Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω (και μάλλον δε γίνεται) είναι ότι θα πληρώσω μόνο 16$ και όχι $42.

 

Ακόμα και με mail μπορεί να μου πει ψέματα για να προχωρήσω στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν γίνεται αυτό, η τελική τιμή που πρέπει να πληρώσεις στον πωλητή είναι $42. Τα $26 δολάρια που ζητάει για μεταφορικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τιμής του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγέ μου γιατί μπερδεύεσαι;;;; 16$ κάνει αυτό που αγοράζεις ΤΕΛΟΣ! Αλλά θα πληρώσεις και 26$ τα έξοδα αποστολής, άρα σύνολο το ποσό που πρέπει να πληρώσεις είναι 42$!!! Τα 26$ είναι μεταφορικά δεν έχουν να κάνουν με τελωνείο κλπ., πρέπει να τα πληρώσεις αλλιώς δε σου στέλνει το προϊόν!

Άσχετα αν στο πακέτο σου γράψει ~16$.. αυτό θα το κάνει για να μην περάσει τελωνείο και έχεις τραβήγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοια ποσά μην ανησυχείς για τελωνείο. Αγοράζω συχνά παιχνίδια και εξαρτήματα υπολογιστών και δεν έχουν περάσει τελωνείο, αναφέρομαι πάντα σε νορμάλ τιμές όμως έως 50 ευρώ.

Άσε που οι περισσότεροι πωλητές αν όχι όλοι βάζουν από μόνοι τους ένδειξη δώρου και δηλώνουν και μικρότερη τιμή.

 

Προφανώς, στην περίπτωση που αναφέρεις, μιλάμε για κάτι που αγοράζεις από eBay Αμερικής π.χ. €20 πρϊόν + €30 μεταφορικά. Οπότε σου έρχεται Ελλάδα σύνολικά €50;

 

Και το κάνεις αυτό γιατί δε μπορείς να βρεις το προϊόν Ελλάδα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρικές συσκευές που αγοράζουμε από Αγγλία λειτουργούνε στην Ελλάδα όσον αφορά τα volts τη πρίζα ρεύματος κτλπ. ή θα έχω κανένα πρόβλημα ξέρετε?

Η Αμερική πάντως έχει διαφορετικά volts είναι 110 volts ενώ στην Ελλάδα είναι 230 volts. Όσον αφορά την Αγγλία νομίζω πως με έναν αντάπτορα πρίζας κάνω τη δουλειά γιατί είμαστε στα ίδια volts καλά τα λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια volts εχουμε με αγγλια μονο ενα ανταπτορα χρειαζεσαι.

 

στην αμερικη εχουν 110v αλλα και εκει σχεδον ολες οι ηλεκτρονικες συσκευες με τροφοδοτικο-μετασηματηστη δεχονται 110-230v και παιζουν και αυτα μονο με ανταπτορα. ομως θα πρεπει να το επιβεβαιωνεις τοτε πριν αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,

μερικοι πωλητες μαλιστα, κυριως απο κινα, βαζουν ενα μονο τροφοδοτικο με αμερικανικο βυσμα και αναλογα με τη χωρα που εχεις σαν διεθυνση αποστολης σου στελνουν και τον καταλληλο ανταπτορα. θα δεις να το γραφουν στην περιγραφη του αντικειμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks δεν το ήξερα καθόλου αυτό, γενικά όπως κατάλαβα πρέπει να αποφεύγω να αγοράζω συσκευές που έχουνε να κάνουνε με ρεύμα από Αμερική, έτσι? Είναι τελείως διαφορετικά σε προδιαγραφές σε σχέση με Ελλάδα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

μολις μου ρθε το παρακατω στο inbox του ebay και στα mail μου το εξης:

 

s.gif

s.gif Dear χχχχ ([email protected]),

 

We're writing to let you know that this listing for an item you won or bid on is no longer available:

 

220862610590 - Nintendo Game Boy Style Hard Case Cover for Samsung Galaxy S i9000

 

We understand this may be disappointing, but occasionally we need to remove listings. There are several reasons why we may remove listings, for example:

-- The listing doesn't follow eBay guidelines.

-- The item isn't allowed on eBay or can only be listed under certain conditions.

-- The listing contains pictures or words that may create copyright or trademark issues.

 

If the seller offers you the item outside of eBay, don't accept the offer. These types of transactions aren't covered by eBay buyer protection programs.

 

Here's what you can do next:

-- If you won the item but haven't paid, don't pay. Since eBay removed the listing, you're no longer obligated to go through with the transaction.

-- If you paid through Western Union or MoneyGram, contact the company directly (Western Union 800-325-6000 or MoneyGram 800-926-9400). If you paid by check, contact your bank to stop payment.

-- If you paid for the item and it's past the estimated delivery time or if the item arrived but didn't match the seller's description, you can open a case in the Resolution Center:

http://resolutioncenter.ebay.com

 

Thanks,

 

eBay

 

Please don't reply to this message. It was sent from an address that doesn't accept incoming email.

-------------------------------------------------------------------------------

Ωραια το ποσον ειναι 3,κατι δολλαρια. Στο στατους μου δειξε οτι εκανε ship την επομένη της αγοράς μου , στις 16/1/2012 ....

 

Εγω τι να κανω τωρα ; να κανω πωςτολενε στο ebay ή στο paypal ??? Να περιμενω μπαααααααααας και ερθει ; Δλδ λεμε τωρα αν κανω καποια ενεργεια και μετα ερθει η θηκη τι να κανω;; :P Ο πωλητης ειχε και 99,7 % .... Τη συμβουλη σας παρακαλω καθ οτι ειναι και η πρωτη αγορα που κανω μεσω e-bay....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με pay πλήρωσες δεν μας είπες?

:fear: :fear: :fear: :fear:

Αν είναι με pay pal όλα cool έρθει δεν έρθει το πολύ πολύ στο τέλος κάνεις και ένα dispute στα καπάκια και είσαι οκ. :wub: :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι με paypal ! εχω και την αποδειξη πληρωμης που στελνει το paypal ! :P

Απλα κανοντας αναζητηση στο google βγαζει στο ebay.com.au καποιους να λενε οτι πηρανε την θηκη ....

Ο πωλητης λεγεται

 

 

 

και στο google απλα εγραψα

 

220862610590 - Nintendo Game Boy Style Hard Case Cover for Samsung Galaxy S i9000

 

Ειμαι στο ebay.com εγω ,οπου εκει δεν υπαρχει η θηκη Link,τελος πως κανω dispute ? θα περιμενω βεβαια γιατι ερχεται απο Χονγκ κονγκ αν ερθει ... απο ποσες μερες κμ ετα χανεις το δικαιωμα για dispute?

ευχαριστω για την απαντηση σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω !!!!

ειναι συνετο να στειλω στον πωλητη (τον βρηκα στο ebay.com τελικα) να του πω << γιατι στο σβησανε και αμα θα ρθει>> ή να το αφησω φλου ; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία αγορά που έκανα εδώ και πάνω από 10 ημέρες, το πρϊόν φυσικά δεν έχει φτάσει ακόμα. Μπήκα στην αγορά μου και λέει ότι ο πωλητής θα είναι και πάλι στο eBay στις 29 Ιανουαρίου.

 

Τί κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...