Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η καρτα που χρησιμοποιω ειναι εκεινη που εδιναν για το επιδομα αλληλεγγυης που εβαζαν καθε μηνα χρηματα για ψωνια και δεν γινεται να κανεις αναληψη παρα μονο καταθεση. Πλεον δεν μπαινουν χρηματα στην καρτα εκτος αν κανω καταθεση και εκανα καταθεση 30€. Οποτε τα 20 πρεπει να τα δωσω πισω αν δεν γινει αγορα και δεν μπορω να τα κανω αναληψη.

 

Τι εννοείς με το "δεν γίνεται να κάνεις ανάληψη".

Εάν δεν γίνεται ανάληψη πως θα πάρει ο πωλητής τα χρήματά του;

Τι κάρτα είναι αυτή; Δώσε περισσότερα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με το "δεν γίνεται να κάνεις ανάληψη".

Εάν δεν γίνεται ανάληψη πως θα πάρει ο πωλητής τα χρήματά του;

Τι κάρτα είναι αυτή; Δώσε περισσότερα στοιχεία.

Εγω δεν μπορω να κανω αναληψη, ο πωλητης μπορει κανονικα να κανει. Απλα η συγκεκριμενη με αφηνει μονο να καταθετω λεφτα χωρις ομως να εχω την δυνατοτητα να τα παρω πισω εαν το μετανιωσω. Με λιγα λογια τα 30€ που καταθεσα ή θα τα ξοδεψω μεσω της καρτας ή θα παραμεινουν μεσα στην καρτα. Εχω κανει πολλες αγορες με την συγκεκριμενη καρτα απ'το ebay και μαλιστα απο τον χειμωνα του 2016, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.

 

Η καρτα ειναι prepaid VISA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη υπαρχει ελπιδα οτι αυριο μπορει και να καταφερω να κανω την παραγγελια?

Σαφεστατα ...

Εγω δεν μπορω να κανω αναληψη, ο πωλητης μπορει κανονικα να κανει. Απλα η συγκεκριμενη με αφηνει μονο να καταθετω λεφτα χωρις ομως να εχω την δυνατοτητα να τα παρω πισω εαν το μετανιωσω. Με λιγα λογια τα 30€ που καταθεσα ή θα τα ξοδεψω μεσω της καρτας ή θα παραμεινουν μεσα στην καρτα. Εχω κανει πολλες αγορες με την συγκεκριμενη καρτα απ'το ebay και μαλιστα απο τον χειμωνα του 2016, πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.

 

Η καρτα ειναι prepaid VISA

Ετσι δουλευουν οι prepaid.

Για αγορες ειναι οχι για εκταμιευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αν είναι κατά τις 00:10 ας πούμε ώστε να έχουν ανανεωθεί τα όρια αλλά να μην έχουν προλάβει να εξαντληθούν. Βέβαια από την άλλη μου το κάνει κατά καιρούς με μια κάρτα της εθνικής (πιστωτική) και όσο ξαφνικά αρνείται να δουλέψει τόσο ξαφνικά παίρνει μπρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αν είναι κατά τις 00:10 ας πούμε ώστε να έχουν ανανεωθεί τα όρια αλλά να μην έχουν προλάβει να εξαντληθούν. Βέβαια από την άλλη μου το κάνει κατά καιρούς με μια κάρτα της εθνικής (πιστωτική) και όσο ξαφνικά αρνείται να δουλέψει τόσο ξαφνικά παίρνει μπρος

Αυτο μου δινει ελπιδες γιατι η καρτα ειναι της εθνικης :P

Αν και ξεχασα να τονισω οτι την αγορα την εκανα χθες οχι σημερα. Αλλα θα δωσω αλλη μια μερα κι αν δεν γινει τιποτα θα καλεσω την εθνικη (οχι οτι πιστευω οτι θα βγαλω ακρη...).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως αν δεν περάσει τελεωνείο στα επιστρέφει τα χρήματα και αν περάσει και είναι παραπάνω, δεν πληρώνεις κάτι έξτρα εσύ....Ας με επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος.

Αν τυχει και σου ζητησουν πιο πολλα λεφτα (στο κοματι του τελωνειου) την διαφορα στην κανει refund το αμαζον...

 

Αλλα πρεπει να ειναι σπανιες τετοιες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα.Θελω να παραγγειλω απο Κινα ενα ανταλλακτικο για το ταμπλετ μου.Η τιμη του ειναι στα 8€.Το τελωνειο ποσο θα με χρεωσει;Δειχνει στο ebay στην τελικη τιμη και το κοστος εκτελωνισμου; Πρωτη φορα παραγγελνω απο ebay και δεν ξερω τι παιζει με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω από το ebay κλειδιά για windows, έχω βρει Link.png Site: αυτό αλλά με προβληματίζει το scrap pc που γράφει στον τίτλο. Τι είναι αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να αγοράσω από το ebay κλειδιά για windows, έχω βρει Link.png Site: αυτό αλλά με προβληματίζει το scrap pc που γράφει στον τίτλο. Τι είναι αυτο;

 

 

αγορασε αφοβα.

 

ειναι εγκυρο κλειδι που ισχυει για μια εγκατασταση και μπαινει πανω στη μητρικη. ειναι μια και μονη αδεια που δεν μεταφερεται αλλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Αγόρασα από έναν Κινέζο πωλητή του ebay μια καινούργια μπαταρία για ένα τάμπλετ η οποία δεν λειτουργεί. Έκανα αίτημα επιστροφής και μου ήρθε email από το ebay που γράφει τα παρακάτω:

The seller accepted your return
Wait to receive a return shipping label

Hi,
battery-sales-1 accepted a return for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE. You should receive a return shipping label by Oct 05, 2017. Just print the label and send the item back to the seller.

Don't receive a label by then? You can ask us to step in and help.

See return details: https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820

Μετά από λίγη ώρα μου ήρθε 2ο email από το ebay και γράφει τα παρακάτω:

The seller can't send a return shipping label
Contact the seller

Hi,
battery-sales-1 let us know that they can't buy a return shipping label for you to use for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE.

The seller is still responsible for return shipping costs, so contact them to arrange return shipping.

See return details: https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820

Και μετά από λίγη ώρα μου ήρθε email από τον πωλητή μέσα από το ebay και μου γράφει:

Dear Sir,

I am not sure why my battery can not be used on your machine, as you know, i am a seller, 
if i sent a defective goods to seller, ebay will protect all buyer's requirement, 
you can open case, you can open return, that means, the money will be still return back to buyer, 
then, do you think it makes any sense for me?? nobody will do like that, 
of course we 100% test the battery function before we sent out, we have TI EV2300 PROFESSIONAL machine here, 
this machine can test battery charge, discharge, cycle count, design capacity, remain capacity, 
full charge capacity, manufactured date, fuel level and every details, 
we always tested it and 100% sure it's in good condition before we sent to all seller, 
but if buyer can not be used, that concerns to many points, firstly, please double check every details, 
if the part number is exactly 100% same, secondly, please make sure your ac power adapter is good or not, thirdly, 
please double check your machine if it's ok,

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η μπαταρία που αγόρασα είναι νεκρή και δεν φορτίζει (Επιβεβαιωμένο από ηλεκτρονικό που πήγα και την μέτρησε). Αυτό το έγραψα και στη φόρμα επιστροφής που έκανα (στο πεδίο αιτιολογίας) και μαζί έβαλα και βίντεο της μπαταρίας που είναι τοποθετημένη και δείχνει ότι δεν φορτίζει.

Εγώ σαν να κατάλαβα από το 2ο email του ebay ότι δεν μπορεί ο πωλητής να μου στείλει ετικέτα επιστροφής ή κάνω λάθος? Μήπως πρέπει να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω πόσο κοστίζει για την διεύθυνση του στην κίνα συστημένο και μετά να του στείλω μήνυμα με το κόστος?

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά και καθώς πέρα από το άγχος και την ταλαιπωρία δεν μου έτυχε ποτέ να κάνω κάποια επιστροφή, θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω τώρα και τα όποια βήματα θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

Επεξ/σία από Jangos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα,

 

Αγόρασα από έναν Κινέζο πωλητή του ebay μια καινούργια μπαταρία για ένα τάμπλετ η οποία δεν λειτουργεί. Έκανα αίτημα επιστροφής και μου ήρθε email από το ebay που γράφει τα παρακάτω:

The seller accepted your return
Wait to receive a return shipping label

Hi,
battery-sales-1 accepted a return for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE. You should receive a return shipping label by Oct 05, 2017. Just print the label and send the item back to the seller.

Don't receive a label by then? You can ask us to step in and help.

See return details: https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820

Μετά από λίγη ώρα μου ήρθε 2ο email από το ebay και γράφει τα παρακάτω:

The seller can't send a return shipping label
Contact the seller

Hi,
battery-sales-1 let us know that they can't buy a return shipping label for you to use for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE.

The seller is still responsible for return shipping costs, so contact them to arrange return shipping.

See return details: https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820

Και μετά από λίγη ώρα μου ήρθε email από τον πωλητή μέσα από το ebay και μου γράφει:

Dear Sir,

I am not sure why my battery can not be used on your machine, as you know, i am a seller, 
if i sent a defective goods to seller, ebay will protect all buyer's requirement, 
you can open case, you can open return, that means, the money will be still return back to buyer, 
then, do you think it makes any sense for me?? nobody will do like that, 
of course we 100% test the battery function before we sent out, we have TI EV2300 PROFESSIONAL machine here, 
this machine can test battery charge, discharge, cycle count, design capacity, remain capacity, 
full charge capacity, manufactured date, fuel level and every details, 
we always tested it and 100% sure it's in good condition before we sent to all seller, 
but if buyer can not be used, that concerns to many points, firstly, please double check every details, 
if the part number is exactly 100% same, secondly, please make sure your ac power adapter is good or not, thirdly, 
please double check your machine if it's ok,

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η μπαταρία που αγόρασα είναι νεκρή και δεν φορτίζει (Επιβεβαιωμένο από ηλεκτρονικό που πήγα και την μέτρησε). Αυτό το έγραψα και στη φόρμα επιστροφής που έκανα (στο πεδίο αιτιολογίας) και μαζί έβαλα και βίντεο της μπαταρίας που είναι τοποθετημένη και δείχνει ότι δεν φορτίζει.

 

Εγώ σαν να κατάλαβα από το 2ο email του ebay ότι δεν μπορεί ο πωλητής να μου στείλει ετικέτα επιστροφής ή κάνω λάθος? Μήπως πρέπει να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω πόσο κοστίζει για την διεύθυνση του στην κίνα συστημένο και μετά να του στείλω μήνυμα με το κόστος?

 

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά και καθώς πέρα από το άγχος και την ταλαιπωρία δεν μου έτυχε ποτέ να κάνω κάποια επιστροφή, θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω τώρα και τα όποια βήματα θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

 

 

 

ναι τα μεταφορικα τα πληρωνει ο πωλητης. θα κανονισεις με τον πωλητη να πληρωσεις εσυ τα μεταφορικα και να στα δωσει οταν παραλαβει το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω μια αγορά από το ebay, αναρτήσεις αυτοκίνητου συγκεκριμένα. Έχω κάνει 'απειρες' αγορές αλλά μιας και έχω έγκυρο αφμ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές θέλω να το χρησιμοποιήσω ώστε να γλιτώσω το φ.π.α.. Ξέρει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία? Έχω αγοράσει από άλλα καταστήματα μ αυτό τον τροπο αλλά από ebay πρώτη φορά. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...