Προς το περιεχόμενο

DVD players & Media players που παίζουν (*.srt) ελληνικούς υπότιτλους στα Divx/Xvid


Asxetius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια υπαρχει player που μπορει να παιξει αρχεια matroska δλδ mkv 3D??? και να εχω και τους υποτιτλους ξεχωριστα?

 

επειδη σκεφτομαι για τηλεοραση 3d και θα ηθελα τις ταινιουλες που θα κατεβαζω να τις βλεπω με υποτιτλους ξεχωριστους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά εμένα μου συμβαίνει το εξής περίεργο.. Έχω ένα dvd player το οποίο παίρνει και usb stick και μέχρι τώρα έβλεπα ταινίες avi με υπότιτλους και ελληνικούς και αγγλικούς... από ένα σημείο και έπειτα δεν ξέρω γιατί δεν μου δείχνει σωστά τους ελληνικούς. Φαίνονται σαν αλλαμπουρνέζικα... Ξέρει κανείς γιατί έγινε αυτό ξαφνικά;;;;; τους αγγλικους όμως συνεχίζει να τους παίζει μια χαρά.

Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασε να αλλάξεις το DivX Subtitle από Standard.

Τυχερος πάντως που σου βγάζει Ελληνικούς υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο.Σε περίπτωση στο ίδιο μοντελο που γνωρίζω , μια από τα ίδια για Philips ,αναγνωρίζονται σαν Κινέζικα (έκδοση λογισμικού 3-2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω dvd recorder που να παίζει και αρχεία divx με εξωτερικούς υπότιτλους (ελληνικούς).

Αν έχει και θύρα usb, ακόμα καλύτερα.

εχω βρει αυτά τα 2, έχει κανείς προσωπική γνώμη, κυρίως για το αν υποστηρίζουν όλα τα αρχεία εξωτερικών υποτίτλων?

 

LG DR 389

και

Sony RDR-GX380.

Αλλιώς, οποιαδήποτε άλλη προσφορά/πρόταση σε αυτά τα χρήματα, δεκτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα στην παρουσα φαση ποιο dvd προτεινεται που να παιζει srt ελληνικους κομπλε ?

Α και επισης γινεται να μπορεις απτο dvd να πηγαινεις μπρος και πισω τους υποτιτλους αμα δεν ειναι συγχρωνισμενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.εχω το Schaub Lorenz DVD-8406 για παρακολουθηση ταινιων.

σημερα δοκιμασα να παιξω ταινια σε .avi(συνηθως παρακολουθω dvd)

και παρατηρησα οτι ενω επλεγω το αρχειο .avi δεν μου ζητα να

επλεξω και το αντιστοιχο .srt (το επιλεγει αυτοματα)

καθως παιζει τα γραμματα ειναι αλλαμπουρνζικα..

γνωριζετε πως μπορω να τα βλεπω ελληνικα?

υπαρχει καποιο κουμπι ωστε να επιλεξω ελληνικο κοντεκ

να προβαλει η συσκευη?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λογικά είναι ένδειξη ότι δεν υποστηρίζονται Ελληνικά.Αν έχει ρύθμιση γραμματοσειράς ή επιλογή γλώσσας υπότιτλων ,δοκίμασε σχετικά.

 

 

 

Tελικα στην παρουσα φαση ποιο dvd προτεινεται που να παιζει srt ελληνικους κομπλε ?

 

Μόνο όλα τα Toshiba δεν έχουν πρόβλημα και μερικά LG.Το θέμα είναι που τα βρίσκεις πλέον.

 

 

ψάχνω dvd recorder που να παίζει και αρχεία divx με εξωτερικούς υπότιτλους (ελληνικούς).

Αν έχει και θύρα usb, ακόμα καλύτερα.

εχω βρει αυτά τα 2, έχει κανείς προσωπική γνώμη, κυρίως για το αν υποστηρίζουν όλα τα αρχεία εξωτερικών υποτίτλων?

 

LG DR 389

και

Sony RDR-GX380.

Αλλιώς, οποιαδήποτε άλλη προσφορά/πρόταση σε αυτά τα χρήματα, δεκτή!!!

 

Το LG ισως 50-50 οι πιθανότητες.Επίσημα κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι ένδειξη ότι δεν υποστηρίζονται Ελληνικά.Αν έχει ρύθμιση γραμματοσειράς ή επιλογή γλώσσας υπότιτλων ,δοκίμασε σχετικά.

 

δεν μπορεσα να βρω κατι για την γραμματοσειρα :-(

Θα το επιστρεψω...ελπιζω να εχουν φιρμαγουεαρ να το διορθωσει...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως ξέρει κανένας γιατί κάποια video σε avi μορφή δεν τα τρέχει (βγάζουν μήνυμα video resolution not supported) κανένα dvd player επιτραπέζιο silvercrest και samsung τα οποία παίζουν και XVid και Divx ενώ στον Η/Υ παίζουν με όλους τους player

Αν υπάρχει τρόπος να τα άλλαζα γρήγορα χωρίς μετατροπή σε dvd ώστε να παίζουν στα επιτραπέζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν και πολυ ετεροχρονισμενα

 

και τα 3 εχουν το boxchip f10 αρα αναγνωριζουν (αναλογα με τη χρονια και το firmware) τους ελληνικους υποτιτλους είτε ολους ανεξαρτητως κωδικοποιησης είτε (στις περισσοτερες περιπτωσεις) χρειαζεται να αλλαξουμε κωδικοποιηση σε utf8 του υποτιτλου και ολα καλα.

γενικως το boxchip f10 σαν τσιπακι ειναι φοβερο και τρεχει νερο τα 1080p και μαλιστα ειναι πολυ κρυο απο οτι λενε για αυτο δε θελει ιδιαιτερη ψυξη ή ανεμιστηρες και προτιμαται σε micro mediaplayers

 

για τους πιο ψαγμενους το boxchip f10 φορουσε και ο pico hd της crystal acoustics (μην το ψαξετε δε το βγαζει πια η crystal...μονο μεταχειρισμενο και αν...).οποτε σαν τσιπ ειναι εγγυηση.

ο μπλε που δειχνεις ο κινεζικος στο 1ο λινκ φοραει και αυτος boxchip f10 αν και δεν ειναι στην παρακατω λιστα. εδω ολοι σχεδον οι media players που φορανε αυτο το τσιπακι

http://www.iboum.com/net-media-players.php?sort=sortdate&chip=boxchip&rp=cbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...