Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα ερώτημα.

Έκανα την 1η μου παραγγελία απο ebay .

Το προιόν ήρθε κανονικά απο Αμερική . Το θέμα είναι ότι ήρθε στην πόρτα του σπιτιού

μου χωρίς να είναι κανένας σπίτι με προφανή κίνδυνο να το κλέψουν. Κοίταξα την συσκευασία να δω ποιος φορέα της Ελλάδας το έφερε , δεν έγραφε τίποτα , όπως το στείλαν αυτοί απο Αμερική.Υποθέτω ότι το φέρε ο ταχυδρόμος . Εγώ θέλω να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου για να μην το πετάει στη πόρτα.

 

Πρέπει να πάρω τηλ. το ΕΛΤΑ να τους εξηγήσω ότι θέλω να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου ?

Μήπως είναι κάποια επιλογή στο λογαριασμό του ebay , για να μένει στα ΕΛΤΑ και να το παίρνω μόνος μου?

Μήπως δεν τα φέρνει ο ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλο ήταν το δέμα;

Δεν πρέπει να ήταν πολύ μεγάλο..ε;

Συνήθως τα μικρά σε όγκο και βάρος πακέτα, έρχονται κατευθείαν στο σπίτι, επίσης όσα είναι σε φάκελο, μεγάλο η μικρό, τα φέρνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι...

 

Μόνη λύση να τους λές να στα στέλνουν ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ή με κούριερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μεγάλο ήταν το δέμα;

Δεν πρέπει να ήταν πολύ μεγάλο..ε;

Συνήθως τα μικρά σε όγκο και βάρος πακέτα, έρχονται κατευθείαν στο σπίτι, επίσης όσα είναι σε φάκελο, μεγάλο η μικρό, τα φέρνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι...

 

Μόνη λύση να τους λές να στα στέλνουν ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ή με κούριερ...

Όντος ήταν μικρό το δέμα, αλλά το μέγεθος δεν έχει σχέση με την αξία,Για να το κανονίσω αυτο να ερχεται με Courier που λες , πως θα το κάνω?Θα χρεώνομαι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσοχή όταν αγοράζετε ακριβά και ογκώδη αντικείμενα ,να τα ασφαλίζετε στην μεταφορά αν γίνεται.Εγώ δεν είχα την επιλογή , το ρίσκαρα, και τώρα για να επιστρέψω το προϊόν(refund) στάζω 90? για την μεταφορά, δηλαδή στο τέλος τα σκάω αδρά για να μην πάρω τίποτα!!! Προσοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα ερώτημα.

Έκανα την 1η μου παραγγελία απο ebay .

Το προιόν ήρθε κανονικά απο Αμερική . Το θέμα είναι ότι ήρθε στην πόρτα του σπιτιού

μου χωρίς να είναι κανένας σπίτι με προφανή κίνδυνο να το κλέψουν. Κοίταξα την συσκευασία να δω ποιος φορέα της Ελλάδας το έφερε , δεν έγραφε τίποτα , όπως το στείλαν αυτοί απο Αμερική.Υποθέτω ότι το φέρε ο ταχυδρόμος . Εγώ θέλω να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου για να μην το πετάει στη πόρτα.

 

Πρέπει να πάρω τηλ. το ΕΛΤΑ να τους εξηγήσω ότι θέλω να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου ?

Μήπως είναι κάποια επιλογή στο λογαριασμό του ebay , για να μένει στα ΕΛΤΑ και να το παίρνω μόνος μου?

Μήπως δεν τα φέρνει ο ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνεννόηση με τον πωλητή.

θα τον ρωτήσεις αν μπορεί να στο στείλει συστημένο, δηλαδή να παραδοθεί απο τα ΕΛΤΑ μόνο σε εσένα με επίδειξη εγγράφου που αποδεικνύει οτι είσαι εσύ (αστ. ταυτότητα), θα πληρώσεις ελάχιστα παραπάνω.

 

Η με κουριερ, πάλι σε συννενόηση με τον πωλητή. Εκεί πάλι θα παραδοθεί σε εσένα προσωπικά, θα το πάρεις και γρηγορότερα, αλλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω...

 

Παντα όμως ρώτα τους πωλητές για τον τρόπο αποστολης, γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με τα ταχυδρομεία της κάθε χώρας....

 

Η αξία όντως δεν έχει σχέση με το μέγεθος του δέματος, όμως αυτό δε μπορούν να το ξέρουν στα ΕΛΤΑ...εφόσον το δέμα δεν έχει κάποια άλλη ένδειξη επάνω, έρχεται κατευθείαν στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πάνω κάτω έχω καταλάβει τι πρέπει να προσέξω για αγορά μέσω ebay και εχθες μάλιστα έκανα την πρώτη μου σαν δοκιμή, Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το θέμα με τις πωλήσεις...Αν θέλω να πουλήσω κατι μικρού μεγέθους,απο οτι εχω δει ο πιο σωστός τρόπος είναι μέσω USPS (απο οτι έχω διαβάσει και στο forum) αλλά τι ακριβώς είναι αυτό?Που πάω δηλαδή για να το στείλω?? ή μήπως είναι κάποια υπηρεσία που την ζητάω ας πούμε στα ΕΛΤΑ,μπορεί κάποιος να μου πει κάποια πράγματα παραπάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πάνω κάτω έχω καταλάβει τι πρέπει να προσέξω για αγορά μέσω ebay και εχθες μάλιστα έκανα την πρώτη μου σαν δοκιμή, Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το θέμα με τις πωλήσεις...Αν θέλω να πουλήσω κατι μικρού μεγέθους,απο οτι εχω δει ο πιο σωστός τρόπος είναι μέσω USPS (απο οτι έχω διαβάσει και στο forum) αλλά τι ακριβώς είναι αυτό?Που πάω δηλαδή για να το στείλω?? ή μήπως είναι κάποια υπηρεσία που την ζητάω ας πούμε στα ΕΛΤΑ,μπορεί κάποιος να μου πει κάποια πράγματα παραπάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πάνω κάτω έχω καταλάβει τι πρέπει να προσέξω για αγορά μέσω ebay και εχθες μάλιστα έκανα την πρώτη μου σαν δοκιμή, Αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το θέμα με τις πωλήσεις...Αν θέλω να πουλήσω κατι μικρού μεγέθους,απο οτι εχω δει ο πιο σωστός τρόπος είναι μέσω USPS (απο οτι έχω διαβάσει και στο forum) αλλά τι ακριβώς είναι αυτό?Που πάω δηλαδή για να το στείλω?? ή μήπως είναι κάποια υπηρεσία που την ζητάω ας πούμε στα ΕΛΤΑ,μπορεί κάποιος να μου πει κάποια πράγματα παραπάνω??

USPS ειναι τα Αμερικανικα ταχυδρομεια , συνεπως δε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εσυ για πωλησεις. Εσυ θα ταχυδρομησεις μεσω ΕΛΤΑ ειτε με απλη αποστολη ειτε συστημμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USPS ειναι τα Αμερικανικα ταχυδρομεια , συνεπως δε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις εσυ για πωλησεις. Εσυ θα ταχυδρομησεις μεσω ΕΛΤΑ ειτε με απλη αποστολη ειτε συστημμενη

 

 

Τώρα εξηγούνται όλα :) κάτι τέτοιο φανταζόμουν και εγώ..αλλά έλεγα μήπως υπήρχε και κάτι σαν υποκατάστημα εδώ :P

Αnyway σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...