Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι ασχετος με το ebay. Παρατηρω στο αγγλικο ebay, οτι εχει αρκετους πωλητες απο χωρες εκτος Αγγλιας, και μαλιστα πολλοι απο αυτους εκτος Ευρωπης! Τι ακριβως γινεται με το τελωνειο; Τα προϊοντα ερχονται απο την Αγγλια ή απο την χωρα προελευσης του πωλητη; Τα στελνου με τριγωνικη;

 

Μηπως απλα ολα τα ebay των διαφορων χωρων περιλαμβανουν ολες τις αγγελιες + αυτες απο την δικια τους χωρα;

 

Απο Αμερικη ειναι ρισκο; Βασικα θηκη θελω να αγορασω για ενα κινητο και tempered glass. Δε νομιζω να σταματησει τελωνειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη ειμαι ασχετος με το ebay. Παρατηρω στο αγγλικο ebay, οτι εχει αρκετους πωλητες απο χωρες εκτος Αγγλιας, και μαλιστα πολλοι απο αυτους εκτος Ευρωπης! Τι ακριβως γινεται με το τελωνειο; Τα προϊοντα ερχονται απο την Αγγλια ή απο την χωρα προελευσης του πωλητη; Τα στελνου με τριγωνικη;

 

Μηπως απλα ολα τα ebay των διαφορων χωρων περιλαμβανουν ολες τις αγγελιες + αυτες απο την δικια τους χωρα;

 

Απο Αμερικη ειναι ρισκο; Βασικα θηκη θελω να αγορασω για ενα κινητο και tempered glass. Δε νομιζω να σταματησει τελωνειο..

Το καθε αντικείμενο γράφει απο που έρχεται στο "Local item"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω. Αλλα δεν καταλαβαινω τοτε ποιος ειναι ο λογος να υπαρχουν δεκαδες διαφορετικα ebay. Γιατι στο αγγλικο ebay να υπαρχουν προϊοντα απο την Κινα; Και στο Αμερικανικο προϊοντα απο την Ευρωπη;

 

Υπαρχει ενα κεντρικο ebay που να εχει τα προϊοντα απο ολες τις χωρες, για να μη μπερδευομαι; Να φανταστω το αμερικανικο εχει μεγαλυτερη ποικιλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθε ebay ειναι και ενα διαφορετικο μαγαζι τυπου franchise .

Επιλογη του καθενα ειναι που θα βαλε την αγγελια και απο ποιο ebay θα αναζητησει προιον να αγορασει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Με το Global Shipping Programme όταν αγοράζεις από ebay Αμερικής, αποφεύγεις το τελωνείο;

(όπως με το AmazonGlobal)

Όχι δεν το αποφευγεις αλλά ειναι και θέμα τύχης αν ναι ή οχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βάζω στο καλάθι όμως, μου προσθέτει και έξοδα εκτελωνισμού..

attachicon.gif Χωρίς τίτλο.png

Έχω την εντύπωση πως αν δεν περάσει τελεωνείο στα επιστρέφει τα χρήματα και αν περάσει και είναι παραπάνω, δεν πληρώνεις κάτι έξτρα εσύ....Ας με επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βάζω στο καλάθι όμως, μου προσθέτει και έξοδα εκτελωνισμού..

Χωρίς τίτλο.png

Και τι σχέση έχουν τα ταχυδρομικά που ρωτησεςωμε το τελωνείο, αν εχεις και import charges τότε όχι δεν εχεις επιπλέον επιβάρυνση για το τελωνειο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βάζω στο καλάθι όμως, μου προσθέτει και έξοδα εκτελωνισμού..

attachicon.gif Χωρίς τίτλο

Αυτό είναι πολύ καλό διότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσον αφορά τις έξτρα χρεώσεις.Αλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι αγορές από Αμερική είναι μη τζιζζζζζζ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Με το Global Shipping Programme όταν αγοράζεις από ebay Αμερικής, αποφεύγεις το τελωνείο;

(όπως με το AmazonGlobal)

Ουσιαστικά με το global shipping program γίνονται δυο αποστολές: από τη μια ο πωλητής στέλνει συστημένο το προϊόν σε μια τοπική αποθήκη της pitney bowes και από εκεί το παίρνουν το επανασυσκευαζουν, ετοιμάζουν την χαρτουρα και το προωθούν στην Ελλάδα με κούριερ. Κάποιες φορές μου ερχόταν με ups κάποιες άλλες με dhl. Δεν ξέρω με βάση ποιο κριτήριο το αποφασίζουν αυτό. Πάντως όχι δεν θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω και δεν επιστρέφονται τα χρήματα. Πάντα έρχεται με κούριερ και πάντα χρησιμοποιούνται όσα πληρώθηκαν για δασμούς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα. Χθες εβαλα μερικα πραγματα στο καλαθι και οταν πηγα να κανω την αγορα φυσικα μου επελεξε τα 6 απο τα 9 που ειχα βαλει λογω του νομισματος. Εκανα την πρωτη αγορα επιτυχως αν και μου ηρθε αποδειξη στο email μονο για τα 4 απο τα 6 πραγματα :fear: (τα αλλα 2 για καποιο λογο και δεν τα αγορασα και εξαφανηστικαν αντι να ειναι πισω στο καλαθι, πολυ περιεργο). Τελος παντων, πηγα να κανω την αγορα με τα αλλα 3 πραγματα που ειχα στο καλαθι και ξαφνικα μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα:

"Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option."

Κοιταξα αμεσως την καρτα μου να δω μηπως τα λεφτα δεν επαρκουσαν, ομως ηταν παραπανω απο αρκετα και για τα πραγματα και για το συναλλαγμα.

Προσπαθησα να κανω αγορα ενος μονο αντικειμενου και παλι το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα.

 

Εχω ειδοποιησει το Paypal και φυσικα με εχουν αγνοησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές το έκανε αυτό στις αρχές των capital controls. Ίσως παίζει το ίδιο και τώρα και η τράπεζα έπιασε τα ημερήσια όρια τη;

Μα το θεμα ειναι οτι το ημερισιο οριο ειναι 1000€ και εγω εκανα αγορα 10€.

Το χειροτερο ειναι οτι δεν ειναι δικα μου τα λεφτα και θα πρεπει να τα δωσω απο δικα μου χρηματα αν δεν γινει η παραγγελια διοτι

η καρτα που χρησιμοποιω ειναι εκεινη που εδιναν για το επιδομα αλληλεγγυης που εβαζαν καθε μηνα χρηματα για ψωνια και δεν γινεται να κανεις αναληψη παρα μονο καταθεση. Πλεον δεν μπαινουν χρηματα στην καρτα εκτος αν κανω καταθεση και εκανα καταθεση 30€. Οποτε τα 20 πρεπει να τα δωσω πισω αν δεν γινει αγορα και δεν μπορω να τα κανω αναληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...