Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια!!!! εχω αγορασει κατι απο το ebay (πρωτη φορα που κανω αγορα μεσω internet) αλλα δεν ξερω απο που θα το παραλαβω... απο το τελωνειο; απο τα ΕΛΤΑ; απο που;;;; ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια!!!! εχω αγορασει κατι απο το ebay (πρωτη φορα που κανω αγορα μεσω internet) αλλα δεν ξερω απο που θα το παραλαβω... απο το τελωνειο; απο τα ΕΛΤΑ; απο που;;;; ευχαριστω εκ των προτερων

 

Φυσιολογικά σου έρχεται χαρτάκι απο το ταχυδρομίο να πας να παραλάβεις εκτος και αν ειναι κατι μεγάλο εκτος ευρωπαικής ένωσης η κάποιο ηλεκτρονικό που χρειάζεται εκτελωνισμό οποτε η σε παίρουν τηλέφωνο η παλι σου έρχεται χαρτί αυτην την φορά απο το αεροδρόμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια αγορά από το eBay. Έστειλα μήνυμα σε έναν πωλητή ώστε να μου πει τα μεταφορικά έξοδα για Ελλάδα για ένα προϊόν γιατί δεν αναγραφόταν, μου απάντησε το συνολικό ποσό και μου ζητήσε να του δώσω το e-mail μου ώστε να μου στείλει ένα PayPal request και να ολοκληρωθεί η αγορά. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε; Να του δώσω το e-mail μου; Αν κάτι πάει στραβά (πχ δεν μου το στείλει) μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω; Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η αγορά μέσα από το eBay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με μια αγορά από το eBay. Έστειλα μήνυμα σε έναν πωλητή ώστε να μου πει τα μεταφορικά έξοδα για Ελλάδα για ένα προϊόν γιατί δεν αναγραφόταν, μου απάντησε το συνολικό ποσό και μου ζήτησε να του δώσω το e-mail μου ώστε να μου στείλει ένα PayPal request και να ολοκληρωθεί η αγορά. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε; Να του δώσω το e-mail μου; Αν κάτι πάει στραβά (πχ δεν μου το στείλει) μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω; Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η αγορά μέσα από το eBay;

 

Κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και αυτό που σου πρότεινε ο πωλητής αρκετά συχνά (δηλαδή εκτός ebay για να μην πληρώνει την προμήθεια αυτός στο ebay) οι περισσότεροι που έχω τύχει δεν κάνουν καμιά λαδιά.Όμως όπως και να το κάνουμε αυτή η αγοραπωλησία δεν φαίνεται πουθενά και φυσικά δεν σε εξασφαλίζει για τυχόν πρόβλημα...

Αν είναι αρκετά σημαντικό το ποσό καλύτερα να γίνει μέσω ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικά σου έρχεται χαρτάκι απο το ταχυδρομίο να πας να παραλάβεις εκτος και αν ειναι κατι μεγάλο εκτος ευρωπαικής ένωσης η κάποιο ηλεκτρονικό που χρειάζεται εκτελωνισμό οποτε η σε παίρουν τηλέφωνο η παλι σου έρχεται χαρτί αυτην την φορά απο το αεροδρόμιο

 

ευχαριστω πολυ... ειναι αξεσουαρ, μικρο δεμα φανταζομαι... εκτος εε..... παλι στο ταχυδρομειο, ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ... ειναι αξεσουαρ, μικρο δεμα φανταζομαι... εκτος εε..... παλι στο ταχυδρομειο, ε????

 

Αν είναι μικρό και συστημένο θα στο φέρουν σπίτι και θα χτυπήσουν να υπογράψεις.

Αν είναι μικρό και απλό θα το αφήσουν στο γραμματοκιβώτιο σου χωρίς να ειδοποιήσουν.

Σε άλλη περίπτωση θα αφήσουν χαρτάκι να πας να παραλάβεις από ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται και αυτό που σου πρότεινε ο πωλητής αρκετά συχνά (δηλαδή εκτός ebay για να μην πληρώνει την προμήθεια αυτός στο ebay) οι περισσότεροι που έχω τύχει δεν κάνουν καμιά λαδιά.Όμως όπως και να το κάνουμε αυτή η αγοραπωλησία δεν φαίνεται πουθενά και φυσικά δεν σε εξασφαλίζει για τυχόν πρόβλημα...

Αν είναι αρκετά σημαντικό το ποσό καλύτερα να γίνει μέσω ebay.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ποσό είναι γύρω στα 50€. Μέσα από το eBay πως μπορεί να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν η απορία που έχω έχει αναρτηθεί ξανά, και απαντηθεί (που μάλλον θα έχει γίνει). Αλλά, όπως καταλαβαίνετε, είναι αδύνατο να διαβάσω 439 σελίδες για να πάρω την απάντησή μου. Ας ελπίσουμε ότι δεν έχει ξαναγίνει η ερώτηση, για να μην κουράζουμε με επαναλήψεις στο post.

 

Έχουμε και λέμε... Μπορώ απ' το ebay.co.uk να αγοράσω κάτι συστημένα; Να μου έρθει ειδοποίηση, και να πάω στο ταχυδρομείο να το παραλάβω ο ίδιος.

 

Και μία ακόμη ερώτηση που συνδέεται με την πρώτη. Αν γίνεται κάτι τέτοιο, θα κοστίσει κάτι παραπάνω; Και αν ναι, πώς μπορώ να ξέρω πόσο παραπάνω θα είναι το κόστος για κάθε πράγμα που με ενδιαφέρει; Εκτός και αν το κόστος είναι το ίδιο γιά όλα τα συστημένα.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα καταρχάς πρέπει να συννενοηθείς με τον πωλητή.Αν στέλνει ή όχι συστημένο.

Όλα επίσης είναι συνάρτηση του βάρους.Το συστημένο φυσικά και είναι πιο ακριβό από το απλό αλλά δεν χάνεται.Την τιμή θα στην πει ο πωλητής.

Για το αν μπορείς να το παραλάβεις απ το ταχυδρομείο σου αν είναι μικρό και περάσει ο ταχυδρόμος και δεν σε βρει αφήνει χαρτάκι.Αλλιώς θα μπορούσες να τηλεφωνήσεις ή να περάσεις απ το ταχυδρομείο και να συννενοηθείς για την παραλαβή του.

Αλλά καλύτερα να μην μιλάτε με γενικότητες...γιατί γενικότητες απαντάμε....άλλο να σου στείλουν 5 καλωδιάκια...και άλλο κανα ψυγείο!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτρηση,

 

εχω αγορασει ενα αντικειμενο πανω απο ενα μηνα τωρα και δεν εχει ερθει ακομα.

εστειλα μηνυμα στον πωλητη και μου απαντησε πως το εχει στειλει και να περιμενω 1 εβδομαδα ακομα και αν δεν ερθει να τον ειδοποιησω να το ξαναστειλει.

η 1 εβδομαδα εχει σχεδον περασει και δεν μου εχει ερθει ακομα.

 

το θεμα ειναι οτι οκ, του λεω οτι δεν το ελαβα και μου στελνει αλλο, τι γινεται ομως που θα εχουν περασει οι 45 μερες απο την πληρωμη και αν δεν ερθει ουτε το αλλο δεν θα μπορω να κανω τιποτα?

 

να ζητησω refund δεν με πολύ-συμφαιρει γιατι ειναι αγορα απο δημοπρασια και ειναι σε χαμηλοτερη τιμη απο κανονικα.

 

να του πω οτι δεν το ελαβα ακομα να στειλει αλλο και στις 45 μερες να κανω και ενα open case στο resolution center μεχρι να ερθει?

 

υγ: ειχα ξαναπαρει κατι απο αυτον και ειχε κανει παλι πολυ καιρο αλλα οχι και τοσο.

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να βαλω μια αγγελια στο εβαυ ρε παιδια..??υπαρχει καπου καποιος οδηγος..??

εχω ψωνισει παρα πολλες φορες απο κει..αλλα πρωτη φορα θελω να αγγελια..\

 

Μια απάντηση παιδια.;; Υπάρχει κάποιος ΟΔΗΓΟΣ για αρχή.;;

για πειτε μου οδηγιες..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις εκανα την πρωτη μου αγορα απο το ebay. Κατι φθηνο παρηγγειλα απο ενα πωλητη απο το Hong kong με positive feedback 98.2

Σε καποιο σημειο στην σελιδα του προιοντος λεει

 

''If you haven't received your item and this situation lasts to the 40th day, please do contact us. A FULL REFUND will be issued to you with NO EXCUSE. We do not want to give you a bad buying experience even when the shipping is out of our control.''

 

Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο οριο στις μερες για να του δωσω π.χ. αρνητικη κριτικη ή να αναφερω στο ebay οτι κατι δεν πηγε καλα κλπ.

 

Γιατι καπου μου φαινεται πως ειχα διαβασει πως οτι ειναι να γινει πρεπει να γινει μεσα στις 30 πρωτες μερες. Παιζει να κανω και λαθος βεβαια...

Οι 40 μερες που λεει αυτος για να επικοινωνησω μαζι του αν κατι δεν παει καλα ειναι ok?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...