Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Βιβλίου


Pantelis51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To οποιο αν το γυρνουσε στο μεταφυσικο θα ηταν φοβερο :lol:

Αλλα ναι, Ι see your point.

 

Νομιζω αυτο ειναι πολυ προσωπικο και υποκειμενικο. 

 

 

Εχοντας ως δεδομενο την ηλικια σου και το οτι ειναι το πρωτο σου βιβλιο, κατα τη γνωμη μου αν πιστευεις τοσο πολυ στη δημιουργια σου τοτε go for it. Σιγουρα θα σου δωσει ενα boost να δεις το βιβλιο σου τυπωμενο αφενος και να ειναι κινητρο για το επομενο.

Απλως προσεξε τους ορους της αυτοεκδοσης και δες φυσικα αν σε συμφερει οικονομικα.

 Αυτο που ρωτας σχετικα με το αν η αυτοεκδοση θα σε εκαιγε ως μελλοντικο συγγραφεα, δεν καταλαβαινω πως συνδεεται. Ασε που θεωρω πως θα φαινεσαι motivated σε καποιον εκδοτη που θα θελησει να εκδοσει το επομενο.

 

Κατα τ'αλλα, οπως ειπε και ο Snoob, μην απογοητευεσαι σε καμια περιπτωση. Επισης μην περιοριζεσαι σε οσους δεχονται ηλεκτρονικα το "χειρογραφο". Δες και τους υπολοιπους εκδοτικους που ισως να θελουν να τους το στειλεις εκτυπωμενο. Δεν ειναι κατι που θα σου κοστισει ιδιαιτερα ακριβα και νομιζω αξιζει τον κοπο αν κρινω απο το feedback που ελαβες.

 

Παρεμπιπτοντως οταν το εψαχνα υπηρχε και μια κατηγορια εκδοτων που ηθελε χρηματα για να προχωρησει σε εκδοση. Το οποιο φυσικα ειναι διαφορετικο απο την αυτοεκδοση. Ειχα πεσει σε καποιους μαλιστα οι οποιοι μου ειχαν πει ξεκαθαρα πως τους αρεσε αλλα δυσκολευονταν να παρουν το ρισκο, οποτε θα επρεπε να τους δωσω εγω καποια χρηματα ουτως ωστε να καλυφθει η ενδεχομενη εμπορικη αποτυχια. Προσωπικα δε θα συμφωνουσα ποτε σε κατι τετοιο αφου αφενος μεν  ειμαι της λογικης "σου αρεσει αυτο που διαβασες? οκ προχωρα σε εκδοση", αφετερου δε το βρισκω και επιχειρηματικα λαθος.  

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για τις πραγματικα πολυτιμες πληροφοριες και παρατηρησεις σου!!!

 

Η αληθεια ειναι πως μονο 2-3 πολυ μεγαλοι δεχονται μονο χειρογραφα, οι οποιοι θα με απεκλειαν ουτως η αλλως φανταζομαι... Οποτε θα τους το παω το βιβλιο καποια στιγμη, οταν παψω να ντρεπομαι (αλλα ακομα κι αν δεν το κανω δεν νομιζω πως θ' αλλαξει κατι).

 

Επισης, το εχω ξαναδιαβασει καπου, αλλα δυστυχως δεν εχω πετυχει καν καποιον εκδοτη σοβαρο που να μου εχει προτεινει αυτο που αναφερεις στο τελος του μηνυματος σου. Θα ηταν το ιδανικο υποθετω να ειχα το σημα ενος γνωστου και αξιολογου οικου στο εξωφυλλο.

 

Με οσα μου ειπατε λοιπον, προσανατολιζομαι στην αυτοεκδοση, και θα αρχισω να ψαχνω καποιον αντιστοιχο εκδοτικο οσο γινεται πιο οικονομικο (γιατι λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν, φοιτητης γαρ), και φιλότιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμενα... Απο τοτε ειχα βρει αυτο το νημα, απο γκουγκλαρισματα.

Απλως ηλπιζα και ονειρευομουν...

Ειναι το μεγαλο μου ονειρο, και νιωθω μια μεγαλη αποτυχια (και απελπισια) απλως.

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και τον χρονο σου παντως, να εισαι καλα Ζio :)

 

Μην απελπίζεσαι! Μπορεί πολλοί συγγραφείς να μην έχουν πετύχει κάτι αλλά σκέψου και πόσοι πέτυχαν από εκεί που δεν το περίμεναν. Ξέρεις ότι η J.K. Rowling έφαγε πόρτα από 12 εκδότες; Είναι πολύ σπάνιο κάποιος να πετύχει με τη μία κι αφού σου είπαν ότι είναι καλό προσπάθησε να βρεις άλλους τρόπους να το εκδόσεις. Ίσως να ζητήσεις και συμβουλές από αυτούς τους εκδότες που σου είπαν ότι τους άρεσε. Η αυτο-έκδοση δεν είναι κάτι υποτιμητικό αλλά θέλει κι εκεί κυνήγι. Είναι καλό να έχεις κάποιο blog ή λογαριασμό σε social media, να αποκτήσεις αρκετούς followers σιγά σιγά, μετά να το εκδόσεις και οι ίδιοι οι followers να το διαδώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα στο βιβλίο για την Ελλάδα είτε για αυτοέκδοση είτε για κανονική έκδοση έντυπου βιβλίου. Στην 2η περίπτωση πρέπει να διαθέτεις και ένα κεφάλαιο να επενδύσεις σε αυτό για την εκτύπωση των βιβλίων. Οι υπηρεσίες ηλεκτρονικής αυτοέκδοσης σου παρέχουν την δυνατότητα να νομίζεις οτι εξέδωσες βιβλίο αλλά δύσκολα θα εισπράξεις κάποιο σεβαστό ποσόν, μην πω οτι δεν θα εισπράξεις και τίποτα.

Η προσπάθεια για ηλεκτρονική αυτοέκδοση προς το εξωτερικό είναι καλή και πρέπει να εξεταστεί, αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψην το κόστος για να σου μεταφράσει το έργο σου επαγγελματίας μεταφραστής, είναι μεγάλο και πρέπει να υπολογίσεις αν θα μπορέσεις να κάνεις απόσβεση τα χρήματα από το καθαρό ποσό που θα εισπράξεις από τις πωλήσεις σου. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις προς αυτοέκδοση, το έντυπο βιβλίο χέστο δεν έχει νόημα να ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην απελπίζεσαι! Μπορεί πολλοί συγγραφείς να μην έχουν πετύχει κάτι αλλά σκέψου και πόσοι πέτυχαν από εκεί που δεν το περίμεναν. Ξέρεις ότι η J.K. Rowling έφαγε πόρτα από 12 εκδότες; Είναι πολύ σπάνιο κάποιος να πετύχει με τη μία κι αφού σου είπαν ότι είναι καλό προσπάθησε να βρεις άλλους τρόπους να το εκδόσεις. Ίσως να ζητήσεις και συμβουλές από αυτούς τους εκδότες που σου είπαν ότι τους άρεσε. Η αυτο-έκδοση δεν είναι κάτι υποτιμητικό αλλά θέλει κι εκεί κυνήγι. Είναι καλό να έχεις κάποιο blog ή λογαριασμό σε social media, να αποκτήσεις αρκετούς followers σιγά σιγά, μετά να το εκδόσεις και οι ίδιοι οι followers να το διαδώσουν.

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου Laurelien, το εκτιμω πολυ :) :)

Οι εκδοτες δυστυχως δεν ειναι και οι πιο ευπροσηγοροι ανθρωποι (ίσως επειδη τους ψαχνουμε πολλοι αταλαντοι :lol: ). Οι συγκεκριμενοι που μιλησα εγω, ηταν θετικοι μαζι μου ισως κυριως λογω της ηλικιας μου. Ωστοσο, δεν νομιζω οτι εχουν κατι περισσοτερο να μου πουν απο οσα ειπαμε. Θα επικοινωνησω παντως με τον εναν απο αυτους, με την ελπιδα να εχει καποια συμβουλη να μου δωσει...

 

Οσον αφορα την αυτοεκδοση, εχω βρει καποιους "εκδοτικους" αρκετα αστειους. Που εχουν εκδωσει 300 βιβλια σε δυο χρονια, και στο facebook, οι αναρτησεις που κανουν δεν εχουν ουτε 2 "likes". Αυτος ειναι και ο κυριοτερος δισταγμος μου, αν ειναι να δωσω λεφτα σε καποιον εκδοτικο, τουλαχιστον ας το δουν μετα 5 ανθρωποι το βιβλιο μου..... Το blog ή η σελιδα στα social media μου φαινεται καλη ιδεα (για να βρεις 5-10 αναγνωστες, οχι περισσοτερους αν δεν εισαι διασημος), αλλα αστεια οταν προκειται για εναν αγνωστο και αμφιβολου αξιας συγγραφεα (εμενα).

Εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα στο βιβλίο για την Ελλάδα είτε για αυτοέκδοση είτε για κανονική έκδοση έντυπου βιβλίου. Στην 2η περίπτωση πρέπει να διαθέτεις και ένα κεφάλαιο να επενδύσεις σε αυτό για την εκτύπωση των βιβλίων. Οι υπηρεσίες ηλεκτρονικής αυτοέκδοσης σου παρέχουν την δυνατότητα να νομίζεις οτι εξέδωσες βιβλίο αλλά δύσκολα θα εισπράξεις κάποιο σεβαστό ποσόν, μην πω οτι δεν θα εισπράξεις και τίποτα.

Η προσπάθεια για ηλεκτρονική αυτοέκδοση προς το εξωτερικό είναι καλή και πρέπει να εξεταστεί, αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψην το κόστος για να σου μεταφράσει το έργο σου επαγγελματίας μεταφραστής, είναι μεγάλο και πρέπει να υπολογίσεις αν θα μπορέσεις να κάνεις απόσβεση τα χρήματα από το καθαρό ποσό που θα εισπράξεις από τις πωλήσεις σου. Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις προς αυτοέκδοση, το έντυπο βιβλίο χέστο δεν έχει νόημα να ασχοληθείς.

Βασιλη σ' ευχαριστω κι εσενα για τον χρονο σου!!!

 

Το προβλημα με τις υπηρεσίες ηλεκτρονικής αυτοέκδοσης δεν ειναι το οτι δεν υπαρχει κερδος (που ειναι δεδομενο γενικα), αλλα το οτι δεν θα σε βρει κανεις, περαν των 1-2 φιλων σου και στην καλυτερη, των 2-3 που θα βρουν την σελιδα προωθησης του βιβλιου στα social media/blog.

 

Για μεταφραση δεν το συζητω, ειναι αδυνατον να συμβει κατι τετοιο, και δεν θεωρω οτι την αξιζει και το κειμενο ενος 19-21χρονου, απειρου "συγγραφεα". Αλλωστε, στις προηγουμενες σελιδες του νηματος αναφερεται οτι χρειαζονται μετα και ατζεντηδες για το εξωτερικο κτλπ.

 

Αυτοεκδοση it is λοιπον (και σε εντυπη μορφη· αν βαλει στο βιβλιοπωλειο του εκδοτης αυτα τα αντιτυπα που θα τυπωθουν). Τωρα βρισκομαι στην χαωδη κατασταση του ΠΟΥ θα την κανω...

Επεξ/σία από GregoryHouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου Laurelien, το εκτιμω πολυ :) :)

Οι εκδοτες δυστυχως δεν ειναι και οι πιο ευπροσηγοροι ανθρωποι (ίσως επειδη τους ψαχνουμε πολλοι αταλαντοι :lol: ). Οι συγκεκριμενοι που μιλησα εγω, ηταν θετικοι μαζι μου ισως κυριως λογω της ηλικιας μου. Ωστοσο, δεν νομιζω οτι εχουν κατι περισσοτερο να μου πουν απο οσα ειπαμε. Θα επικοινωνησω παντως με τον εναν απο αυτους, με την ελπιδα να εχει καποια συμβουλη να μου δωσει...

 

Οσον αφορα την αυτοεκδοση, εχω βρει καποιους "εκδοτικους" αρκετα αστειους. Που εχουν εκδωσει 300 βιβλια σε δυο χρονια, και στο facebook, οι αναρτησεις που κανουν δεν εχουν ουτε 2 "likes". Αυτος ειναι και ο κυριοτερος δισταγμος μου, αν ειναι να δωσω λεφτα σε καποιον εκδοτικο, τουλαχιστον ας το δουν μετα 5 ανθρωποι το βιβλιο μου..... Το blog ή η σελιδα στα social media μου φαινεται καλη ιδεα (για να βρεις 5-10 αναγνωστες, οχι περισσοτερους αν δεν εισαι διασημος), αλλα αστεια οταν προκειται για εναν αγνωστο και αμφιβολου αξιας συγγραφεα (εμενα).

 

 

Δεν εννοω αυτοεκδοση και προωθηση μεσω social media στην Ελλαδα! Αυτο θα ηταν χασιμο χρονου. Χρειαζεσαι ευρυτερο αναγνωστικο κοινο. Αν ξερεις καλα Αγγλικα θα μπορουσες να το μεταφρασεις μονος σου. Υπαρχουν καποια social media (π.χ. Tumblr) που στην αρχη δημιουργεις λογαριασμο που εχει ενα συγκεκριμενο θεμα. Μετα απο αρκετο καιρο κι αν εχει ενδιαφερον ο λογαριασμος σου αποκτας πολλους followers. Απο εκατονταδες εως χιλιαδες. Και αν δεις οτι οι followers σου ειναι ενεργοι και αποδεκτικοι τοτε ανακοινωνεις το βιβλιο σου. Εστω και λιγοι να κανουν reblog διαδιδεται. Ενταξει δεν ειναι ολα ροδινα κι εκει θελει πολυ προμοταρισμα απλα λεω ιδεες :)  Εννοειται σαν αγνωστος συγγραφεας ποτε δεν δημιουργεις σελιδα μονο και μονο για να προμοταρεις το βιβλιο σου επειδη σχεδον κανεναν δεν θα τον ενδιαφερει δυστυχως. Ειναι πραγματικα λυπηρο ποσα απιστευτα βιβλια υπαρχουν και δεν θα τα δουμε ποτε επειδη δεν δοθηκε ποτε η ευκαιρια στους συγγραφεις να τα εκδοσουν. Και μετα βλεπεις κατι αθλια βιβλια να γινονται best sellers...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ινσομνίτες και Ινσομνίτισσες (καθώς το γράφω, το διαβάζω και με γραφική φωνή κατά το "Famestorίτες και Famestorίτισσες"),

Μια βδομάδα έπειτα από το τελευταίο μου ποστ, ενημερώθηκα πως ήμουν ένας από τους τυχερούς που επιλέχθηκαν σε έναν διαγωνισμό για νέους συγγραφείς όπου είχα λάβει μέρος, και το βιβλίο μου θα εκδοθεί (χωρίς κανένα κόστος από την μεριά μου, κανονική έκδοση).
Αυτή τη στιγμη το βιβλίο βρίσκεται στο στάδιο της προετοιμασίας της έκδοσης και ήθελα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου μαζί σας!!
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις σας, και θέλω να δηλώσω στους επόμενους που θα επισκεφθούν το νήμα με την αγωνία της έκδοσης ενός βιβλίου, ότι θα είμαι στην διάθεσή τους για ότι απορία έχουν, γιατί βίωσα μέχρι το μεδούλι το —αποκαρδιωτικό— ζόρι του κυνηγιού της πρώτης έκδοσης.

Επεξ/σία από GregoryHouse
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη σ' ευχαριστω κι εσενα για τον χρονο σου!!!

Το προβλημα με τις υπηρεσίες ηλεκτρονικής αυτοέκδοσης δεν ειναι το οτι δεν υπαρχει κερδος (που ειναι δεδομενο γενικα), αλλα το οτι δεν θα σε βρει κανεις, περαν των 1-2 φιλων σου και στην καλυτερη, των 2-3 που θα βρουν την σελιδα προωθησης του βιβλιου στα social media/blog.

 

Για μεταφραση δεν το συζητω, ειναι αδυνατον να συμβει κατι τετοιο, και δεν θεωρω οτι την αξιζει και το κειμενο ενος 19-21χρονου, απειρου "συγγραφεα". Αλλωστε, στις προηγουμενες σελιδες του νηματος αναφερεται οτι χρειαζονται μετα και ατζεντηδες για το εξωτερικο κτλπ.

 

Αυτοεκδοση it is λοιπον (και σε εντυπη μορφη· αν βαλει στο βιβλιοπωλειο του εκδοτης αυτα τα αντιτυπα που θα τυπωθουν). Τωρα βρισκομαι στην χαωδη κατασταση του ΠΟΥ θα την κανω...

 

Ενώ αν πληρώσεις 1.5-2 χιλιάρικα ως πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας σε εκδοτικό οίκο θα τα αποσβέσεις....

 

Νομίζω το καλύτερο είναι να επιλέξεις αυτοέκδοση και να πληρώσεις ένα ποσόν ως προωθητικό πακέτο σε ιστοσελίδες βιβλιοπωλείων που πουλάνε e-books, υπάρχει και να μην πληρώσεις τίποτα, σε αυτή την περίπτωση ισχύει αυτό που λες οτι είναι μόνο για 2-3 γνωστούς, το βιβλίο εμφανίζεται μόνο στην σελίδα του αρχικού εκδότη χωρίς να παέι σε βιβλιοπωλεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ αν πληρώσεις 1.5-2 χιλιάρικα ως πρωτοεμφανιζόμενος συγγραφέας σε εκδοτικό οίκο θα τα αποσβέσεις....

 

Νομίζω το καλύτερο είναι να επιλέξεις αυτοέκδοση και να πληρώσεις ένα ποσόν ως προωθητικό πακέτο σε ιστοσελίδες βιβλιοπωλείων που πουλάνε e-books, υπάρχει και να μην πληρώσεις τίποτα, σε αυτή την περίπτωση ισχύει αυτό που λες οτι είναι μόνο για 2-3 γνωστούς, το βιβλίο εμφανίζεται μόνο στην σελίδα του αρχικού εκδότη χωρίς να παέι σε βιβλιοπωλεία..

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η αυτοέκδοση/συνέκδοση είναι απαγορευτικά ακριβή —για την πλειοψηφία των φιλόδοξων συγγραφέων εν έτει 2016 φαντάζομαι.

 

Επίσης, η διαδικασία του να πληρώσεις για να εκδοθείς, προϋποθέτει ότι πιστεύεις υπερβολικά στο ότι έχεις γράψει κάτι από καλό έως σπουδαίο, κάτι που δεν συμβαίνει με εμένα —και πολλούς άλλους εσωστρεφείς weirdos που γράφουν στα γλιτσερά υπόγειά τους :P :P .

 

Θεωρώ ότι αυτό που πρότεινες με την ανεξάρτητη δημιουργία ebook, την τοποθέτηση σε online πλατφόρμες, και την πληρωμή μόνο σε πακέτα προώθησης είναι η καλύτερη λύση αν εχεις απηυδήσει και εξαντλήσει όλες τις ελπίδες για συμβατική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Όταν λες συμβατική έκδοση, λογικά αναφέρεσαι στο να στείλει κάποιος το έργο του στους εκδοτικούς οίκους και ίσως -λέμε τώρα- να το δεχτούν, έτσι δεν είναι;

 

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία αναζήτησης τρόπου έκδοσης του βιβλίου που σε λίγο καιρό τελειώνω.

Αυτό που ήθελα (και θέλω) να κάνω είναι να το τυπώσω και να το στείλω στους 10-15 μεγαλύτερους εκδοτικούς.

Αυτά που έχω ακούσει όμως, λίγο με απογοητεύουν. Ότι κανένας μεγάλος εκδοτικός δεν θα διαβάσει το χειρόγραφό σου αν δεν είσαι κάποιος συνεργάτης τους (μεταφραστής, επιμελητής κλπ), επώνυμος, ή αν δεν πας συστημένος. Όντας άσημος και χωρίς γνωριμίες δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελπίδα. Ακούω επίσης πως αν είσαι εξαιρετικά τυχερός και φυσικά έχεις γράψει κάτι που είναι τουλάχιστον τρομερό, ως πρωτοεμφανιζόμενος θα πληρώσεις τα έξοδα έκδοσης, κι ας μιλάμε ακόμα και για τον πιο μεγάλο εκδοτικό οίκο της Ελλάδας.

 

Ισχύουν όλα αυτά; Γιατί 2 χιλιάρικα (που πάλι ακούω) ότι είναι τα έξοδα έκδοσης, δυστυχώς δεν τα έχω, αν -λέμε τώρα- διαβαστεί το έργο μου και αρέσει κιόλας.

Επίσης, ισχύει ότι οι μεγάλοι εκδοτικοί ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ τα χειρόγραφα των πρωτοεμφανιζόμενων και πάνε άκλαυτα;

Επεξ/σία από sarantatessera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες συμβατική έκδοση, λογικά αναφέρεσαι στο να στείλει κάποιος το έργο του στους εκδοτικούς οίκους και ίσως -λέμε τώρα- να το δεχτούν, έτσι δεν είναι;

 

Είμαι κι εγώ στη διαδικασία αναζήτησης τρόπου έκδοσης του βιβλίου που σε λίγο καιρό τελειώνω.

Αυτό που ήθελα (και θέλω) να κάνω είναι να το τυπώσω και να το στείλω στους 10-15 μεγαλύτερους εκδοτικούς.

Αυτά που έχω ακούσει όμως, λίγο με απογοητεύουν. Ότι κανένας μεγάλος εκδοτικός δεν θα διαβάσει το χειρόγραφό σου αν δεν είσαι κάποιος συνεργάτης τους (μεταφραστής, επιμελητής κλπ), επώνυμος, ή αν δεν πας συστημένος. Όντας άσημος και χωρίς γνωριμίες δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ελπίδα. Ακούω επίσης πως αν είσαι εξαιρετικά τυχερός και φυσικά έχεις γράψει κάτι που είναι τουλάχιστον τρομερό, ως πρωτοεμφανιζόμενος θα πληρώσεις τα έξοδα έκδοσης, κι ας μιλάμε ακόμα και για τον πιο μεγάλο εκδοτικό οίκο της Ελλάδας.

 

Ισχύουν όλα αυτά; Γιατί 2 χιλιάρικα (που πάλι ακούω) ότι είναι τα έξοδα έκδοσης, δυστυχώς δεν τα έχω, αν -λέμε τώρα- διαβαστεί το έργο μου και αρέσει κιόλας.

Επίσης, ισχύει ότι οι μεγάλοι εκδοτικοί ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ τα χειρόγραφα των πρωτοεμφανιζόμενων και πάνε άκλαυτα;

Κατ' αρχάς, προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το κομμάτι της έκδοσης όσο γράφεις, μείνε συγκεντρωμένος και αληθινός στο γράψιμό σου.

Όταν με το καλό τελειώσεις, ψάξε όσους περισσότερους εκδοτικούς μπορείς, και στείλε είτε σε έντυπη μορφή, είτε με email το κείμενό σου (εγώ το έστειλα σε περίπου 20, και όχι στους 2 από τους 4-5 πιο μεγάλους που ζητούσαν τρελούς όρους).

Από εκεί και πέρα, θα περιμένεις ένα τρίμηνο για τις εξελίξεις, και εύχομαι ότι στο τέλος θα έχεις τα καλύτερα νέα :)

 

*Όσον αφορά το αν διαβάζουν τα χειρόγραφα νέων συγγραφέων, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι κάποιοι τα διαβάζουν σίγουρα,δεδομένου ότι πήρα απάντηση έστω από το 1/4 όσων έστειλα.

**Για τα έξοδα έκδοσης, δεν γνωρίζω, εμένα δεν μου ζήτησε κάποιος συμβατικός εκδοτικός οίκος κάτι τέτοιο...

Πάντως μην υποτιμάς τους μικρομεσαίους και μικρούς εκδοτικούς οίκους, από την όση λίγη εμπειρία μου, ήταν οι μόνοι που είχαν φιλότιμο —άντε, να το πω κι αυτο: η Διόπτρα ήταν ο μόνος μεγάλος οίκος που μου έστειλε ένα ευγενικό μήνυμα απόρριψης και έδειξε οτι είχε έστω ξεφυλλίσει το βιβλίο.

 

Τέλος, μην ακούς όλα όσα σου λένε από εδώ κι από εκεί, ή μάλλον, μην τα παίρνεις όλα στα σοβαρά. Όλα θα πάνε καλά, αυτό να επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου· και αφού στείλεις σε όσους περισσότερους εκδότες μπορείς, περιμένεις και ανάλογα με τις απαντήσεις τους —και το θετικό ή αρνητικό σχόλιό τους— πράττεις.

Επεξ/σία από GregoryHouse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το κομμάτι της έκδοσης όσο γράφεις, μείνε συγκεντρωμένος και αληθινός στο γράψιμό σου.

Όταν με το καλό τελειώσεις, ψάξε όσους περισσότερους εκδοτικούς μπορείς, και στείλε είτε σε έντυπη μορφή, είτε με email το κείμενό σου (εγώ το έστειλα σε περίπου 20, και όχι στους 2 από τους 4-5 πιο μεγάλους που ζητούσαν τρελούς όρους).

Από εκεί και πέρα, θα περιμένεις ένα τρίμηνο για τις εξελίξεις, και εύχομαι ότι στο τέλος θα έχεις τα καλύτερα νέα :)

 

*Όσον αφορά το αν διαβάζουν τα χειρόγραφα νέων συγγραφέων, μπορώ να σου εγγυηθώ ότι κάποιοι τα διαβάζουν σίγουρα,δεδομένου ότι πήρα απάντηση έστω από το 1/4 όσων έστειλα.

**Για τα έξοδα έκδοσης, δεν γνωρίζω, εμένα δεν μου ζήτησε κάποιος συμβατικός εκδοτικός οίκος κάτι τέτοιο...

Πάντως μην υποτιμάς τους μικρομεσαίους και μικρούς εκδοτικούς οίκους, από την όση λίγη εμπειρία μου, ήταν οι μόνοι που είχαν φιλότιμο —άντε, να το πω κι αυτο: η Διόπτρα ήταν ο μόνος μεγάλος οίκος που μου έστειλε ένα ευγενικό μήνυμα απόρριψης και έδειξε οτι είχε έστω ξεφυλλίσει το βιβλίο.

 

Τέλος, μην ακούς όλα όσα σου λένε από εδώ κι από εκεί, ή μάλλον, μην τα παίρνεις όλα στα σοβαρά. Όλα θα πάνε καλά, αυτό να επαναλαμβάνεις στον εαυτό σου· και αφού στείλεις σε όσους περισσότερους εκδότες μπορείς, περιμένεις και ανάλογα με τις απαντήσεις τους —και το θετικό ή αρνητικό σχόλιό τους— πράττεις.

Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Πέρα απ' όλα τ' άλλα, με βοήθησες να βρω λίγη απ' τη χαμένη αισιοδοξία μου.

 

Τώρα, απορίες και διευκρινίσεις:

 

1. Σου απάντησαν ο ένας στους τέσσερις, άρα, αν δεν κάνω λάθος, 5 από τους 20 που έστειλες. Αν είναι δυνατό, μπορείς να μου πεις ποιοι συγκεκριμένα σου απάντησαν. Αν γίνεται και θέλεις, βέβαια.

 

2. Αλήθεια, δεν υποτιμάω κανέναν εκδοτικό οίκο, ίσα ίσα. Απλά ακούω ότι πολλοί -ιδίως οι μικρότεροι και σίγουρα για τους λόγους τους- ζητάνε τα έξοδα έκδοσης να γίνονται απ' τον συγγραφέα και εμένα κάτι τέτοιο δεν με παίρνει οικονομικά. Τώρα τελευταία ακούω ότι το κάνουν και οι λεγόμενοι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι, ελπίζω να είναι ράδιο αρβύλα.

 

3. Θα με βοηθούσες αν μου έστελνες τι ακριβώς σου απάντησε η Διόπτρα. Έχω δει άλλη μια απάντηση απ' τους συγκεκριμένους και θέλω να δω αν το κείμενο που στέλνουν είναι το ίδιο πάνω κάτω σε όλους ή αν ασχολούνται όντως προσωπικά με τον συγγραφέα.

 

4. Ποιοι είναι αυτοί οι δύο εκδοτικοί οίκοι που ζητούν τρελούς όρους και τι πάνω κάτω είναι αυτό που ζητάνε;

 

Γενικά, προσπαθώ να έχω όσο μπορώ πιο πλήρη εικόνα από την όλη διαδικασία - είναι κάτι που με βοηθάει να κινηθώ και κατά κάποιο τρόπο με ξεαγχώνει. Και γενικά πιστεύω πως δεν είναι κακό να αναφέρουμε δημόσια και χωρίς πιθανούς δισταγμούς την εμπειρία μας (το λέω γιατί βλέπω πως πολλές φορές από κάποιους πχ δεν κατονομάζονται οι εκδοτικοί οίκοι) και να πούμε πχ ότι ο Πατάκης ζητάει αυτό και ο Ψυχογιός εκείνο, συνήθως στέλνουν αυτήν την απάντηση και δείχνουν να ασχολούνται έμπρακτα ή και όχι με τους πρωτοεμφανιζόμενους. Δεν κατηγορείται κάποιος, απλά εξιστορούμε τη δική μας εμπειρία. Άσε που πιστεύω ότι έχουμε και μια ευθύνη για το λογοτεχνικό μέλλον του τόπου (ως wannabe λογοτέχνες ή και ως αναγνώστες) και επειδή χάσκει που χάσκει η λογοτεχνία στην Ελλάδα, ας τη βοηθήσουμε (βοηθώντας και ο ένας τον άλλον) ν' ανασάνει, ας μιλήσουμε ανοιχτά για όλα μπας και βρούμε μια άκρη. Προφανώς, όλα αυτά, σεβόμενοι όλους όσους εργάζονται, από οποιοδήποτε πόστο, για το βιβλίο.

 

Πάντως, αυτά που σου ζητάω, εννοείται μόνο αν θέλεις και μπορείς μου τα δείχνεις και, εννοείται, είτε από εδώ είτε μέσω pm.

 

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων, να 'σαι καλά και το βιβλιαράκι σου να πάει σούπερ και να ταξιδέψει σε κάθε γωνιά της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**Για τα έξοδα έκδοσης, δεν γνωρίζω, εμένα δεν μου ζήτησε κάποιος συμβατικός εκδοτικός οίκος κάτι τέτοιο...

 

Βασικά, για να μπουν στην διαδικασία να στο ζητήσουν πρώτα πρέπει να έχουν εγκρίνει το έργο. Εσένα σε όσους απάντησαν θετικά δεν σου ζήτησαν να συμμετέχεις οικονομικά στην έκδοση? Αν δεν στο ζήτησαν τοτε στειλε μου pm ποιοι ηταν αυτοί.

 

Αν είναι να μην πληρώσεις έξοδα εκτύπωσης/έκδοσης τότε εννοείται οτι πρέπει να δοκιμάσεις να εκδοθείς με τον παραδοσιακό τρόπο και οχι αυτοέκδοση σε πλατφόρμες και διάφορα τέτοια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

 

Σου έστειλα σε πμ την απάντηση που έλαβα.

 

Γενικά δεν θεωρώ συνετό ούτε να διαφημίσω (ούτε καν τον οίκο του βιβλίου μου δεν αναφέρω/διαφημίζω εδώ μέσα), ούτε να κατηγορήσω εκδοτικούς δημόσια, ή σε άτομα που δεν πολυγνωρίζω. Ωστόσο, αν κοιτάξεις τις ιστοσελίδες των "μεγάλων", στο τομέα υποβολής έργων νέων συγγραφέων, θα διαπιστώσεις ποιοι είναι αυτοί για τους οποίους μιλάω. Ένας αρκετά αστείος όρος, είναι που κάποιοι ζητούν να μην υποβάλεις το έργο σου πουθενά αλλού για 6 μήνες (αν και μήπως σου απαντήσουν)· αστειότητες, πραγματικά.

 

Γι' αυτούς που μου απάντησαν και ασχολήθηκαν μαζί μου παρά την αδυναμία έκδοσης του βιβλίου μου, μπορώ να σου πω πως είναι 2 μικρομεσαίοι εκδοτικοί με τη βάση τους στα Εξάρχεια. Εκτίμησα το ότι θέλησαν να με γνωρίσουν (κυρίως επειδή είμαι μικρός), και μου μίλησαν για αρκετή ώρα, χωρίς να έχουν κάποιο κέρδος να αποκομίσουν από εμένα.

Επεξ/σία από GregoryHouse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Πρεπει να εχει αναφερθει παντως, οτι) εκτος απο το 'καλο' η 'κακο', ενας εκδοτης ειναι πιθανοτερο
να στηριξει -δηλαδη κυκλοφορησει- ενα μετριο ακομη και κακο βιβλιο, που ομως υπαρχει η σχεδον
βεβαιοτητα να παει σε 2η-3η εκδοση κλπ, παρα ενα καλο, οταν σχεδον σιγουρα θα παει <ακλαυτο>
:fear:


Για παραδειγμα, μια καταπληκτικη "βιογραφια" -στο πλαισιο διδακτορικης διατριβης μαλιστα-
ηθοποιου εξαιρετικου, πλην ομως οχι γνωστοτατου & σημερα εντελως αγνωστου @ Ελλαδα,
δεν υποστηριχθηκε προς εκδοση [εστω & περιεκτικοτερη, ως ebook δε το θελαμε]. Ουτε καν
απο γνωστο εκδοτη-πολυ στενο συγγενικο προσωπο, μολονοτι ολοφανερα συγκινηθηκε, απ
την απιστευτη δουλεια που ειχε γινει, η οποια βεβαιως 1000% τιμουσε το δικο του ανθρωπο.
:shifty:
Αλλα τα λεφτα-λεφτα: απο τη στιγμη που, για εκεινον, ηταν φανερο πως δεν θα εβγαινε κατι,
αποφασισε μην το ρισκαρει να χασει τελικως, ουτε τα χρηματα/κοστος, ενος μνημοσυνου (...!) 
:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...