Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα γλυτωσεις τον φπα θα σου μεινουν στην φορολογικη σου αποθηκη ...

Ναι αυτό είναι άλλο θέμα... Το πρόβλημα είναι πως κάνω την αγορά με το α.φ.μ μου χωρίς τον Φ.Π.Α.? Ξέρει κάποιος?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω μια αγορά από το ebay, αναρτήσεις αυτοκίνητου συγκεκριμένα. Έχω κάνει 'απειρες' αγορές αλλά μιας και έχω έγκυρο αφμ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές θέλω να το χρησιμοποιήσω ώστε να γλιτώσω το φ.π.α.. Ξέρει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία? Έχω αγοράσει από άλλα καταστήματα μ αυτό τον τροπο αλλά από ebay πρώτη φορά. Ευχαριστώ

 

Ενδοκοινοτική αγορά από κατάστημα που έχει ΑΦΜ στη χώρα του μπορείς να κάνεις (και έκανες όπως λες) αλλά από ιδιώτη πωλητή του ebay είναι μάλλον απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδοκοινοτική αγορά από κατάστημα που έχει ΑΦΜ στη χώρα του μπορείς να κάνεις (και έκανες όπως λες) αλλά από ιδιώτη πωλητή του ebay είναι μάλλον απίθανο.

Ναι από κατάστημα ηλεκτρονικό καθώς και απ το amazon. Το θέμα είναι ότι στο ebay ο συγκεκριμένος πωλητης, βασικά 2 πωλητές, φαίνεται ότι το δουλεύουν σαν το βασικό τους κατάστημα... Ο ένας το χει και στο amazon αλλά δυστυχώς δεν κάνει αποστολή στην Ελλάδα μέσω amazon...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προβλημα ρε...
Ξερω οτι δεν ειναι για αγορά αλλα δεν ξερω αν υπάρχει θεμα  με πώληση.
Στο ψαχνο...
  Πουλάω κατι items  κλειστα σε συσκευασία...  και τα αγοράζει ενας κ τα 6... περνάνε μια , δυο , 3 μερες και δεν παίρνω πληρωμή.
Των ρωταω τι εγινε κ μ λεει να το ακυρωσω. 
Του λεω να το ακυρώσεις εσυ, για να μην εχω τρεχαματα με το  ebay. 
 Γκρινιαζει λιγο αλλα δέχτηκε να τα αγοράσει.  Στο ντισκριπτιον λεω οτι δεν ειναι 100% σε αψογη κατασαση μαζι με φωτο.
Τα στελνω λοιπον σε ανα σκληρό κουτι και με αφρολεξ κτλ.
Και μου στέλνει  request return.  :mad:  
 Νταξ... έμπλεξα λεω.
 μου βγαζει αυτες της επλογες. 
Απο που μπορω να βρω το δίκιο μου με το ebay ? 
 Συμβουλες οσο  ειναι καιρος. Θενξζζζ 

22426625_282844035541188_186932228293471

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να αποδεχθείς την επιστροφή και να του κάνεις full refund αφού παραλάβεις. Και με το ebay να επικοινωνήσεις τα ίδια πράγματα θα σου πουν, δεν μπορείς να αρνηθείς την επιστροφή αφού ο αγοραστής ισχυρίζεται πως τα πράγματα έφτασαν χτυπημένα (άσχετα με το αν λέει αλήθεια ή όχι).

 

Έπρεπε από την αρχή να ακυρώσεις τη συναλλαγή μιας που στο ζήτησε αυτός, εξάλλου νομίζω υπάρχει επιλογή να πεις ότι ο αγοραστής είναι που θέλει την ακύρωση ώστε να μην έχεις καμία επίπτωση εσύ ως πωλητής. Σαν αποδεικτικό θα είχες και το μήνυμά του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουσες να ακυρωσεις εσυ χωρις καμια επιπτωση ...

Με τα αν ομως δεν γιντετε δουλεια.

Τωρα θα πρεπει να "χορεψεις" ως οριζει το ebay δυστυχως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω αγορασει απο 27 Αυγουστου κατι ακουστικα και συμφωνα με το tracking number (RT375495317HK) τα εστειλε 5 Σεπτεμβριου και απο τοτε ακομα καθ οδον...Λεω να ζητησω refund γινεται γιατι εχει περασει και ο εκτιμωμενος χρονος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ειπα να κανει αυτος το κανσελινγκ για να φαινεται... μετα  αποφάσισε να τα αγοράσει. 
  Δεν εκανα  καμια βλακεια εγω. Και τα αντικείμενα δεν πήγαν χαλασμένα οπως λεει. 
Απλα να προσεχετε τι παιζει εκει εξω. Του ειπα αν δεν θελει να μη τα παρει. ΑΠΛΑ να κανει αυτος κανσελ. 
 

 

Eχω αγορασει απο 27 Αυγουστου κατι ακουστικα και συμφωνα με το tracking number (RT375495317HK) τα εστειλε 5 Σεπτεμβριου και απο τοτε ακομα καθ οδον...Λεω να ζητησω refund γινεται γιατι εχει περασει και ο εκτιμωμενος χρονος ?

  Περίμενε ρε συ.. εμένα ενα εκανε 2+ μηνες να ερθει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα προϊόν από το ebay.co.uk και στο item location έγραφε Glasgow, United Kingdom. Βεβαιώθηκα για αυτό, καθώς και στα φίλτρα αναζήτησης ποιο πριν είχα επιλέξει να μου βγάλει προϊόντα μόνο από το UK σαν τοποθεσία. Σήμερα έγινε dispatched και εταιρία αποστολής είναι η postnl (Ολλανδική ταχυδρομική εταιρία). Ψάχνοντας να δω πόσο καιρό κάνει συνήθως αυτή η εταιρία να στείλει τα δέματα, έπεσε το μάτι μου σε κάποια σχόλια ότι από αυτή την εταιρία συνήθως έρχονται δέματα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κατά πόσο ισχύει αυτό; υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έκανες αγορά από το αγγλικο eBay δεν συνεπάγεται ότι και η παραγγελία σου θα σταλεί από Αγγλία. Μπες μέσα στην καρτέλα του πωλητή και δες τη έδρα δηλώνει αν είναι όντως από UK τότε μην φοβάσαι τίποτα αν όμως λέει τίποτα China Hong Kong κτλ τότε υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λίγο τα φώτα σας.

 

Σήμερα παρέλαβα ένα αντικείμενο που είχα αγοράσει στο eBay και έστειλα ένα mail στον πωλητή να τον ενημερώσω ότι τελικά το παρέλαβα ολα οκ κτλ. Μετά από λίγο έλαβα την παρακάτω απάντηση και και στο αντικείμενο που είχα αγοράσει στην κατάσταση που έγραφε "This item has been shipped" έχει αλλάξει και γράφει "Your payment is pending".

Τι έχει γίνει ρε παιδιά και τι ακριβώς ζητάει ο πωλητής?

 

great !

 

i will send a cancelation request, so i can get the ebay fees back, would be grat if you´d accept

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λίγο τα φώτα σας.

 

Σήμερα παρέλαβα ένα αντικείμενο που είχα αγοράσει στο eBay και έστειλα ένα mail στον πωλητή να τον ενημερώσω ότι τελικά το παρέλαβα ολα οκ κτλ. Μετά από λίγο έλαβα την παρακάτω απάντηση και και στο αντικείμενο που είχα αγοράσει στην κατάσταση που έγραφε "This item has been shipped" έχει αλλάξει και γράφει "Your payment is pending".

Τι έχει γίνει ρε παιδιά και τι ακριβώς ζητάει ο πωλητής?

 

great !

 

i will send a cancelation request, so i can get the ebay fees back, would be grat if you´d accept

Δεν στέλνουνε εμαιλ για να πούμε οτι παραλαβαμε(δεν ειναι ο μπακάλης της γειτονιάς) απλα στέλνουμε την αξιολόγηση μας, προφανώς ο άνθρωπος νόμιζε οτι κάτι πήγε στραβά και σου επέστρεψε τα χρήματα, θα σου στείλει και ένα, ακυρωτικό, όπως λέει, για να πάρει πίσω και τα λεφτά του απο τις προμήθειες του εβαυ, καλά ξεμπερδέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...