (που μου φαινεται βεβαια ο σιγουρος τροπος ωστε να μην διαβαστει απο κανεναν το βιβλιο σου... :P ), είτε καποιος "αξιοπρεπης" οικος αυτοεκδοσης, που να το προωθησει οσο γινεται το βιβλιο μου...

Υπαρχουν ομως τετοιοι οικοι? Γιατι εχω μια υπονοια πως τσεπωνουν το παραδακι, και υστερα γελουν πισω απο την πλατη σου (και καλα κανουν αν εισαι/ειμαι ψωνισμενος και δεν αξιζει το βιβλιο εκδοση στην πραγματικοτητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλαδα εχουμε κι αλλο θεμα. Απηχηση εχουν μονο συγκεκριμενα περιοχμενα,αστυνομικα-αισθηματικα-δραματικα. Βιβλια επιστημονικης φαντασιας πχ εδω δεν εχουν απηχηση και γιαυτο ακομη κι αν ειναι καταπληκτικα ειναι πιθανο να μην δειξουν ενδιαφερον οι εκδοτικοι οικοι ή ακομη κι αν εκδοθει να μην εχει καλες πωλησεις. Οποτε θεωρω πως αν δεν γραφεις βιβλια σε τετοιο στυλ που προτιμαει η Ελλαδα καλυτερα να ψαχτεις για το εξωτερικο. Πλεον εδω ειναι γενικα πολυ δυσκολο να γινεις πετυχημενος συγγραφεας με καλα εσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα εχουμε κι αλλο θεμα. Απηχηση εχουν μονο συγκεκριμενα περιοχμενα,αστυνομικα-αισθηματικα-δραματικα. Βιβλια επιστημονικης φαντασιας πχ εδω δεν εχουν απηχηση και γιαυτο ακομη κι αν ειναι καταπληκτικα ειναι πιθανο να μην δειξουν ενδιαφερον οι εκδοτικοι οικοι ή ακομη κι αν εκδοθει να μην εχει καλες πωλησεις. Οποτε θεωρω πως αν δεν γραφεις βιβλια σε τετοιο στυλ που προτιμαει η Ελλαδα καλυτερα να ψαχτεις για το εξωτερικο. Πλεον εδω ειναι γενικα πολυ δυσκολο να γινεις πετυχημενος συγγραφεας με καλα εσοδα.

Πως να ψαχτεί για το εξωτερικό; Να γράφει σε άλλη γλώσσα ή να βρει μεταφραστή; Νομίζω και τα δύο είναι πολύ δύσκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να ψαχτεί για το εξωτερικό; Να γράφει σε άλλη γλώσσα ή να βρει μεταφραστή; Νομίζω και τα δύο είναι πολύ δύσκολα!

Ναι ειναι οντως,αλλα αν εχει κατι καλο αξιζει τον κοπο. Κοιτα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να γραψεις στα αγγλικα αν τα ξερεις καπως καλα (ετσι κι αλλιως εχεις οσο χρονο θες για να τα διορθωνεις κτλ) αλλα αν πιστευεις πως το βιβλιο αξιζει πραγματικα,νομιζω αξιζει να βρεις ενα μεταφραστη. Η Ελλαδα δε προωθει σχεδον τιποτα,σε αυτο ειμαστε πισω οπως και σε τοσα αλλα. Σκεψου πχ να ειχε γραψε καποιος το Χαρι Ποτερ εδω στην Ελλαδα. Πιστευεις θα ειχε γινει ποτε γνωστο; Αν ειχε εκδοθει κιολας,θα ειχε καταληξει απλως ενα παιδικο βιβλιο με μικρες πωλησεις. Δυστυχως ενας συγγραφεας εδω δεν ειναι ελευθερος να γραψει οτι του ταιριαζει οπως στο εξωτερικο. Πρεπει να προσαρμοστει στα δεδομενα.Εγω πραγματικα απορω με το γουστο του ελληνικου λαου και τα βιβλια που ειναι μπεστ σελερ. Αλλα τι να πεις; Αυτοι ειμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι οντως,αλλα αν εχει κατι καλο αξιζει τον κοπο. Κοιτα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να γραψεις στα αγγλικα αν τα ξερεις καπως καλα (ετσι κι αλλιως εχεις οσο χρονο θες για να τα διορθωνεις κτλ) αλλα αν πιστευεις πως το βιβλιο αξιζει πραγματικα,νομιζω αξιζει να βρεις ενα μεταφραστη. Η Ελλαδα δε προωθει σχεδον τιποτα,σε αυτο ειμαστε πισω οπως και σε τοσα αλλα. Σκεψου πχ να ειχε γραψε καποιος το Χαρι Ποτερ εδω στην Ελλαδα. Πιστευεις θα ειχε γινει ποτε γνωστο; Αν ειχε εκδοθει κιολας,θα ειχε καταληξει απλως ενα παιδικο βιβλιο με μικρες πωλησεις. Δυστυχως ενας συγγραφεας εδω δεν ειναι ελευθερος να γραψει οτι του ταιριαζει οπως στο εξωτερικο. Πρεπει να προσαρμοστει στα δεδομενα.

Να το γράψεις μόνος σου στα αγγλικά το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο! Δεν τα ξέρω καλά  τα πράγματα σίγουρα, αλλά δεν είναι ακόμα πιο δύσκολο να εκδοθεί ένα βιβλίο στα αγγλικά; Εννοώ ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος! (Από την άλλη θα μου πεις είναι και η αγορά μεγαλύτερη, οπότε δεν ξέρω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το γράψεις μόνος σου στα αγγλικά το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο! Δεν τα ξέρω καλά  τα πράγματα σίγουρα, αλλά δεν είναι ακόμα πιο δύσκολο να εκδοθεί ένα βιβλίο στα αγγλικά; Εννοώ ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος! (Από την άλλη θα μου πεις είναι και η αγορά μεγαλύτερη, οπότε δεν ξέρω...).

Ακριβως,η αγορα ειναι τεραστια εκει εξω. Καμια σχεση με εδω. Κι αν εχεις κατι πολυ καλο αξιζει να ψαχτεις και να το μεταφρασεις και να ψαξεις στο εξωτερικο εκδοτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,η αγορα ειναι τεραστια εκει εξω. Καμια σχεση με εδω. Κι αν εχεις κατι πολυ καλο αξιζει να ψαχτεις και να το μεταφρασεις και να ψαξεις στο εξωτερικο εκδοτες.

Είναι και τα ebooks που έχουν πιάσει περισσότερο έξω ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και τα ebooks που έχουν πιάσει περισσότερο έξω ε;

Αμε ειναι κι αυτα. Γενικα οι δυνατοτητες κι οι πιθαντοητες που εχεις εξω δε συγκρινονται με αυτες στην Ελλαδα. Αυτο ειναι αλλο ενα κακο με αυτη τη χωρα,σκεψου ποσοι μπορει να εχουν οντως κατι καλο (εστω κι ενας να ειναι) κι επειδη ζει εδω δεν μπορει να το προωθησει. Ειχα διαβασει καποτε ενα βιβλιο φαντασιας και δε μπορουσα να πιστεψω οτι το ειχε γραψει Ελληνας. Αυτο το βιβλιο στο εξωτερικο ηταν πολυ πιθανο να ειχε γινει αρκετα γνωστο,ακομη και ταινια (κατα την αποψη μου) εδω ομως δεν εγινε καν αρκετα γνωστο. Αν δε μπορεις να γραφεις νουβελες κι αστυνομικα δεν εχεις ιδιαιτερη τυχη εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι πως για να γινει καλη μεταφραση στα αγγλικα, με σωστη μεταφορα της οσης slang υπαρχει, και την αξιοποιηση πολλων καθημερινων αγγλικων φρασεων που μονο ενας πολυ δεινος (ή εστω καθημερινός χρηστης) γνωστης της  γλωσσας δυναται να καταφερει, χρειαζεται μεταφραστης. Και οπως εχει αναφερθει και σε προηγουμενες σελιδες, το κοστος ειναι τεραστιο, για κατι που πιθανοτατα δεν θα αποφερει καρπους.

Συμφωνω ωστοσο απολυτα, οτι το -μη σκληροπυρηνικο- αναγνωστικο κοινο στην Ελλαδα ειναι μονο για τα Best sellers των γνωστών 2-3 κυριών (δυστυχώς)...

Αυτο το βιβλίο που εχω γραψει περιεχει λιγο απ' ολα αυτα που ανεφερες θα μπορουσα να πω (ειναι και δραματικο ως ενα βαθμο, και περιεχει μια κεντρικη ερωτικη ιστορια -χωρις να γινεται ροζ-αρλεκιν-,και μπορει να μην ειναι αστυνομικο αλλα εχει τον αερα του νεονουαρ), παρ' ολ' αυτα, διαδραματιζεται στην ηλικια των 16 - 18, οποτε κατευθειαν απευθυνεται σε ενα κοινο που και να ηθελε να διαβασει, εχει πανελληνιες :P. Απλα η ψυχη σου δεν σε ρωταει τι να γραψεις. Αυτο "μουγκριζε", και ειχα απολυτη αναγκη να βγει απο μεσα μου, οχι καποιο αστυνομικο ή ενα "δραματικο, τυπου καθημερινο ελληνοκυπριακο σηριαλ" :P.
Καταλαβαινω βεβαια, πως αριστουργημα δεν ειναι ουτε κατα διανοια, και πως αυτη την εποχη ειδικα, οτι δεν τους τρελαινει απο την αρχη θα το κανουν στην ακρη, δεν ειναι καιροι για πειραματα και ρομαντισμους για εναν επιχειρηματια...

Για να μην κουραζω αλλο, αν ησαστε στην θεση μου, θα το σκεφτοσασταν σοβαρα και στην πράξη για αυτοεκδοση? Η αυτο θα με εκαιγε και μενα σαν μελλοντικο -ο θεος να με κανει- συγγραφεα??? :unsure: :unsure: :unsure:
Με την εννοια, οτι ο κοσμος και αργοτερα και οι εκδοτικοι, ισως θα αντιμετωπιζαν με επιφυλαξη καποιον που επελεξε να εκδοθει ντε και καλα πληρωνοντας (που ειναι και λογικο, κρινοντας απο την "ελευθεριοτητα" της αυτοεκδοσης και το -αριθμητικα αναμενομενο- τεραστιο πληθος βιβλιοσαβουρας και ψωνιων που βρηκαν καταφυγιο σ' αυτην).

Υ.γ: Σ ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις σου Snoob

Επεξ/σία από GregoryHouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμε ειναι κι αυτα. Γενικα οι δυνατοτητες κι οι πιθαντοητες που εχεις εξω δε συγκρινονται με αυτες στην Ελλαδα. Αυτο ειναι αλλο ενα κακο με αυτη τη χωρα,σκεψου ποσοι μπορει να εχουν οντως κατι καλο (εστω κι ενας να ειναι) κι επειδη ζει εδω δεν μπορει να το προωθησει. Ειχα διαβασει καποτε ενα βιβλιο φαντασιας και δε μπορουσα να πιστεψω οτι το ειχε γραψει Ελληνας. Αυτο το βιβλιο στο εξωτερικο ηταν πολυ πιθανο να ειχε γινει αρκετα γνωστο,ακομη και ταινια (κατα την αποψη μου) εδω ομως δεν εγινε καν αρκετα γνωστο. Αν δε μπορεις να γραφεις νουβελες κι αστυνομικα δεν εχεις ιδιαιτερη τυχη εδω.

Δεν ήξερα ότι τα αστυνομικά έχουν τόση επιτυχία στην Ελλάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα αστυνομικά είναι από τις πάρα πολύ δυνατές κατηγορίες στη χώρα μας, έχει ένα σεβαστό (για τα μεγέθη της αγοράς μας, πάντοτε) κοινό, είναι είδος που ευνοεί τη δημιουργία σειρών με πρωταγωνιστή ένα χαρακτήρα (άρα είναι ευκολότερο να επιστρέψει ο αναγνώστης για το επόμενο) και, βεβαίως, υπάρχει μεγάλη προσφορά από το εξωτερικό -κυρίως ΗΠΑ και Σκανδιναβία.

 

Γράφουν και αρκετοί Έλληνες αστυνομικό.

 

Παλιότερα, είχε ρεύμα το ιστορικό μυθιστόρημα, τώρα όχι τόσο πολύ. Θυμάμαι, πριν από χρόνια μου είχαν ζητήσει να ετοιμάσω εισήγηση για ένα βιβλίο που τοποθετούταν την εποχή των Περσικών Πολέμων. Κάτω του μετρίου, αλλά το αποκορύφωμα ήταν όταν αφηγητής περιέγραφε την αυτοκτονία του, και στο επόμενο κεφάλαιο (κατακλείδα) συνέχιζε ως αφηγητής ο γιος του, που υποτίθεται πως είχε βρει κάπου καταχωνιασμένα τα ημερολόγια του πατέρα του.

 

Καθίστε και σκεφτείτε το λίγο: όχι μόνο αυτοκτόνησε ο αφηγητής, πρόλαβε και το έγραψε και ύστερα έκρυψε τα ημερολόγιά του...

 

Είμαστε και παράξενη αγορά: το fantasy fiction κινούταν πολύ λίγο, αναλογικά με τη θραύση που κάνει έξω. Κάτι ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών λόγω της μεταφοράς στον κινηματογράφο, κάτι το GoT, εξελίχθηκαν κάπως τα πράγματα. Εδώ και χρόνια υπάρχει εκδοτικός που ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με το είδος. Γενικά, όμως, το steampunk το αναφέρεις σε κάποιους εκδότες και σε κοιτάνε λες και τους έβρισες τη μάνα.

 

Μην πάτε μακριά, δείτε λίστα με ευπώλητα και θα σχηματίσετε εικόνα για το τι πουλάει. "Το Δάκρυ Τσούλησε Ξανά", "Αγάπησα Έναν Άκαρδο", "Θρόισμα Σιωπής" κτλ. (Ελπίζω να μην πέτυχα στην τύχη κανέναν υπαρκτό τίτλο...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Καθίστε και σκεφτείτε το λίγο: όχι μόνο αυτοκτόνησε ο αφηγητής, πρόλαβε και το έγραψε και ύστερα έκρυψε τα ημερολόγιά του...

 

 

To οποιο αν το γυρνουσε στο μεταφυσικο θα ηταν φοβερο :lol: 

Αλλα ναι, Ι see your point.

 

 

Για να μην κουραζω αλλο, αν ησαστε στην θεση μου, θα το σκεφτοσασταν σοβαρα και στην πράξη για αυτοεκδοση?

 

Νομιζω αυτο ειναι πολυ προσωπικο και υποκειμενικο. 

 

 

Εχοντας ως δεδομενο την ηλικια σου και το οτι ειναι το πρωτο σου βιβλιο, κατα τη γνωμη μου αν πιστευεις τοσο πολυ στη δημιουργια σου τοτε go for it. Σιγουρα θα σου δωσει ενα boost να δεις το βιβλιο σου τυπωμενο αφενος και να ειναι κινητρο για το επομενο.

Απλως προσεξε τους ορους της αυτοεκδοσης και δες φυσικα αν σε συμφερει οικονομικα.

 Αυτο που ρωτας σχετικα με το αν η αυτοεκδοση θα σε εκαιγε ως μελλοντικο συγγραφεα, δεν καταλαβαινω πως συνδεεται. Ασε που θεωρω πως θα φαινεσαι motivated σε καποιον εκδοτη που θα θελησει να εκδοσει το επομενο.

 

Κατα τ'αλλα, οπως ειπε και ο Snoob, μην απογοητευεσαι σε καμια περιπτωση. Επισης μην περιοριζεσαι σε οσους δεχονται ηλεκτρονικα το "χειρογραφο". Δες και τους υπολοιπους εκδοτικους που ισως να θελουν να τους το στειλεις εκτυπωμενο. Δεν ειναι κατι που θα σου κοστισει ιδιαιτερα ακριβα και νομιζω αξιζει τον κοπο αν κρινω απο το feedback που ελαβες.

 

Παρεμπιπτοντως οταν το εψαχνα υπηρχε και μια κατηγορια εκδοτων που ηθελε χρηματα για να προχωρησει σε εκδοση. Το οποιο φυσικα ειναι διαφορετικο απο την αυτοεκδοση. Ειχα πεσει σε καποιους μαλιστα οι οποιοι μου ειχαν πει ξεκαθαρα πως τους αρεσε αλλα δυσκολευονταν να παρουν το ρισκο, οποτε θα επρεπε να τους δωσω εγω καποια χρηματα ουτως ωστε να καλυφθει η ενδεχομενη εμπορικη αποτυχια. Προσωπικα δε θα συμφωνουσα ποτε σε κατι τετοιο αφου αφενος μεν  ειμαι της λογικης "σου αρεσει αυτο που διαβασες? οκ προχωρα σε εκδοση", αφετερου δε το βρισκω και επιχειρηματικα λαθος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποιο αν το γυρνουσε στο μεταφυσικο θα ηταν φοβερο :lol:

Αλλα ναι, Ι see your point.

 

Νομιζω αυτο ειναι πολυ προσωπικο και υποκειμενικο. 

 

 

Εχοντας ως δεδομενο την ηλικια σου και το οτι ειναι το πρωτο σου βιβλιο, κατα τη γνωμη μου αν πιστευεις τοσο πολυ στη δημιουργια σου τοτε go for it. Σιγουρα θα σου δωσει ενα boost να δεις το βιβλιο σου τυπωμενο αφενος και να ειναι κινητρο για το επομενο.

Απλως προσεξε τους ορους της αυτοεκδοσης και δες φυσικα αν σε συμφερει οικονομικα.

 Αυτο που ρωτας σχετικα με το αν η αυτοεκδοση θα σε εκαιγε ως μελλοντικο συγγραφεα, δεν καταλαβαινω πως συνδεεται. Ασε που θεωρω πως θα φαινεσαι motivated σε καποιον εκδοτη που θα θελησει να εκδοσει το επομενο.

 

Κατα τ'αλλα, οπως ειπε και ο Snoob, μην απογοητευεσαι σε καμια περιπτωση. Επισης μην περιοριζεσαι σε οσους δεχονται ηλεκτρονικα το "χειρογραφο". Δες και τους υπολοιπους εκδοτικους που ισως να θελουν να τους το στειλεις εκτυπωμενο. Δεν ειναι κατι που θα σου κοστισει ιδιαιτερα ακριβα και νομιζω αξιζει τον κοπο αν κρινω απο το feedback που ελαβες.

 

Παρεμπιπτοντως οταν το εψαχνα υπηρχε και μια κατηγορια εκδοτων που ηθελε χρηματα για να προχωρησει σε εκδοση. Το οποιο φυσικα ειναι διαφορετικο απο την αυτοεκδοση. Ειχα πεσει σε καποιους μαλιστα οι οποιοι μου ειχαν πει ξεκαθαρα πως τους αρεσε αλλα δυσκολευονταν να παρουν το ρισκο, οποτε θα επρεπε να τους δωσω εγω καποια χρηματα ουτως ωστε να καλυφθει η ενδεχομενη εμπορικη αποτυχια. Προσωπικα δε θα συμφωνουσα ποτε σε κατι τετοιο αφου αφενος μεν  ειμαι της λογικης "σου αρεσει αυτο που διαβασες? οκ προχωρα σε εκδοση", αφετερου δε το βρισκω και επιχειρηματικα λαθος.  

Δηλαδή, κανονικά αναλαμβάνει όλο το κόστος ο εκδότης (και της διαφήμισης κλπ) και παίρνει και το μεγαλύτερο ποσοστό των εσόδων; Ο συγγραφέας τι παίρνει περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Ο συγγραφέας τι παίρνει περίπου;

Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Βασικα ειναι συμφωνια αναμεσα στον εκδοτη και τον συγγραφεα αυτο, εννοειται πως αλλο ποσοστο μπορει να απαιτησει η Μαντα λ.χ και αλλο ο Ταδοπουλος που μολις εγραψε το πρωτο του βιβλιο. Την προωθηση την αναλαμβανει ο εκδοτικος εκτος αν εχει συμφωνηθει διαφορετικα, αλλα εννοειται πως και ο συγγραφεας εχει συμμετοχη σε αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Βασικα ειναι συμφωνια αναμεσα στον εκδοτη και τον συγγραφεα αυτο, εννοειται πως αλλο ποσοστο μπορει να απαιτησει η Μαντα λ.χ και αλλο ο Ταδοπουλος που μολις εγραψε το πρωτο του βιβλιο. Την προωθηση την αναλαμβανει ο εκδοτικος εκτος αν εχει συμφωνηθει διαφορετικα, αλλα εννοειται πως και ο συγγραφεας εχει συμμετοχη σε αυτο.

Thanks! Χοντρικά όμως, στις πιο πολλές περιπτώσεις το μεγαλύτερο μερίδιο παίρνει ο εκδότης ή ο συγγραφέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...