Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά μου ήρθε το εξής mail απο ebay

 

 

Dear xxxx (xxxxx),

 

We're writing to let you know that eBay has ended the following item you were bidding on because the item appears to have been listed without the account holder's permission:

 

Item Number - xxxx

 

Item Title - xxxxxxx

We are now working to restore the account to its original owner as soon as possible. For privacy reasons, we can't share any further details regarding this member's account.

 

As eBay removed the item, you are not obliged to send payment for it. Please don't send money or respond to any further emails regarding this listing.

 

If someone asks you to continue with the purchase outside of the eBay platform, we strongly recommend you ignore the request. Purchases made outside of eBay aren't covered by eBay services such as feedback and the eBay Standard Purchase Protection Programme.

 

If you have already paid for the item, we suggest you take steps to stop your payment if possible. If you sent a cheque or your credit/debit card information, contact your bank. Please note that if you paid for this item using cash, Moneygram or Western Union transfer, your purchase won't be covered by the eBay Standard Purchase Programme. In this case, we recommend that you contact your local police as soon as possible. Retain any emails you exchanged with the seller as the police may need them in order to investigate further. eBay will gladly help the police with their investigations if needed.

 

If you've sent payment but haven't received the item, please let us know by clicking "Contact Us" on any eBay Help page and selecting the following contact options:

 

Problems with Other Members > Fraud concerns for buyers > You paid for an item but never received it

 

For additional information about buying and selling safely on eBay, please visit our Safety Centre by copying the following link into a new browser window:

 

http://pages.ebay.co.uk/safetycentre

 

As always, our goal is to keep eBay a safe and reputable place to buy and sell. If you have any questions please do not hesitate to contact us.

 

 

Regards,

 

 

τι λέτε να συνέβη?

πριν μου έρθει ο πωλητής μου είχε στείλει second chance offer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα,

ειμαι νεος στις αγορες απο ebay εδω και λιγες μερες. Στις 10-02 αγορασα εναν φορητο απο την αμερικη και συνολικα πληρωσα 490$ μαζι με τα μεταφορικα. Στις 12-02 ο αγοραστης μου εστειλε email οτι εστειλε το laptop και μου εδωσε το tracking number για το δεμα. Το δεμα μου το στελνει με USPS Priority Mail International και απο το tracking number βλεπω οτι το δεμα μου ειναι απο τις 17-02 στο τελωνειο της ελλαδας. Παρενθεση ως αρχαριος που ειμαι δεν ειχα ιδεα για τα τελωνεια και τι παιζει οποτε δεν ζητησα να γραψει ουτε ως gift ουτε <40$. Οποτε απο οτι εχω καταλαβει εχω μπλεξει ασχημα.:-(Την προηγουμενη φορα που ειχα ψωνισει ειχα παρει απο Αγγλια και κατι πολυ πιο φθινο οποτε δεν ειχα προβλημα και δεν πονηρευτικα για το τι μπορει να συμβει.

Μπορει να με βοηθησει καποιος τι πρεπει να κανω τωρα?Εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο?

Προφανως το τελωνειο δεν θα το γλυτωσω. Οποτε γνωριζει κανενας που πρεπει να απευθυνθω? Πρεπει να ερθω σε επαφη με καποιο τελωνειο εχοντας το tracking number ετσι ωστε να το εκτελωνισω ειτε θα με ειδοποιησουν? Εχει ιδεα κανενας ποσο επιπλεον μπορει να πληρωσω? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αραζεις(δεν ξερω αμα υπαρχει τροπος για να επιταχυνεις τις διαδικασιες) παντως με τη δικια μου εμπειρια που ειχα, απλα περιμενα κανα 2 εβδομαδες για να εκτελωνιστει κ μου ηρθε με το κουριερ τον ελτα στο σπιτι μου οπου εκει πληρωσα για το τελωνειο( 350 δολλαρια ηταν η αξια του δεματος κ πληρωσα 80 ευρω για τελωνειο). Τωρα εσενα που ειναι κ ηλεκτρονικο ειδος θα εχει λογικα περισσοτερους φορους. Μεταχειρισμενο η καινουριο ειναι το λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν υπολόγισε ότι θα πληρώσεις ένα 10% επί της συνολικής αξίας (μαζί με το ναύλο) στο τελωνείο και ότι σου πάρει ο εκτελωνιστής. καλό κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το laptop το πηρα μεταχειρηρισμενο για να το παρω πιο οικονομικα αλλα μαλλον θα πληρωσω τον κουκο αηδονι!!!! ενταξει το εχω παρει αποφαση οτι θα τα πληρωσω απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι μηπως πρεπει να κανω καποια διαδικασια εγω. Μην το στειλουν πισω και περιμενω μετα αλλες 2 εβδομαδες!!!Τον εκτελωνιστη που μου λες πρεπει να τον ορισω εγω ή θα γινουν ολα και θα μου ερθει στο τελος η λυπητερη μαζι με το κουριερ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν γνωρίζει κανείς υπάρχει τρόπος για τον Seller σε ομαδικό Relist των Itemς ή αναγκαστικά πρέπει να γίνετε ενα-ένα σε κάθε αντικείμενο, και κάτι ακόμα τα στοιχεία των αγοραστών αποθηκεύονται σε κάποια σελίδα του πωλητή για να τα έχουμε διαθέσιμα στο σύνολο? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως μπορώ να αγοράσω από έναν αγοραστή διάφορα αντικείμενα και να πληρώσω μία φορά μεταφορικά η αξία τους είναι 5-8 δολάρια(διακοσμητικά για ενυδρείο είναι) Ευχαριστώ.

σορυ δεν το είδα το ίδιο ρωτάει και ο φίλος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως μπορώ να αγοράσω από έναν αγοραστή διάφορα αντικείμενα και να πληρώσω μία φορά μεταφορικά η αξία τους είναι 5-8 δολάρια(διακοσμητικά για ενυδρείο είναι) Ευχαριστώ.

σορυ δεν το είδα το ίδιο ρωτάει και ο φίλος πιο πάνω.

 

Εξαρτάτε αν ο seller προσφέρει κάτι τέτοιο. Αν το κάνει, τοτε αγοράζεις όσα θές και μετά στο τέλος πληρώνεις για όλα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παω να κανω μια αγορα,στο σημειο που μου λεει να εισαγω χωρα που θα σταλει το αντικειμενο εχει μονο αμερικη.Επικοινωνω με τον seller και μου λεει οτι κανει και international shipments και μου λεει να του βαλω τα χρηματα στο λογαριασμο του μεσω paypal και θα μου το στειλει.Εφοσον το προιον δεν εχει επιλογη για αποστολη στην ελλαδα αν κανω την αγορα οπως μου λεει αυτος καλυπτομαι απο το ebay ή θεωρειται παρανομη?

Τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επικοινωνήσεις άμεσα με τον πωλητή όμως. Μη ξεχάσεις την προειδοποίηση, τον βάζεις σε εγρήγορση.

 

τελικά παρέλαβα σήμερα τον printer από τα ελτα.... όλα καλα λοιπόν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε αν ο seller προσφέρει κάτι τέτοιο. Αν το κάνει, τοτε αγοράζεις όσα θές και μετά στο τέλος πληρώνεις για όλα μαζί.

Πως το καταλαβαίνω αυτό έχει κάποια επιλογή? το αντικείμενο είναι αυτό

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Fish-Tank-Rock-Mountain-Bridge-Ornament-AR54_W0QQitemZ370023671727QQihZ024QQcategoryZ66791QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα μια αγορα απo το ebay και δεν πρόσεξα ότι ο χρήστης δεν δέχεται paypal. Έχει μεθόδους πληρωμής money order και personal check. Ξέρει κάποιος να μου πως γίνονται οι συγκεκριμένοι μέθοδοι πληρωμής? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...