Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω, σε πολωνικό σύστημα που έχω, μου ανάβει ένα κανονικό λαμπάκι. Ο μάστορας μου είπε ότι αυτό είναι από το λάδι για το υγραέριο. Βέβαια έχει μέσα και δε θα έπρεπε να το βγάζει κανονικά, αλλά είπε να προσθέσω λίγο για να φύγει. Ωστόσο πρότασή του είναι να το απενεργοποιήσω εντελώς και ανά 5000 χλμ να βάζω ένα σπρέι. Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι, αλλά γνωρίζετε κάτι επ' αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, gbouros είπε

Για μπεκ είπε τύπου βενζίνης και ότι στα ψηλά φορτία θα γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη.

Γενικά μου είπε πολλά αλλά ως άσχετος δεν κατάλαβα τα περισσότερα που άκουγα.

Εκτός από "το πως έχει ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης"

υπάρχει κάτι άλλο που καλό θα ήταν να ρωτήσω?

Για μένα το σωστό είναι να ρυθμιστεί στο δρόμο

για ford λένε οτι έχουν θέμα με την αντλία βενζίνης (άσχετα με το υγραέριο) και οτι με το υγραέριο επιβαρύνεται περισσότερο . Άλλοι βάζουν (επικίνδυνο) ρελέ που την καταργούν , το σωστό είναι να την καταργεί ο εγκέφαλος του lpg

Ψάξου αν έχεις ευαίσθητο μοντέλο

Όταν το πάρεις , κλασσικό τεστ με AC ανοιχτό να δεις το ρελαντί πως πάει και αν σου κάνει θέματα στην εκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Να ρωτήσω, σε πολωνικό σύστημα που έχω, μου ανάβει ένα κανονικό λαμπάκι. Ο μάστορας μου είπε ότι αυτό είναι από το λάδι για το υγραέριο. Βέβαια έχει μέσα και δε θα έπρεπε να το βγάζει κανονικά, αλλά είπε να προσθέσω λίγο για να φύγει. Ωστόσο πρότασή του είναι να το απενεργοποιήσω εντελώς και ανά 5000 χλμ να βάζω ένα σπρέι. Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι, αλλά γνωρίζετε κάτι επ' αυτού?

Για εξήγησε λίγο.

Έχεις "λαδιέρα"; κι αν έχεις γιατί την έχεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Doubt είπε

Για εξήγησε λίγο.

Έχεις "λαδιέρα"; κι αν έχεις γιατί την έχεις;

Ναι έχω, γιατί την έχω δυστυχώς δε ξέρω, το πήρα με αέριο οπότε δε ξέρω πως έγινε η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ναι έχω, γιατί την έχω δυστυχώς δε ξέρω, το πήρα με αέριο οπότε δε ξέρω πως έγινε η εγκατάσταση.

Κατάργηση.

Ξηλώσε την, περιττό βάρος, δεν προσφέρει τίποτα.

Ούτε σπρέι χρειάζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Να ρωτήσω, σε πολωνικό σύστημα που έχω, μου ανάβει ένα κανονικό λαμπάκι. Ο μάστορας μου είπε ότι αυτό είναι από το λάδι για το υγραέριο. Βέβαια έχει μέσα και δε θα έπρεπε να το βγάζει κανονικά, αλλά είπε να προσθέσω λίγο για να φύγει. Ωστόσο πρότασή του είναι να το απενεργοποιήσω εντελώς και ανά 5000 χλμ να βάζω ένα σπρέι. Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι, αλλά γνωρίζετε κάτι επ' αυτού?

Τι αμάξι έχεις και τι σύστημα ακριβώς Πολωνικο; 

Βγάλε τη απλή λαδιερα εντελώς .

Εάν υποστηρίζει το σύστημα σου μεικτό ψεκασμό βενζίνης να ενεργοποιηθεί.

Αλλιώς εάν έχεις ευαίσθητο κινητήρα και δε υποστηρίζει μεικτό ψεκασμό βενζίνης - λόγω παλαιότητας συστήματος, βάλε ηλεκτρονική λίπανση που ρίχνει ίδια ποσότητα σε όλους τους κυλίνδρους ειδικό λιπαντικό και δε είναι όπως οι απλές λαδιερες.

Επιπλέον αφού το πήρες τώρα βρες εγκαταστατη και βγάλτε το στο δρόμο να δει το χάρτη εν κινήσει και εάν χρειαστεί να κάποια οποιαδήποτε ρύθμιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα mazda 2 είναι, δεν το πήρα τώρα, ο προηγούμενος έκανε εγκατάσταση το optima nano το 2018 και εγώ το πήρα το 2021. Απλά τώρα μου βγάζει αυτό το λαμπάκι και προέκυψε αυτή η συζήτηση. Από ότι βλέπω πάντως ισχύει αυτό που είπε ο μάστορας να την καταργήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Ένα mazda 2 είναι, δεν το πήρα τώρα, ο προηγούμενος έκανε εγκατάσταση το optima nano το 2018 και εγώ το πήρα το 2021. Απλά τώρα μου βγάζει αυτό το λαμπάκι και προέκυψε αυτή η συζήτηση. Από ότι βλέπω πάντως ισχύει αυτό που είπε ο μάστορας να την καταργήσω.

Εχεις μηχανικές βαλβίδες με καπελωτα.

Είτε βάζεις τη ηλεκτρονική λίπανση ρώτησε τον ή βάζεις μεικτό ψεκασμό βενζίνης στα φορτία , θα κρίνει ο εγκαταστατης τη ποσότητα .

Είχα Mazda 6 χωρίς κανένα θέμα .

Σπρέι δε είχα ρίξει ποτέ.

9 ώρες πριν, gbouros είπε

Για μπεκ είπε τύπου βενζίνης και ότι στα ψηλά φορτία θα γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη.

Γενικά μου είπε πολλά αλλά ως άσχετος δεν κατάλαβα τα περισσότερα που άκουγα.

Εκτός από "το πως έχει ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης"

υπάρχει κάτι άλλο που καλό θα ήταν να ρωτήσω?

 

Διευκρίνισε θα γυρνάει αποκλειστικά βενζίνη ή θα ρίχνει ποσότητα βενζίνης /αναλόγως φορτίο κινητηρα. 

Και ρώτησε τι βαλβίδες έχει μηχανικές βαλβίδες ή υδραυλικές . Εάν έχει μηχανικές ποτέ προτείνει έλεγχο διακενων βαλβίδων; 

Αύριο με το καλό αφού το πάρεις μηδένισε μερικό χιλιομετρητή. Και δες με τα λίτρα Lpg πόσα θα βγάλει.

Βενζίνη να φροντίζεις να έχεις >¼ σίγουρα και να τη ανανεώνεις .

Δε πρέπει να δεις διάφορες σε λειτουργία με τη βενζίνη εφόσον έχει κάνει σωστή ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα χθες αλλά δεν έμαθα πολλά.

Πήγα αμέσως μετά τη δουλειά και ίσα-ίσα που πρόλαβα το λογιστήριο να πληρώσω.

Μόνο ένας νεαρόςήταν  ήταν εκεί που μου έδειξε τι βάλαν στη μηχανή, το ντεπόζιτο και ένα

 μικρό οργανάκι στην καμπίνα με φωτάκια.

Το καλό είναι ότι το άφησα με 88.622 χλμ και το πήρα με 88.633 χλμ.

οπότε υποθέτω ότι οι ρυθμίσεις γίναν στο δρόμο.

Σε 2-3 βδομάδες θα πάω να πάρω την άδεια του αυτοκινήτου και θα ρωτήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, gbouros είπε

Το καλό είναι ότι το άφησα με 88.622 χλμ και το πήρα με 88.633 χλμ.

οπότε υποθέτω ότι οι ρυθμίσεις γίναν στο δρόμο.

με 11χλμ τίποτα δεν κάνανε , κονσέρβα κιτ με auto-calibration

ίσως να είσαι τυχερός και να μη χρειαστεί κάτι , πάντως κάνε το κόλπο που σου είπα με το AC να δεις αν τουλάχιστον κρατά στροφές στο ρελαντί και δεν κάνει κοψίματα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbouros είπε

Το πήρα χθες αλλά δεν έμαθα πολλά.

Πήγα αμέσως μετά τη δουλειά και ίσα-ίσα που πρόλαβα το λογιστήριο να πληρώσω.

Μόνο ένας νεαρόςήταν  ήταν εκεί που μου έδειξε τι βάλαν στη μηχανή, το ντεπόζιτο και ένα

 μικρό οργανάκι στην καμπίνα με φωτάκια.

Το καλό είναι ότι το άφησα με 88.622 χλμ και το πήρα με 88.633 χλμ.

οπότε υποθέτω ότι οι ρυθμίσεις γίναν στο δρόμο.

Σε 2-3 βδομάδες θα πάω να πάρω την άδεια του αυτοκινήτου και θα ρωτήσω

Ότι έγραψε ο @korakios.

Προφανώς έκανε auto calibration.

Στο αναφέρω γιατί στο 1ο αμάξι τη πάτησα έτσι και όλο θέματα είχα .Μέχρι που πήγα άλλου γιατί είχα θέματα λειτουργίας .

Δες το πώς θα παει και τη συμπεριφορά του αλλά συνήθως κανείς 60-80 χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες και το φτιάχνουν μέσω Η/Υ 

Στα φωτάκια μη δίνεις σημασία μέτρησε λίτρα καυσίμου με το μερικό χιλιομετρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, korakios said:

με 11χλμ τίποτα δεν κάνανε , κονσέρβα κιτ με auto-calibration

ίσως να είσαι τυχερός και να μη χρειαστεί κάτι , πάντως κάνε το κόλπο που σου είπα με το AC να δεις αν τουλάχιστον κρατά στροφές στο ρελαντί και δεν κάνει κοψίματα

Θα το κάνω να δω,

17 hours ago, meletis_m said:

Ότι έγραψε ο @korakios.

Προφανώς έκανε auto calibration.

Στο αναφέρω γιατί στο 1ο αμάξι τη πάτησα έτσι και όλο θέματα είχα .Μέχρι που πήγα άλλου γιατί είχα θέματα λειτουργίας .

Δες το πώς θα παει και τη συμπεριφορά του αλλά συνήθως κανείς 60-80 χιλιόμετρα σε όλες τις συνθήκες και το φτιάχνουν μέσω Η/Υ 

Στα φωτάκια μη δίνεις σημασία μέτρησε λίτρα καυσίμου με το μερικό χιλιομετρητή.

Τοσο πολλά χλμ θέλει; Και εγω που νόμιζα ότι 11 ήταν ήδη πολλά.

Δηλαδή κάνω το σταυρό μου και ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gbouros είπε

Θα το κάνω να δω,

Τοσο πολλά χλμ θέλει; Και εγω που νόμιζα ότι 11 ήταν ήδη πολλά.

Δηλαδή κάνω το σταυρό μου και ελπίζω.

Παρατηρείς τη λειτουργία του με υγραέριο καψε 2-3 γεμίσματα . Εάν δεις ασταθές ρελαντί , ή να μη πηγαίνει καλά πας στο εγκαταστατη.

Και όταν πας ρωτάς τι έχει ρυθμίσει όσο αφορά το μεικτό ψεκασμό.

Ρελαντί δουλεύει υγραέριο ή βενζίνη.

Η άλλη λύση που πρέπει να έχεις διαγνωστικό και να γνωρίζεις . Είναι να διαβάσεις τα fuel trims να δεις τις τιμές τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο.

Όσο λιγότερο απόκλιση μεταξύ τους τόσο καλύτερα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εβαλα αερα στα λαστιχα και εκει που ειναι η βαλβιδα πληρωσης πισω δεξια στον προφιλακτηρα μυριζα αεριο. Να ανυσυχω? και εχω ταξιδι σε λιγο. Δεν ειμαι σιγουρος οτι μυριζα και γυρω γυρω γιατι ειχα ηδη την μυρωδια στο ρουθουνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μέρες με υγραέριο και οι πρώτες εντυπώσεις

- Η αλλαγή από βενζίνη σε αέριο γίνεται πολύ πιο γρήγορα από ότι περίμενα. Από το ξεκίνημα σε λιγότερο από 5 λεπτά (ουτε 1 χλμ απόσταση).

- Βάλαν 10€ αέριο κατά την εγκατάσταση και μετά από περίπου 100χλμ δεν έχει τελειώσει. Περιμένω να αδειάσει εντελώς να δω πόσο χωράει η δεξαμενή και να κάνω μετρήσεις κόστους.

- Χθες το απόγευμα και σήμερα πήγαινε έλα στη δουλειά ( για τρια μισάωρα) άναψα το AC και κοίταγα σε κάθε φανάρι το ρελαντί. Ήταν εντελώς σταθερό και σε καμία στιγμή δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό από τη λειτουργία βενζίνης.

Να αναφέρω ότι το στυλ οδήγησης μου είναι πολύ ήπιο και σπάνια ανεβαίνω πάνω από 3.000 στροφές

Για αρχή είμαι πολύ ευχαριστημένος και με τη χρήση ελπίζω να παραμείνω.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...