Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Eurobank μου λέει πως μπορώ να βγάλω αρκετές κάρτες και να της καταχωρήσω στο Paypal(βασικά δεν με χαλάει να βγάλω και δεύτερη) .το θέμα είναι αν αγοράσω το προϊόν που είναι πάνω από 1000 Ευρώ και έχω βγάλει δεύτερη προπληρωμένη τα λεφτά που κοστίζει το προϊόν θα μεταφερθούν αυτόματα από της δυο κάρτες στο λογαριασμό του πωλητη ή θα γίνει κανένα μπέρδεμα;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:50 ----------

 

Στείλε στον πωλητή μήνυμα με το πρόβλημά σου μήπως σου "σπάσει" το ποσό και κάνεις 2 πληρωμές

Σωστό και αυτό που λες αλλά και πάλη θα με εξυπηρετήσει η θα χάσω την ευκαιρία να το αγοράσω το προϊόν;

Φοβάμαι πως θα του φανεί κάπως αν του ζητήσω αυτό να σπάσω την πλερωμή, τελευταία βλέπουν πολλά τα μάτια μου στο eBay με απάτες και πολλά hacked accounts, αν δεν έχει ξανακάνει και ξανακούσει κάτι τέτοιο ο πωλητης το πιθανότερο είναι να με απορρίψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν αυτά που στέλνονται ως Priority Mail International μέσω USPS πόσο περίπου χρόνο κάνουν να έρθουν Ελλάδα; Ή είναι ακριβώς το ίδιο με την "απλή" αποστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν αυτά που στέλνονται ως Priority Mail International μέσω USPS πόσο περίπου χρόνο κάνουν να έρθουν Ελλάδα; Ή είναι ακριβώς το ίδιο με την "απλή" αποστολή;

 

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο. Απο μια βδομαδα μεχρι 1 μηνα απο τις δικες μου παραγγελιες, αναλογα που μενεις κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω την ερωτηση μου...

πως θα πληρωσω προιον στο eBay το οποιο κανει πανω απο 1000 Ευρω με οριο καταθεσης στην προπληρωμενη καρτα ομως μεχρι 1000 ευρω.Αναγκαστηκα πρεπει να βγαλω δευτερη καρτα προπληρωμενη για να αγορασω το προιον απο το eBay;

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να μπορείς να βάλεις τα λεφτά στο λογαριασμό σου στο paypal κάνοντας ανάληψη και στη συνέχεια αφού θα έχεις όλο το ποσό μέσα στο λογαριασμό του paypal να κάνεις την πληρωμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να μπορεί να βάλει και λεφτά στην πιστωτική. Τότε θα του βγάλει πλεόνασμα με το οποίο θα πληρώσει πάνω από το όριό του. Πάρε και την τράπεζα ένα τηλέφωνο φίλε και ρώτα τους αν γίνεται.

 

Άλλη ερώτηση

Αν βάλω δεύτερη πιστωτική στο paypal, λογικά θα έχω το διπλάσιο ποσό έτσι?

και θα χρεώνεται η "βασική" κάρτα? μπορεί να οριστεί αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να μπορείς να βάλεις τα λεφτά στο λογαριασμό σου στο paypal κάνοντας ανάληψη και στη συνέχεια αφού θα έχεις όλο το ποσό μέσα στο λογαριασμό του paypal να κάνεις την πληρωμή..

Αυτο πως γινεται ακριβως?

Μεταφορά ποσού απο τραπεζικό λογαριασμό σε paypal...

Σας ευχαριστώ ολους για την απάντησή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μια βοήθεια επειδη μπερδεύτηκα.

 

Αν παραγγειλω από αυτόν, πιο ειναι το κόστος για τελωνείο και για αποστολή;

 

 

Ξέρω ότι είναι συχνή ερώτηση, αλλά πραγματικά βιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από ebay

GBP 21.61 Greece Sellers Standard International Rate

 

 

αυτό μόνο θα πληρώσεις για μεταφορικά, αλλά θα του πεις να βάλει 20 δολάρια αξία αγοράς για να μην πληρώσεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από ebay

GBP 21.61 Greece Sellers Standard International Rate

 

 

αυτό μόνο θα πληρώσεις για μεταφορικά, αλλά θα του πεις να βάλει 20 δολάρια αξία αγοράς για να μην πληρώσεις τελωνείο.

 

Σε ευχαριστώ =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

 

Ρωτησα μεσω mail καποιο ηλεκτρονικο καταστημα στο ebay το εξης λαμβανοντας την απαντηση που ακολουθει:

 

--------------

B) If you send me a guitar is it possible to be written "GIFT" on the box or the receipt outside be less than $50 to avoid the customs taxes?

 

Unfortunality we can not alter the customs forms to mark it as a gift because we cant risk out comerical licence.Sorry...

--------------

 

Το προϊον που θελω (μια κιθαρα οπως φαινεται πανω) το βρηκα και σε αλλον ενα, μα στις διαθεσιμες προς αποστολη χωρες απ ο,τι καταλαβα ειχε μονο U.S... :mad:

 

Ποσο θα πανε τα τελωνειακα γιατι δε βρισκω ακρη;

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

Ρωτησα μεσω mail καποιο ηλεκτρονικο καταστημα στο ebay το εξης λαμβανοντας την απαντηση που ακολουθει:

Δεν σου απαντησε αν μπορει να δηλωσει μειωμενη τιμη.Αν δεν δεχεται 50$ μπορεις να το διαπραγματευτεις. Δεδομενου οτι η ισοτιμια δολαριου και ευρω ειναι αρκετα συμφερουσα, υπαρχει η πιθανοτητα να βγεις κερδισμενος αν το αγορασεις πληρωνοντας ακομη και το τελωνειο.

Καλο ειναι να ψαξεις το ιδιο προιον και στο ebay.co.uk καθως απο Αγγλια δεν περνανε τελωνειο τα δεματα.

Αν τελικα αποφασισεις και το παρεις απο US καλο ειναι να στο στειλει με USPS δηλαδη μεσω ΕΛΤΑ ωστε να εχεις λιγες πιθανοτητες να περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να ψαξεις το ιδιο προιον και στο ebay.co.uk καθως απο Αγγλια δεν περνανε τελωνειο τα δεματα.

 

Το κοίταξα και με παρέπεμψε στο ίδιο (ηλεκτρονικο) κατάστημα της Αμερικης ...

 

Αν τελικα αποφασισεις και το παρεις απο US καλο ειναι να στο στειλει με USPS δηλαδη μεσω ΕΛΤΑ ωστε να εχεις λιγες πιθανοτητες να περασει τελωνειο.

 

Νομιζω τα τελωνειακα συμπεριλαμβανονται στην τιμη αν το παρεις μεσω USPS ε; Ή πληρωνεις κατι ελαχιστο της ταξης των 5 ευρω, κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω τα τελωνειακα συμπεριλαμβανονται στην τιμη αν το παρεις μεσω USPS ε; Ή πληρωνεις κατι ελαχιστο της ταξης των 5 ευρω, κατι τετοιο.

Αν το δεμα περασει απο τελωνειο και αποφασισουνε να μην σου χρεωσουνε τελωνειακους δασμους λογω μικρης αξιας ή δωρου κτλ τοτε χρεωνεσαι καπου 3 ευρω για την παραμονη και μονο του δεματος στο τελωνειο για καποιες μερες.

 

Τωρα αν αποφασιστει απο τους τελωνειακους οτι θα επιβληθουνε δασμοι, τοτε με βαση τις καταστασεις που εχουνε για προίοντα και την εκτιμιση τους θα εκτελωνισθει επι της τιμης.Αν δεν υπαρχει αποδειξη που να οριζει τιμη τοτε οριζουνε αυτη την τιμη στο με βαση τους κωδικους προιοντων που εχουνε.

Στη συνεχεια ποστελλεται ειδοποιητηριο μεσω ΕΛΤΑ και σε καλει να πληρωσεις το αντιτιμο για να παραλαβεις το δεμα σου.

 

Οταν σου στειλουνε δεμα με κουριερ και οχι με USPS περναει παντα τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω καποια ρουχα απο e-bay και επειδη θελω να παρω αρκετα θελω να μου προτεινετε καποιον πωλητη αμα ξερετε που να ειναι φτηνος αξιοπιστος και να μπορω να βρω οτι θελω ωστε να τα παρω ολα μονομιας (μαρκες που προτιμω ειναι element,volcom,billabong,burton,carhartt,dc,fallen κτλ)!!ξερω οτι αμα ψαξω εδω μπορει να βρω τις απαντησεις που θελω απλα ειναι πολλες σελιδες και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τον χρονο να ψαξω τοσο πολυ και βαριεμαι και ολας :P!ευχαριστω πολυ περιμενω απαντησεις και σορρυ για το μεγαλο ποστ :):D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...