Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά και από εμένα :-) Θα ήθελα να αγοράσω κάτι ακουστικά ΝΟΚΙΑ από κάποιον πολιτή στο amazon, συγκεκριμένα αυτά εδώ και στον πρώτο πολιτή άμα δει κανείς στα delivery rates λέει τιμές για Ηνωμένο Βασίλειο και έχει και ένα BFPO... Ξέρει κανείς τι είναι αυτό???

 

Μήπως εννοεί λίρες Αγγλίας?

Επειδή ενδιαφέρομαι να πουλήσω και εγώ στο ebay κάτι πραγματάκια έξοδα μεταφοράς πόσα βάζεις για να είσαι καλυμμένος για να μη βγεις μείον? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και καλές γιορτές εύχομαι σε όλους σας. Παραθέτω την εξής ιστορία (αν δεν είναι το κατάλληλο thread ,παρακαλώ να μεταφερθεί/σβηστεί το μήνυμά μου).

 

Είμαι πωλητής στο ebay και πριν λίγους μήνες δέχθηκα "claim" από Γερμανίδα για μία πώληση η οποία πραγματοποιήθηκε τέλη Μαϊου του 2011. Στο paypal αναφερόταν ως αιτιολογία του claim ότι το δεν παραδόθηκε το δέμα και παρακάτω σε υποσημείωση "item was damaged" (πιστεύω μπαίνετε στο κλίμα σιγά σιγά).Το δέμα είχε σταλεί συστημένο και με αριθμό φορτωτικής ,ενώ την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ την έχω ακόμη .Να αναφέρω ότι είχα λάβει θετικό feedback ,όπου η συγκεκριμένη κυρία με ευχαριστούσε κλπ κλπ. Προσπάθησα επανειλημμένως να επικοινωνήσω με email με την πελάτισσα ,χωρίς αποτέλεσμα και δυστυχώς δεν έλαβα καμία απάντησή της. Επίσης απάντησα και στο paypal δίνοντας σκαναρισμένη την απόδειξη των ΕΛΤΑ και έγγραφο υπογεγραμμένο από την προϊσταμένη των ΕΛΤΑ ότι το δέμα έχει παραδοθεί στον παραλήπτη ,μιας και έκανα αίτηση αναζήτησης του δέματος ,όταν έλαβα το claim. Παρ'όλα αυτά σήμερα η τράπεζα της Γερμανίδας αποφάσισε ότι έχει δίκιο η πελάτισσα της και έτσι έχασα την υπόθεση καθώς και τα χρήματα. Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνω ώστε να διεκδικήσω τα χρήματα;

 

Είναι να μην σου τύχει χάλια αγοραστής, μετά δε βγάζεις άκρη, ειδικά όταν είσαι πωλητής πιστεύω ότι το paypal υποστηρίζει περισσότερο τον αδύναμο, δηλαδή τον αγοραστή.

Και 100% δίκιο να έχεις άντε τώρα να αποδείξεις ότι το δέμα καταστράφηκε κατά την διάρκεια της μεταφοράς, και ότι δεν το έστειλες εσύ σπασμένο. Είναι λίγο δύσκολο αυτό. Όλα αυτά είναι μέσα στο παιχνίδι πιστεύω. Θα έπρεπε να το περιμένεις κάποια στιγμή. Χωρίς να παρεξηγηθείς έτσι? Δεν παίρνω το μέρος της Γερμανίδας.

 

Υ.Γ. Μεταφορικά έξοδα πόσα βάζεις για να είσαι καλυμμένος για να μη βγείς μείον? Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω να πουλάω και εγώ στο ebay και θέλω να βάζω ένα ποσό μεταφορικά για να με καλύψει για όλες τις χώρες worldwide (international).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις αλλά βέβαια όλες θετικές 100%.

 

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12 και μέχρι και τώρα δεν μου έχει απαντήσει σε κανένα e-mail σχετικά για το πότε θα στείλει το πακέτο κτλπ. (δηλαδή πότε θα το αφήσει στο ταχυδρομείο της χώρας του) και υποψιάζομαι ότι βρωμάει η δουλειά τι να κάνω? :mad: :mad: :mad:

Η μοναδική φορά που μου απάντησε ήτανε πριν τον πληρώσω σε μία απορία που είχα για το αντικείμενο.

Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω να περάσει μία εβδομάδα μήπως και μου απαντήσει? Please παιδιά μία γνώμη SOS γιατί μου ανάβουνε τα λαμπάκια. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα τα φωτα σας! Θελω εγω και ενα ακομα ατομο να αγορασουμε αυτο το σκουφο http://www.etsy.com/listing/62236359...ucted-military . Το προβλημα ειναι οτι θα σταλει απο Αμερικη. Πληρωνουμε εκτελωνισμο για ειδη ρουχισμου οπως αυτος ο σκουφος? Αν ναι, ποσο περιπου θα μας βγει? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να αγοράσω ένα control panel, και βγήκα ένα πολύ καλό στο ebay, όμως ο πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα, δηλαδή δεν στέλνει worlwide αλλά μόνο Αγγλία περιοχές. Μου πρότεινε να το αγοράσω από το κατάστημά του που εκεί μπορεί να το στείλει σε εμένα, δηλαδή δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Το site του καταστήματός του είναι αυτό:

 

κατάστημα πωλητή

 

Μάλιστα δέχεται και πληρωμή paypal, να προχωρήσω στην αγορά λέτε ή όχι?

Να πω ότι η αγορά δεν θα γίνει μέσω ebay αλλά μέσω του site του καταστήματός του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορμώμενος από το θέμα που έχει ανοίξει σχετικά με τις αγορές ρούχων και παπουτσιών από Αμερική, το τελωνείο, την επιβάρυνση και τα σχετικά, να ρωτήσω αν είχαμε μέχρι τώρα κανένα κρούσμα με τελωνείο σε αγορές που έγιναν από χώρες τις Άπω Ανατολής. Αρχίζουν άραγε να κινδυνεύουν να περάσουν τελωνείο και πράγματα που αγοράζουμε από Hong Kong πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα προϊόν στο eBay Αμερικής που έχει $16. Υπάρχει κάποιο κόλπο (μέσω gift και κάτι τέτοια) να το φέρω με αυτήν την τιμή και να μην πληρώσω τίποτε άλλο;

 

Δε με ενδιαφέρει να έρθει σε 2 ή 3 εβδομάδες. Τα επιπλέον έξοδα (τελωνείου κλπ) θέλω να αποφύγω.

Αν είναι να φτάσει €50, το παίρνω κι από δω !!

 

Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοια ποσά μην ανησυχείς για τελωνείο. Αγοράζω συχνά παιχνίδια και εξαρτήματα υπολογιστών και δεν έχουν περάσει τελωνείο, αναφέρομαι πάντα σε νορμάλ τιμές όμως έως 50 ευρώ.

Άσε που οι περισσότεροι πωλητές αν όχι όλοι βάζουν από μόνοι τους ένδειξη δώρου και δηλώνουν και μικρότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταφορικά γράφει +€29 shipping. Πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή για τις λεπτομέρειες ή θα τα φτιάξει όλα αυτός (δώρο και τα υπόλοιπα) και θα μου έρθει €15;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού στείλτου ένα μειλ και πες του να βάλει χαμηλότερη τιμή και να το μαρκάρει σαν δώρο. Αλλά όπως και να έχει δεν θα στο περάσουν τελωνείο. Εγώ στις τόσες αγορές πλήρωσα μόνο ~3 ευρώ αν θυμάμαι καλά και αυτό γιατί το κουτί ήταν λίγο μεγαλούτσικο. Όσοι πουλάνε μέσω ebay τα ξέρουν τα κόλπα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταφορικά γράφει +€29 shipping. Πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή για τις λεπτομέρειες ή θα τα φτιάξει όλα αυτός (δώρο και τα υπόλοιπα) και θα μου έρθει €15;

Αυτό είναι κλασικό κόλπο κάποιων πωλητών, βάζουν χαμηλή τιμή και έπειτα φουσκώνουν τα μεταφορικά. Κανονικά πληρώνεις την συνολική τιμή, την αξία του προϊόντος+τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κλασικό κόλπο κάποιων πωλητών, βάζουν χαμηλή τιμή και έπειτα φουσκώνουν τα μεταφορικά. Κανονικά πληρώνεις την συνολική τιμή, την αξία του προϊόντος+τα μεταφορικά.

 

Οπότε, να φανταστώ τζίφος !! Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω την τιμή των $16, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς να επιβεβαιώσεις; Με το που θα πατήσεις το "buy now", η τιμή που θα κληθείς να πληρώσεις είναι $16+$26, σύνολο $42. Τα $26 που ζητάει ο πωλητής μπορεί και να μην έχουν καμία σχέση με το πραγματικό κόστος των μεταφορικών. Το κόστος του ταχυδρομείου μπορεί να είναι πχ $2, αλλά ο πωλητής ζητάει $26, αυτό δεν αλλάζει. Είναι ένας τρόπος των πωλητών να έχουν χαμηλή τιμή στο αντικείμενο, ώστε να σε δελεάσουν.

Πχ δύο πωλητές έχουν το ίδιο αντικείμενο. Ο ένας το κοστολογεί $30+$5 τα μεταφορικά και ο άλλος $15+$25 τα μεταφορικά. Από ποιόν συμφέρει να το αγοράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...