Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβός ετσι ειναι. 90 ημέρες

 

Αμαν...και γω που πηρα κατι απο καποιον στις 4 Ιαν και αφου εδω και 1 μηνα δεν αφησε feedback οπως του αφησα εγω και κατοπιν 3 e-mail ευγενικοτατων ...ωσπου στο 4ο δεν αντεξα και τον σκυλοβρισα (οπως και καποιο αλλοι οπου εκανε το ιδιο και σε αλλους αφου κοιταξα τα feedback που του ειχαν αφησει). Λετε να με θυμηθει την 90η ημερα??? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αμαν...και γω που πηρα κατι απο καποιον στις 4 Ιαν και αφου εδω και 1 μηνα δεν αφησε feedback οπως του αφησα εγω και κατοπιν 3 e-mail ευγενικοτατων ...ωσπου στο 4ο δεν αντεξα και τον σκυλοβρισα (οπως και καποιο αλλοι οπου εκανε το ιδιο και σε αλλους αφου κοιταξα τα feedback που του ειχαν αφησει). Λετε να με θυμηθει την 90η ημερα??? :-)

 

Μια ερωτηση...εσυ το feedback ποτε το έκανες?μόλις έλαβες το προιόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι!

 

Και εγω αγόρασα κάτι πριν 3-4 μέρες και πλήρωσα αμέσως αλλά ούτε εμένα μου έκαναν feedback...δεν πιστεύω να παίζει ρόλο το ποσό της αγοράς...δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο βέβαια..αλλά μήπως δεν μπαίνουν στο κόπο για τις μικρές αγορές...η δικία μου ήταν αξίας 20$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αγόρασα κάτι πριν 3-4 μέρες και πλήρωσα αμέσως αλλά ούτε εμένα μου έκαναν feedback...δεν πιστεύω να παίζει ρόλο το ποσό της αγοράς...δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο βέβαια..αλλά μήπως δεν μπαίνουν στο κόπο για τις μικρές αγορές...η δικία μου ήταν αξίας 20$

 

Το feedback ειναι automated service για τους seller. Με το που του αφήσεις θετικό σου αφήνει και εκείνος (το συστημα) προκαθορισμένα μηνυματα.

 

Ο πολητής δύσκολα να αφήσει πρώτος διοτι πολλοί μετα εκβιάζουν για refund κλπ... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους. να κάνω μια ερωτηση και αν μπορειτε να με διαφωτησετε. πριν από λιγο καιρό αγορασα απο ebay ενα ρουχο (αποκριατικη στολη) ο πωλητης δεν εστελνε ελλαδα επειδή ομως ήταν αρκετα σπάνια την αγορασα απο αυτο και τους ειπα και την εστειλε στην ξαδελφη μου που ζει εκει. αυτή μου την εστειλε προχθες με τον εξης τροπο: εβαλε το πακετο μεσα σε αλλο πακετο που δεν φαινεται οτι ειναι απο μαγαζι και εγραψε απο εξω "παλιο αναμνηστικο ρουχο αξιας 5 ευρω". μου ειπε οτι το εστειλε με απλο ταχυδρομειο. 1.υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο? (η στολη ειναι λιγο βαρια δεν ξερω ακριβως ποσο) 2. υπαρχει περιπτωση στο τελωνειο να ανοιξουν το πακετο και να δουν το δευτερο πακετο του ebay να γινει μπαχαλο και πληρωσω τελωνειο? 3.με τον τροπο που το εστειλε ποσο θα κανει να ερθει ελλαδα? θα με σκοτωσει η κορη μου αν περασουν οι αποκριες και δεν εχει στολη. ξερω οτι αυτο που ρωταω δεν αφορα ακριβως το ebay αλλα πιστευω οτι ολοι εσεις που εχετε ασχοληθει με ebay και τελωνεια μπορειτε να μου λυσετε τις αποριες. ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HARY53 Δεν μας λες δύο σημαντικότατες πληροφορίες. Σε ποιά χώρα έγινε αυτό με το επαναπακετάρισμα - πού μένει η αδερφή σου δηλαδή - και πότε στο έστειλε.

 

Μέγεθος ξέρεις? Τί τιμή είχε κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναπακεταρισμα εγινε στην αμερικη απο την ξαδελφη μου. για ριξτε μου τα φωτα σας οι εμπειροι σε παρε δωσε με αμερικη. τι μπορει να γινει στην περιπτωση μου? η κανονικη του τιμη ήταν 50 ευρω το προβλημα ομως ειναι οτι αν το ανοιξουν στο τελωνειο θα δουν οτι δεν προκειται για παλιο ρουχο αλλα για καινουργιο και μαλιστα με τα ταμπελακια. φαινεται πολυ ακριβο γιατι ειναι στολη πριγκιπισσας και ειναι πολυ φανταχτερο. το εστειλε την προηγουμενη εβδομαδα. στο μεγεθος φανταστειτε ενα φορεμα με πολυ τουλι και φουρο σε ενα πακετο. βαρος δεν ξερω αλλα μαζι με το φορεμα εχει βαλει ενα στεμα και ενα ραβδακι. λετε να εχω προβληματα? θα ερθει μεχρι αποκριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση

θέλω να πάρω κάτι που είναι listed στο γερμανικό ebay

ο πωλητής δίνει ως επιλογές για πληρωμή, bank transfer ή cash on pickup

οπότε καταλαβαίνετε οτι για εμένα μόνο με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να γίνει

του έστειλα κάποια mail και έχει απαντήσει, οπότε φαίνεται οκ, αλλά άμα γίνει η στραβή τι πιθανότητες έχω να πάρω τα χρήματα μου πίσω?

ΥΓ δεν έχω paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση

θέλω να πάρω κάτι που είναι listed στο γερμανικό ebay

ο πωλητής δίνει ως επιλογές για πληρωμή, bank transfer ή cash on pickup

οπότε καταλαβαίνετε οτι για εμένα μόνο με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να γίνει

του έστειλα κάποια mail και έχει απαντήσει, οπότε φαίνεται οκ, αλλά άμα γίνει η στραβή τι πιθανότητες έχω να πάρω τα χρήματα μου πίσω?

ΥΓ δεν έχω paypal

 

Με Bank Transfer νομίζω καμία.

 

Αν δεν έχεις paypal κάνε καινούργιο λογαριασμό και προσπάθησε να τον πληρώσεις ετσι. Είναι πιο γρήγορο και σίγουρα φτηνότερο για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι πωλητής στο ΕΒΑΥ μου ήρθε εχθές από το ΡΑΥΡΑΛ το παρακάτω,τους έχω στείλει τα παραστατικά που ήθελαν (ανέβασα φωτο από κάποια έγραφα για απόδειξη ταυτότητας) αλλά προς το παρόν δεν έχω νεότερα.

Στον λογαριασμό μου PAYPALόταν κάνω λογκιν βγάζει ότι υπάρχει η εκρεμότητα αλλά μπορώ και πληρώνω αλλά και εισπράτω.

Aν κάποιος γνωρίζει ας ρίξει τα φώτατου έστω και με π.μ.ευχαριστώ.

 

 

We are sending you this notice because you have received more than 1,000.00

EUR in total payments to your PayPal account.

 

PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money

Laundering regulations to collect information from customers when they

receive more than the set limit in total payments. Please log into your

account, go to the Account Overview page, and follow the instructions there

about how to provide the required information. These steps need to be

completed as soon as possible to comply with this regulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να κάνω με το paypal πληρωμή σε τραπεζικό λογαριασμό?

Οχι

 

Καλησπέρα είμαι πωλητής στο ΕΒΑΥ μου ήρθε εχθές από το ΡΑΥΡΑΛ το παρακάτω,τους έχω στείλει τα παραστατικά που ήθελαν (ανέβασα φωτο από κάποια έγραφα για απόδειξη ταυτότητας) αλλά προς το παρόν δεν έχω νεότερα.

Στον λογαριασμό μου PAYPALόταν κάνω λογκιν βγάζει ότι υπάρχει η εκρεμότητα αλλά μπορώ και πληρώνω αλλά και εισπράτω.

Aν κάποιος γνωρίζει ας ρίξει τα φώτατου έστω και με π.μ.ευχαριστώ.

 

 

We are sending you this notice because you have received more than 1,000.00

EUR in total payments to your PayPal account.

 

PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money

Laundering regulations to collect information from customers when they

receive more than the set limit in total payments. Please log into your

account, go to the Account Overview page, and follow the instructions there

about how to provide the required information. These steps need to be

completed as soon as possible to comply with this regulation.

Ετσι γινεται. Αν τους εδωσες οτι στοιχεια σου ζητησαν, δεν υπαρχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον λογαριασμό μου PAYPALόταν κάνω λογκιν βγάζει ότι υπάρχει η εκρεμότητα αλλά μπορώ και πληρώνω αλλά και εισπράτω.

Aν κάποιος γνωρίζει ας ρίξει τα φώτατου έστω και με π.μ.ευχαριστώ.

 

 

We are sending you this notice because you have received more than 1,000.00

EUR in total payments to your PayPal account.

 

 

Πρέπει να κάνεις confirm τα ονομα/καρτα/λογαργιασμό κλπ. Είναι τύπικο αλλα πολυ σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...