Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπα, δεν είναι σίγουρο. έχω κάνει την ίδια αγορά, αλλά δεν πέρασαν τελωνείο

 

σου ήρθανε με απλό ταχυδρομείο?

 

φοβάμαι για να γλυτώσω 30 ευρώ απο κάτι millenium που παρήγειλα μην πληρώσω κανα 100ευρω τελωνείο.

 

Εστειλα μηνυμα στον πωλητή να μην φένεται το τιμολογιο με την αξία και να τα κάνει δώρο...

 

Να δούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πωλητής

 

τα παπούτσια έκαναν περίπου 20 μέρες, βέβαια ο τύπος δεν είχε γράψει αριθμό στην διεύθυνση, μόνο την οδο!! ευτυχως που το αναζήτησα εγω, γιατί αλλιώς θα γύρναγε πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε μια SD κάρτα 32 GB, η οποία αποδείχτηκε ότι ήταν 4GB "πειραγμένη" ώστε να δείχνει 32GB. Επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος δέχτηκε να μου κάνει full refund. Το θέμα είναι ότι τώρα άρχισε να μου ξαναβγάζει το προϊόν στη λίστα με αυτά που αναμένουν πληρωμή.

 

Πρέπει να κάνω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με το ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στείλανε μια SD κάρτα 32 GB, η οποία αποδείχτηκε ότι ήταν 4GB "πειραγμένη" ώστε να δείχνει 32GB. Επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος δέχτηκε να μου κάνει full refund. Το θέμα είναι ότι τώρα άρχισε να μου ξαναβγάζει το προϊόν στη λίστα με αυτά που αναμένουν πληρωμή.

 

Πρέπει να κάνω κάτι; Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με το ebay;

Όχι μην ασχολείσαι, μετά από ένα μήνα διέγραψέ το (κάνεις κλικ επάνω του και διαγραφή) απλα μην το σβήσεις τώρα για να έχεις το ιστορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι..Εχω παραγγειλει κατι απο Αμερικη και απο το usps tracking βγαζει τα ακολουθα:

International Dispatch, January 11, 2010, 8:37 pm, FOREIGN CENTERJERSEY CITY NJ 099

Arrival

Shipment Accepted; January 07, 2010, 3:16 pm, EASTON, PA 18042

Electronic Shipping Info Received, January 07, 2010

 

Υπαρχει περιπτωση να εχει φτασει Ελλαδα και "κλασσικα" να μην περαστηκαν οι πληροφοριες κτλ?Γιατι απο Αμερικη θα ηταν λογικο να εχει φτασει τουλαχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα μια αγορά απο έναν πωλητή απο Hong Kong και εκείνος μου έστειλε το δέμα συστημένο με ταχυδρομείο(όχι EMS). Μου έδωσε tracking number για το οποίο όμως δεν εμφανίζει πληροφορίες η σελίδα των ΕΛΤΑ. Είναι άραγε κάτι τέτοιο λογικό; Πληροφορίες θα φανούν στο σύστημα όταν θα φτάσει Ελλάδα ή θα έπρεπε να εμφανίζονται απο τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το εξής θέμα,

Μου άρεσε ένα παπούτσι αλλά ο τυπάς δεν στελνει ελλάδα και επικοινώνησα μαζί του και μου είπε πως αν έχω κάποιον σε άλλη χώρα και με βολεύει το στέλνει εκεί.

Μετά έκανα login με το username του φίλου και πήγα να κάνω bid και μου έλεγε όποτε έκανα πως κάποιος άλλος έκανε την ίδια στιγμή μεγαλύτερο και με πρόλαβε. Το έκανα 5-6 φορές αλλά τελικά πάντα ο άλλος είχε δώσει τα ίδια χρήματα με μένα και πάντα φαινόταν σαν να έχει κάνει ένα μόνο bid. Στέλνω φωτο να δείτε γιατί δε μου έχει ξαναγίνει.

 

To κορυφαίο είναι πως "χτύπησα" πρώτα το παπούτσι που ήθελε ο φίλος μουαπό Ιταλία αλλά το δικό μου δε μπόρεσα. 4 μέρες τώρα στέλνω μηνύματα σε αυτούς και δεν μου απαντάνε. Ενώ στην αγορά του παπουτσιού που έκανα bid μου απάντησαν ότι θα σταλεί. Γιατί όλα αυτά?

Τι παίχτηκε με τα bids? Είναι λογικό να συμβεί ή μπορεί να είναι πρόγραμμα που το κάνει το bid μόνο του>?

 

5 φορές έκανα bid και τις 5 μου είπε το ebay πως άλλος έκανε καλύτερο bid εκείνη τη στιγμή.

post-10670-129063053346_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα μια αγορά απο έναν πωλητή απο Hong Kong και εκείνος μου έστειλε το δέμα συστημένο με ταχυδρομείο(όχι EMS).

To tracking number το εισαγεις στην ιστοσελιδα του ταχυδρομειου με το οποιο στο έστειλε και οχι των ΕΛΤΑ.Συνηθως απο Hong Kong κανει 15 εργασιμες ημερες και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως απο Hong Kong κανει 15 εργασιμες ημερες και πανω.

Μπαα... Συνήθως λένε τόσο, μη σου πω και μέχρι 23 εργάσιμες, αλλά σπίτι μου πάντως έρχονται σε 5-8 εργάσιμες το πολύ.

Μόνο δέματα από πριν τις γιορτές μπορούν να αργήσουν αρκετά γιατί πέφτουν πολλά στις μεταφορικές και όσο να ναι καθυστερούν αρκετά. Περιμένω γύρω στα 6-7 πράγματα από Χριστούγεννα και τώρα άρχισαν να έρχονται.

Αν παρήγγειλες τώρα το αντικείμενο, το δέμα θα σου έρθει το πολύ σε 15 μέρες αλλά μην παραξενευτείς αν σου έρθει και πολύ νωρίτερα. :)

Με τις μεταφορικές έχω δει ότι να ναι. Να έρχονται ΕΛΤΑ πιο γρήγορα από Courier και κυρίως από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έκανα μια αγορά απο έναν πωλητή απο Hong Kong και εκείνος μου έστειλε το δέμα συστημένο με ταχυδρομείο(όχι EMS). Μου έδωσε tracking number για το οποίο όμως δεν εμφανίζει πληροφορίες η σελίδα των ΕΛΤΑ. Είναι άραγε κάτι τέτοιο λογικό; Πληροφορίες θα φανούν στο σύστημα όταν θα φτάσει Ελλάδα ή θα έπρεπε να εμφανίζονται απο τώρα;

 

Εδώ δοκίμασες ;

http://app3.hongkongpost.com/CGI/mt/enquiry.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Με τις μεταφορικές έχω δει ότι να ναι. Να έρχονται ΕΛΤΑ πιο γρήγορα από Courier και κυρίως από Αμερική.

 

 

είχες πληρώσει τελωνείο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχες πληρώσει τελωνείο??

 

Ναι και δεν ήταν ευχάριστο. Το είχαν κρατήσει 2 μήνες εκεί γιατί και καλά δε μπορούσαν να το στείλουν επειδή δεν είχε κάτι μέσα έγκριση και τέλος με παίρνουν τηλ ότι μπορούν να μου το στείλουν και χρεώθηκα 200 Ευρω.

Το κορυφαίο ήταν πως σχεδόν τα 100 από αυτά νομίζω ήταν για την διαμονή στο τελωνείο και χρεωνόμουν με τη μέρα.

 

 

Όσο για το θεματάκι μου πιο πάνω τα παπουτσια τί να κάνω?

Μου έστειλε ν;α τον πληρώσω για το ένα ζευγάρι αλλά δεν μου απαντησε για το άλλο που είχα πρόβλημα με τα bids...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...