Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι που και που και γω το γυρίζω βενζίνη για να μη μένει πολύ καιρό και στριφογυρνάει χάνοντας οκτάνια. Επίσης όπως είπες κάνει καλό στη μηχανη και στα μπεκ. Μάλιστα στο τελευταίο σέρβις ,μετά τη ρύθμιση-δοκιμή στο δρόμο , τα παιδιά μου είπαν πως 2ο και 3ο μπεκ βενζίνης δεν δουλεύουν σωστά πράγμα το οποίο δικαιολογείται μετά και από 370.000 χιλιόμετρα. Θα δω αν πάω σε καθαρισμό και αλλαγή η αν βρω καμιά μπεκιέρα μεταχειρισμένη για αλλαγή. Στο ψάξιμο είμαι για το 2ο.

Επειδή δεν ρώτησα ξέρεις αν μπορείς να αλλάξεις ή να επισκευάσεις ένα μπεκ βενζίνης ή αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με καινούργιο;;;

Υπάρχει περίπτωση να μη πετύχει και ο καθαρισμός τους . Να έχεις υπ όψιν μαζί σου και που θα βρεις μεταχειρισμένη μπεκιερα . Στο Honda που και αυτό ήταν φορτωμένο με χιλιόμετρα τα είχα καθαρίσει . Καλύτερα 4αδα αλλαγή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα αγόρασα ένα A150 με aeb mp48 και έχει κάποια θέματακια όπως πχ με κάνει κανένα ψιλό κόψιμο σε κάτω από 1800 στροφές κ αισθάνομαι κ λίγο ότι χάνει δύναμη κ απόκριση γενικα στο υγραέριο. Πήγα σε ένα ρυθμιστή εδώ στη Νικόπολη, το είδε εν κίνηση είπε ότι το βλέπει κομπλέ... Θέλω να το κάνει καποιος ξανα χαρτογράφηση λεπτομερή εν κινήση. Δε ξέρω που να πάω να το δω. Ξέρει κανένα κάποιος Θεσσαλονίκη που να ξέρει καλα να το κάνει αυτό? Στείλτε και ΠΜ αν δεν επιτρέπεται να διαφημίσετε κάποιον δημόσια. Ευχαριστώ !

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα εκεί που είμαι σε πορεία μου ανάβει το esp και το traction control μου σβήνει το υγραέριο γυρνάει σε βενζίνη και ενώ πατάω το κουμπί να πάει πάλι σε υγραέριο δεν γυρνάει πρέπει να σβήσω το αμάξι και να βάλω πάλι μπροστά.

Πριν λίγο μου γύρισε σε βενζίνη χωρίς όμως να ανάψει το esp και traction control

Υγραέριο έβαλα εχθές 30 λίτρα.

Είχα και ποιο παλιά ένδειξη esp και traction control τότε ήθελαν τα μπεκ αλλαγή του υγραερίου γιατί έτρεχαν και επειδή δεν μπορούσε να δώσει σωστό σπινθήρα έκοβε ρεύμα από τους αισθητήρες esp κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα εκεί που είμαι σε πορεία μου ανάβει το esp και το traction control μου σβήνει το υγραέριο γυρνάει σε βενζίνη και ενώ πατάω το κουμπί να πάει πάλι σε υγραέριο δεν γυρνάει πρέπει να σβήσω το αμάξι και να βάλω πάλι μπροστά.

Πριν λίγο μου γύρισε σε βενζίνη χωρίς όμως να ανάψει το esp και traction control

Υγραέριο έβαλα εχθές 30 λίτρα.

Είχα και ποιο παλιά ένδειξη esp και traction control τότε ήθελαν τα μπεκ αλλαγή του υγραερίου γιατί έτρεχαν και επειδή δεν μπορούσε να δώσει σωστό σπινθήρα έκοβε ρεύμα από τους αισθητήρες esp κλπ.

Καλό θα ήταν για αρχή να μπει σε διαγνωστικό να δεις . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλό θα ήταν για αρχή να μπει σε διαγνωστικό να δεις . 

 

Εβαλα δεν μου βγαζει σφαλματα. Μου το εκανε στον δρομο που πηγαινα την κορη μου για μαθημα στον γυρισμο δεν εκανε τιποτα απολυτως.

Εχθες εβγαλα και καθαρισα μια μια τις ασφαλειες του αυτοκινητου λες απο εκει να μπερδεψε καποια εντολη ο εγκεφαλος;

Στις 4/2 κλεινω δυο χρονια που εχω το αμαξι και δεν εχω αλλαξει μπουζι αλλα οταν το πηρα ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι καλα και ιριδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω ένα περίεργο πρόβλημα εκεί που είμαι σε πορεία μου ανάβει το esp και το traction control μου σβήνει το υγραέριο γυρνάει σε βενζίνη και ενώ πατάω το κουμπί να πάει πάλι σε υγραέριο δεν γυρνάει πρέπει να σβήσω το αμάξι και να βάλω πάλι μπροστά.

Πριν λίγο μου γύρισε σε βενζίνη χωρίς όμως να ανάψει το esp και traction control

Υγραέριο έβαλα εχθές 30 λίτρα.

Είχα και ποιο παλιά ένδειξη esp και traction control τότε ήθελαν τα μπεκ αλλαγή του υγραερίου γιατί έτρεχαν και επειδή δεν μπορούσε να δώσει σωστό σπινθήρα έκοβε ρεύμα από τους αισθητήρες esp κλπ.

Μου κάνει κι εμένα κάτι περίεργα από το καλοκαίρι.

traction-control-warning-light.jpg

Ανάβει αυτό σε τυχαία διαστήματα (συνήθως δεν επιμένει) κι επηρεάζονται κι άλλες ενδείξεις στο ταμπλό πχ μέση κατανάλωση. Επίσης, αλλά όχι σε συνδυασμό, χτυπάει αλαρμ από το οργανάκι του υγραερίου κι αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι (το ίδιο της χαμηλής στάθμης). Δεν έχει τύχει να μη γυρίσει σε υγραέριο στο ξεκίνημα, ούτε να γυρίσει σε βενζίνη από μόνο του. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια συσχέτιση. Με οργανάκι Bluetooth και το torque δεν βλέπω σφάλματα στον εγκέφαλο, στον αντιπρόσωπο (και μοναδικό) που υποστηρίζει το σύστημα υγραερίου που το πήγα δεν βρήκαν κάτι ούτε το παρουσίασε όσο ήμουν εκεί (κλασικά) οπότε μου έκαναν μόνο την τυπική συντήρηση. 

Chevrolet με Όπελ μηχανή και tartarini LPG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Μου κάνει κι εμένα κάτι περίεργα από το καλοκαίρι.

traction-control-warning-light.jpg

Ανάβει αυτό σε τυχαία διαστήματα (συνήθως δεν επιμένει) κι επηρεάζονται κι άλλες ενδείξεις στο ταμπλό πχ μέση κατανάλωση. Επίσης, αλλά όχι σε συνδυασμό, χτυπάει αλαρμ από το οργανάκι του υγραερίου κι αναβοσβήνει το κόκκινο λαμπάκι (το ίδιο της χαμηλής στάθμης). Δεν έχει τύχει να μη γυρίσει σε υγραέριο στο ξεκίνημα, ούτε να γυρίσει σε βενζίνη από μόνο του. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια συσχέτιση. Με οργανάκι Bluetooth και το torque δεν βλέπω σφάλματα στον εγκέφαλο, στον αντιπρόσωπο (και μοναδικό) που υποστηρίζει το σύστημα υγραερίου που το πήγα δεν βρήκαν κάτι ούτε το παρουσίασε όσο ήμουν εκεί (κλασικά) οπότε μου έκαναν μόνο την τυπική συντήρηση. 

Chevrolet με Όπελ μηχανή και tartarini LPG.

Ποιο μοτέρ φοράει ; 

Ίσως δουλεύει και σε αυτό το διαγνωστικό opcom που είναι για OPEL.

Μήπως είναι κανενας αισθητήρας abs ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Ποιο μοτέρ φοράει ; 

Ίσως δουλεύει και σε αυτό το διαγνωστικό opcom που είναι για OPEL.

Μήπως είναι κανενας αισθητήρας abs ; 

A14 XER

Έχω ακούσει διάφορες θεωρίες, αυτό που έγραψε ο Λευτέρης για την σχέση υγραερίου - antispin πρώτη φορά το είδα.

Θα κοιτάξω και μια εφαρμογή που βρήκα για Όπελ, ξεχωριστό διαγνωστικό δεν το βλέπω να αγοράζω.

Σκέφτομαι και να το πάω στην αντιπροσωπεία Όπελ αλλά όχι τώρα όμως γιατί έχω κάτι αλλά μαζέματα που προηγούνται. Ούτε τα τέλη δεν έχω πληρώσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Doubt είπε

A14 XER

Έχω ακούσει διάφορες θεωρίες, αυτό που έγραψε ο Λευτέρης για την σχέση υγραερίου - antispin πρώτη φορά το είδα.

Θα κοιτάξω και μια εφαρμογή που βρήκα για Όπελ, ξεχωριστό διαγνωστικό δεν το βλέπω να αγοράζω.

Σκέφτομαι και να το πάω στην αντιπροσωπεία Όπελ αλλά όχι τώρα όμως γιατί έχω κάτι αλλά μαζέματα που προηγούνται. Ούτε τα τέλη δεν έχω πληρώσει ακόμα.

Να το έχεις υπ όψιν πάντως 

50€ από εξωτερικό κλώνο και δουλεύει μια χαρά σε όσα Opel έχω δοκιμάσει και το δικό μου Corsa C .

Πάντως το μοτέρ αυτό το φοράνε και corsa d .

Ίσως είναι κάποια δυσλειτουργία αισθητήρα ή και κάποιο στιγμιαίο σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκυλιά τα opel μηχανικά ,έχω το vectra 1,6 xe του 2005 , με υγραέριο μηχανικά άψογο αλλά με αυτά τα ρημάδια ηλεκτρικά_ ηλεκτρονικά μικροπροβλήματα όχι τίποτε πολύ σοβαρό σε μένα αλλά έτσι να με παιδεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν το εκανε ξανα αλλα ειναι βλαμμενα τα Opel περυσι που αλλαξα μπεκ μου εκανε αυτο δηλαδη αναβε ESP κλπ και ενω ελεγα κατι τρεχει με τις ροδες ηταν τα μπεκ που εβρεχαν τα μπουζι δεν ειχε καλο σπινθηρα και ο εγκεφαλος εκοβε ρευμα απο τους αισθητηρες για να δωσει καλυτερο ρευμα στα μπουζι και μετα ο ιδιος ο βλαμμενος εγκεφαλος εβλεπε οτι δεν δουλευουν οι αισθητηρες που αυτος τους ειχε κοψει το ρευμα. 😜

Εχω και εγω το Torque και μου εχει κρατησει ιστορικο P1101 που καθαρισα MAF MAP με ειδικο σπρει και δεν μου αναψε ξανα.

Κατι διαβασα πως για να σβησει το ιστορικο πρεπει να κανει καποιους κυκλους πορειας το αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις άφησα το αμάξι για να μπει υγραεριοκίνηση.

Ο εγκαταστατης είπε ότι για το ford fiesta μοντέλο 2002 κατάλληλο είναι το stag-4 box basic.

Αύριο απόγευμα θα το πάρω οπότε καλή μου αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gbouros είπε

Μόλις άφησα το αμάξι για να μπει υγραεριοκίνηση.

Ο εγκαταστατης είπε ότι για το ford fiesta μοντέλο 2002 κατάλληλο είναι το stag-4 box basic.

Αύριο απόγευμα θα το πάρω οπότε καλή μου αρχή.

Μια χαρά σύστημα είναι .

Ρώτησε πώς έχει ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης .

Επιπλέον τι μπεκ υγραερίου θα σου βάλει.

Δε πρέπει να καταλαβαίνεις διαφορά , ίσα ίσα πηγαίνει λίγο καλύτερα στο υγραέριο, εάν ρυθμιστεί όπως πρέπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπεκ είπε τύπου βενζίνης και ότι στα ψηλά φορτία θα γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη.

Γενικά μου είπε πολλά αλλά ως άσχετος δεν κατάλαβα τα περισσότερα που άκουγα.

Εκτός από "το πως έχει ρυθμίσει το μεικτό ψεκασμό βενζίνης"

υπάρχει κάτι άλλο που καλό θα ήταν να ρωτήσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...