Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρισκομαι Αγγλια αυτη τη στιγμη. δηλαδη με το money order θα του στειλουν επιταγη με το ποσο στη διευθυνση του σπιτιου του που μου εδωσε? δεν γινεται να μου δωσει εναν αριθμο λογαριασμου να του κανω bank transfer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο που δεν ξερω ειναι το κατα ποσο η συναλλαγη θεωρειται νομιμη στα πλαισια tou ebay,μιας και o seller δεν εχει επιλογη στο προιον οτι το στελνει ελλαδα,φοβαμαι δηλαδη μη μου φαει τα λεφτα.

Το invoice τι ειναι?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Ζήτα απ' τον πωλητή invoice και θα λυθούν κι οι απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο δεν εχω καταλαβει πια ειναι η διαδικασια του money order! δηλαδη πρεπει να βρω που εχει western union(σε ταχυδρομειο ισως?) και να παω να τους πω τι? στελνω λεφτα στα στοιχεια που μου εχει δωσει ο πωλητης? μα δεν μου εχει δωσει τπτ αλλο εκτος απο τη διευθυνση του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο δεν εχω καταλαβει πια ειναι η διαδικασια του money order! δηλαδη πρεπει να βρω που εχει western union(σε ταχυδρομειο ισως?) και να παω να τους πω τι? στελνω λεφτα στα στοιχεια που μου εχει δωσει ο πωλητης? μα δεν μου εχει δωσει τπτ αλλο εκτος απο τη διευθυνση του!

 

Ακριβώς,θα δώσεις τη διεύθυνσή του και θα του στείλεις με αυτά τα στοιχεία τα χρήματα.Οσο για το που έχει western union για ρίξε μια ματιά στο site μήπως βρείς κάποιο κοντά σου.

 

Το invoice θα πρεπει μου το στειλει και σε ηλεκτρονικη μορφη μεσω του ebay? Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετος απο ebay.

Thanks

 

Το invoice σημαίνει τιμολόγιο.Θα είναι μια ηλεκτρονική ''φόρμα'' που θα περιγράφει τι αγοράζεις , πόσο κάνει , το κόστος των μεταφορικών και τα στοιχεία των 2 συναλλασομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο δεν εχω καταλαβει πια ειναι η διαδικασια του money order! δηλαδη πρεπει να βρω που εχει western union(σε ταχυδρομειο ισως?) και να παω να τους πω τι? στελνω λεφτα στα στοιχεια που μου εχει δωσει ο πωλητης? μα δεν μου εχει δωσει τπτ αλλο εκτος απο τη διευθυνση του!

 

Στα Ελληνικά το money order λέγεται ταχυδρομική επιταγή αν δεν κάνω λάθος. Τώρα λογικά θα καταλαβαίνεις ακόμα καλύτερα ότι χρειάζεται μόνο η διεύθυνση του για να στείλεις τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα greeklish διαγράφονται)

 

Εμένα μου μοιάζουν πάντως. Ειδικά αν δείς στο δεύτερο link εκεί που λέει In the United States, this is known as a Postal money order...

http://en.wikipedia.org/wiki/Money_order

http://en.wikipedia.org/wiki/Postal_order

 

Χοντρικά η διαφορά είναι ανάμεσα σ' αυτά τα δύο ότι με το Money Order πρέπει πρώτα να φτάσουν υπηρεσιακά τα χρήματα στο ταχυδρομείο του παραλήπτη (πχ κεντρικά USPS ή ΕΛΤΑ) ενώ με Postal Order κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο.

 

Ουσιαστικά πλέον στις μέρες μας μόνο το Postal Order χρησιμοποιείται, άσχετα αν το ονομάζουν ακόμα όπως το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Χτύπησα" ενα πουκαμισακι απο το Αμερικανικο EBAY...Μαζι με τα μεταφορικα 100$ δηλαδη 69?...του ειπα να το στειλει με την ενδειξη δωρο και μου απαντησε οτι εκτος απο αυτο θα βαλει μεσα και αποδειξη για ποσο μονο 19$....Τι λετε υπαρχει περιπτωση να παιχτει προβλημα με το τελωνειο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω να τον πληρωσω ηλεκτρονικα μεσο της σελιδας της western union. οταν μου ζηταει τα στοιχεια του παραληπτη το μονο που θελει ειναι:first name, last name, country kai city. Πουθενα διευθυνση πως δηλαδη θα στειλουν τα λεφτα??? το εχει κανει κανεις να μου πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Χτύπησα" ενα πουκαμισακι απο το Αμερικανικο EBAY...Μαζι με τα μεταφορικα 100$ δηλαδη 69...του ειπα να το στειλει με την ενδειξη δωρο και μου απαντησε οτι εκτος απο αυτο θα βαλει μεσα και αποδειξη για ποσο μονο 19$....Τι λετε υπαρχει περιπτωση να παιχτει προβλημα με το τελωνειο???

Δεν υπαρχει προβλημα

 

προσπαθω να τον πληρωσω ηλεκτρονικα μεσο της σελιδας της western union. οταν μου ζηταει τα στοιχεια του παραληπτη το μονο που θελει ειναι:first name, last name, country kai city. Πουθενα διευθυνση πως δηλαδη θα στειλουν τα λεφτα??? το εχει κανει κανεις να μου πως γινεται?

Δεν εχω στειλει ποτε (ειναι και ασυμφορο), αλλα απ οσο εχω ακουσει μετα τη συναλλαγη σου δινουν ενα νουμερο, ενα κωδικο ας πουμε, τον οποιο εσυ δινεις στο πωλητη και αυτος με αυτο το νουμερο πηγαινει σε οποιοδηποτε υποκαταστημα της western union στη πολη που εχεις γραψει εσυ και ζηταει τα χρηματα. Εαν δε σου ζηταει πληρη διευθυνση του δικαιουχου, σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες..γράφω για πρώτη φορα..λοιπόν ας πάμε στο ψητό..

 

Αγόρασα δύο i-phone από αμερική..Έχουν σταλει μεσω usps απο τις 11 Φεβρουαρίου..Βάζω το tracking number στο γνωστο πεδίο για να ελέγξω που βρίσκονται και μέχρι σήμερα 26 φεβρουαρίου μου γράφει.. (Your item left the United States from SAN FRANCISCO at 2:06 PM on February 11, 2008. Information, if available, is updated every evening.)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...ένας φίλος μου αγόρασε και αυτός δύο i-phone apo america πιο μετά από εμενα και του ήρθαν πιο γρήγορα..και χωρίς δασμούς - φόρους και τέτοια εννοείται...Και οι δύο αποστολές είναι για αθήνα..Οπότε μιλάμε για την ίδια περίπτωση..

 

Στις 14 Φεβρουαρίου αγόρασα πάλι μια web cam της logitech apo america pali με usps.Moυ ήρθε σπίτι μέσα σε πέντε εργάσιμες μέρες..και ενώ το tracking number του πακέτου μου έλεγε πως είναι σε κατασταση international dispatched...Αυτό μου αναπτέρωσε κάπως τις ελπίδες πως δεν ανανεώνεται συχνά το tracking number...

 

Αλλά φοβάμαι μήπως έχουν χαθεί ή κλαπεί...Να επικοινωνήσω λέτε με τα ΕΛΤΑ Δέματα από Αμερική: 2104614484 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες..γράφω για πρώτη φορα..λοιπόν ας πάμε στο ψητό..

 

Αγόρασα δύο i-phone από αμερική..Έχουν σταλει μεσω usps απο τις 11 Φεβρουαρίου..Βάζω το tracking number στο γνωστο πεδίο για να ελέγξω που βρίσκονται και μέχρι σήμερα 26 φεβρουαρίου μου γράφει.. (Your item left the United States from SAN FRANCISCO at 2:06 PM on February 11, 2008. Information, if available, is updated every evening.)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...ένας φίλος μου αγόρασε και αυτός δύο i-phone apo america πιο μετά από εμενα και του ήρθαν πιο γρήγορα..και χωρίς δασμούς - φόρους και τέτοια εννοείται...Και οι δύο αποστολές είναι για αθήνα..Οπότε μιλάμε για την ίδια περίπτωση..

 

Στις 14 Φεβρουαρίου αγόρασα πάλι μια web cam της logitech apo america pali με usps.Moυ ήρθε σπίτι μέσα σε πέντε εργάσιμες μέρες..και ενώ το tracking number του πακέτου μου έλεγε πως είναι σε κατασταση international dispatched...Αυτό μου αναπτέρωσε κάπως τις ελπίδες πως δεν ανανεώνεται συχνά το tracking number...

 

Αλλά φοβάμαι μήπως έχουν χαθεί ή κλαπεί...Να επικοινωνήσω λέτε με τα ΕΛΤΑ Δέματα από Αμερική: 2104614484 ???

 

Τι να σου πω εγώ αγόρασα ένα το οποίο στάλθηκε την Πέμπτη από Αμερική και από το site της usps βλέπω τα εξής:

Detailed Results:

 

  • Into Foreign Customs, February 25, 2008, 1:20 am, GREECE
  • Arrived Abroad, February 25, 2008, 1:17 am, GREECE
  • International Dispatch, February 22, 2008, 9:26 pm, JOHN F. KENNEDY APT/NEW YORK
  • Processed, February 22, 2008, 9:24 pm, JAMAICA, NY 11499
  • Processed, February 21, 2008, 6:02 pm, NEWBURGH, NY 12555
  • Acceptance, February 21, 2008, 10:10 am, WASHINGTONVILLE, NY 10992

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@djmnv Να μιλήσεις με τον πωλητή και να ζητήσεις να σου πει τί γίνεται με το δέμα σου. Να μιλήσει με το ταχυδρομείο του και να βρεί στοιχεία για το tracking..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω εγώ αγόρασα ένα το οποίο στάλθηκε την Πέμπτη από Αμερική και από το site της usps βλέπω τα εξής:

Detailed Results:

 

  • Into Foreign Customs, February 25, 2008, 1:20 am, GREECE
  • Arrived Abroad, February 25, 2008, 1:17 am, GREECE
  • International Dispatch, February 22, 2008, 9:26 pm, JOHN F. KENNEDY APT/NEW YORK
  • Processed, February 22, 2008, 9:24 pm, JAMAICA, NY 11499
  • Processed, February 21, 2008, 6:02 pm, NEWBURGH, NY 12555
  • Acceptance, February 21, 2008, 10:10 am, WASHINGTONVILLE, NY 10992

 

Τελικά μάλλον το γρουσούζεψα. Από προχθές έχει μείνει σε αυτή την κατάσταση το tracking.. Είναι λογικό να μένει 2 μέρες στο τελωνείο; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...