Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια σας χαιρετω.Εχω ενα μεγαλο προβλημα με μια αγορα απο εβαυ αγγλιας.Για να μην πολυλογω αγορασα δυο κινητα αξιας πανω κατω με μεταφορικα στα 500ευρω.οταν παρελαβα το πακετο ομως αυτο που ηταν μεσα ητα δυο κερια και οχι δυο κινητα τηλεφωνα.Οπως φανταζεστε εμεινα αναυδος.Ασφαλως εχω ανοιξει case αλλα ο πωλητης εδω και μερες δεν απανταει.Δεν ειμαι σιγουρος αν ο πωλητης εχει βαλει απο μονος του τα κερια η εγινε κατα την αποστολη.Αξιοσημειωτο ειναι οτι για μια βδομαδα το Royal Mail track and trace εβγαζε πως εχει φτασει ελλαδα ενω στα ελτα που πηρα τηλεφωνο μου ελεγαν πως δεν εχει φτασει ελλαδα.Για μια βδομαδα παρακαλω.Σε λιγες μερες θα κανω escelate την υποθεση αλλα λογω μικρης εμπειριας στο εβαυ δεν ξερω αν θα παρουν την σωστη αποφαση.Και ρωταω το εξης.Σε περιπτωση που δεν αποζημιωθω τοσο χρηματικα οσο και με αλλο πακετο τι γινεται?Υπαρχει αλλη λυση η η αποφαση του εβαυ ειναι μονοδρομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια σας χαιρετω.Εχω ενα μεγαλο προβλημα με μια αγορα απο εβαυ αγγλιας.Για να μην πολυλογω αγορασα δυο κινητα αξιας πανω κατω με μεταφορικα στα 500ευρω.οταν παρελαβα το πακετο ομως αυτο που ηταν μεσα ητα δυο κερια και οχι δυο κινητα τηλεφωνα.Οπως φανταζεστε εμεινα αναυδος.Ασφαλως εχω ανοιξει case αλλα ο πωλητης εδω και μερες δεν απανταει.Δεν ειμαι σιγουρος αν ο πωλητης εχει βαλει απο μονος του τα κερια η εγινε κατα την αποστολη.Αξιοσημειωτο ειναι οτι για μια βδομαδα το Royal Mail track and trace εβγαζε πως εχει φτασει ελλαδα ενω στα ελτα που πηρα τηλεφωνο μου ελεγαν πως δεν εχει φτασει ελλαδα.Για μια βδομαδα παρακαλω.Σε λιγες μερες θα κανω escelate την υποθεση αλλα λογω μικρης εμπειριας στο εβαυ δεν ξερω αν θα παρουν την σωστη αποφαση.Και ρωταω το εξης.Σε περιπτωση που δεν αποζημιωθω τοσο χρηματικα οσο και με αλλο πακετο τι γινεται?Υπαρχει αλλη λυση η η αποφαση του εβαυ ειναι μονοδρομος?

σε πειραζει να μας στειλεις λινκ απο τη σελιδα του πωλητη να τον δουμε και εμεις?

τι feedback εχει. αν ηταν η 1η του πωληση ειναι ολα πιθανα ακομα και να μπηκε κομητης να αρπαξει απο τον πρωτο τυχοντα και να την κανει.

 

εχεις την δυνατοτητα να το τραβηξεις μονος σου μεσω paypal αν δε σε καλυψει το ebay. με dispute αμεσα εκει να του δεσμευσεις τα χρηματα. σαν εσχατη λυση. αν ομως τα εχει περασει στη τραπεζα του και βγηκαν απο λογαριασμο paypal δυσκολα να πετυχεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξυλο δεν νομιζω αλλα μου εβαλες ιδεα τωρα.Ο πωλητης οταν εκανα την αγορα ειχε 99.4% με περιπου 3950 πωλησεις.Τωρα εχει 99.2 με την δικη μου αρνητικη γνωμη.Οπως ειπα εχω ανοιξει case αλλα απο οτι δοκμασα δεν μπορω να ανοιξω και ταυτοχρονα στο paypal.Ηθελα να ξερω οτι οποια και αν ειναι η αποφαση του εβαυ μπορω να κανω disπoute στο paypal?Δηλ αν αποφανθει να μην αποζημιωθω υπαρχει περιπτωση το paypal να μου πει "Φιλε το εβαυ πηρε την αποφαση,εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι."Εν ολιγης κανω το σταυρο μου για να παρω τα λεφτα που μου ανηκουν σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! :-)

Αγόρασα τις προάλλες 3 προϊόντα από το ebay και μόλις τα παρέλαβα δυσλειτουργούσαν.

Του έστειλα μήνυμα και μου είπε ο πωλητής να του τα στείλω πίσω και να καλύψει αυτός τα έξοδα, όπως και έγινε.

Στο summary δεν φαίνεται κάτι, στα messages όμως έχει βγάλει canceling purchase και για τα 3 (μιας και ήταν ξεχωριστά).

Στο paypal δεν φαίνεται κάτι, ο πωλητής τώρα μου ζήτησε το e-mail από το paypal για να καταθέσει τα έξοδα, το θέμα είναι όμως πως θα ξέρω εγώ ότι έβαλε τα χρήματα πίσω; Τα έξοδα δεν με πολύ-απασχολούν, τα 200 ευρώ σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! :-)

Αγόρασα τις προάλλες 3 προϊόντα από το ebay και μόλις τα παρέλαβα δυσλειτουργούσαν.

Του έστειλα μήνυμα και μου είπε ο πωλητής να του τα στείλω πίσω και να καλύψει αυτός τα έξοδα, όπως και έγινε.

Στο summary δεν φαίνεται κάτι, στα messages όμως έχει βγάλει canceling purchase και για τα 3 (μιας και ήταν ξεχωριστά).

Στο paypal δεν φαίνεται κάτι, ο πωλητής τώρα μου ζήτησε το e-mail από το paypal για να καταθέσει τα έξοδα, το θέμα είναι όμως πως θα ξέρω εγώ ότι έβαλε τα χρήματα πίσω; Τα έξοδα δεν με πολύ-απασχολούν, τα 200 ευρώ σκέφτομαι.

 

οταν τα βαλει θα φαινονται απο το λογαριασμο στο paypal.

αν δεν τα βαλει μπορεις να κανεις dispute αρκει να μην εχουν περασει 45 μερες απο την αγορα, μετα δεν μπορεις να κανεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχει κάνει από εχθές, πόσο να περιμένω; Μου έχει στείλει και το ebay 3 μηνύματα τα οποία έχουν ένα πορτοκαλί σημαιάκι (λογικά είναι high priority), τα διάβασα και μου λέει το καθένα:

 

 

 

 

Hi ****,

 

seller**** recently opened a cancel transaction case for an item you recently purchased: ********** ********* **** ******.

 

Reason for cancel transaction request: The seller did not provide a specific reason.

 

Click the "Respond now" button to accept or decline this cancellation.

 

If you don't take action by Dec-02-2011, the seller will be able to cancel the purchase without your consent.

 

 

Δεξιά έχει respond now, όπου αναγράφει:

 

 

Item: ******* ***** ****** ****** ( *********** ) View purchased item

Transaction end: Oct-25-2011

Seller: ********

Case type: Cancel transaction

seller**** has sent you a request to cancel this transaction.

Seller**** selected the following reason: Other.

Additional information from seller:

 

How would you like to respond?

I accept the seller's request to cancel this transaction.

 

You should only accept the cancellation request if you haven't paid yet or you've already received your refund from the seller. If you haven't received your refund, contact the seller

I decline the seller's request to cancel this transaction.

 

 

Δεν έχω απαντήσει κάτι, του έστειλα ότι δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα μιας και ζήτησε το e-mail του paypal στην τελευταία συναλλαγή και περιμένω.

Απλά ανησυχώ λίγο γιατί είναι 26 Νοεμβρίου σήμερα και μέχρι τις 2 που λέει.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί το κόστος από τα έξοδα αποστολής εμφανίζεται κανονικά στο paypal.

Τα υπόλοιπα άφαντα, οι αγορές είναι ακόμα στο canceling αλλά δεν έχω πάει ευρώ πίσω.

Σε επικοινωνία μου μαζί του, στην αρχή έλεγε ότι δεν μπορεί να με πληρώσει σε ευρώ αλλά σε USD, το USD έγινε AUD και αφού τα έλαβα σε USD, δεν λένε να εμφανιστούν τα λεφτά της αγοράς.

Τι να κάνω; :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά του τα ξαναέστειλες πίσω και αυτός σου έχει βάλει μόνο τα χρήματα από τα μεταφορικά στο paypal.

Σ αυτό που σου στειλε το ebay θα πατήσεις decline και αν έχει χώρο δίπλα θα γράψεις ότι δεν έχεις πάρει ακόμα refund.

Στέλνεις κ ένα mail στον τύπο και του λες να σου κάνει full refund ΑΜΕΣΑ μέσα σε 2 το πολύ μέρες γιατί θα του κάνεις dispute και αρνητικό feedback.

Σε τί πλήρωσες;Σ ότι πλήρωσες θα λάβεις.Αυτά περί USD-AUD-δραχμές είναι μπούρδες (προφανώς προσπαθεί να σε ξεγελάσει με το αυστραλεζικό δολλάριο και το αμερικάνικο).

Αν βλέπω σωστά 25 Οκτωβρίου έγινε η αγορά;Τότε βιάσου γιατί έχεις περιθώριο 45 μέρες για το dispute.....μετά....bye bye money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα σε AUD.

Δεν έχω λάβει τίποτα, το τελευταίο του μήνυμα ήταν:

 

 

Dear *********,

 

hi

friend i promise god that i have refund you , friend would you plz call your country paypal center to ask what is happened now , and i think they will tell you what is happend , friend plz do not worry you will get them very soon , also plz check your paypal that whether your paypal can recieve AUD because i refund you AUD not USD so plz check this ,also plz tell the paypal center officer that i refund you AUD not USD thanks for your understanding best regards god bless you

 

 

 

Τώρα τι να κάνω; Έψαξα λίγο τα options στο paypal, έβαλα το AUD γιατί είχα μόνο EUR και USD αλλά και πάλι άφαντα τα λεφτά.

Ναι, 25 Οκτωμβρίου έγινε η αγορά.

Στο paypal έχω μόνο τα έξοδα λάβει. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αλλά ξέρω ότι πρώτα πρέπει να τα "βγάλω" από το paypal και μετά να τσεκάρω. Εξάλλου η αγορά έγινε μέσω paypal, δεν έχει λογαριασμό τραπέζης ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα έξοδα για τα μεταφορικά πώς πήγαν κατευθείαν και μια χαρά στο paypal και εμφανίζονται κανονικά;Περίεργο δεν είναι;;

Πες του να σου στείλει screenshot απ την συναλλαγή που υποτίθεται ότι έκανε στο paypal για να δεις το νούμερο της συναλλαγής.

Σ εμένα πάντως εξακολουθεί να μου "μυρίζει" καθυστέρηση για να περάσουν οι μέρες και να στα φάει τα χρήματα... εύχομαι να βγω λανθασμένος φυσικά...

Επίσης αν στο λογαριασμό σου paypal μπουν χρήματα....αυτά αν είναι σε ριάλια,αν είναι σε λίρες,αν είναι σε πέτρες...θα φανούν χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό σκέφτομαι, λογαριασμό δεν έχω τσεκάρει αλλά και παλαιότερα που έτυχε κάτι παρόμοιο τα λεφτά φάνηκαν ΠΡΩΤΑ στο paypal και αφού τα "έβγαλα" από εκεί τα πήρα από την τράπεζα μετά από 2-3 εργάσιμες!

Του έστειλα ότι κάλεσα το paypal και δεν έχουν μπει λεφτά και ότι αν δεν τα δω σε 2 ώρες θα επικοινωνήσω με το ebay, το θέμα είναι πως; Δεν ξέρω καν τι να τους γράψω και πως σε τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...